N\ 5i. MIDDELBURGSCHE Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. WEENEN den 12 april. Men schijnt hier veel geloof te hechten aan eene tijding, dat Engeland zich neutraal verklaard heeft, in geval de oorlog tusschen Rusland en de Porte uitbreekt, maar dat het met Frankrijk de hand zal houden aan het traktaat van den 6 jnlij. Men vleit zich derhalve, dat de vrede tusschen' de Europesche mogendheden niet zal gestoord worden, en te ineer, omdat Rusland steeds in zijne laat ste verklaringen op het plegtigst verzekerd heeftgeene vergrooting van grondgebied te beoogen. Dit moet vooral Engeland tot de hierboven vermelde verklaring bewogen, hebben en zal waarschijnlijk ook aanleiding geven, dat Pruissen en Oostenrijk mede tot het houden eener strenge neutraliteit zullen besluiten. FRANKFORT den 20 april. Van Konstantinopel wordt den 26 maart geschrevendat aldaar twee dagen te voren van Odessa en Bucharest de tijding van het verklaren van den oorlog door Rusland aan de Porte was aangekomen, en, hoewel deswege niets officieels publiek was geworden algemeen geloofd is en een diepen indruk heeft gemaakt. CROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 19 aoril. Gisteren is er noch in het huis der lords noch in dat der gemeenten iets van algemeen belang verhandeld geworden. De wetgevende vergadering te Nieuw-York heeft eene bill aange nomen tegen de tweegevechten. Hierbij wordt bepaald, dat het doel, hetwelk den dood ten gevolge heeftzal worden aangemerkt als een man slag, en als zoodanig zal gestraft worden. Verder zullen de getuigen, in beide gevallen, hetzij het tweegevecht den dood al of niet veroor zaakt gestraft worden als schuldig aan felonie. Volgens berigten uit de Havannahwas aldaar aangekomen het Spaansch fregat de Soberanoten geleide van 4 transport-schepenwelke 1,000 man aan boord hadden. Den 11 februarij heeft in eene der voorsteden van die stad een ver schrikkelijke brand gewoed. In den tijd van slechts weinige uren zijn 350 huizen in de asch gelegd, en meer dan 2000 inwoners zijn van ha ve en goed beroofd geworden. Ongelukkig bevond zich op die plaats eene aanmerkelijke hoeveelheid brandbare stoffen, waardoor de stuiting yan den brand onmogelijk was. Gelukkig heeft niemand bij deze ramp het leven verloren. F R A N K R U K. PARIJS den 19 april. Men verzekert, dat men, door het waakzaam toezigt van de geëmployeerden van de bank van Frankrijk, ontdekt heeft dat er voor bijna een millioen valsche bank-biljetten zyn in omloop ge- bragt, en dat de schuldige reeds gevat is. De gewezen aartsbisschop van Mechelende heer de Pradtheeft bij eenen zeer merkwaardigen brief, gcrigt aan een der kiezers van het departement van de Puy-de-Dome, de redenen ontvouwd, waarom hij in deze omstandigheden zijn ontslag als gedeputeerde heelt gevraagd. Deze brief is in zjjn geheel door de dagbladen medegedeeldheeft eenen diepen indruk op de gemoederen gemaakt en in het bijzonder de aandacht van de partij van het vorig ministerie tot zich getrokken. In dezen brief heeft genoemde heer zichonder anderen, beklaagd over den geest van verflaauwingtoegefelijkheid en werkeloosheid, welken hij, tot zijn leedwezen, in de laatste tijden in Frankrijks publieken gee'st had opgemerkt. Bij dusdanig een stelsel" zeide hijzouden de vier voor de verbetering van den toestand van het menschelijk ge- slacht meest gewigtige tijdperken, de hervorming, de omwenteling van Engeland, die van Amerika en van Frankrijk niet hebben plaats gehad." Over deze uitdrukking, waarbij eigenlijk alleen de verbete ring van den toestand der beschaafde staten mede aan de gevolgen der hervorming wordt toegeschreven, is de Gazet te de France ten uiterste ge belgd. „In een ander tijdvak," dus roept zij uit, „zag men heilig. schennende priesters in eene Atheistischc vergadering de priesterlijke versieringen afleggen thans ziet men een* Roomsch prelaat zijn heilig ambt in een demagogisch blad afzweeren en de hervormingrangschik- ken onder de verbeteringen van het menschelijk geslacht. En de heer de Pradt, hoewel van dit gevoelen zijnde wordt echter niet Prote- stantsch? Van welke godsdienst is hij dan?" Even eens ergert zich dat blad over eene verklaring van denzelfden abtdie zich ten sterkste had uitgelaten tegen hen tiie zich vergenoegd betoonden met eenige in willigingen van het gouvernement, ten voordeele der openbare vrijheden, en waarbij hij onder anderen gezegd hadIk acht mij vernederd wanneer anderen zegevieren over dusdanige inwilligingen ik reken dat alleen heilzaam voor een volk hetwelk hetzelve van regtswege bekomt: een toegestaan geluk is voor hetzelve eene der grootste on- heilen want het vooronderstelt hëtzelve zonder regt." De Gazet/e verwijt den heer de Pradt, dat hij daarmede het charter (door Lodewijk XVIII aan Frankrijk gegeven) verwerpt. Het was wel te verwachten dat deze, hoewel sommige waarheden bevattende, echter op geenen Zeer gematigden toon geschreven, brief aan de vijanden van eene redelijke vrij heid veel voedsel zou geven zoo als dan oók de geest van onverge noegdheid en overdrijving, welke in denzelven doorstraalt, aan onpar- tijdigen niet algemeen behaagt. Voor eenige dagen heeft zich een voornaam bankier der hoofd stad de heer Paravey, hoofd van het huis van dien naam, van het le ven beroofd, waarschijnlijk ter oorzake van eene aanmerkelijke verwar ring zijner zaken. Vorst Talleyrand en de hertog Dalberg waren voor ongeveer 4 millioenen franken, als associés en commandite, bij dat huis geTntresseerden hebben bij de regtbank van koophandel vereffenaars van de zaken van dit huis doen benoemen. Bij de vermelding van dit onge valbeklaagt zich het orgaan der ultra-monarchalende Quotidiennc, over den geest van industrie dezer eeuwen over de partij, die zich voornamelijk op allerlei ondernemingen toelegt (welke zij noemt lepar- ti juifmaar voornamelijk over de deelneming van groote heeren aan allerlei speculatien. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 21 april. Het hof van Luxemburg heeftin de vori ge Week den persoon van Jacob Protin die wegens zijne woede in eene vorige zitting van dat hof niet heeft kunnen gevonnisd worden, Qzie Middelburgsche courant van 19 januarij alsnu wegens verwoyding van zjjn dochter en vrouwen wegens poging van moord tegen eenen Michel Georgeveroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en het brand, merk, tegen welk vonnis hij zich in cassatie voorzien heeft. ANTWERPEN den 22 april. Het hof van assises dezer provincie heeft gisteren den persoon van IV. .7. Partant veroordeeld tot levens- langen dwangarbeid, 50 boete en het brandmerk, als overtuigd van valschheid in openbare en authentieke stukken, in zijne hoedanigheid als meter bij de administratie van de inkomende en uitgaande regten. Door dat zelfde hof zijn, wegens medepligtigheid aan frauduleus bankroet» 4 personen tot sjarige gevangenis, en, wegens frauduleus bankroet zelf, 4 andere personen van 8 tot 20 jaren dwangarbeid en geldboete ver wezen. 's GRAVENHAGE den 22 april. Z. M. heeft, in aanmerking geno men hebbende, dat de Nederlandsche haven van Rio, gelegen aan den in gangder zeeëngte vanMalakka, in Oost-Indie, voordeelen aanbiedt, die, onder doelmatige bepalingen, kunnen aanleiding geven tot eene uitbrei ding van handel en welvaart, bij besluit van den 10 dezer bepaald, dat die haven van en met 1 januarij 1829 eene vrijhaven zal zijn, alwaar alle goederen zonder onderscheidvrijelijk zullen kunnen worden in- en uitgevoerd, zonder betaling, hetzij van regten, hetzij van haven- of ankeragie-geldenen zonder dat de handelaars aan eenige andere formali teit zullen onderworpen zijndan eene bloote aangifte van hunne la dingen. Aan den gouverneur-generaal in rade van Nederlands Indie wordt de magt verleend om, bij bijzondere gelegenheden, den in- en uitvoer van oorlogsbehoeften te Rio aan zoodanige tijdelijke bepalingen te onderwer pen, als zullen worden oorbaar geacht, in elk geval verslag doende aan het departement van koloniënzoo wel van den maatregelals van de omstandigheden die daartoe mogten aanleiding geven. MIDDELBURG den 25 april. Van Parijs den 21 april meldt men dat de hertog de Rivièregouverneur van den hertog van Bordeaux in den morgen van dien dag is overleden. Als zijnen opvolger worden de volgende personen gedoodverwdde prins de Polignac, de baron de Dnmas, de hertog d'Escars en de marquis de Clermont-Tonnerre. Van Munchen schrijft mendat" vele officieren van het Beijersche leger van hunnen souverein verlof hebben gevraagdom den oorlog van Rusland tegen de Porte mede te doen. Den 21 dezer heeft te Gent de aanbesteding plaats gehad van de sluis aan den ingang der nieuwe vaart van Neuzen welke door den heer Racine is aangenomen voor eene som van ƒ90,000, dien zelfden dag is aldaar, door den heer Martens-Smithaangenomen het werk der dok of kostmet de drie bruggen en Kaaijen daaraan behoorendevoor eene som van 275,000. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN OPENBARE VERKOOPING OP 's RIJKS WERVEN, te FLISSINGEN. Efe VICE-ADMIRAALDirecteur en Kommandant der Marinein het loofd-Departement van de Schelde, is voornemens, op Dingsdag den 6 IVei aanstaande, aanvangende des voormiddags ten tien uren, op's Rijks Weren te Flissingenin het openbaar te verkoopen, de volgende voor 's Riks dienst afgekeurde voorwerpen als Ene Jol, twee Redding-Booten, eene partij Touwwerk, Brandhouc en fchalen, voortkomende van gezaagde Houtwaren, Duigen en Bodem- stukien onderscheiden Ijzerwerkeenige Gereedschappen Blokken Rieten, Blekken Lantaarns, Vlaggen, PrezenningenKoelzeilen Wateslangen, Paardenharen Matrassen, Vederen Kussens, Katoenen Dekïis, een aantal Kleedingstukken en andere Goederen meer; welke al len en dage der Verkooping en daags te voren, op de voorzeide Wer ven voor de gegadigden ter bezigtiging zullen liggen. \issingen den 23 April 1828. De Vice-AdmiraalDirecteur en Kom mandant voornoemd O. W. G O B I U S. Ie COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Midelburgzal, op Maandag den 28 April 1828, des middags ten 12 ure, in het Schuttershof van St. Joris, Rekening doen van hare Admi- nisiatie gedurende het afgeloopen Winter-saizoenen heeft de eer de He«en Inteekenaren uit te noodigenom gemelde Rekening met hunne tegtwoordigheid te vereeren. Mddelburg, den 22 April 1828. Namens de Commissie voornoemd, S. de WIND, Secretaris. ADV ER TENTIEN. J-|ë«n beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER rIdriana IVif- helmin van Cittersgeliefde Huisvrouw van jloEs J. G. E R M E R I N S. den 2April 1828. Faitie en Vrienden gelieven dit voor bijzonder berigt aan te nemen. fyjDELBURG den 24 April 1828. Heden namiddag werd ons hart op niov gewond door het afsterven van ons teederbemind Dochtertje HENIETTE CAROLINE in den ouderdom van bijna twee jaren. A. van DEINSE Az. K. P. K. van DEINSE, geb. van Baalen. Fathe en Vrienden worden verzocht deze voor bijzondere kennisge ving a te nemen. QP^BARE VEILING op Woensdag den 30 April 1828 des voor middagten tien uren, in de Bovenzaal van de Sociëteit de Vriendschap in dén-angendeiftWijk H. No. 14, te Middelburgvan 358 Vaten Sttriwtischc en 367 Vaten Demerarij SUIKER, 80 Vaten en 178 Balen Demerij KOFFIJBOONENbenevens 4 Kistjes Surinaamsche INDIGO; wa'arvr de Notitien zullen te bekomen zijn bij de Makelaars Spaan Eórcfaansde Bruynede Jager, van den Broecke en Snijder.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1