MIDDELBURGSGHE N°. 52. Dingsdag den 29 April» NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. AUGSBURG den 19 april. Te Ancona heeft men berigten ontvan gen uit Corfu tot den 25 maart. In dezelve wordt verzekerd, dat de Grieksche regering, vertrouwende op de verbondene mogendhe den geen antwoord gegeven heeft aan de door den patriarch naar Grie kenland gezonden personen, die uitnaam der Porte eenealgemeene ver giffenis zijn komen aanbieden. In dezelfde berigten wordt gezegd, dat ^e graaf Capo d'Istrias, die sedert den 5 maart zich te Napoli di Roma- nia bevond, de forten dier stad door Hydrioren, Spezzioten en Ipzario- ten heeft doen bezettenen Griva met zijne Romelioten naar Poros heeft gezonden. Men meende, da: eerlang van daar eene expeditie, onder het geleide van Demetrius IJpsilantinaar Athene zou gezonden worden. FRANKFORT den 22 april. In eenen brief uit Konstantinopelvan den 27 maart, schrijft men: „Gisteren werd de Porte langs eenen ofli- ciejen weg bekend met het besluit des Russischen keizers om zijne le gers tegen het Turksche gebiedwegens de van den kant der Porte on dervonden beleedigingen aan te voeren. De groot-visier nam op zich om den sultan er kennis van te geven, en hem tevens voorstellingen no- pens den toestand des rijks te doen ten einde in dit hagchelijk oogen- Wik nog maatregelen tot deszelfs redding te beramen. De sultan echter moet de mededeeling van den visier met eene koelbloedigheid aange hoord hebben, welke duidelijk bewees dat hem de verklaring van het Russische hof niet onverwacht voorkwam. Het antwoord des sultans zou eenvoudig geweest zijn nu dan moeten wij vechten. Het ministerie schijnt ondertusschen minder gerust dan de monarchen laat bezorgd heid voor de toekomst blijken. Tot hiertoe is nog geen divan zamengeroe- penen men zou haast zeggen., dat deze gewigtige tijding zelfs geene beraadslaging ten gevolge zou hebben, indien men niet onder de grooten veel beweging, en een bezoeken van elkander waarnam, hetwelk hier gewoonlijk het voorteeken van groote staatkundige gebeurtenissen en van eene nabij zijnde vergadering van den divan is. Dat bij den sultan de oorlog als verklaard en zeker beschouwd wordt en de groot-visier zich dienvolgende onverwijld naar de bij Adrianopel verzamelde armee bege ven en het bevel over dezelve op zich nemen zalschijnt uit de in zoodanig geval gebruikelijke en thans plaats hebbende benoeming van een aantal beambten te blijken; maar of de sultan zelfs zich naar de ar- niee begeven zalis. nog niet zekerofschoon sommige omstandigheden aanleiding geven om te denken dat Z. H. den veidtogt in persoon bij wonen wil. Men begroot de op dit oogenblik bij AdrianopePyerzamelde Tnrksche magt op 30,000 manen de in de nabijheid dezer hoofdstad kamperende troepen op 80,000 manwelke laatsten achtervolgelijk naar de algemeene verzamelplaats te Adrianopel opbreken." De Grieken, welke onder den overste Fabvier de citadel van Scio belegerden, zijn na de nederlaag, door hen geleden, deels naar het ge bergte gevlugt, deels verder landwaarts in teruggetrokken. Zij worden door een Turksch korps in het oog gehouden, maar weinig verontrust, omdat de aard van het terrein en het gebrek aan levensmiddelen den Tur ken verhindert om aan eene militaire beweging tegen hen te denken, terwijl zij ook nog daarenboven beschut wórden door een Grieksch es kader onder Miaulis, dat tevens den Turken allen toevoer van levens middelen afsnijdt. De Archipel is thans tamelijk vrij van zeeroverijen, maar om de ongewisheid der staatkundige gebeurtenissen gaat er in de Levant bijna niets in den handel om. HAMBURG den 22 april. Men meldt uit Petersburg van den h dezer dat Z. K. II. de prins van Oranje destijds in genoemde residen tie was aangekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 23 april. In het hoogerhuis is eergisteren de billbe treffende de herroeping van de test- en corporatie-actenin comité over wogen een aantal amendementendoor lord Eldon en anderen daarop vpoEgesteldwerden met eene groote meerderheid verworpenen het ontvangen van het rapport op aanstaanden donderdag bepaald. - Het is thans zeker, dat de verdienstelijke reizigers, de majoor Laing en de kapitein Clapperton, in de binnenlanden van Afrika ver moord zjjn. Bij een nader onderzoek heeft men bevonden, dat de laatste ramp aan den tunnel overkomen van weinig belang is, en alleen het gevolg is van doorlekking. Het kwaad is reeds volkomen hersteld en de stoom machine in volle werking. De laatste berigten uit Lissabondie men in Engeland ontvangen bpeft, loopen tot den 9 dezer. Volgens dezelve waren de paaschdagen rustig voorbijgegaanterwijl het gerucht wilde, dat dom Miguel althans vooreerst zich de koninklijke waardigheid niet zoude aanmatigen daar zijne partij begrepen had, dat het beter ware hiermede te wachten tot dat dom Pedro van den Portugeschen troon afstand zoude gedaan hebben. Oischoon nu al de uitroeping van dom Miguel tot koning nog eenigen tijd moge uitgesteld worden (want dom Pedro zal, bij de tegenwoordi ge omstandighedendenkelijk niet zeer spoedig afstand van den troon doen) blijven zijne handelingen evenwel dezelfdeen Portugal wint dus bij dat uitstel niets. De ellendige staat der geldmiddelen isvolgens die berigten, boven alle beschrijving. Men sprak reeds van de gehee- le ontbinding der Lissabonsche bank daar derzelver bestaan tegenwoor dig geen nut hoegenaamd doet; het crediet van den staat is weg; het bestuur dreigt zich van de goederen des staats meester te makenom in zijne behoeften te voorzien. De helft der ambtenaren lijdt broods gebrek, of leeft alleen van dat gene,' wat zij aan de ingezetenen afper sen het in omloop zijnde geld verdwijnt allengs, en handel en vertrou wen zijn geheel vernietigd. „Op deze wijs," zegt een dier berigten, snelt Portugal eene omwenteling te gemoet 1" FRANKRUK. PARIJS den 22 april. De kamer der afgevaardigden heeft, inbare zitting van gisteren eene jaarwedde van 1500 franken toelegd aan dezusr ter van den scheepsluiténant Bissondie. zich in eene ontmoeting met Grieksche zeeroovers als een held tevens met zijne vijanden heeft doen in de' lucht springen, liever dan zich over te geven. Ült P'erpipan schrijft mert, dat da tijding van het op hartdeti *ijil» de vertrek des konings van Spanje.Uit Barcelona haar Madrid de lelis ge weest is voor onderscheiden benden ontevredenen in Katalonie, om zich op nieuw te vereenigen, en dat zij die provincie bij hoopen van*15 tót 20 man doorkruisen. Reeds is een dier benden handgemeen geweest fliet 'skonings troepen zijn en er vah Weerskanten dooden^gebleVeh. In eene andere ontmoetingop de grenzen van Frankrijk voorgevallen, Zijn ef zeven oproerlingen gevangen gemaakt en te Figtieras opgehangen. Een buitengewoon coürier, gisteren hier uit Petersburg met de» pêches van den 7 april aangekomen brengt de tijding mede, dat de kei* zer de hoofdstad nog niet had verlatendat er echter toebereidselen tot zijn vertrek gemaakt worden dat men algemeen van gedachte wasdat het Russische leger de Pruth niet voor het einde dezer maand Zou over» trekkenter oorzake van de slechtheid der Wegen. In dt brieven wet» ke dit alles behelzen, verzekerde men verdprdat de zaken tussc'heii de drie verbonden hoven zoo belegd Warendat het traktaat van 6 jul# in volle kracht zou blijven men zeide te Petersburg openlijk dat ef na het bezetten der vorstendommen voorslagen aan de Porte zouden ge» daan worden, en dat de Russen aan de oevers van de Donau halte Zot!» den houden. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 25 april. Burgemeester en Wethouders deZCf stadondersteund door heeren leden van de vierde klasse van het ko ninklijk instituuten den raad der koninklijke akademie van beeldend^ kunsten, hebben besloten, dat dit jaar eene elfde openbare tentoonstel» ling zal plaats hebben van werken van schilder-, teeken-, graveer-, beeldhouw- en bouw-kunde van levende meestersop het lokaal boveit de beurs. De stukken moeten voor den 8 september vrachtvrij aan dit lokaal worden ingezonden. De tentoonstelling zal maandag den 18 sep» tember worden geopend en uiterlijk den it october worden gesloten wordende een ieder, namens de commissie voor deze tentoonstelling, uitgenoodigd, deze poging, ten beste der kunst, tot luister der hoofd stad en tot roem van het vaderlandmet hartelijke belangstelling (4 bevorderen. 's GRAVENHAGE den 24 april. Z. M. de könirtg heeft eert besluit genomen, gedagteekend 22 maart laatstleden, waarbij goedgekeurd Wordt de oprigting binnen Mechelen van eene maatschappij, ten doel hebbende het vervaardigen van cacheraire en andere shalls. Het kapitaal is bepaald op f 400,000verdeeld in 800 actiën van f 500 elk. Het gouverne ment heeft van dezen 200 genomen, te betalen uit het fonds ter aan moediging van nationale nijverheid. Behalve het divident ontvangt men 45 pet. rente 'sjaars. Men verneemt, dat de luitenant-generaal Gitnkelkommanderende de veld- en rijdende artilleriedoor Z. M. benoemd is tot gouverneur der koninklijke militaire akademie, welke, met november aanstaande, te Breda zal geopend worden zijnde voornoemde luitenant-generaal Vart zijne dienstbetrekkingen tot het wapen der artillerie eervol ontslagen. Gisteren avond, ten half tien uren, is H. K. K. H. de Prinsei van Oranje, van de omstreken van Haarlem, alwaar hoogstdezelve de 'voornaamste bloemkweekerijen en het paviljoen in den Hout, benevenj het badhuis te Zandvoort, heeft bezocht, in deze residentie terug gekeerd. Men verneemt van Hellevoetsluisdat eergisteren morgen aldaar een Engeisch schip is aangehouden, door eene gewapende sloep met Nederlandsche matroozen bemand. Dit schip had eene lading wapenen inwelke het naar Java wilde voeren. - Men schrijft uit Amsterdam, dat de oprigting der West-Indischu maatschappij aldaar zeer veel bijval heeft gevonden. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 26 april. Van quarantaine zijn ontslagen en naar Antwerpen opgezeildl\Ameriquekapt. P. G. Touréen tüe dry Sterne kapt. J. H. Davidsbeide van de Havannah. Den 23 en 24 dezer zijn, met onbepaalde destinatiealhier ter reede gekomen, the John kapt. J. Davids, van Londen, met tarween Al' berdinakapt. H. C. Hazewinkelvan Liverpool, met klipzout. Voorts zijn, van den 22 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd,, op onze reede aangekomen De Maria, kapt. J. Boye van Gothenburg, met houtwaren; Marian- na, kapt. A. van der Kaa, van Londen, met stukgoederen; de Victorie, kapt. G. Kuper, van Havre-de-Grace, met koffij en suiker; de Mercu- rius, kapt. J. Roosevan Londen, met stukgoederenfflercurjkapt. Boitvan Charlestown met rijst en katoen; Neptunes, kapt. P. Waerensvan Londenmet stukgoederende Vrouw Annakapt. M. Horter, van Kardif, met ijzer. BESTUREN en ADMINISTR/1 TIEN. Aanbesteding van het onderhoud der twee groote KUSTVUREN, op het Eiland Schouwen. Op Maandag den 5 Mei 1828, des voorraiddags ten 1$ uren, zal, onder nadere approbatie van den Minister voor de Marine en Koloniën, door den Directeur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departe- ment van de Schelde, te»Vlissingenin het bijzijn van den Onder-In specteur over het Loodswezen, enz., aldaar, bjj inschrijving en op bod in het openbaar worden aanbesteed Het onderhoud der twee groote KUSTVUREN op het Eiland Sehtm- wenmet de Leverancie der daartoe noodige Brandstoffen en verdere- behoeftenen zulks gedurende den tijd van een jaaringaande met l1 Julij 1828, en eindigen met den laatsten Junij 1829. De conditiën van aanbesteding liggen dagelijks (uitgezonderd des Zon dags) vah 's morgens to tot 's namiddags ten 2 uren ter lezing aan het Ministerie v°or de Marine en Koloniën te *s Gravenhageals mede aan de Secretarie van de Directie der Marine te Vlissingen. De biljetten van inschrijving zullertj behoorlijlt gecacheueerd -en op gezegeld papier geschreven vóór of uiterlijk op den 5 Mei aanstaande

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1