N°. 68. MIDDELBURGSCHE COURAN Donderdag ZEGI1YX/& den 5 Jünij. NJE UrrSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 29 mei. Men wil thans weten, dat het Pruissi- sche kabinet, kort na het honden van de troonsrede, aan het Britsche ministerie eene nota zou hebben doen overhandigenwaarbij hetzelve ten stelligste zou verklaard hebben, gezind te zijn, de voor schriften van het traktaat van Londen aan te klevenofschoon het tot hetzelve niet openlijk was toegetreden. Ook aan andere mogendheden zou dergelijk eene verklaring gedaan zijn, en daarbij gevoegd zijn, dat Pruissen de vorderingen van Rusland billijkte, en des noods met de wapenen zou ondersteunen. Op den 11 april is de som geldswelke de schach van Perzie volgens het laatste vredesverdrag, aan Rusland heeftmoeten betalen, te Tiflis, de hoofdstad van bet Russische gewest Georgie, aangeko men. Dit geld was op 16 wagens geladen, die met rijke Perzische ta pijten bedekt waren, en werd onder bedekking van het garde-regeinent van den over«te Schipoff II.dat zich gedurende den oorlog met Per- zie bijzonder heeft onderscheiden vervoerd. De geheele geestelijkheid van Tiflis had het regement op de markt der stad opgewacht, en na de aankomst van hetzelve een Te Deunt aangeheven. Den 31. De laatste berigten van de bewegingen der Russische armee, waarop men staat kan maken, zijn van den 14. Het hoofdkorps was den 8, 24 uren later dan de voorposten, die over Skuleni in de hoofdstad van Moldavië binnengerukt zijn, bij Reni over de Pruth ge gaan. Het punt, dat men eerst tot den overtogt bestemd had bij Tama- rovawas door het wasschen van het rivierwater onbruikbaar geworden. Na den overtogt bezetteden de Russen met spoed de rivier Sereth en ruk ten zij toen op Galatz aanwaardoor omtrent 40 Turksche soldaten de terugtogt werd afgesneden. Nog dienzelfden dag ging eene sterke afdeeling des legers, 10,000 man tellende, waaronder 4000 man paardevolk en een aanzienlijk park geschut, bij Braila over de rivier en legerde zich aldaar; 5000 kozak ken zijn daarna afgezonden om Bucharest te bezettenterwijl te Jassy 700 man voetvolk en een honderdtal kozakken in bezetting gebleven zijn. Kort na hunne bezitneming van Jassy zouden de Russen eene oorlogs contributie uitgeschrevenmaar de Bojaren daartegen geprotesteerd hebben. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel scheen hetdat daar twee partijen waren, eene voor vrede en eene voor oorlog; tot de eerste behoorden bijna al de Turksche ministers, de voornaamste bewer ker van de vernietiging der Janitsaren mede ingesloten. Deze laatste was belast om zich naar het leger aan de Donau te begevenmaar ver traagde zijn vertrek onder allerlei voorwendsels. Men dacht, dat de tij ding van het bezetten der Vorstendommen de partijen tot eene geweldige uitbarsting zou brengen, en de sterkste, die voor vrede is, de overhand zou behouden. De Turksche ministers zitten, zoo te zeggen, dag en nacht te beraadslagen, en somtijds worden ook wel vreemde ministers, van die weinige welke nog te Konstantinopel gebleven zijn, bij hen geroepen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 30 mei. Ook de graaf Dudleysecretaris van staat voor de buitenlandsche zakenheeft insgelijks zijnen post nedergelegd alsmede mr. Ch. Grant, president van den raad van koophandel. In de plaats van dezen laatsten is nog geene benoeming geschied, doch de ge- wigtige post van secretaris van staat voor de buitenlandsche zaken is aan den graaf van Aberdeen opgedragen. Deze wordt gezegd een kundig man te zijn, doch tevens afgeschilderd als een vurig aanklever van het stelsel der Torys. Het ambt van minister van koloniëntot hiertoe door mr. Huskisson met zoo veel roem bekleedis toevertrouwd aan sir George Murray, eertijds kwartiermeester-generaal van het leger, onder den her tog van Wellington. Men ontkent nietdat deze nieuw benoemde mi nister kundigheden in het krijgskundige vak bezitdoch de tegenstanders van het tegenwoordig ministerie zeggendat hij geheel de vereischte kennis mist omtrent de zakenwelke volkplantingen en handel betreffen. Beide deze nieuw benoemde ministers hebben zitting in het kabinet. Verder is de burggraaf Lowther tot eersten commissaris voor de bos- schen benoemd, in de plaats van den heer Ch. Arbuthnot; de heer Ch. Arbuthnot tot kanselier van Lancaster, ter vervanging van den graaf Van Aberdeen sir Henry Hardinge tot secretaris voor de zaken des Oorloge in de plaats van lord PalinerstonTh. P. Courtcnay tot vice- president van den raad van koophandelHorace Twiss tot onder-secreta ris voor het departement van koloniën enz. Deze laatste maken geen deel vnn het kabinet uit. De oppositiebladen zeggen, dat al de genoem den Torys zijn zoodar het ministerie thans geheel uit die partij is za- mengesteld. Intusschen verzekert het half-officieel avondbladdat de aftreding der voormalige en de benoeming der nieuwe ministers, wat de buitenlandsche belangen aangaat, geene de minste verandering in den stand van zaken zal veroorzaken, en dat het ministerie steeds gezind is het traktaat van Londen getrouw te blijven in acht nemen. Inmiddels is het te voorziendat hetzelve sterke oppositie in het huis der gemeenten zal ondervindenwaarvan zich de beginselen vertoond hebben in de zit ting van heden avond, waarin onderscheidene leden reeds hunne afkeu ring te kennen gegeven hebben over de benoeming van sommige minis ters, voornamelijk van sir George Murray. Anderen, daarentegen, heb ben deswege hunne goedkeuring te kennen gegeven, en gezegd dat En geland nu eindelijk een ministerie zou bezitten, hetwelk eenstemmig denkt en eenstemmig handelt. Sedert de laatste dertien 'maanden toch had men, in plaats van één' eersten ministerer vier gehad, zeideon der anderende heer Hobhouse. Den 31. De laatste paket heeft, zoo men verzekert, depeches voor den heer Lamb, te Lissabon, medegenomen, waarbij die afgezant herroepen wordtdeze order zou zijn voorafgegaan geweest van confe- rentien met het Fransch gouvernement, dat daaromtrent eenstemmig dacht; ook zou aan dom Miguel uitdrukkelijk, van de zijde van Enge land, zijn aangezegd, dat hier te lande geen nieuwe door hem benoem de ambassadeur zou ontvangen wordenen men gelooftdatal kwam hij thans op zijne schreden terugmen hem niet meer vertrouwen noch als regent dulden zou. De tunnel onder de Theems is thans weder voor het publiek open en men kan er omtrent 250 voet in doordringen; het overige is nog niet weder vrij Van Water; bij het schild staat nog omtrent 7 Vóet. {tl het geheel heeft men eene lengte van omtrent 600 voet af, eil er blijft nog omtrent eene lengte van 350 voet door te graven. In deö beginne had men berekend dat de geheele doorgang 160 dnizend pond st. Zóli kosten, en nu is er reeds 130 duizend pond besteed en berekend mert dat er nog 150 duizend pond noodig is om het werk tot volkomenheid te brengen. Kan die som gevonden worden, dan is er geen redelijken twijfel aan het wel slagen der onderneming, en zou zij zeker tot de stoutste van onzen tijd behopren. FRANKRIJK, PARIJS den 29 mei. De kamer der pairswelke eergisterefl bijeen is geweestheeft zich bezig gehouden met het ontwerp van wetbe* treffende de herkiezingen, reeds door de kamer der afgevaardigden Bart- genomen. Verscheidene leden hebben zich voor en tegen doen hooseil, Heden worden de discussien voortgezet. Ook is in de zitting van eet1* gisteren, door den minister van oorlog, het ontwerp Van wet aange- bodenbetrekkelijk het crediet van 4 millioen renten. Inde voorgaande zittingen van de kamer der afgevaardigden Is wei nig bijzonders voorgevallen. Nadat de heer de Meffrey als afgevaardigde van het 3de arrondissement van de Isère, was toegelaten en zitting had genomen zijn de beraadslagingen over de afzonderlijke artikels van het ontwerp nopens de uitlegging van moeijelijke regtspunten voortgezet; Hetzelve is daarnamet eenige veranderingen en bijvoegingenaangerto- men. I11 de zitting van gisteren heeft de heer Aügustin Perrier verslag gedaan namens de daartoe benoemde commissie, wegens de sluiting der rekeningen over het dienstjaar 1826. Dit rappört luidde Zeer guns- tig. De tijdwanneer over dit onderwerp zal geraadpleegd worden is nog niet bepaald. Onderscheidene leden hebben zich voor cn tegerf hetzelve doen inschrijven. PARIJS den 30 mei. Gisteren heeft de kamer der afgevaardigden zich bezig gehouden met het aahhoören van het verslag Over het 9üp' plementoire crediet, waarna men is overgegaan om te raadplegen oVef het ontwerp van wet op de dagbladen en tijdschriften, welke deri 14 april 11. in de kamer is voorgedragen. De discussie is heden voortge zet. Zoo voor als tegen hebben het woord gevoerd de heeren Keratr/, de Conny, Cunin-GridaineMechift, de Corcelles, de Schonen, de minister voor de geestelijke zaken, Feutrier, Benj. Constant, de gröol- zegelbewaarder, E. Salverte en Agier. Gisteren is bij de kamer der pairs de wet op de herkiezingen fflet 164 tegen 46 stemmen verworpen. De kamer van afgevaardigden moet zich eerstdaags bezig houdetl met een verzoekschrift van den abc Marcet de Laroche-Arnaudtegetl de Jezuiten. De commissie tot het onderzoek der seminarien of geestelijke scho len heeft eergisteren haar rapport aan den groot-zegelbewaarder aangebo den om onder de oogen des konings te worden gebragt. De minder heid der commissie heeft haar gevoelen er insgelijks in doen plaatsen. De commissie der conflicten heeft reeds sedert eene maand hare werkzaamheid geëindigd. Heeft zij al niet voorgesteld om dezelve ge heel en al op te heffen, zij heeft ten minste het misbruik er van aange wezen; zij is van oordeel, dat men in 't vervolg de uitvoering er valt niet aan 86 prefecten overlaten moest; eindelijk wijst zij een groot aan tal gevallen aan, in welke het verboden zal zijn er gebruik van te ma ken. Wat mag toch wel de reden zijn dat het ministerie geenerlei aan- stalte maaktom de maatschappij eindelijk de vruchten dezer weldadige verbeteringen te doen genieten Men verzekert, dat de koning van Spanje een complot ontdekt heeft om hem van den troon te stooten en don Carlos er op te plaat sen. Die prins en zijne gemalin, alsmede de zuster van deze, eene Portugesche prinsesen de koningin weduwe van Portugal (zuster van Ferdinand van Spanje) zouden tot de zaamgezworenen behooren. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 31 mei. De kamer van koophandel te Antwerpen heeft bekend gemaaktdat zij gemagtigd isom aan zoodanige handela ren, als daartoe aanzoek mogten doen, en aan den staatsraad, admini strateur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, mogcen voorkomen daarop aanspraak te kunnen maken de gunst van entrepót fictief voor tarwe en roggeonder zekere voorwaarden, toe te staan. Men verzekert, dat de normale school van jonge officieren, welke naar Leuven gezonden warenom zich te oefenen in de leerwijs van den heer Jacototis ontbonden. Men schrijft uit Akendat aldaar den 26 doorgetrokken zijn der tig jonge Nederlnndsche geestelijken, welke zich naar Munster begeven om ingewijd te worden. MIDDELBURG den 4 junij. Zaturdagll. werd alhier, met het uiter ste genoegen door de commissie van bestuur over de provinciale ge neeskundige school, ten overstaan der commissie van geneeskundig on derzoek en toevoorzigt, het zevende halfjarig examen gehouden'der leerlingen,1 bij dezelve school ingeschreven voor de ontleed-, heel-, verlos-artsenijmengkunde en natuurlijke historie. Bij vernieuwing «logt men zich verheugen over de vorderingen der leerlingen blijkbaar uic hunne juiste en gepaste antwoorden. Het examen werd afgenomen door heeren lectoren bij de school en wel Door jonkheer B. de Jonge in de Therapievan de jongelingen V» M. van Lissa .7. Oversluys en .7. Bal. In de Pathologie en Materiet Medicavan de jongelingen V. M. van LissaG. de Graag .7. J. Pieterse.7. Overs/uys.7. KabboordP. Re- nier en .7. Bal. En in de Natuurlijke Historievan meest alle de mannelijke leerlingen. Door den heer J. de Man Jz.in de Ontleedkundevan de jongelingen V. M. van Lissa IV. L. van Dort IVz.G. de Graag .7. «7. Pieterse .7. Oversluys, P. Renier.7. Kabboord.7. BalA. C. V. de FeyterM. .7. KrijgerF. C. Alta A. A. FokkerE. A. Forsten,1. A. Sanders H. .7. .7. Ie Marchand.7. Schoonakker C. Borking .7. van Riel, J. E. SivertL. J. de MarrèeP. van Oosten ,7. A. NiemannP. J. Sister mans L. Deijer en P. Schoutc. In de Pltysiologie, van de jongelingen V. M. van Lissa f,7. Oversluys IV. L. van Dort IVzG. de Graag, J. Pieterse, P. Renier, .7. Kab boord .7. Bal, A. C. V. de FeyterM. J. Krijger F. C. AltaA. A,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1