MIDDELBURGSCHE GOURA N°. 61. Dingsda^ D, den 20 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN f.h ADJIINISTRATIEN. ADVERTENTIE. ADVERTENTIEN. O O HHii DU1TSCH I.AND. HAMBURG den 13 De Russische regering heeft eene ligting uit geschreven-van 2 man van elke 500 zielenten einde de legermagt van den staat te versterken. Bij het manifest, te dien einde uitgevaar digd, wordt deze maatregel voorgedragen als een noodwendig gevolg van het besluit der Verhevene Porte, om hare gezamenlijke onderdanen in de wapenen te roepen, en Rusland met eenen verwoestenden oorlog te bedreigen. Men wil in Berlijn onderrigt zijn, dat Z. M. de keizer zich dadelijk met zijn hoofdkwartier naar Ismaïl begeeft, ten einde regtstreeks, en zonder veel oponthoud, door Bulgarie op Konstantinopel aan te rukken. FRANKFORT den 17 wei. Den 23 april is in Jassy een Turksche commissaris uit Konstantinopel aangekomen, met depeches, welke dade lijk naar het Russische hoofdkwartier zijn gezonden. Derzelver inhoud was niet bekend. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 mei. De debatten over de motie van sir F. Bur- dettbetreffende de emancipatie der Katholieken, zijn maandag in het huis der gemeenten voortgezet, en eerst in den nacht omstreeks 3 uren geëindigd, toen, met 272 tegen 266, dus met eene meerderheid van slechts 6 stemmen beslisten overeenkomstig die motie besloten werd, „om den staat der ten bezware der Roomsch-Katholieke onderdanen van Z. M. bestaande wetten in overweging te nemen, met oogmerk om daar omtrent tot zulk eene finale verzoenende schikking te komen, als bevor derlijk zijn kunne tot den vrede en de kracht van het vereenigd koning rijk, tot bevestiging der Protestantsche instellingen, en tot de algemee- ne tevredenheid aller klassen van Zr. Ms. onderdanen." Gisteren avond had in het huis der gemeenten de tweede lezing dezer resolutie plaats, waarna sir F. Burdett eene andere resolutie voorstelde, namelijk dat opgemelde resolutie aan het hoogerhuis medegedeeld en deszelfs medewerking tot dezelve verzocht zou worden dan op de aanmerking van mr. Peel, dat het onvoegzaam was 0111 met zooveel over haasting te werk te gaan, bewilligde sir F. Burdett om de overweging van laatstgenoemde resolutie op aanstaanden vrijdag te bepalen. Sedert een paar dagen hebben wij hier het manifest en de verdere stukken, de oorlogsverklaring van Rusland tegen Turkije betreffende. Over het geheel is men wegens het gedrag en de maatregelen van Rus land voldaan, en begrijpt men, dat dit, bij de onverzettelijke halstarrig- heid van den sultan, het eenige middel is om een einde aan den voorden handel zoo verderfeli.jken staat- van onzekerheid in het Oosten te maken. Men vertrouwt voorts ten volle op de onbaatzuchtige betuigingen van Ruslandvolgens welke die mogendheid volstrekt geene uitbreiding van grondgebied maar alleen de naarkoming der verdragen en behoorlijke schadevergoeding in geld, beoogt, en houdt het daarvoor, dat, gemerkt het onevenredige der krachten de strijd niet lang zal kunnen duren. De geheele beschikbare legermagt van den sultan wordt hier slechts op 80,000 manbenevens ongeveer 30,000 man die in de vestingen liggen, berekent, terwijl, volgens de mntigste berekeningen, de armee van Rus land, bestemd tot den inval in Turkije, 150,000 man bedraagt. Er loopen geruchten als of de koning van Denemarken voornemens zou zijn om tegen october aanstaande van de onbepaalde voorregtgn zij ner kroon afstand te doen en voortaan als constitutioneel koning over zijn volk te regeren. De constitutie, welke hij zijn volk geven wil, zóuzoo als men er bijvoegtveel overeenkomst hebben met die van Noorwegen. Er is hier uit Brazilië een decreet van dom Pedro ontvangen hetwelk de zaken nog meer drijgt te verwarren. Bij dat decreet, het welk van den 3 maart gedagteekend is, beveelt hij (ten einde aan de Portugesche natiedie altoos naijverig was omtrent hare onafhankelijk heid een bewijs te geven van zijn verlangen dat zij voor altoos ge scheiden zij van Brazilië, en om zelfs het denkbeeld eenet hereeniging met dat land weg te nemen.) dat voortaan het koningrijk Portugal niet meer in zijnen naammaar in dien zijner dochter, de koningin Maria li, zal geregeerd worden, verklarende voortaan geen regt of aanspraak hoe genaamd meer op de kroon van Portugal te hebben, en aan zijnen broe der den regent dom Miguei de uitvoering van dit decreet opdragende. Dit decreet, genomen ter zeiver tijd dat dom Miguel naauwelijks in Lissabon de teugels als regent aanvaard had getuigt van het volle ver trouwen hetwelk dom Pedro in zijnen broeder steldeen van het hem ei gen zijnde ongeduld om aan eene sedert lang bij hem in overleg zijnde zaak haar volle beslag te geven. Waarschijnlijk zal dom Miguel zich door dit decreet van alle verbindtenissen legen over zijnen broeder ten vólle ontslagen rekenen. Maar wat zal nu dom Pedro doenwanneer hij komt te vernemengelijk hem dat reeds in april bekend moet ge weest zijn dat zijn broeder, dadelijk na zijne aankomst te Lissabon, begonnen is met zijne aan Portugal gegeven instellingen, en met zijne regten zoowel als die van zijne dochterte vertrappen FRANKRjJK. PARIJS den 13 mei. De kamer der gedeputeerden heeft heden de beraadslagingen over de wet op de zamenstelling der kiezers-lijsten ten einde gebragten dezelve, met 257 tegen 105 stemmen, aangenomen. Bij ordonnantie van Z. M. van den 11 mei zijn 60,000 man van de ligting van 1827 opgeroepen, om bij de landinagt in dienst te wor den gesteld. De Fransche zeemagt in de Middcllandsche-zee telt 6 schepen 19 fregatten, 22 corvetten<5 fluiten en 34 brikken, te zamen bemand met 17,000 schepelingen. Te Brest, Lorient en Rochefort wordt druk op de werven gearbeid. *s GRAVENHAGE den 16 mei. HH. MM. de Koning en Koningin, benevens II. K. H. Prinses Mariannezijn heden ochtend ten zeven uren van hier, over Amsterdam, naar het Loo vertrokken. Z. M. heeft, bij besluit van den 27 der vorige maand, eene som van drie duizend gulden toegestaan aan de huisgezinnen der onge lukkige werklieden, welke, eenigen tijd geleden, in eene der kolen mijnen van Seraing zijn omgekomen. VLISSINGEN den 17 mei. Van Antwerpen Zijn de Schelde nfgeko- men en van den 14 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild j De vijf Gebroeders, kapt. J. F. Poodts, naarMnyo, met stukgoederen Thetis, kapt. W. Newton, naar Arbrouthmet boomschors; the John Thomaskapt. J. Clarke naar Huil, met vlas en wol; de Vriendschap kapt. T. Jurgens naar Breinen, met glas; der Isiskapt. G. T. Flindt, met ballast, en Antwerpenkapt. II. C. Schuth, met stukgoederen, beide naar Petersburg de Goede Hoop kapt. II. F. Kleyn naar Leith met boomschors; de twee Schoonzusterskapt. J. G. Visser, naar Riga, en de Mariakapt. J. Boye naar Sundswald, beide met ballast; de Arend, kapt. H. Elbring naar Londen met boomschors; Tugend, kapt. P. Fretwurst, naar de Oostzee, en Sarah Kiedingkapt. M. IJansen naar St. Ubesbeide met ballast; the Baltickapt. J. Morrisson naar Lqndenmet boomschors. Den 14 en 15 dezer zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen Willothe Wilpkapt. Th. Gibsonvan Londen, met passagiers; de Maiiakapt. P. E. Boervan Kiel, met tarwe; Augustekapt. J, An« dersen van Sourabayamet koffij en suikerTork kapt. W. Lord van Charlestown met katoen en rijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat de bevoegde liengsthouders in de Provincie Zeelandvoor het jaar 1828, zijn: tste District: Leijn Maaste SerooskerkeAdriaan Kooleidem; Adriaan Adriaansete Arnemuiden; Pieter van Pufelen, te Middel burg; Leijn Sterk, te Ritthem. 2de District: Willem van Hoeven, te Sir JanslandKornelis Hollan der, te Nieuwerkerk; Mr. E. A. van Dongen, te Zierikzee Adriaan Quintüs, te Nieuwerkerk; Laurens Quistte TholenL. L. Engel- vaart idem Adriaan de Jongete Oud Vosmeer; Benjamin van Dijk idem; Marinus Hagete 's Scherpenisse. 3de Districtde Wed. Marinus Hoonderd, te 's Heer Arendskerke II. .7. van Westeinde idem; Kornelis Traas, idem; Kornelis van Daa- lente Nisse; Marinus Sandéte Kattendijke Pieter van Houtente BorsseleJan Everhardte Vlake; Kornelis Remijnsete Kappelle Kornelis de Winterte OudelandePieter de Rechtte CortgeenNi- colaas Swemer, te ColijnsplaatMarinus Boonete Wissenkerke. 4de District Philip le Clercqte IJzendijke; Christiaan Hubertus JanssenidemJan Francis de Milliano idemJan Francis Dorsche idem; AbrahamGardeijnte Biervliet; Jacob van de Plassche, te St. Kruis; Abraham Back, te Aardenburg; de Wed. Francis de Buikte Heille; Mabisonte St. Anna ter Muiden; Abraham van Cruinin- geii, te Zuidzande Kornelis Kolete Nieuwvliet, Pieter Salomite Grbedede Wed. de Bruiker te Schoondijke. 5de District: Michiel van Drongelente Axel; Jacobus Bareman idem; Pieter Zegers, de oude, te Zaamslag Adriaan Franseden Hoek; Levinus de BaardcmakerteClujjzen, in Oost-Vlaanderen .7. B. de Nocker te Assenedeidem Jacobus van de Voorde te Ertvelde idem .7. B. Dierikste Sas-van GentF. van Looijte WestdorpePieter Anthonij Janssen, te Hontenisse de Wed. .7. F. de Maat, idem; Pie ter Verdurmente Stoppeldijkde Wed. C. Verdunnente Graauw Judocus Verstraten, te St. Jansteen; Laurijs de (Vittete Sinaij in Oost-Vlaanderen. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Mei 1828. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELDSecretaris. NEDERLANDSCHE TIANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen worden geveild: te AMSTERDAMop Donderdag den 19 Junij 1828 23745 Balen Java KOFFIJ. te ANTWERPENop Woensdag den 25 Junij 1828 19379 Balen Java KOFFIJ, en 1717 Brezil KOFFIJ. Te ROTTERDAMop Vrijdag den 27 Junij 1828 1280! Balen Java KOFFIJ, en 1466 Brezil KOFFIJ. r Nog te ROTTERDAMop denzelfden dag: 2344 Kisten Blonde en 1106 Kisten Witte Havannah SUIKER,- De Monsters en Veilings-conditien zullen bij tijds worden uitgegeven, 's Gravenhage den 17 Mei 1828. G. SCHIMMELPENNINCKPresident. DE CLERCQSecretaris. Qndertrouwd P. LANKESTER Ver e en den 17 Mei 1828. A. S. KUIL E R. Familie en Bekenden gelieven deze als bijzondere kennisgeving aan te nemen. J-Jeden om kwart na vijf uren in den morgen overleed, tot mijne en mijner Kinderen bittere droefheid, mijne geliefde Echtgenoote, MARIA CATHAR1NA van CASTEEL in den ouderdom van 53 jaren en 8 maanden. IJzendijke J. J. B E N T E Y N. den o Mei 1828.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1