N°. 65. MIDDELBURGSCHE COURANT. m Donderdag den 29 Mei. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. HAMBURG den 20 mei. Z. M. de koning van Zweden en Noorwe gen heeft den 7 mei te Christiania eene vrij scherpe proclamatie doen afkondigen tegen de genen, welke de bewoners van Noorwegen steeds tegen de Zweden in het harnas pogen te jagendie, te dien einde, se dert het jaar 1824, jaarlijks gewoon zijn geweest om zich op den 17 mei te vereenigen en zich bij die vereenigingen strafwaardige handelin gen te veroorloven. De 17 mei was de dag, op welken prins Christiaan in 1814 de kroon van Noorwegen hoeft aanvaard; welke kroon hij sedert weder heeft nedergelegd. FRANKFORT den 23 mei. Uit Carlsruhe schrijft men van den 14, dat niets gedurende de zittingen der afgevaardigdenwelke nu ge sloten zijnmeer opzien heeft veroorzaaktdan de petitieden 9 in de tweede kamer door den heer Dattlinger ingeleverd, waarbij die ka- rter verzocht wordtbij het gouvernement den voorslag te ondersteunen örn de wet, die der Roomsch-Katholieke geestelijkheid gebiedt in den ongehtiwden staat te levenop eene cdhstitutionele wijzedat isdoor medewerking der kamers, te doen afschaffen. Deze petitie is door 23 höogleeraren en andere ambtenaren te Friburg onderteekend. De heer Eynard heeft van den president van Griekenland zeer guns tige berigten ontvangenomtrent den zich verbeterenden staat van som mige gedeelten van dat land.. Zoo als men te Jassy den 9 mei vernomenheeftis ook den 7 de groote Russische armee in verscheidene korpsen bij Reni en Ismail over de Be- neden-Pruth en de Donau gegaan. Volgens dezelfde geruchten zouden de Turkenop het aannaderen der Russen Gallas aan vier plaatsen in den brand gestoken en zich naar Braila teruggetrokken hebben, en zou de Russische vloot met i» duizend man aan boord aan den mond der Donan verschenen zijn haren koers rigtende naar Varnamen dacht dat zij daar veelligt hare troepen ontschepen en eene afwending maken zouwelke alle de Turken .aande Beneden-Donau tot een spoedigen terngtogt moet noodzaken. Te Bucharest verwachtte men den 8 mei de Russen zeer spoedig. De hospodar .maakte zich tot zijne afreis naar Konstantinopel met zijne familie gereed. De laatste reizigers te Bucha- fest aangekomen verzekerdendat er geene troependie den naam van een Turksch leger verdienen te dragenaan de Donau staan. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 24 mei. De derde lezing der bill, betreffende den in- Voer van vreemde granen, heeft gisteren in het huis der gemeenten plaats gehad, en is, na eenige discussienen nadat op de motie van mr. C. Palmer daarin nog dezelfde clausule van verleden jaar gebragt was, waarbij dé koning in rade gemagtigd wordt om onze havens te slui ten tegen allen invoer van graan uit elk land, in hetwelk hoogere reg- ten dan de hier te lande bestaande mogten worden gevorderd, deze al- zoo geamenteerde bill in het huis der gemeenten finaal doorgegaan. Naar het schijnt zijn er oneenigheden ontstaan tusschen eenige le den van het ministerie. Omtrent het overbrengen van de vertegenwoor diging in het parlement van East-Ressort op eene stad of plaats in het graafschap Nottingham hebben de heeren Peel en Gouldburn verschild *«n lord Palmerston en den heer Huskisson. Het is moeijelijk te beslis sen, of dit de ware grond van de verdeeldheid is, dan wel of het slechts aanleiding gegeten heeft dat die meer zigtbaar geworden is. Zoo veel is zekerdat er eergisteren avond eene bijeenkomst is geweest ten huize van den heer Peel, waarbij de hertog van Wellington, de heer Gouldburn en de lords Aberdeen en Bathurst tegenwoordig warenen dat andere bijeenkomsten gisteren hebben plaats gehad dat de hertog van Welling ton eene audiëntie bij den koning heeft gehad, en dat er geruchten loo- pen van demissien en gehèele of gedeeltelijke ontbinding van het mi nisterie. Heden hebben wij berigten uit Lissabon van den 18 dezer, welke nieuwe bewijzen opleveren van het voornemen van dom Miguel om zich de opperheerschappij in Portugal toe te eigenen. Uit weerwraakdat de koning van Spanje het gedrag van dom Mi guel afkeurt en weigert de gezellen van de Chaves uit zijn rijk te laten vertrekken, zijn te Lissabon een veertigtal Spanjaarden, waarvan sommigen er sedert 20 of meer jaren gezeten burgers waren gevangen gezet. De vreemde gezanten die namelijk van Rusland Oostenrijk Frankrijk, Engeland en Spanje, hebben, nadat hun de zamenroeping der cortes bekend gemaakt was, aan den Portugeschen minister van bui- tenlandsche zaken den 8 doen wetendat zij hunne betrekkingen tot hem als ontbonden beschouwden. Wij hebben ook hier eindelijk de tijding van den overtogt der Rus sen over de Pruth ontvangen. Dezelve heeft echter geene de minste nadeelige werking op onze fondsen gehad, moetende de verfiaauwing on zer fondsen alleen toegeschreven worden aan de scheuring in ons minis terie. Volgens brieven, lrier ontvangen uit Smirna van 22 april, was de Russische oorlogsverklaring den «7 bij de Porte ontvangen en den vol genden dag aan het volk bekend gemaakt. Zij scheen geheel onverwacht te zijn en had bij het volk op den 19 aanleiding tot ongeregeldheden gegevet). Daar het schip waarmede die tijding te Smyrna kwam, den zelfden dag vertrokken was, wist men niet of die ongeregeldheden te gen het gouvernement of tegen de Christenen gerigt waren. Te Smyrna dacht men steeds veilig te zijn tegen volks-oploopen. De Engelsche consul Dieveluzte Adrianopel heeft aan een zijner vrienden in En geland geschreven, onder dagteekening van den 11 april, en meldt hem, dat de Porte volstrekt niet gelooven kon dat de andere natiën Rus land zouden toelaten zijne troepen in Turkije te doen marcheren, en daarom Ook tot dien tijd toe volstrekt geene voorbereidselen tot weder stand gemaakt had. Hij zegt in dien brief, dat Adrianopel, in plaats van het hoofdkwartier der Turksche krijgsmagt te zijnsedert jaren geen enkelen Turkschen soldaat binnen zijne muren gezien heeft. Volgens een brief uit Corfu, hadden de Albanezen, in dienst van Ibra- hiin-pachaten getale van 8000, gerebe'leerd en zich, na het ver moorden der Arabische bezetting van Coron van die plaats meester gemaakt; men zeide, dat het hun vergund zou worden naar hun land weder te keeren. FRANKRIJK. PARIJS den 22 mei. De kamef der afgevaardigden heeft Zichftt hare laatste zittingenonledig gehouden met het beraadslagen over da afzonderlijke artikels van het ontwerp van wet aangaande de geldleö- ning van 80 millioenen en de daarop voorgestelde amendementen, en heeft eindelijk het geheele ontwerp aangenomen. Het verslag van de commissie van de kamer der afgevaardigden 4 over het ontwerp van wet op de dagbladen en tijdschriften is daarop neder gekomen, dat de commissie van oordeel was, dat hetzelve met eenige minder belangrijke amendementen zou moeten worden aangeno men. Reeds hebben zich 17 sprekers tegen en 18 voor het ontwerp doen inschrijven. Onder de eerste merkt men zoowel op de hevige monarchalen Montbel en Duplessis-Grenédanals verscheidene hevlga liberalen, zoo als: KeratryPetouBavoux en anderen. Onderdo laatsten verscheidene meer gematigde constitntionelenzoo als Ch. Dtl- pin Méchin en Agier. De meeste liberale bladen beklagen zich tett hevigste over het verslag der commissieen hopen dat dit ontwerp 4 hetwelk verre is van hun te behagenzal worden verworpen. Het dagblad van den heer Villêle verzekert, dat de liberalen, in hunne vereeniging in de straat Grange-EateJiêrezouden hebben bealo- ten, om aan het minisrerie het budjet te weigeren, bij aldien het niet vooraf zou toestemmen in twee groote maatregelenwaardoor het blij* ken zou geven van deszelfs afscheiding van het vorig ministerie; voor* eerst, in het ontnemen van het bestuur der seminarien aan de Jezuiteng en ten tweedein bet ontslaan uit hunne posten van de aanhangers valt het vorig ministerie. Het voegt er bij, dat tot commissarissen, tett einde met het ministerie deswege te handelen, zouden zijn gekozen da heeren: Benjamin Constant, Gautier, de Preissac, Casimir Périer en Sébastianien beklaagt zichhieronder drie Protestanten aan te treffen. Bij de vermelding van deze opgave van de Gazette door de liberale bla den spreken deze dezelve in het algemeen niet tegen, en verklaren, dat zij geenszins twijfelen, of de afgevaardigden zullen, zonder nadera waarborgen van den kant van het ministerie, het budget niet aannemen. Het schijnt derhalvedat dit verhaal van het blad van den heer Villéla geenszins ongegrond is. Ook spreekt men van eene dergelijke commis sie benoemd door de constitutionele monarchalenwaaronder men den heer Agier noemt. Onze afgezant bij den Pauselijken Stoelde hertog de Leval* Montmorency, is alhier aangekomen. Hieruit maken sommigen op, dat de benoeming van den heer de Chateaubriandin deszelfs plaatsnog gevolg zou hebben. Men verzekert dat de aartsbisschop van Parijs eene algemeene ver* gadering heeft belegd der hooge, in de hoofdstad aanwezige, geestelijk heid om te raadplegen wat hem te doen staatna de uitspraak van som mige regtbanken over de geoorloofdheid van het burgerlijk huwelijk der priesters. PARIJS den 24 mei. De oorlog door keizer Nicolaas aan de Torken verklaardverwerft in geenen deele de goedkeuring der congreganistetl in Frankrijk. „Deze oorlog," zegt hun officieel orgaan, „is niets an- ders dan de aanval van een Noordsch volkhetwelk den vrede moei is en voedsel voor zijne oorlogsdrift zoekt." Het is blijkbaar, dat de Jezuiten het den opvolger van Alexander niet vergeven, dat hij hen uit zijne staten heeft verdreven. De gedeputeerden van de gematigde koninklijke partij hebben ook een vijftal leden behoemdeven als de constitutionelenom mede te werken tot de verbeteringen, die'slands welzijn vordert, en de banden van eetisgezindheid met de meerderheid der gedeputeerden naauwer aan te halen. Men zegtdat die vijf gedeputeerden zijn de heeren de Mont* saulnin, de Carabon Lazerme, Daudigné de Restau en Agier. Van Dyon den 20 mei wordt gemelddat donderdag 11. een zeer geacht inwoner te Izier, in den ouderdom van 38 jaren, in eenen aan val van razernij het leven heeft verlorenzijnde dit de vijfde aanval sedert zondag te voren. Deze ongelukkige was door eene kat gebeten, en eerst 101 dagen daarna heeft men bij hem het teeken der watervrees bespeurd. Men zegtdat de beroemde zangeresmejufvr. Sontagte Du blin een engagement heeft aangenomen van 1000 guiniesvoor drie re* presentatien. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 25 mei. Z. M. heeft aan den pastoor van Seraing, eenen eerepenning van de eerste klasse, en aan deszelfs vicaris en aan den opzigter Mueseler eenen eerepenning van de tweede klasse doen ter hand stellen, als een bewijs van hoogstdeszelfs goedkeuring van, en te vredenheid over het door hen gehouden manmoedig gedrag, bij het on geluk hetwelk over eenigen tijdin eene der kolenmijnen van dat dorp heeft-plaats gehad. i Volgens enkele dagbladen zou de heer Falck onverwijld tot gou verneur te Java staan benoemd te worden, en door den heer van Gob. belschroy als ambassadeur aan het hof van Groot-Brittanje worden vervan gen de portefeuille van binnenlandsche zaken zou den heer van Doorn gouverneur der provincie Oost-Vlaanderenworden opgedragen, en de heer Mollerusvice-president van den staatsraad, zou door den heer ofe Mey van Streefkerk worden opgevolgd. Men spreekt meer dan ooit van gewigtige veranderingen welke bij het collegium philosophicum op handen zijn. Men heeft opgemerkt, dat er geencHei vraag aan de commissie voor het hooger onderwijs, ten op. zigte dezer stichtingis voorgedragen. 's GRAVENHAGE den 26 mei. Door Z. M. is benoemd tot mede directeur van de Nederlandsche bank, jhr. mr. IV. Röell, thans secre taris van dezelve bank. DORDRECHT den 26 mei. De voor de vaart tnsschen deze stad en Rotterdam nieuw gebouwde stoomboot de Koning der Nederlandenheeft zaturdag 11. eenen eersten proef- en plaisier-togt met een aanzienlijk ge zelschap van deelhebbers en andere genoodigden gemaakt, en daarop gis teren morgen hare geregelde vaart in het stoombooten-veer tusscben Dord recht en Rotterdam aangevangen. De meerdere ruimtebetere inwendige inrigting, en snellere vaart dezer nieuwe stoombootmaar vooral hare vooT- beeldeloos geringe inzinking m het waterworden algemeen en te regt toegejuicht, en geven vcor de passagiers dc zekerheiddatzij voortaan, V ~TJE

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1