N°. 5o. MIDDELBUPiGSGHE COURANT. Donderdag den 24 April. i NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. FRANKFORT den 18 april. Hoe meer de tijd voor het openen van den veldtogt der Russen tegen de Porte nadert, zoo menigvuldiger worden de geruchten, die van alle kanten verspreid worden, en wier meer of minder echtheid in de eerste oogenblikken moeijelijk te onder scheiden is. Alleswat men uit Buchnrest over het passeren van de Donau door eene Russische afdeeling en het overvallen van Turksche transporten geschreven heeft, is gebleken onwaar te zijn, even als het geen over bewegingen en een opstand in Servie is verspreid. Wel on- derrigte lieden gelooven, dat Rusland volstrekt geen plan heeft om een opstand in Servie te begunstigenen eerder de Serviërs aan hun lot zal overlaten, zoo zij met geweld hunnen staatkundigen toestand wilden ver anderen. Te Weenen zegt men, dat, zopdra de vijandelijkheden van den kant der Russen begonnen zullen zijnde hoven van LondenWeenen Pa rijs en Berlijn zich neutraal zullen verklarenen de Grieksche zaak ge heel van die der Russen en Turken afgezonderd zal worden. De keizer van Rusland heeft, bij een manifest van 21 maart (2 april), het vredes-verdrag met Perzie, hetwelk den 10 (22) februarij in het dorp Turkmantschal gesloten is, openlijk bekend gemaakt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 19 april. In de zitting van het hoogerhuis werd eer gisteren avond, op verzoek van lord Holland, tot de tweede lezing der bill betrekkelijk de herroeping der corporatie en test-acten overgegaan en gingna eenige beraadslagingenwaarbij zich lord Eldon als de voornaamste opposant deed kennendie tweede lezing zonder stemming door, terwijl verder, op voorstel van lord Holland, besloten werd om de bill aanstaanden maandag nader in comité te behandelenals wanneer men denkt dat er nog amendementen in voorgedragen zullen worden. In het huis der gemeenten gaf eergisteren avond de heer Peelop eene, bij gelegenheid van de aanbieding van een adres tegen de eman cipatie hem door nir. Maxwell gedane vraag, ten antwoord, dat er, ten opzigte der Roor.isch-Katholieken in dit land, ge'ene onderhande lingen met den Paus bestonden. De Times merkt hieromtrent aan, dat, naar deszelfs meening, de beste wijze van handelen met de Roomsch Katholieken is, ten hunnen opzigte eene menschelijke en liberale wetge ving te volgen maar met geen meerder ontzag of eerbied voor den Paus dan als of zulk een wezen niet bestond. Eene nieuwe ramp heeft den tunnel of gang onder den Theems eergisteren, toen men alle gevaar dacht te boven te zijn gekomenen de pompen reeds aan het werk warengetroffen. De rivier is wederom doorgebroken en heeft een gat veroorzaakthetwelk van vrij grooteren oifivang is, dan een der vorige. Men heeft wel oogenblikkelijk maatre gelen genomen tot het verhelpen dezer instortingdoch men begint thans te wanhopen aan het voltrekken van dit reusachtig werk. Het ministerieel blad gelooftdat de hoven van Oostenrijk en Pruissen tot het traktaat van Londen toegetreden zijn en op het aanne- mpn der voorwaarden daarbij vastgesteld hebben aangedrongen. Ook meent het, dat, zoodra Rusland de beide Vorstendommen zal bezet hebben, dadelijk weder onderhandelingen zullen aangeknoopt worden, welke het zich vlejt dat tot eene minnelijke schikking zullen leiden, die het nako men van het traktaat van Ackerman door de Porte, eene bepaaldelijke regeling der zaken van VVallachye en Moldavië, en de onafhankelijkheid der Grieken tot grondslag moet hebben. FRANKRIJK. PARIJS den 18 april. De monarchalen juichen over den geest van tweedragt, dien zij thans bij hunne geduchte tegenpartij meenen te bespeu ren, en roepen alle zoogenaamde zuivere koningsgezinden op om die gele genheid met drift aan te grijpenj ten einde volkomen over hen te kun nen zegevieren. Het blad van de partij der oude ministers blijft steeds alle mogelijke middelen aanwenden om het tegenwoordig bestuur aan te vallen, en om zijn gcliefdkoosd onderwerp, de waarschijnlijkheid van eene naderende omwenteling namelijk te verdedigen. Men verneemt, dat de heer Romain de Sézepresident der der de kamer van het koninklijk geregtshof, drie dagbladen, en wel de ConstitutidnnelCourtier Francais en Journal de Debatsaangeklaagd heeft wegens oproerige strekking, en dat het hof, onder voorzitting van den baron Seguier, na de aanklagt rijpelijk onderzocht te hebben en na een zeer langen woordenstrijd, beslist heeftdat de procureur des ko- nings niet gemagtigd zou worden om die bladen te vervolgen. De generaal Sebastiani is tot voorzitter van de commissie gekozen, die het ontwerp van wet omtrent de inschrijving van de 4 millioen ren ten 5 pet. op het grootboek moet onderzoeken. Graaf Capo d'Istrias heeft den 14 maart aan den heer Eynard ge schreven dat de orde in Griekenland zich gelukkig begint te herstellen en het kamp van Trecene veel goeds heeft gedaan. Het garnizoen van Napoli-di-Romanie had zich met die troepen vereenigd en de bezetting van Corinthe zou zich ook daarbij voegen. Deze krijgsmagt zou te veld trekken, om den Turken, de levensmiddelen af te snijden, waartoe de Grieksche vloot ook zou medewerken, en ten einde die dubbelde operatie te regelen was de president naar Poros gegaan. Admiraal Miau- lis had verscheidene roovers-vaartuigen verbrand en er twee-en-twintig aan den president opgezonden. Xe Baijonne moeten bevelen ontvangen zijn voor het ontruimen van de Spaansche vestingen Pampeluna, Jacca en St. Sebastiaan. jyfen verzekert, dat 300 officieren op halve soldij in active dienst staan g'esteld te wordenen dat men zich in de bureaux van oorlog met dien arbeid onledig houdt. Als een bewijs, welke stappen de Portugesche regering reeds naar de dwingelandij doet, wordt door een Engelsch dagblad aangehaald, dat in de Trombeta final, een blad, hetwelk onder toezigt der regering uit gegeven wordt, de inquisitie en derzelver wederinvoering ten sterkste aangeprezen wordt. In dat artikel beklaagt men zichdat de secte der grondwets-gezindendie zoowel koningen als geestelijken aan hare droo- men van gelijkheid en vrijheid wil opofferennooit opgehouden heeft tegen-die heilige vierschaar te ijveren, welke, bij de nieuwe wijsgee- rende steen des aanstoots geworden isdat de wapenen der goddeloo- zen steeds op hetzelve gerigt zijn geweest, en dat zij niet gerost heb- benalvorens zij dezelve vernietigd en hare dienaren beschimpt hadden. Vervolgens wordt gezegddat de helsche kluhs der vrijmetselaars eil vrijheids-minnaars niet alleen die vierschaar vernietigd hadden, maar nog steeds zoo zeer tegen de ware belangen der godsdienst ingenomen wa ren, datzij alle middelen te baat namen om de herstelling dier heilige inrigting tegen te gaan. Eindelijk wordt het Portugesche volk opgeroepen, 0111 de oogen te openen, en zich niet te laten misleiden nopens de groote weldaden, die uit deze zoo gelaakte instelling ontstaan waren, en waaronder voorna melijk geroemd wordt, „de rust en de welvaart, die Spanie en Portu gal, gedurende de drie laatste eeuwen, boven alle andere volken van Europa genoten hebben." NEDERLANDEN. GENT den 22 april. Men zal zich herinneren, dat de walvisch, welke in september 11. te Ostende is aangebragt, in het openbaar gekocht is door een' inwoner dier stadden heer Kessels Deze heer heeft het geraamte van het monsterachtig dier, hetwelk niet minder dan 95 voe ten lang ismet groote kosten doen in orde brengenen heeft hetzelve vervolgens aan Z. M. ten geschenke aangeboden, doch met verzoek, om, alvorens het in eene der verzamelingen over te brengen, met het zelve Europa te mogen rondreizen. Eerlang verwacht men den heer Kessels met zijne zeldzaamheid te Gentwaar reeds eene houten tent 35 ellen lang, te dien einde is opgeslagen. Van den 20 tot heden hebben er te Ostende volksfeesten plaats, door den heer Kessels gegeven, ter gelegenheid van het openen der tentoon stelling van het geraamte van dit dierwaardoor een groote toevloed van nieuwsgierigen derwaarts is uitgelokt. MAASTRICHT den 19 april. Het hof van assises dezer provincie heeft zich, in deszelfs zittingen van den 14, 15, i<S en 17 dezer, be zig gehouden met het onderzoek van den moord van een meisje van 13 jarenIda Alofs genaamdwelks lijkin stukken gesneden voor een gedeelte in eene moeras gevonden was. Van deze misdaad werd hare tante Johanna Alofsvan wier zuster Ida eene natuurlijke dochter was beschuldigd. Het hof heeft genoemde Johanna schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. De aanleiding tot deze misdaad is niet duidelijk gebleken; zij schijnt voornamelijk aan eenen geweldigen tegenzin van Johanna tegen hare nicht te moeten toegeschreven worden. Het in stukken snijden van het lijk schijnt uit vreeze voor de ontdekking der misdaad geschied te zijn, doch zulks is met zoodanige schrikkelijke om standigheden gepaard gegaan, dat allen, die bij de debatten tegjenwoor- dig waren, daarover hun afgrijzen aan den dag legden. De ongelukki ge, om slechts ééne bijzonderheid bij te brengen, heeft zich niet ont. zien, het hoofd van hare nicht in eigen persoon af te snijden, naar huis te brengen, en, in de kamer waar zij gewoonlijk sliep, te verbranden. Bij hare veroordeeling betoonde zij eene verhardheid van gemoed, wel ke strookte met de misdaad door haar bedreven. 'sGRAVENHAGE den 20 april. Men verneemt, dat Z. M.bij besluit van den 13 dezer, eene commissie heeft daargesteld om te ad viseren op eenige voorname punten, welke betrekking hebben tot het hooger onderwijs. Tot president dezer commissie is benoemd de baron Roelminister van Staat en lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraaJ. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 22 april. Sedert den 20 dezer zijn, voor Ant werpen bestemd alhier ter reede gekomen Benezetkapt. A. S. Shearman van Charlestown met rijstde Janti- nakapt. H. G. Sap van Kielmet tarwe Catharina Margaretha kapt. J. Brodersen, van Husum, met haver; Haadetkapt. H. Hansen van Hasjenmet tarwe en rogge de Vriendschapkapt. A. P. de Jonge van Perresekisinunde, met tarwe; Atalantekapt. P. Kanouvan Ros- tock, met tarwe; the Dragon kapt. J. H. Z. Gardnervan Charles town met rijstde Isiskapt. G J. Flinden die dry Sternekapt. J. H. Davidsbeide van Rostockmet tarwe Antwerps-Packetkapt. G. O. Frederiksvan Huil met stukgoederen. Ook is heden alhier ter reede gekomen Hazardkapt. R. Cook jr. van Margate naar Goes bestemd met ballast. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en van den 19 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Roatiokekapt. F. W. Marshall, naar Nieuw-York, met jenever; de Frederik, kapt. J. Brand, naar Batavia, met stukgoederen; de Jonge Johanna kapt. J. van Puyveldenaar Sandwich met boomschors de Meelzakkapt. J. H. Witteveen naar de Marennes met ballastVUlysse kapt. P. Chauvilon, naar Duinkerkemet ijzer; Deucalionkapt. L. Seytelernaar Topsham, en de Leeuwkapt. J. Verbrugge, naar Lynn beide met boomschors; le Paulkapt. P. Allart, naar Nantesen the iVaverltykapt. F. Bartlettnaar Charlestown, beidé met ballast. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. I39STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken op Maandag den 21 April 1828, te 'r Gravenhage. Finalen: 8. 89. 54. 5. 22. 95. 60. 15. 78. 82. No. 5022, een prijs van 2000. Nos. 5708, 41808, 6989, 24754, 42254, 21554, 679 5, 343<5°> 27478, 39982, 30082 en 17782, ieder' een prijs van f 1000. No, 34882 eene extra-premie van f 5000. Aanbesteding van het onderhoud der twee groote KUSTVUREN op het Eiland Schouwen. Op Maandag den 5 Mei 1828, des voormiddags ten 12 uren, zal, onder nadere approbatie van den Minister voor de Marine en Koloniën, door den Directeur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departe. ment van de Schelde, te Vlissingenin het bijzijn van den Onder-In. specteur over het Loodswezen, enz., aldaar, bij inschrijving en op bod, in het openbaar worden aanbesteed liet onderhoud der twee groote KUSTVUREN op het Eiland Schou* •■SV'i TWEEDEKLASSE.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1