N". 56. MIDDELBURGSGHE COURANT. Donderdag v»^-i>. tó den Mei. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. FRANKFORT den 2 De geruchten welke den 23 op de beurs te Weenen zoo veel beweging veroorzaakt en eene vrij aanzienlij ke daling der effecten ten gevolge gehad hadden, zijn niet bevestigd ge worden. De laatste brieven uit Konstantinopel behelsden al mede niets anders, dan dat de groote-heer bezuinigingen in het serail had ingevoerd. In de Vorstendommen was men gedurig meer beducht voor het binnen rukken der Russen, wier pontons aan de Pruth gereed staan, en te Bu- charest vreesde mendat de Turken er vóór de komst der Russen zou den komen stroopen. Uit Odessa schreef men den 10 april, dat men daar in de aange. name verwachting leefde van er den keizer en de keizerin van Rusland, in het. begin van mei of omtrent de helft dier maand, te zullen zien aan komen en dat er reeds aanstalten gemaakt werden tot de ontvangst dier personoadj'en. 2oo hst heette zou de keizer zich er slechts korten tijd ophouden, en onverwijld naar het leger vertrekken-, terwijl de keizerin.te Qdessa het einde van den veldrqgt zou afwachten. Dezer dagen heeft men te Berlijn een plegtig feest gevierd, ter ge dachtenis van Albrecht Dur-er, en alle D-uitschers worden door eene com missie te Fulda uitgenoodig om bij te dragen tot de kosten van een stand beeld dat ter eere van Winfried Bonifaciusden apostel der Duitschers achter den vrouwenberg bij Fulda zou opgerigt worden. GROOT-BR ITTANJE. LONDEN, den 3 mei. In de zitting van het huis der gemeenten van 29 april, heeft de heer Hürae eene motie gedaan om een regt van 15 schellingen te leggen óp elk kwartel- buitenlandsche tarwe, dat ingevoerd wordten om dat regt telken jare met één schelling te verminderentot dht het op tien schellingen zal gedaald zijnals wanneer dat inkomend regt blijvend zal zijn. fclij heeft bij ,die gelegenheid gezegd, dat de graanmarkt in Holland sedert de laatste 50 jaren aan de minste rijzing en dajing yras onderhevig geweesten dat dit alleen daaraan moest worden toegeschrevendat de markt er open stondmaar dat zulks eerst se dert de laatste 3 jaren niet meer het geval was, daar het Nederlandsch gouvernement, op aandringen van de Belgische landeigenaars, welke, even als die van Engeland te bekrompen waren om het verband tusschen den welvaart van handel en landbouw te, doorziende inkomende regten op de granen aanmerkelijk had verzwaard. Zijne motie is echter met 139 tegen af stemmen verworpen. t— De hertog van Wellington is eergisteren in zijn (Joste jaar getreden. Het half-officieel dagbladzegtdat het Vlaamsch nieuwspapier k Beige het Engelse^ gouvernement onder het vermoeden brengt, als of het de onlusten op Java en in de Nederlandsche volkplantingen aan- Sitqokte en voedde, en meent, dat het beueden het Engelsch gouverne ment is op zulk eene beschuldiging de minste acht te slaan. -T- Men heeft, door middel v?n een schip, hetwelk den 21 april uit Qporto vertrokken is, gunstiger berigcen uit Lissabon ontvangen. Dom Miguel «cheeo teekenen van qene betere gezindheid gegevenen zich aan deu invloed van de koningin zijne moeder onttrokken te hebben; hij had opk werkelijk het paleis van Queluz, hetwelk zijne moeder be woont verlatenen zijnen intrek in het paleis van Bemposta genomen. Voorts was, in de plaats van den gebaaten Bastos, een meer gemarigd man, genaamd Barrntaals intendant der politie aangesteld. De obliga ten op Portugal zijn hier dien ten gevolge meer dan a pet. gerezen. FRANKRUK. PARIJS den 2 mei. Dingsdag heeft de generaal Sébastiani, in de ka mer der afgevaardigden, rapport uitgebragt over het ontwerp van wet betreffende de leening vun 4 millioen renten, over welk ontwerp de be raadslagingen zullen plaats hebben na het eindigen van die over het ont werp van wet betreffende de kieslijsten. In de vervolgens voortgezette beraadslagingen over laatstgenoemd ontwerp hebben in die zitting en in die van den volgenden dag nog onderscheiden sprekers voor en tegen dat ontwerp het woord gevoerd terwijl in de zitting van gisteren de be raadslagingen over elk artikel afzonderlijk zijn begonnen, en de art. 1 tot 6 met de daarop door de commissie voorgedragen amendementen zijn aangenomen. Bij gelegenheid der, ten gevolge onzer laatste tentoonstelling, op den 26 «pril 11. gedane uitdeeling van belooningen en eereblijken aan de meest verdienstelijke kunstbeoefenaars, is ook aan den Dordrechtschen veeschilder J. C. Schotel, wegens een door hem tentoongesteld stuk, eene medaille van de eerste klasse toegewezen. De commissie over het lager onderwijs komt wekelijks bijeen. Zij heeft uit ingezonden rapporten opgemaakt, dat er meer dan 40 duizend leerlingen zijn die geen schoolgeld betalen; terwijl de laud-schoolhou- ders, die 100 franken jaarlijksche toelage, behalve hun schoolgeld, ont vangen, onder de rijkscbedeelden behooren en het grooter aantal niet jjieer dan 30 of 40 francs 'sjnars ais toelage ontvangt. Heden moet die commissie zich met de Jezuitgn bezig houden. Men zegt, dat deze fhans 9 openbare gestichten in Frankrijk hebben. In vijf van deze wordt de regej der Jezuiten gestrengelijk gevolgd en draagt men er hun (tostmimbehalve deze 9 gestichten zijn er te Bordeaux en in den Elzas broederschappen van Marietistenwier regel grootelijks met die der ]e- xuite# overeenkomt. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 mei. Men schrijft van 's Hertogenbosch, dat het gouvernement twee groote huizen gekocht heeft, gelegen nabij de hoofd kerk, welke, naar men ^egt, bestemd zijn vooï den te benoemen bis schop aldaarhet voormalig bisschoppelijk paleis door de regtbank be llet zijnde. Uit Luxemburg schrijft men, dat een groot aantal inwoners van Remich eene kleine stad binnen ons rijk, aan den Moezel gelegen en van de naburige dorpen, zich als landverhuizers naar Brazilië willen begeven, GENT den 1 mei. De Boa-slangdoor de heeren de Cock aan onze hoogc&chonl geschonkenis dezer dagen gestorven, en wordt voor het kabinet van natuurlijke historie alhier opgezet. MIDDELBURG den 6 mei. Joost Groenewegenmet zijne huisvrouw Lijntje Jongepierte zamen den gezegenden ouderdom van nagenoeg 150 jaren bereikt hebbendevierden op lieden derzelver gouden bruiloft of 5ojarige huwelijks-vereeniging. Deze lieden door het armbestuur bedeeld wordendehebben regenten over den algemeenen armen met voorkennis van de stedelijke regering, den voor deze hoogbejaarden zoo heugelijken dag willen gedenken en veraangenamen ten welken einde zij des middags ten hunnen huize op gen' daartoe voor hen in gereedheid gebragten maal tijd werden verrast, en waarbij hunne kinderen en kinds-kinderenals mede eenige hunner bekenden waren genoodigdwelke met genoemde oude lieden daarvan een zoo gepasthartelijk en dankbaar gebruik hpb- ben gemaakt, dat men van ,deze zoo zeldzame plegtigheid getuige moec zijn geweest, om zich van hec treffende dezer feestviering een regt denk beeld te kunnen maken. Wederom is, onder dankbetuiging, ontvangen voor de ongelukkige weduwen en weezen te Middelharnis Van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Departement Middel burg, uit eene collecte inde vergadering van den 16 april II. ƒ10,25. Van N. N. 2 ps. gouda 5 ieder. A. M. TA K. ZEE-I IJ DINGEN. AMSTERDAM den 3 mei. Men schrijft van Elseneur, dat den 21 der vorige maand aldaar een hevige storm uit het zuidoosten, vergezeld van zwaren regen, donder en bliksem, gewoed heeft. Van omtrent 150 schepenwelke den vorigen dag de Sond ingeklaard haddenen toen onder Falsterboë lagen, was bijna de helft van derzelver ankers gedre ven. Omtrent het lot van de meeste dezer schepen had men den 26 te Elseneur nog geene tijding. Onderscheidene Nederlandsche, of naar Ne derland bestemde schepenhebben bij die gelegenheid schade geleden aan ankers, touwen en mastwerk; sommige zijn gestrand. VLISSINGEN den 6 mei. Van den 4 dezer tot heden zijn voor Antwerpen besterad alhier ter reede gekomen Nimrod, kapt. J. Hill, van St. Jago, met koffij en suiker; the Sun- burgkapt. R. Pattison, van Mauritius, met suiker; Jupiterkapt. J. H,, Mandeis van Charlestown met rijstAugustinkapt. F. H. Buntje-' meijer, van Batavia, met koffij en suiker; A lex anderkapt, P. J. Colas, met koffij en suiker, en Caroline kapt. J. E. Mel?bertsmet stukgoe deren beide van Rio-Janeiro le St. Louiskapt. G. Drouillgrd van Blaye met wijn; Theresia, kapt. L. J. Besselingde Gezinakapt. R. F. Taay; de Vrouw Reitiakapt. H. Koops, en de Goede Hoopkapt. H. K. de Groot, alle vier van de Marennes, met zout; deJosephus, kapt. M. Bakker, van Treroblademet zout; Louisekapt. C. Stephensen, en Maria, kapt. M. C. Peters, beide van Bordeaux, met wijn; Goncordia kapt. A. E. Pot, van Liverpopl, met klipzout; de twee Gebroeders kapt. J. K. Potjewijd, van de Marennes, met zout. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en sedert den 3 dezer van onze reede naar zee gezeild Templokapt. M. C. Iranisch, naar Noorwegenmet ballast; Mar- garethkapt. J. Larknaar Huil, met vlas; Orpheuskapt. J. F. Duff, naar Londen, en Sophiakapt. J. Barringhamnaar Guernsey beide met ballast. Van de in onze vorige gemelde schepen waren alleen van Gent geko» men Constaneele Voltaire en de Jonge Nikolaas de, overige alle vai^ Antwerpen. EES'I UREN Eif A ÜMINISTRA TIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigd bij dezen alle belanghebbenden, dat tot de Grens-opneroingen voor het Ka daster zal worden overgegaan in de navolgende Gemeenten van hec Kanton Axel, 2de Deel, op de daarbji vermelde dagen, te weten: iq Zaamslagden 12 dezer maand; den Hoek, mede op den 12 dezer maand; Neuzenden 15 dezer maand; West dor pcmede den J5 dezer maand. Middelburg, den 7 Mei 1828. VAN VREDENBURCH. De ONTVANGER der DOMEINEN ad interim van NOORD-BE VELAND, te Colijnsplaatadverteert dat hij, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, op Maandag den 12 Mei 1828, des morgens om tien uren, op het Gemeentehuis te Cortgeen, ten overstaan van den Heer Burgemeester aldaar, zal presenteren te verpachten: het zoogenaamde SPIERING-SCHORRE, gelegen ten Zuiden van het oude Schorre van Camper tand. De Conditiën en voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing ten Kantore van gemelden Ontvanger. De Ontvanger voornoemd, E. MAERTENS. De ondergeteekendeKollecteur der Lantaren-Brandspuit- en Klap- gelden, verwittigt bij dezen de Jn- en Opgezetenen dezer Stad, dat des- zelfs Kantoor, met den 6 Mei aanstaande, zal zijn gevestigd in deVlis- singsche straat, Wijk I. No. 162, alwaar tot den ontvang van dat raid del, des MaandagsDonderdags en .Vrijdags namiddags, van drie tot zes urendoor hem zal worden gevaceerd. Middelburg, den 3 Mei 1828. J. L. de TROIjE Nz. Uit krachte van een vonnis der Regtbank van eersten aanleg, zitting houdende te MiddelburgHoofdplaats der Provincie Zeelandvan den 16 April 1828, behoorlijk geregistreerd, is, door den Heer Wethouder Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg op den 1 Mei 1828 Echtscheiding uitgesproken tusschen PIETER JACOB KASSE Stuurman, en COKNELIA PIETERNELLA VERHOEVEN, Partiku- liere, beide wonende te Middelburg voornoemd. W. B. van DEINSE, Prakureur. 4 1 -

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1