i MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 60. Zaturdag den 17 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 29 april. Laatstleden zondag is, in de Kazan- sche hoofdkerk en in andere kerken, het keizerlijk manifest, het welk tot begeleiding der oorlogsverklaring aan de Ottomannische Porte strekt, voorgelezen, en daarna een Te Deum gezongen, om den zegen des Alterhóogsten over de wapenen van Rusland af te smeeken. DütTSCHLANl). AUGSBURG den 8 mei. Bijzondere berigten uit Erivanden hoofd zetel van het bij defi lflntsten vrede door Perzie aan Rusland afgestane grondgebiedgewagen met zeer veel ophef van de geestdrift en uitge laten vreugde der Anneniers, die, van de onderdrukking der Muzelman nen verlost, onder de Russische heerschappij zijn gekomen. Toe er kentenis van deze gebeurtenis waarnaar hunne voorvaders reeds zoo laug bedden gewenschtwillen «ij deiclve vereeuwigen door het ««chteay op eigene kosten, van eene Grieksch-Russische. kerk te Sardar-Abad, waarvan de eerste steen reeds plegrig is gelegden welke den naam van den heiligen Nico laas den Wonderdoener zal dragen. FRANKFORT den iö mei. Men schrijft van den Neder-Rijn. dat zich i1e toekomst voor de West-Indischë handel-maatschappij op den Rijn gunStig vertoont, dat deze maatschappij te voren verpiigt was, hare goe deren te Hamburg of in andere noordelijke havens in te schepenen dat de fabriekgoederen niet dail langs een grooten omweg en na zware on kosten van vefvoer over land naar zee konden geraken maar dat de Prufssiscbe regering in onderhandeling is getreden met die der Nederlan den, ten einde aan gezegde maatschappij door het Nederiaudsche gou vernement vrijheid van regten verleend worde voor den doorvoer van alle die -góederenwelke zij naar Zuid Amerika afscheept; daar en te gen zou de Rijn-maatsohappij zich verbinden, om aileswat zij uit Amerika ontvangt, aan de te Amsterdam onlangs opgerigtte West-Indi sche handel-maatschappij te doen consigneren en naar de plaats van des- finatie te doen bezorgen. Meri wilde ookdat de koning der Nederlan den verscheidene actiën in die Rijnsche handel-maatschappij genomen had. {Zie verder artikel s Gravenhage.j Daar de Grieksche patriarch te Konstantinopel verpiigt geweest is al zulke zijner geloofsgenootenals de wapenen tegen de Turken voe ren, in den ban te doen, heeft de president van Griekenland, teneinde den nadeeligen indruk te verminderen, welken dit op de geringere klas- Se zon kunnen uitoefenen eene vergadering van de hooge geestelijkheid naar Napoli beschreven ten einde haar gevoelen over die daad uit te brengen; deze vergadering heeft verklaard, dat deze geestelijke uitban ning als volkomen krachteloos en nietig moest beschouwd worden om dat zijdoor geweld is afgeperst van den patriarch, die bij de ongeloovi- gen als gevangen is. Het schijnt meer en meer te blijken dat de pogingenwelke zijn aangewend ora den onder-koning van Egiipte in 't minnelijke te bewe gentot het geven van de noodjge bevelen ter ontruiming van Morea, n et zijn gelukt, eh dat daarop van de zijde der vereenigde eskaders de noodige maatregelen zijn genomen om de Egyptische troependoor eene gestrenge blokkade, tot die ontruiming te dwingen. De Russische vloot iS, ten getale van 4 schepen. 3 fregatten en eene brik, den 16 april u« Maltha gezeild, ten einde zich naar den Archipel te begeven. Ook de Grieksche regering' heeft gemeend tot deze blokkade te moe ten medewerken, en te dien einde heeft het den president, graaf Capo d'Istriasi kunnen gelukken,, ora de noodige middelen te vinden, ten einde eene scheepsmagt, bestaande uit ettelijke brikken en kanonneer- aioepenin zee te zeildenbestemdzoowel om tot de blokkade te worden aangewend van de havens in 't zuiden van 't schier-eilaudals tot hèt blokkeren van Missolunghi't welk nog steeds in Turksche han den blijften op welks bezit de president van Griekenland grooten prijs schijnt te stellen. FRANKRIJK. PARIJS den 9 meiDe ftaiöer der gedeputeerden beraadslaagt nog over de onderscheidene artikelen, betreffende de wet op de vorming der kiezers-lijsten. Eergisteren is, bij eene groote meerderheid, beslist, dat het voor- stel van den heer Benjamin Constant, stekkende, dat, ingevalle eener stemming, alle de leden, welke daarbij tegenwoordig mogten zijn, in het proces-verbaal zouden worden genoemd, in overweging zal worden genomen. Bij de jongste benoeming van presidenten van de bureanxis de keuze bijna uitsluitend op constitutionelen gevallen, en nu beklaag den zich de monarchalendat de gedeputeerden van hunne partij zich niet naar behoóren van hunnen pligt kwijten. Verder heeft de minister de Martignac, in de zitting van gisteren eene zeer gewigtige verandering voorgesteld in de wet op de kiezers lijsten volgens welke bij verschil over de wettigheid of onwettigheid der op de lijst gebragte kiezers het koninklijk geregtshof binnen een bepaalden tijd zal beslissen, en dus het middel van conflict zal verval len. Dit voorstel heeft de monnrchalen bijzonder mishaagd en hun aan leiding gegeven om voor te stellen, dat die voordrage, alvorens te wor den overwogen naar de eommissien mogt worden, verzondendoch ditmaal zijn de constitutionelen meester gebleven, en is bet ministerieel voorstel met een luid gejuich, aangenomen. Den 10 mei. De kamer, der gedeputeerden .heeft hare beraad slagingen over de bijzondere artikelen van de wet op de zamenstelling der kiezerslijsten ten einde gebragteri zal nu nog moeten beraadslagen over verscheidene vermeerderingen, welke ten aanziendier wet zijn voorgesteld. De burgerlijke overheid heeft een bezoek gegeven aan het hoofd gesticht der Jezuitan te Montrouge, hetwelk deszeifs bewoners niet aan genaam schijnt te zijn geweest. Den 12 mei. Volgens den Courrier-Franfais zou de com- misSfe der kleine seminarien^ welke aan het aartsbisdom zijn verbonden, heden morgen hebben beslist dat de Jezuitèn" én' de 'stichtingen door hen bestuurd niets tegenstrijdigs hebben met de wetten van den staat. Deze beslissing iszegt menmet eene meerderheid van vijf tegen vier stemmen tot stand gekomen. De meerderheid zou hebben bestaan uit de heeren aartsbisschop van Parijs, den aartsbisschop van Albyde Cour- villesecretaris-generaal van den minister van geestelijke zaken, de la Pourdonnaie en Alexis de'Noaliles, afgevaardigden. De minderheid, :uit de heeren eersten president Sdguier, burggraaf Lainé, baron Mou- nier en Dupin. Met berigten uit Laguayratot den 3 april, verneemt men, dat verscheidene steden van Venezuela adressen hebben geteekend, ten ein de den generaal Bolivar de waardigheid van dictator te doen opdragen, bij de algemeene vergadering, welke in Ocana zal worden gehouden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 12 mei. Bij gewijsde van het geregtshof, kamer van, correctionele policieis een vischkpoper dezer stadwegens het zou ten van eene groote hoeveelheid verschen haringen zulks in overtre ding van de wetten op de nationale visscherij, veroordeeld tot eene maand gevangenis en 750 gulden boete. Een deurwaarder van de regtbank van eersten aanleg dezer stad is j veroordeeld tot eene schorsing van drie maanden en eene boete van 94 guldenom dat hij eene aanzegging door eenen klerk heeft doen over geven in plaats van die in persoon over te brengen. ROTTERDAM den 13 meiVolgens berigten van de kaap de Goede Hoop, moet de administratie, welke tot nu toe nog veel van haren» Hollandscben oorsprong had overgehouden voortaan geheel op den fin- gelschen voet worden ingerigt, en ontvangt het gouvernement geen. nuk meertenzij in het Engelsch geschreven of voorzien van eene au thentieke vertaling. 'sGRAVENHAGR den 13 mei. Z» M. heeft voor ziclv persoonlijk doen inschrijven in de Luxemburgsche maatschappij voor 400. aandefe- lenverbeeldende een kapitaal van twee raillioenen guldens, Uit Eiberfeld schrijft mendat Z. M. onze Koning voor een aan zienlijk aantal aktien heeft deel genomen aan de aldaar gevestigde West- Indische Rijn-compagnie. Bij de vermelding hiervan in een Hamburger blad, wordt eene gepaste hulde toegebragt aan Z. M., die niet alleen in» zijn eigen land alles aanwendtom handel en nijverheid te doen bloeijeny maar ook door dit voorbeeld erkent, dat de wereldhandel aan geenebij zondere plaats is verbondenen in het bijzonderdat de welvaart van twee zoo na verwante en zoo naauw verbondene volken, als de Duit-, schers en de Nederlanders, in eene te zeer op elkander wederkeerigwer kende betrekking; stond dan dat dezelve als afgescheiden, kan wórden- aangemerkt. Wij zijn van goeder hand onderrigtdat de naar deze residentie uie Stokholm beroepen predikant bij de Waisclie gemeente, de Secretan het op hem uitgebragce beroep heeft aangenomen. Men verzekert, dat de commissie tot het onderzoek van de irige- komene snikken voor een ontwerp van de geschiedenis der Nederlanden, den 19 dezer alhier zal bijeenkomen. Met het schip Cambridge, den 19 jannarij van Java vertrokken zijn officiële berigtèn ontvangen wegens den staat van zaken op dat ei land. Uit dezelve blijkt, dat de muitelingen, die eenen inval haddet* gedaan in het district Radjak-Wessie (residentie Rembang)en zichna oen» vruchtelooae poging van den kokmei Nahuys naar Toeban-en Rembang hadden gewend, gelukkig in hunne oogmerken, om zich van deze beide plaatsen meester te maken, door do zich aldaar bevindende hoewel geringemagt waren verhinderd. Men hoopte door eenen ver- eenigden aanval de geheele residentie Rembang weldra van muitelingen te zullen zuiveren. Door deze berigtenworden de minder gunstige tijdingen omtrent den opstand in deze residentie wederlegd, en de on zekerheid, in welke men omtrent dezelve, volgens vroegere berigten, verkeerde, gelukkig weggenomen. In de overige vorstendommen bleven onze troepen voordeelen behalen. De oude sultan van Djokjokartadoor ons gouvernementin het jaar 1826, hersteld, was op den 2 januarij jl. aan eene hevige ziekte: overleden. Het was als ten gevolge van dit sterfgevalnoodig gewor den den jongen sultan op nieuw onder het toezigt van eenen voogd te plaatsen, en daartoe had de commissaris-generaal gekozen den pangerang Mangko Kosoemoden oudsten prins van het hof van Djokjokarta. ZEE-'I IJDINGEN. VLISSINGEN den 13 mei. Van den 11 dezer tot heden zijn alhier ter reede gekomen De Jonge Antje kapt. E. Lievis en de Jonge Rijn kapt. T. K. Re- zins beide van Rouen naar Brussel gedestineerdmet pleistersteen. Voor Antwerpen bestemd: the Cambridgekspt. R. Pearce van Ba tavia, met koffij en suiker; Catharina, kapt. J. van der Schuit, van Londen, met stukgoederen; the Motionkapt. L. Testave van Nieuw- Orleans, met katoen; de Jonge Rentekapt. W. R. Huisman van Li- verpoolmet klipzout; Anna Dorotheakapt. F. de Fester, van Triest, met koopmans-goederen. Gisteren is van de reede alhier naar zee gezeildde Harmoniekapt, W. W. Lange van Gent naar de Oostzeemet ballast. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomenen sedert eergisteren van onze reede naar zee gezeild llaabetkapt. H. flansennaar Denemarken met ballastArenttna Hendrikakapt. A. H. Breeland, naar Cork, met boomschors; de Frouve Annakapt. H. J. Korter, naar Liverpool, en the Dragonkapt. H. B. Gardner, naar Stokholm, beide met ballast; Gltratkapt. J. Martindale, naar Liverpool, met boomschors; Herculeskapt. J. King, naar Peters- burg, en Friheden, kapt. P. Stibolt, naar Nerva, beide met ballast; de Magellaankapt. F. P. Hoed, naar Batavia, met jenever en wijn; Rudolf en Ghristinakapt. J. Schumacher, naarDantzig; die Flora, kapt. C. Lends, en Johanna IVilhelminakapt. A. W. Durr, beide naar de Oostzee en alle drie met ballastle Coureurkapt. B. Boutinnaar Bor deaux met stukgoederen; Geertrudekapt. J. C. Lorentzen, naar Sand. wich, met boomschors; Atalantekapt. P. Kouou, naar Elseneux, mee ballast. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. De ondergeteekende verwittigt bij dezen de belanghebbendenom de Contributie voor de dienstdoende Schutterijover den jare 1826, onver» wij ld ten zijnen Kantore te komen voldoen, ter voorkoming van kosten. Middelburg, den 17 Mei 1828. J. H. de RAAD, Ontvanger. 'V »i, h - -l r-T v

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1