N°. 63. MIDDELBURGSCHE G O tfïfi N T. Zaturdag gf^v'oos ra deïi 24 Mei. V'M NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. yj^tTGSBURG den 17 mei. Over Ancona heeft men berigcen uit X~V Napoli-di-Romanie tot den 26 april. De graaf Capo d' Istrias was aldaar van zijne reis wedergekeerd. De bezetting van Corinthe welke uit Romelioton bestondwas naar liet leger onder vorst Ypsi- lan;i gezonden. De troepert welke uit Scio zijn terug gekomen heb ben zich, op bevel van den president, naar Patras en Missolunghi bege ven, om beide plaatsen te helpen blokkeren. De laatste stad wordt thans door de Grieken naauw ingesloten zelfs wil mendat het daarby ge legen fort Anatoliko door de Grieken zou zijn vermeesterd. Daarente gen wordt gezegddat Reschid-pacha zich toebereidde om de plaats te ontzetten. Navarino wordt nog bij voortduring door de vereenigde zeemagt geblokkeerd. Desniettegenstaande is het aan cenige, met koren beladen, koopvaardij-schepen gelukt, aan hpre waakzaamheid te ontsnap pen, en des nachts binnen te zeilen; de overige zyn afgewezen, waar onder een Egyptisch fregatkomende uit Alexandrie en in hebbende Ie- vensmiddelen en geld. De generaal Church houdt nog altijd stand te Dragomestre. De hem toegezondene versterking is, in het midden van april, door den admiraal Saclituri aangebragt. Verder scheen de toestand van zaken op het vasteland geenen ongunstigen keer voor de Grieken te nemen. Uit Buchnrest schrijft menden 4 meidat de hospodars der vorstendommen order uit Konstantinopel hebben ontvangenom bij den intnatsch der Russen niet op Oostenrijksch grondgebied, zoo als zij ge wenscht hadden, mnnr naar die hoofdstad de wijk te nemen. Men had er ook vernomen, dat graaf Pahlen, de civiele gouverneur van Molda- vie en Wallachijevooreerst te Jassy zou resideren, waar men den kei zcr van Rusland omtrent tien 24 mei verwachtte. De graaf Wittgen- stein is generaal-en-chef der Russische armee graaf Worontzof heeft eeri der vleugels onder zijn bevelen de broeder des civil-gouverneurs de graaf Peter Pahlen, staat aan het hoofd der ruiterij. De Turken we ren zich dapperom alles tot hunne verdediging in gereedheid te bren gen maar de aanstalten, der. Russen in. Bessarabie zijn ontzettend en als men daarbij bedenkt, dat hunne operatien aan de Donau in verband staan met die welke aan de Perzische grenzen door den generaal Pas- kewitsch zullen bewerkstelligd worden dnn kan men naauwlijks in de oude of nieuwe geschiedenis eene dergelijke operatielijn aanwijzen, en zeker althans levert dè Russische geschiedenis niets dergelijks op. FRANKFORT den 19 mei. Van Weenen den 12 meldt men: „De Russen zijn den 7 dezer te Jassy binnen getrokken hunne voorhoede beeft den hospodar van Walachyewelke de vlugt namgevangen ge nomen» De metallieken- zijn 90, de bank-actien 1015." FRANKRVK. PARIJS den 17 mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene nieuwe commissie benoemd, ten einde hem rapport te doen aan gaande de prefectendie wegens de laatste verkiezingen zijn beschuldigd gewo.den. Men zegt, darde baron Seguier,. eerste president van het hof van appel .te. Parijs den aartsbisschop der hoofdstadals voorzitter van de commissie omtrent de seminarien verzocht heeft, zijn gevoe- 'Jendat geheel tegen de Jezuiten is, aan het proces-verbaal der com- njisgie.te \yillen hechten. De kamer der afgevaardigden heeft de zitting van 17 mei geheel ep al aap het behandelen van eenige verzoekschriften besteedwaaron der dat behoorde van zekeren advokaat te Parijs, die zich beklaagde over dp weinige. beschaafdheid, welke nog steeds in het voormalige Bretagne heersc'nte, en eenige middelen voorsloeg, om meerdere verlichting onder dp bewoners van dat gewest te verspreiden. In de nabijheid van Olargnes, departement de 1'HérauIt, zijn den 27 april 11., des namiddags omstreeks half 1 uur, vier op muilezels gezeten en van de markt wederkeerende personenwaaronder eene vrouw, eensklaps op den weg door een losbarstend onweer overvallen, ep door den bliksem getroffen de vier muilezels vielen, naauwelijks eene schrede van den anderendood nederde drie mannenmede tegen den grond geworpen bleven eenige oogenblikken bewusteloos liggen maar zonder eenig ander, gevolg dan eene zware kneuzing, waaraan slechts een hunner eenige dagen geleden heefthij is thans hersteld. Maar wat de ongelukkige Carolina Affre betreft, de zelfde bliksemstraal ryierp haar, twee schreden van haren muilezel, levenloos ter aarde; die ongelukkigesedert twee maanden gehuwd, was naauwlijks 25 ja ren oud haar lijk leverde een afgrijsselijk gezigt. opde bliksem was haar den mond liitgekonien hare haren waren te berge gerezen; haar boofdhuldsel was aan flarden gereten en de bovenkleederen waren, ver brand. De bliksem had zich in eene nabijgelegene beek verloren. Te Maisoncelle-le-Jourdan is, den 15 mei, bij een zwaar ouwe- der, de bliksem in den torén van de kerk geslagen, terwijl, bij het vie- ren„dfir. grppte mis, dezelve vol menschen was; door het Jnstortcu van het dak zijn 10 personen op staanden voet gedood en 85 gekwetst waaronder 40 zeer gevaarlijk. Het Journal des Débats borigt-, zonder eenige reden van weten schap te geven, dat-dom Miguel-, bij besluit van 3 mei, de drie stan den van het koningrijk opgeroepen heeft, waardoor de grondwet van dom Pedro geheel zou vernietigd zijn, De gezamenlijke vreemde gezanten, den Spaansohen niet uitgezon derd, aan welke den 4 mei dit besluit was-medegedeeld geworden, zou den besloten hebben, den infant-te verklaren, dat zij hunne ambtsver- rigtingen moeten staken. NEDERLANDEN. GENT den 20 mei. Den 18 heeft de heer Kessels alhier een vocaal en instrumentaal concert gegeyen binnen het geraamte vgn den walvisch welke over eenigen tijd uit zee bij Ostende is aangebragt; de ruimte was groot genoeg om 24 muziekanten te bevatten. Een aanzienlijk ge zelschap, waaronder de hertog Bernard van Saxé-Weimar, de gouver. neur der provincie, de burgemeester der stad enz.woonden djt zonder ling feest bij. NIEUWENDAM (provincie Noord-Hollandj' den 18 mei. Heden avoncT ten 9 uren ontstond alhier onverwacht iq de buskruid.fabriek no. 6, een brand, welke binnen weinigè oogenblikken dermate toenam, dat verscheidene gebouwen, tot de fabriek behoorendein lichte laaiie vlam stonden. J De ontsteltenishierdoor veroorzaaktgaat alle verbeelding te bo ven van alle kanten zag men hulpbehoevende grijsaardszorgende moe ders met hare zuigelingen en verdere kinderen, in allerijl vlugten, en onder den bloot-én hemel het lot, dat hen dreigde, afwachten; terwijl inmiddels eenige onversaagde mannen toeschoten omware het mo-e- Iijkden brand meester te worden. Gelukkig is het magazijn, ivaarin zich duizenden ponden kruid be vonden, bewaard gebleven, schoon zich in den allerhagchelijksten toe stand bevonden hebbende; ware dit gesprongen, dan zoude niet alleen Nieuwendam en Buiksloot niet meer bestaan, maar de Waterlandsche dijkaadjebenevens de buitenkant van Amsterdam, zoo niet geheel doorgebroken en vernietigd zijn, althans schrikkelijk geleden hebben 'sGRAVENIIAGE den 21 mei. Z. M. heeft aan F. IV. F. J. ba ron van Pallandt van Keppeldirecteur-generaal voor de zaken der Her vormde kerk enz.verleend den titel en rang van minister van Staat. Voorts is door Z. M. benoemd tot staatsraad in buitengewone diénst P.J. M. G Huysman d'Annecroixlid van de gedeputeerde staten van Zuid-Braband, tot dus verre gouverneur ad interim dier provincie. Z. M. heeft, bij besluit van den 23 maart, de oprigting derVries- sche stoomboot-maatschappij bekrachtigd. Haar kapitaal is bepaald op eene som van 120 duizend gulden, verdeeld in 140 actiën, elk van ƒ500; haar bestaan op 15 achtereenvolgende jaren. Het doel is om eene geregelde vaart met stoombooten daar te stellen van zulke havens van Vriesland, zoo over zee als langs binnenwateren, naar zoodanige plaatsenals in het algemeen nuttig en voor de maatschappij voordee- lig wordt geacht. Vooreerst echter zuBen de ondernemingen zich bepa len tot de gemeenschap door stoombooten van een of meer- Vriessche havens op Amsterdam, en de communicatie van die havens met Leeu warden en Groningen. Op den 1 dezer maand waren reeds 170 ac tiën genomen, waaronder 12 door Z. M. den Koning. - Bij besluit van den 25 april 11. heeft Z. M. bepaald dat de uit- gaande regten thans in de Nederlandsche Oost-Indisc\je bezittingen op de koflij geheven woidende, door de navolgende zullen worden vervan^ genmet Nederlandsche schepen naar Nederland f 2 per pikol met Ne derlandsche schepen naar vreemde havens 2 50 per pikolm'et vreem de schepen naar Nederland 4 per pikol en met vreemde schepen naaf vreemde havens f 5 per pikol. Zullende deze bepaling in de onderschei dene havens van Nederlandsch-Indie worden toegepast veertien dagen nadati dezelve in elke plaatsop de gebruikelijke wijzeter kennis" van heel algemeen zal zijn gebragt. Vreemde schepen, uit eene der havens vatti Nederlandsch-Indie naar Nederland uitklarende, zullen, behalve de be taling van het voorschreven regt van f4 per pikol, nog moeten consi.i gneren het meerdere regt van f 1 per pikolhetwelk door vreemde sche pen, naar elders bestemd, moet voldaan worden; doch zal dit meerder gedeelte worden teruggegevennadat de lading ongebroken in Nederland aangebragt en aldaar behoorlijk, gelost zal zijn. De voorschreven con-' signatie en terugbetaling zal geschieden op den voet, bepaald bij besluit van den 1 febmarij 1828, no. 115. Naar aanleiding van 's Konings besluit, van den 7 mei 1828, no. 107, heelt het hqogstdenzelven behaagd, eene verandering te brengen in de onderscheidings-teeken.envoor de officieren van de landmagt, bene den den rang van hoofd-officierwelke verandering hierin bestaat, dat de voormelde officierenvoortaan, twee epauletten met torsade, volgens model thans in gebruik voor de luitenants, zullen dragen, met bijbe- houd als kenteekenen van de rangen voor de iste en 2de luitenants, respectivelijk der mede thans in gebruik zijnde streep of strepenin het schouderblad of de tong van de epaulettenvoor de kapiteins zon der streep in het blad. E11 bepaalt dien ten gevolge, dat, met den 15 junij aanstaande, de epauletten, in voege voorschreven, door de kapiteins, iste en 2de lui tenantszullen kunnen worden aangenomen, doch dat dezelve, op den7 24 augustus, algemeen moeten zijn ingevoerd, en gecne anderen gedra gen mogen worden. De commissie, belast met het onderzoek van de ingezondene ont werpen tot het vervaardigen eener geschiedenis der Nederlandenis gis teren alhier, te- zinnen gekomen. De commissie tot het onderzoek van het hooger onderwijszal den 2 junij alhier vergaderen; die voor de wetboeken, den 9 derzelfde maand. VERE den 2.2 mei. Heden avond arriveerde alhier ter reede kapitein H. Kuiper, voerende den Eever Hoffnungvan Hamburg naar Antwer pen bestemdmet tarwe. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. WAARSCHUWING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Hoofdplaats van dè Provincie Zeeland in aanmerking nemendedat vele Ingezetenen dezer Gemeente alsnog-nalatig zijn gebleven 0111 zich voor de Schutteriijke Dienst ter Secretarie dezer Stad te dóen inschrijver!, jherinnereu bij deze, met den meesten nadruk, al de genen, welke zich: in dat geval bevinden, aan de Publicatie', door Hun Ed. Achtb. ten dien opzigte op. den. 14. April jl. gedaan, waarbij de termijn is voorgeschre ven binnen welke de insehrijving moet plaats hebbenen waarbij de straf fen zijn vermeld voor de zoodanigenwelke die inschrijving zullen heb ben nagelaten. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekon- igd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Mei 1828. Burgemeester ep Wethouders voornoemd-* B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELDSecretaris. De hier bedoelde Publicatie is te vinden in de Middelburgsche Cou- ranten van 15 en 19 April6 en 15 Mei jl. ;y v - v. v ••Vb»

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1