N°. 55. MIDDELBURGSGHE Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN; DUITSCHLAND. FRANKFORT den 29 april. De stoomboot voor de vaart tusschen deze stad en Maintz zal binnen kort hare dienst wederom hervat ten, en zoo raeu hoopt met beter gevolg dan bij de eerste proefnemingen een kunstwerker te Nieuwied heeft op zich genomen om aan de ma chinerie wezenlijke verbeteringen te brengen. Naar men verneemt, heeft men onverwijld van den kant der regering ter bevordering van onzen expeditie-handeleen nieuw reglement te wachten op de waag. en tran- sito-regten, en op de straat- en chaussée-geldenwaarbij deze lasten deels veranderd deels geheel afgeschaft zullen worden het ontwerp van dit reglementvoegt men er bijis reeds aan het wetgevend ligchaam ter beraadslaging aangeboden. Te Triest had men berigt uit Corfudat de havens van Navarino en Modon door den lord opper-commissaris in staat van blokkade ver klaard waren en dat de Engelsche oorlogschependie zich er voor be vonden alle vaartuigen den toegang verboden en order haddenslechts die schepen de haven te laten uitloopenwelke naar Alexandrie bestemd zijn. Men verwachtte den lord opper-commissaris binnen weinige dagen in persoon te Zante. Onder de Grieksche soldaten, die door den president van Grieken land naar Carabusa gezonden zijn, is eene zamenzwering ontdektwaar van het doel was de Engelsche en Fransche matrozen die zich aldaar bevinden te vermoorden en dan de vesting te bemeesteren. Zij die er deel aan genomen hebben zijn ontwapend en door den commodore Staines in de gevangenis geworpen. Uit zulke en dergelijke staaltjes blijkt, dathoewel de graal Capo d Istrias reeds veel gedaan heeft om orde en ondergeschiktheid onder de Grieken te vestigen er nog zeer veel voor hem te doen overig blijft. Den 30.Den 23 is er op debeurs te Weenen veel beweging ge weest, daar er dien morgen eene estafette bij een der voornaamste ban kiers was aangekomen, berigt brengende, dat de Russen de Pruth wa ren overgetrokken en dat de keizer den 15 mei bij de armee zijn zou, om de Üonau te passeren. Dit heeft de actiën van 1013 tot op 1006 doen dalen, en de metalliken gebragt op 88 en 5 achtsten. GROOT-B R1TTANJE. LONDEN den 30 april. Volgens de Times beeft prins Lieven de Russische ambassadeur aan het Engelsche hof, zeer gematigde en vredelievende instructien van zijn gouvernement ontvangen. In de zitting van het huis der lords is eergisteren de derde lezing van de wetwaarbij de test- en corporatie-acten gedeeltelijk herroepen Worden, doorgegaan en naar het huis der gemeenten verzondentenein de aldaar de gemaakte amendementen onderzocht mogen worden. Dit is echter niet gebeurddan nadat er op nieuw met veel vuur voor en tegen gesproken was. Lord F.ldon is zijn gevoelendat het huis de Protes- tantsche godsdienst hierdoor in gevaar brengt, tot het einde getrouw gebleven. Die godsdienstzeide hijwas een van de groote beginse len van de Engelsche constitutie, de koning zat op den troon, omdat hij Protestant wasen de spreker kon dus in geene wet toestemmen waarbij de deur voor lloomsch-Katholieken opengezet werd, en dat was het geval en zou blijken al doorzagen de pairs zulks nu niet. Ook T.. K. H. de hertog van Cumberland, broeder des koning, behoorde onder hen, die de wet afkeurden. De hertog van Wellington heeft de gelegenheid van de discussien aangegrepen om op nieuw te verklarendat geen pair van het rijk stelliger tegen eenige vergunningen ten behoeve tifer Roomsch-Katholieken zijn kon dan hij. Voor de Kwakers en Jo den wier toestand door deze terugroeping verergertzal naderhand bij afzonderlijke verordeningen gezorgd worden. Men verzekert hierdat het Fransehe gouvernement niet alleen op het punt staat om consuls naar Griekenland te zenden, maar dat het ook eene leening autoriseren, of liever daaraan deel nemen wil ten be hoeve der Grieken, waarvan het beloop bij maandelijksche termijnen zou worden overgemaakt. FRANKRIJK, PARIJS den 29 april. Gisteren heeft de kamer der afgevaardigden hare beraadslagingen begonnen over het ontwerp van wetbetreffende de kieslijsten. Morgen zullen die beraadslagingen worden voortgezet nadat de kamer alvorens zal hebben gehoord een rapport der commissie belast met het onderzoek van het ontwerp van wet, betreffende eene nieuwe leening van 80 millioen. „Men verzekert," zegt de Courrier Francais, „dat er eergisteren avond een raad van ministers gehouden isdat daarin punten van hoog gewigt behandeld zijndat er eervolle gevoelens rondborstig zijn geuit, en dat men er zelfs gesproken heeft van ontslagnemingen, welke men gereed Was om aan te bieden ter gelegenheid van eene daad van de uitvoerende magt, op welke zich de openbare aandacht vestigt." De gewezen minister de Peyronnet is te Bordeaux als candidaat voor afgevaardigde voorgesteld maar spoedig afgewezen. I11 eene gemeente van het departement van Enre en Loir is eene vrouw overleden, ten gevolge van hare poging, om, in navolging van den Heiland der wereldveertig dagen te vasten en veertig nachten sla peloos door te brengen. De prins Ipsilanti is, den 26 dezer, door Nancy gereisd, zich van Konstantinopel herwaarts begevende. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 2 mei. Bij besluit van den 19 april heeft Z. M. bepaald, dat, zonder voorafgaand bekomen verlof, er geene ge bouwen zullen mogen opgerigt of putten gegraven worden op eenen min deren afstaud dan van 3.5 k 40 ellen van de buiten de kom der gemeen ten aangelegde begraafplaatsen, en dat de eigenaars van thans binnen dien afstand staande gebouwen gehouden zullen zijn wanneer zij dezel ve willen vergrooten of vernieuwen daarvan aan het plaatselijk bestuur kennis te geven. Bij een ander besluit van denzelfden dag is bepaald, dat de ton van Cene Nederlandsche inudde inhoud, voor het meten en vervoeren van kalk bestemd, met houten in plaats van met ijzeren banden, en daar en boven de bodem met gaten zal mogen voorzien zijn; zullende de ge melde ton tot dat einde, ter onderscheiding der overige van denzelfden inhoud, uitwendig den naam van kalkmaaten zulks met groote endui- delijke letters uitgedrukt, onder de gewone benaming der tuint, tnoetdrt dragen. Nog ziet een koninklijk besluit van den al april 11. het licht, hou dende vergunning 0111, bij het meten van drooge waren, gebruik te ma ken van de hooge kwart Nederlandsche mUdde. Hetzelve nader in out volgend NoJ) - Een Duitsch dagblad maakt, bij gelegenheid van de opgave der toenemende bevolking in Neurenberg, eenige algemeene aanmerkingen over die vermeerdering, welke zich overal doet bespeuren, en onder zoekt de oorzakenwaaraan die aanwas toe te schrijven is. Als redenen daarvanworden door dat blad de navolgende opgegeven. Ons voedsel is thans beter; onze kleeding is doelmatiger; de vroedkunde heeft itl dö laatste jaren gioote vorderingen gemaakt; de grootere bekwaamheid van artsenij-mengers en geneesheeren en het oprigten van doelmatige zieken huizen, maakt de verbreiding van besmettelijke ziekten bijna onmogelijk, althans veel zeldzamer; vooral worden door de koepok-inenting duizen den in het leven behoudendie voorheen aan de Verwoestingen van het pok-vergif ten prooi werdenterwijl eindelijk de algemeenere bescha ving mede eene voorname oorzaak dier ontzettende vermeerdering zliti zoude. 6 J Men zoude mogen twijfelen, of alle de opgegevene redenen wel even juist zijn; ten minste wat de kleedings-wijze betreft, is er thans alle reden om te klagen, dat dezelve, zoo wel van mannen als van vrou wen, niet alleen sterk afwijkt van de onveranderlijke regelen van het wa re schoon, maar dat vooral die der vrouwen weder op den weg is, om alle die verderfelijke gebreken aan te nemen, die het zooveel moeite ge kost heeft uit te roeijen, en waarvan intusschen de gevolgen zoo nood lottig zijn. De waarschuwende stem der menschenvriendendie in da vorige eeuw daar tegen geijverd hebben, wordt niet meer gehoord; doch bü het weder insluipen dier misbruiken treden anderen in derzetver plaats. Zoo heeft onlangs een Engelsch geneesheer te Bristol, in eene talrij- ke gemengde vergadering van een letterkundig genootschapeene rede- voering gehouden, waarin hij met ontleedkundige voorbeelden betoog de, hoe gevaarlijk het is kleederen te dragen die te naauw sluiten. Na de natuurlijke ligging der ingewanden van het menschelijk ligchaam aangetoond te hebbenbetoogde hijhoe zeer dezelve in hunne verrig- tingen moeten gestoord wordenwanneer zij zoo zeer te zamen gedrukt wordenals thans weder door de nanuwe korsetten plaats heeft. Zoo dra de borst zich bij de ademhaling niet meer vrijelijk kan uitzetten," zeide hijworden wij kortademig en onderhevig aan hartkloppingen en nog gevaarlijker is de drukking, indien zij onder de ribben plaats heeft, alwaar geene vaste deelen tegenstand aan dezelve bieden. De menigte van borstziekten, maagpijn, en andere ongemakken, waartegen de geneeskunde tegenwoordig, dikwijls zonder gevolg, te worstelen heeft, ontstaat grootendeels uit het onberedeneerd gebruik der rijglijven; een gebruik te dwazer, daar het op het denkbeeld berust, dat het lig chaam ora zich wel voor te doen, in het midden ongeëvenredigd dun moet zijn, en dat de mensch, om het ideaal der schoonheid te berei ken naar eene wesp of andere kerf-dieren moet gelijken." VLISSINGEN den 3 mei. Heden had men alhier het genoegen, uit Middelburgin onze haven te ontvangen de aldaar nieuw gebouwde stoomboot de Schelde, bestemd tot de overvaart van deze stad op Bres- kens en Neuzen vice versa op dezelve bevond zich eene commissie uit ons stedelijk bestuur, door de directie uit gelntresseerdenmet het ia- de vaart brengen belastvriendelijk tot deze proef-reis uitgenoodigd. Ook Zijne Exc. de heer gouverneur dezer provincie, benevens com- missien uit het provinciaal-bestuur en van de regering der stad Middel burg en vele aanzienlijke personen dezer provincie en van de beide stedenhebben hunne belangstelling wel gelieven aan den dag te leg gendoor dezen overtogt met hunne tegenwoordigheid te vereeren, en zich te overtuigen, dat de hechte en goede constructie van het vaartuig, en de aanvankelijk goede werking van de daarin geplaatste stootn-ma- chine (uit de fabriek van de heeren Cocquerelle Co., te Seraing bij Luik), alle hoop geven, dat het aan de bestemming zal kunnen beant woorden om den reizigers een' spoedigen aangenamen en gemakkelijke» overtogt te verschaffenhetwelk met de opene steigerschuiten doorgaans het geval niet was. Men vleit zich nu algemeen datna den afloop van de verder noodige proef-vaarten op de Wester-Scheldede geregelde overtogten onverwijld hun aanvang zullen nem:n. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 3 mei. Heden zijn van hier naar zee gezeild, het liegatschip Mercuriuskapitein H. B. Esink naar Demerarijen het brikschip Sara /tgathakapitein L. M. Hoffman, naar Suriname. VLISSINGEN den 3 mei. Heden is van de reede naar zee gezeild Zr. Ms. brik CouRigR, luitenant-ter-zee J. van der Straatennaar ..Curnfao. Ook is heden van onze reede vertrokken, the John, kapt. J. Davis van Londen naar Peru gedestineerdmet stukgoederen. Van Gent zijn alhier ter reede gekomen, en gisteren en heden naar zee gezeild de Jonge Nikolaas kapt. H. Petersnaar Rio-Janeiro met ballast; le Foltairekapt. j. B. Gerard naar Havre-de-Gracemet steenkolen; de drie Gebroederskapt, G van der Borden, met mee'krap," en de Hoop op IVelvaartkapt. K. H. Zuininga met stukgoederen beide naar Petersburg Krageroekapt. H. Knutsenen Constitution kapt. K. O. Hydemark, beide naar Noorwegen, met ballast; Sandrinakapt. H. II. Jongebloednaar Hamburg, met stukgoederen; Catharina Elïsaheth kapt. F. Wachter, naar de Oostzee; Fohrsundhallkapt. J. Jonassen, naar Memel en FAspacie, kapt. J. Julliotnaar Havre-de-Grace; alle drie met ballast; de Goede Hoop, kapt. J. E. Kwakenburg, naar Schotland, met boomschors; the Ann. kapt. J. Hurst, naar Liverpool, met mee krap; Benezet, kapt. A. S. Shearmannaar Gothenburg, met ballast. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en sedert den 29 april II. van onze reede naar zee gezeild AugUstakapt. G. Schoultz naar Bilboa, met ballast; de Pelikaan kapt. J. L. Vroome, naar Londen, met boomschors; Raymuntkapt. G. van den Broeke, naar Batavia, uiet stukgoederen Nortpointkapt. O O

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1