MIDDELBURGSGHE CEVOÜN TE vZ£(kBl®j NlEUtrSTIJDINGENi DUITSCHLAND. FRANKFORT den 27 mei. Den 9 mei hebben volgens betigten van den 10, uit Bucharest, de Russische troepen bezit genomen van Fokschanygelegen op de grenzen van Wallachije en Moldavië en is van daar eene sterke afdeeling naar de Donau getrokken. Volgens een Russisch legerberigt van den 15 mei, heeft deze afdee- IHig zonder eenig verwijlden overtogt van de Donautusschen Rud- schuk en Silistriabeproefd en volbragten heeft zij tevens de Tur ken bij die gelegenheid eene zeer aanmerkelijke nederlaag toegebragt. Genoemd berigt wordt in onze dagbladen opgegeven, als te zijn ge plaatst in het dagblad van Lemberg en te zijn gedagteekend uit het le gér voor de Turksche vesting Silistria. Hetzelve komt hierop neder 1 Na den 7 over de Pmth gegaan te zijnbesloot de opperbevelhebber des legers de graaf van Wittgenstein twee afdeelingen voetvolk-, on der de generaals Yermolow en Uwarow, en verscheidene afdeelingen ruiterij, öndér den luitenant-generaal graaf van Pahlen, van Jassy langs 4e naaste wegen ijlings over de Donau te doen trekken. Den 13 bevonden zich deze benden tegen over Turtukay, tusschen Rutschuk en Silistriaen de- overtogt over de Donau werd tegen den volgenden nacht bepaald. Toen de luitenant-generaal Doctorow in dien nachtbij de vereeniging der rivier Argis met de Donau, niet ver van Turtukayover de laatste rivier trok, ontwaarden de Turken, welke achter genoemdé plaats naar de zijde van Rutschuk, ongeveer 3000 man sterk gelegerd warenniets van die bewegingvoor dat de voor hoede der Russen reeds aan de overzijde stond. Zij zonden eenige vaar tuigen met geschut de rivier af, om den verderen overtogt te beletten doch deze trokken zich na een kort gevecht terug, en de Turken na mén bij Rutschuk de vlugtwaarop zij door Russische huzaren en Ko zakken veel verlies leden. De geheele legerplaats, benevens eenige ge vangenen viel in handen der Russen. Eene afdeeling Russen welke eenige uren van Rutschuk, hooger op, over den Donau trok, had ins gelijks een gevecht met de Turken gehad hetwelk zes uren zoude ge duurd hebben, en waarbij de Turken, met achterlating van 200 dooden, op de vlugt gejaagd waren. Den 15 zoo vervolgt gemeld berigt, deed Assan-bei, de pacha van Rutschuk, met 15,000 man eenen uitval uit die vesting, en viel de Russen, onder graaf Doctorow, zoo wel te water als te land, met groote hevigheid aan. Intusschen werd hij ook hier met een verlies van ongeveer 2,500 man, een kanon en drie vaandels, op de vlugt gejaagd, en eenige uren ver vervolgd. Den zelfden dag, in den namiddag, geraakten de generaals Uwarow en Yermolow, die van Turtukay naar Kozloazy (volgensanderenKouz- góunly) voortruktenmet de Turken slaags. Dezelve bestondenvol gens dit berigtuit 25,000 man ruiterijonder bevel van den reis-ef- fendi Abbu-Ruzack die vroeger als afgezant te Akkierman geweest is, en 40,000 man Voetvolkonder het opperbevel van den eersten bevel hebber der nieuwe geregelde benden. Door hunne overmagt was het den Turken aanvankelijk geluktde Russische ruiterjj in wanorde te brengen, die zich daarenboven,, wegens de ongunstige ligging van het óordniet behoorlijk konde bewegen. Doch het voetvolk en de rijden- <e artillerie kwam dezelve te hulpen viel den vijand zoo hevig aan dat alle zijne benden de vlugt namen. Zij werden eenen geruimen tijd lang, op den weg naar Schumla, vervolgd. Hunne legerplaats met eene groote menigte krijgsbehoeften, 66 stukken geschut en 107 vaan dels viel in handen der Russenterwijl het getal der gesneuvelden aan de Turksche zijde door het berigt op 9 of 10,000en dat der ge kwetsten op 3,500 begroot wordt. Aan de zijde der Russen zouden 1750 dooden waaronder de generaal-majoor baron Rosen I en een aan tal andere officierenen ongeveer 3000 gekwetsten, gevallen zijn. In de vestingen Giurgewo, Rutschuk en Silistria, besluit het berigt, ïijn 35,000 Turken ingeslotendie waarschijnlijk geene andere keus 2ullen hebben dan zich weldra aan onze zegevierende legers over te ^even. Het schijntdat dit berigt in eenen zeer korten tijd van het tooneel des oorlogs naar Lemberg en vandaar naar Weenen is overgebragt, en dat hetzelve den 20 reeds aldaar is ontvangen, ofschoon er in het half- offi'cieel dagblad van den 21 nog geene melding van wordt gemaakt. Renen ander kan aanleiding geven, om, ten aanzien der echt heid van dit leger-berigtnog nadere bevestiging te verlangenhoewel bene opgave, als de bovenstaande, van namen, plaatsen en -dagteeke- nihgkwalijk aan eene verdichting zoude doen denken. Zoo dusge lijk waarschijnlijk is, de echtheid van dit legerberigt wordt bevestigd, is de eerste belangrijke operatie der Russen op den regter-oever van de Donau met een zeer goed gevolg bekroond doch hebben ook de Tur ken niet alleen ernstigen tegenstand geboden, maar ook meerdere krijgs- 'ïnagt ontwikkeld dan men in den beginne vermoedde dat aan die zijde vereenigd was, en zal het belangrijk zijn te vernemen, hoe deze ge beurtenis van hunne zijde zal worden voorgedragen, en welken indruk dezelve op den divan zal te weeg brengen. Uit yroegere berigten blijktdat de Russenna het bezetten van het half verbrand Gallaczaanstaltc hebben gemaakt om Braïlow te belegeren. Men wil, dat de Russen, die in Turkije gevallen zijn, 1600 stuk ken geschut bij zich hebben, daar zij alle sterkten, die in hunnen weg liggen, willen belegeren, terwijl het gros van de armee haren weg vervolgt. Men wil, dat er 50,000 grenadiers bij dat leger zijnen dat er te Moscau en in de omstreken eene tweede reserve-armee opge- rigt wordtwelke reeds 40,000 man bedraagt. HAMBURG den 37 mei. Z. M. de keizer van Rusland is den 9 in Mohilew aangekomen en bij den generaal S acken kominanderende de eerste armeeafgestapt. Na de troepen in oogenschouw te hebben ge nomen is Z. M. des avonds verder gereisd. Ten gevolge van de door Oostenrijk aangenomene onzijdigheid, hebben de consuls dier mogendheid den 9 en 10 mei Jassij en Bucha rest verlaten. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 27 meiTot gisteren morgen voedde men nog de hoop» dat het verschil tusséhen de leden van het kabfhet üötl Wdt-deti bijgelegddoch het blijkt thans dat die hoop ijdel was. Mn Huskissdii, heeft gisteren middag zijne zegels als minister van koloniën aart Z4 Mi teruggegeven, en, zoo mep zegt, zal hij door sir George Mtlrray wor- den opgevolgd.. Met hem verlaat lord Palmerstonbelast met de Za- ken des oorlogs, het ministerie. Ook mr. W. Lamb de eerste seCre- taris voor de lersche zaken, heeft zijnen post nedergelegd. Of nog ad deren hunne posten zullen nederleggen, is nog niet met zekerheid be- kend. Allen, hoe zij ook denken, beklagen zich zeer Over die gewig- tige gebeurtenis, vooral in deZe oogenblikken en er is niemand die niet het groot gewigt daarvanzoo voor dit rijk als voor geheel Etl- ropa gevoelt. De voorstanders van den laatst overledenen ministéf Canning gaan verderen laten zich daar over in zeer scherpe taal Uit zeggende ronduitdat Engeland, door deZe gebeurtenis, in eenen zeef bedenkelijken toestand gebragt wordt. De personen tochdie nU het ministerie verlaten, waren vrienden en bewonderaars van Canning, eri navolgers van zijne verlichte staatkunde; zij strekten tot tegenwlgt «fttl de beginselen en handelwijs der Tory's waaruit het ministerie verder bestond. Bij de tegenwoordige verandering blijft het ministerie geheel uit Tory's bestaan, en wat zal, vragen zij, hiervan het gevolg zijn 1 De alhier residerende Portugesche gezantmarquis de Pnlmelld heeft den 23 dezer aan lord Dudley te kennen gegeven, dat, ten gevolge van het gedrag van dom Miguelhij niet langer in betrekking kon staart met diens gouvernement, en aan zijn' koning en meester dom Pedro na* dere bevelen vragen zou. De bier zich bevindende Braziliaanscbe gé- volmagtigden hebben van hunnen kant een protest aan de Portugescii3 natie gerigt, tegen al hetgeen door dom Miguel geschied is, dat mcï den naam van verraad bestempelende. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 29 mei. Z. M. heeft, na eeh kort Verblijf in de residentie, op heden de terugreis naar het Loo aangenomen. Het schijnt, dat Zr. Ms. komst eenigzins onverwacht is geweest, en dat zulks aanleiding heeft gegeven tot verschillende gissingen. Sommigd meenendat deze komst voornamelijk ten doel heeft gehad hei regeleft van eene belangrijke familie-aangelegenheid. - Het wederkeerig traktaat van handel en scheepvaarttusschen 4® Nederlanden en Mexico, den 15 junij 1827 te Londen gesloten, ert sedert van beide zijden geratificeerd, is dezer dagen officieel bekend gemaakt. Volgens berigten uit Curafao, is Z. Exc. de heer Canttelaar van wien wij, eenigen tijd geleden, gezegd hebben, dat hij tot gouver neur-generaal der Nedërlandsche West-Indische bezittingen benoemd was, in die hoedanigheid, aan boord van Zr. Ms. brik de Panter, den 2 april van daar naar Suriname vertrokken. De toestand van Co- lumbia wordt in die berigten niet gunstig Voorgesteld. MIDDELBURG den 2 junij. Laatstl. zaturdag had alhier plaats het zevende halfjarig onderzoek naar de vorderingen van de leerlingen def provinciale geneeskundige school, waarvan wij in staat zijtl gesteld ltl het eerstvolgend No. meer omstandig verslag te doen. Bij besluit van Z. M.van den 11 dezer, wordt aan een aantat geneesheeren en heelmeestersin de onderscheidene provinciën, door wel ke, in 1846, het grootste getal personen, zonder eenige belooning iI gevaccineerdde gouden medaille ter waarde van vijftig guldentoe gewezen en onder dezen aan de volgende in de provincie Zeeland j C. fVasheelmeester te St. MaartensdijkJ. Dilmanheelmeester te IJzendijkeW. C. Hoogkamerheelmeester te St. Annaland; C. de Leeuwheelmeester te DriewegenJ. B. Kalschuerheelmeester te Groede; T. van Stapelemed. doctor te Tholen; C. Pastoor'heel meester te Schoondijke; J. van Pienbroekheelmeester te Zaamslag; A. Schumanheelmeester te SerooskerkeC. van de IVateringheelmees ter te Brouwershaven; J. Sergeantmed. doctor te Hcntenisse; J Janssenmed. doctor te AxelP. de Moorheelmeester te Scherpenis- se; P. J. Bert el, heelmeester te Westkapelle; F. C. de Ritterheel meester te Hnlst; S. R. Beerta, heelmeester te Grijpskerke; M. N. de Broeckertheelmeester te 'Hoeken J. IV. Callenfelsmed. doctor te Vlissingen. De gouverneurs der provinciën zijn gelast te zorgendat dezelve ge denkpenningen aan elk der voornoemde personen op eene vereerende wijze worden uitgereikt. De kosten, voorcvloeijende uit de alzoo verleende medailles, ten bedrage van elf duizend, vijf honderd vijf-en-veertig guldens en vijftig centen, zullen wordén aangewezenovereenkomstig de bij dit besluit ge voegde lijst, en zal over de gemelde som door den minister van bin- nenlandsche zaken, bij wijze van crediet-openingworden beschikt. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSTNGEN den 31 mei. Van den 28 dezer tot heden zijn, voof Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Perceverancekapt. W. Simms van Mallaga met olie en wijn; la Model Carmine kapt. N. Maggella, van Gibraltar, met oliën; de Goede Verwachtingkapt. A. van der Weide, van Palermo, en la Bella Alliance kapt. O. A. Wilman, van Londen, beide met stukgoederen; de Jonge Jan kapt. H. S. van der Zee van Marseillemet stukgoederenMar- garcthakapt. H. K. Dijkhuis, van Cadixmet zout; les deux Fannys kapt. A. Blavec, van Rio-Janeiro met suiker en koffijthe John Tho mas, kapt. J. Clarke, van Huil, en VF.sperancekapt. A. van Geyt van Londen, beide met stukgoederen; Minerva kapt. Mttrray Nitkin- hend van Santos met suiker de Pellikaan kapt. J. P. Vroome van Londen, met stukgoederen; Oscar, kapt. A. Wenne'rlundvan Cecte, met wijn en brandewijn Medfordkapt. J. G. Lon van Mantanzas met suiker. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomenen van den 27 de zer toe heden van onze reede naar zee gezeild Java kapt. j. H. Hoopernaar Marblehcad met metselsteende Herstellingkapt. A. H. Karsijns, naar Cork, met boomschors; Abraham kapt. H. B lachen, naar Noorwegen, met ballast; Mariannekapt, A. van der Kaanaar Topsham met boomschors; Louisekapt. C. Ste- phanjen naar Noorwegen, met ballast.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1