N°. 49. MIDDELBURGSGHE 1838. Dingsdag -7 v'>\ «\2 r.W'A den 22 April. NI EUIFSTIJ DINGEN; DUITSCHLAND. FRANKFORT den i^april. In de courant van Petersburg vindt men men een artikel, waarin geklaagd wordt over de pogingen der Por- te, sedert het vertrek van den heer de Ribeaupierreom den Russischen handel op alle mogelijke wijzen te belemmeren en de onderdanen dier na tie die wegens hunne zaken nog te Konstantinopel gebleven waren te onderdrukken. Zoo heeft zij vele schepen onder Russische vlag, hoewel van de noodige scheepspapieren voorzienmet geweld opgehou den hunne kapiteinen gedwongen tegen willekeurig bepaalde prijzen de ladingen af te staan en slechts sommigen iets betaald met nieuwe geld specie, die de helft minder waard is dan de oude,.terwijl de anderen volstrekt geene betaling erlangd hebben. Meer dan honderd Russen zijn uit Konstantinopel weg gezonden, zonder dat hun tijd gelaten is om or der op hunne zaken te stellenen de naamlijst dier verbannenen is door den -sultan eigenhandig goedgekeurd. Te Bucharest liep den 26 maart het geruchtdat eene divisie der Rus sische armee nabij-Reni de-Donau is gepasseerd, verscheiden Turksche schepen bemagtigd en een transport van levensmiddelen, dat voor de Donau-vestingen bestemd was opgeligt heeft en daarna over de rivier terug getrokken is. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 16 april. Er zijn brieven van Lissabon van den 5 dezer en dus een dag later dan de vorigen. Volgens deze stonden de zaken in Portugal steeds op denzelfden voet en had dom Miguel qog geen openlijken stap gedaan om de koninklijke waardigheid te aanvaar den. Men scheen er echter vrij zeker, dat daartoe in het geheim alle toebereidselen werden gemaakt en geloofde, dat hij eerst te St. Ubes en daarna in de overige plaatsen des rijks nog vóór den 25 dezer maand, den verjaardag der koningin, zijne moeder, als koning zou uitgeroepen worden. FRANKRP. PARIJS den 15 april. Bij de nieuwe wet op de drukpers, gisteren door den minister van justitie, in de kamer der gedeputeerden, aange boden, wordt de facultative censuur afgeschaft, alsmede de zoogenaam de processen wegens de strekking van eenig geschrift opgemaakt uit de zamenvoeging van verschillende afzonderlijke uitdrukkingen daarin voor komende. Aan eiken meerderjarigen Frahschman die zijn burgerregt heeft, wordt vrijgelaten om, zonder voorafgaande autorisatie, een dag blad of tijdschrift uit te geven, mits zich gedragende aan den inhoud der tegenwoordige wet. De eigenaars van een blad zullen een cautionne- ment moeten stortenvan welke verpligting echter de koningop voor- dragt van eene der vier akademien van het instituuteen tijdschrift dat geheel aan wetenschappen, letteren en kunsten toegewijd is, zal kunnen ontheffen. Voorts zullen de eigenaars van een dagblad twee of drie bestuurders uit hun midden moeten benoemen, die elk volgens de bepalingen van het wetboek van koophandel de teekening zullen hebben en daaruit een of meer kiezen, die verantwoordelijk voor den inhoud van het blad zijn zullen. De eigenaar of bestuurder zal elk blad moeten onderteekenen en verantwoordelijk staan als schrijver van de artikelen daarin vervat, zoo de auteur niet bekend is, maar als medepligtige be schouwd wordenzoo de auteur deswege in regten vervolgd wordt. Een der liberale bladen vaart hevig uit tegen dit ontwerp van wet en beschrijft het als een wangedrogt, voortgesproten uit de beruchte wet van billijkheid en liefde van den voormaligen minister van justitie de Peyronnet. De Constitutionnel zegt heden niets van deze zaak en het constitutioneel blad dat tot de partij van den heer de Chateaubriand be hoor,! verheft het ontwerp boven allen lof. De courant van den heer de Villèle beweert, dat het de monarchie van een zijner belangrijkste voorregten berooft; terwijl het blad der zuivere koningsgezinden zich beklaagt, dat in het nieuwe ontwerp geene genoegzame bescherming aan de monarchale en godsdienstige beginselen verzekerd wordt. In dezelfdp vergadering van den 14 heeft de minister van finantien namens den koning, een ontwerp van wet voorgesteld, houdende auto risatie qp den minister van finantien, om op het grootboek der publieke schuld tot een beloop van vier millioeh 5 pet. renten (80 millioen ka pitaal) in te schrijven, met genot van intrest van 22 maart 1828 af aan waarvan de opbrengst zal worden gebezigd voor de buitengewone uitga ven, welke in 1828 geautoriseerd mogten worden in de bij art. 152 der wet van den 25 maart 1821 voorgeschreven vormen; en zal, in de bij eenkomst der kamers van 1829, van dè uitgifte en het gebruik rekening worden gedaan. Volgens het laatste artikel van dit ontwerp van wet izal de jaarlijksche dotatie van het fonds ter amortisatie der publieke schuld, te rekenen van gelijken 22 maart 1828, verhoogd worden met 800,000 fr.en dus van dien tijd af aan van 40 millioen op 40 mil- •lioen 800,000 fr. gebragt worden. Ten opzigte van deze voordragt werd door den minister in eene voorafgaande redevoering gezegd Al de staten van Europa hebben behoefte aan vrede; allen zouden dien willen behouden. Met dat al hebben de zaken van Turkije in de betrekkingen van èenige mogendheden inwikkelingen teweeg gebragt, -waaraan Frankrijk niet vreemd moet blijven. liet is niet terwijl de eenen reeds in de w<apenen zijnen anderen zich spoedig onder dezelve zou den kunnen stellen, dat wij ons op de gebeurtenissen moeten verlaten met eene gerustheidwelke niet van eenige voorzorg vergezeld gaat. Wij moeten ons dus voorbereiden 0111 al de voorwaarden te vervullen welke eene behoedende staatkunde ons voorschrijft. Alles veroorlooft den koning om te hopen dat de werking der ver schillende mogendheden, betzij dezelve zaamvereenigd of afgezonderd zijslechts een doel zal hebbendat van den algemaenen vrede te be vestigen en om het voor de r.ust van Europa onvermijdelijk evenwigt te handhaven. ftet is met dit inzigt dat Z. M. ons heeft gelast, u de noodige mid delen aan te vragen om zijne land- en zeemagt op eenen gepasten voet te brefngen. De partikuliere belangen zullen zich niet verontrusten ter gelegenheid van maatregelen welke door de voorzigtigheid en het alge meen belang geboden worden. Zij zullen integendeel nieuwe beweeg redenen van vertrouwen en van gerustheid vinden in de zorg, welke het gouvernement voor deszelfs waardigheid draagteerste voorwaarde en eerst» waarborg van de rust van het land en van de gerustheid van allen." Beide deze ontwerpen van wet zullen gedrukt en rondgedeeld en aan eene commissie verzonden worden. De heer de Pradt is sedert eenigen tijd ernstig ongesteldzoo zelfsdat dit hem bewogen heeft om aan de kamer zijn ontslag als af- gevasrdigde te vragen. De koning heeft den graaf de Bondy tot questor van de kamer der gedeputeerden benoemd. De nieuwe benoemingen voor de kamer der gedeputeerden zijn al len voor zoo ver zij bekend zijn naar den zin der constitutipnelen uitgevallen. De indirecte belastingen hebben in de laatste drie maanden 8,238,000 fpanct meer opgebragtdan de somwaarop zjj bij het budget geraamd warei. De hertog de Rivièrede gouverneur van den hertog van Bor deaux is zeer gevaarlijk krank. Z. M. de koning bezoekt hem dagelyks. NEDERLANDEN. GENT den 19 april. Een partikuliere brief van Parijs den 17 melde het volgende: Rusland heeft eindelijk het H, Verhond verlaten en zij ne oogeu naar het Oosten gewendalwaar de rijkdommen der oude en nieuwe wereld zijn begraven, welke sedert vier eeuwen naar die stre ken zijn teruggevloeideen courierheden morgen bij een bankiershuis aangekomenis brenger der tijding dat Rusland de vijandelijkheden heeft begonnen." Partikuliere brieven van Batavia, over Londen ontvangen, behel zen dat de kolonel Nahuijs de neerlaagdoor hem den 11 december 11, te Ngawie geleden, heeft hersteld. In een later gevecht heeft die officier de rebellen op alle punten geslagen en hun een groot verlies toegebragt. ZUTPHEN den 16 april. Bij het werk aan den straatweg tusschen Deventer en Winterswijk zijn, op de zoogenaamde Heidensche Rille, 25 voet onder den grond, twee geraamten van menschen gevonden en bij dezelve een hamer en eene bijlbenevens een stukie zilvergeld hetwelk geslagen is onder den Romeinschen keizer Commodusdie in het jaar 181 onzer tijdrekening regeerde. ROTTERDAM den 18 april. Volgens brieven van Weenen van den 8 over Berlijn outvangen, verspreidde zich er het gerucht, dat de Rus sen in het Turksch gebied gevallen zijn en de vijandelijkheden door het verbranden van een Turksch magazijn begonnen hebben. Ook zouden zij Galatscheene vesting nabij den zamenloop van de Pruth en de Donan hebben ingenomen. 's GRAVENHAGE den 17 april. Z. M. heeft benoemd tot kamer- heeren: den baron van Pallandt van Barlhameren den baron van Knobbehdorjftot grootmeester van het huis van Z. K. H. den Prins van Oranje, den baron H. Fagelvoormalig ambassadeur aan het hof van Groot-Brittanje, en den baron H. van Crovestinsals kamerheer aan hetzelfde hof. Tot honorair kamerheerden baron Torck van Rosendaal. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is de uniforme kleeding voor de leden der schutterij, de officieren daaronder begrepen, aidus bepaald Art. x. De uniforme kleeding voor de schutterijen zal zijn als volgtt Een schalto, volgens model bij de armee in gebruik, met keelbanden, vóór dezelve het Koninklijk wapenomgeven met stralenzwarte das. Donker blaauwe lakensche rok met blaaüwen kraagopslagen en voe ringeene witte bies boven om den kraag, en om de opslagen van de mouwen; voor aan den kraag, waar dezelve toegehaakt wordt, eene 190- de uitmonstering; twee roode lakensche schouderlappen. Op de borst de rok over elkander geknoopt, in twee rijen, ieder vap acht knoopenop de opslagen van de mouwen, drie knoopen op eene roode klep; de panden van den rok omgeslagen; de zakken langwerpig, met drie knoopen op iedere zak en alles omzet met eene witte bies; donker blaauwe lakensche pantalon met eene witte streep langs de bei de zijden grijze lakensche slobkousen. 2. De erkennings-teekenen voor de officieren en onder-officieren zul. len zijn van zilver; de plaat voor de schako, de keelbanden aan dezel ve en de knoopen zullen zijn van wit metaal; de laatste gebombeerd met eenen rand en eene stedelijke kroon in het midden. 3. De pantalon en de slobkousen zullen in den zomer van wit linnen kunnen zijn. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 19 april. Van den 16'dezer tot heden zijn, jvoor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen Flora, kapt. C. Lendtvan Grieffswald met tarwe; Beta kapt. B. F. Mines, van Charlestown met rijst; Sarah Kiedingkapt. M. Hansen van Triest, met stukgoederen de Ondernemingkapt. G. B. Flik, van Mallaga, met wijn en fruit; Arentina Hendrikakapt. A. Ei. Breqlapd, van de Marennes, met zout; the Sophiakapt. J. Barringhamvan Rio- Janeiro, met koffij en suiker; t he-Gioratkapt. J. Martin Dale, van St, Domingo, met koffij; Drymskapt. H. Neef, van Mantanzas, met jsui. kerde drie Gebroederskapt. C. Smit, van Marseille met stukgoede ren Turner, kapt. E. S. Turner, van Mantanzas, met suiker; Marip van Dordrechtkapt. J. H. Hazewinkel van Lissabon met stukgoede, ren VAmêricainkapt. P. Eourré van de Havannahmet koffij en suiker de laatstgenoemde moet quarantaine houden.. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen sedert den 17 dezer van ónze reede naar zee gezeild Jupiterkapt. C. A. Jongebloed naar de Oostzeemet ballastthe Md"' het Maid, kapt. W. Mushens naar Liverpoolmet vlas Maria Johantia kapt. H. den Breemsop avontuurde Jufvrouw Regina kapt. J. H. Koops, naar Koningsbergen die Venuskapt. J. Lofgreennaar.Gothen- bnrg, en de Vrouw Gcerdinakapt. L. F. Sok naar Stokholm, alle vier met ballast; le Commercekapt. J. II. Moffetnaar Huil, met vlas; de Henry kapt. S. Andersen, naar de Oostzee, en Alcxauder the Ore at kapt. W. Pace naar St. Domingo, beide met ballast; Roanokekapt. F. W. ]\Iarshatlnaar Nieuw-York, met jenever -de Frederik-kapt. J. Brand naar Batavia, met stukgoeder-en.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1