N°. 48. MIDDELBURGSCHE Zaturdag den ig April. NIEUWSTIJDINGEN. BES'I UREN Ett A DMINISTR A TIEN. D U I T S C H L A N I>. LONDEN den 12 april. Men heeft brieven en dagbladen uit Lissa bon tot op den 5 dezerwelke den 11 aangekomen zijn. Dezelve bevestigen nog geenszins de betere verwachtingen welke the Courier .voor eenige dagen, nopens de Portugesche zaken, zeide te hebben; in tegendeel ontvangt daardoor de vrees, die door de eerste daden van dom Miguel was opgewekt geworden, nieuw voedsel. De Engelsche troepen zijn uit Portugal te Portsmouth teruggeko men en de Times noemt dit eene zeer gelukkige gebeurtenis, die be wijst, dat Engeland het doel bereikt heeft, waarmede die krijgsmagt naar het schier-eiland gezonden is, oin namelijk Portugal voor eenen inval van Spanje té beveiligen; terwijl daarentegen Frankrijk, hetwelk een le ger naar Spanje gezonden heeft, om zich met inlandsche partijtwisten te bemoeijenna veel verspilde moeite en kostende rust nog niet heeft kunnen herstellen, en dit doel zelfs nog zeer verre verwijderd schijnt te zijn. Wij hebben het onze bereikt," zegt de Times, Spanje bemoeit zich niet meer met de zaak van Portugalen belet de Portugesche uitgewe kenen naar hun land terug te keeren. Wil 1111 Portugal volstrekt eenen önbeperkten koning hebben, dan moet het door eigene krachten en door het overwigt van eene partijdie met verraderlijke ontwerpen zwanger gaat, daartoe geraken. Wij zouden zulk eenen uitslag betreuren; maar mengen ons daarom niet in de huisselijke zaken van andere volken." FRANKRIJK. MARSEILLE den 5 april. Men heeft alhier geen geniagtigde van den dey van Algiers zien aankomenmaar daarentegen de zekerheid er langd dat er verscheidene kleine Algerijnsche roofschepen in zee zijn. Geen koopvaarder durft zich alzoo buiten de haven te wagenzonder geleide, 't welk slechts twee malen 's maands wordt verleend. Het be hoeft geen betoog, dat zulks grootelijks tot nadeel strekt der Fransche scheepvaart. Ter reede van Toulon liggen thans 30, zoo groote als kleinere, oorlog-schepen, welke des gevorderd dadelijk 7 k 8000 man infanterie aan boord kunnen nemen. Het aantal in te schepen paarden zal ter nanu- wernood 800 lieloopen, waarvoor zijn bestemd 32 koopvaardij-schepen welke den 8 aan een marine-commissaris zullen worden overgegeven, maar dan nog nader tot het bedoelde einde moeten worden ingerigt. Het algemeen gerucht wil steedsdat deze troepen naar Griekenland be- stemd zijn. PARIJS den 11 april. Heden heeft de kamer der gedeputeerden het voorstel, om de beruchte commissie, ter handhaving van hare waardig heid in de voormalige kamerop voorstel van den heer de la Boëssiè- re, gecreëerd, af te schaffen, eenstemmig aangenomen. Zelfs deze ge deputeerde heeft ditmaal zijn voorstel niet regtstreeks verdedigd. In het daarop gevolgd geheim commite heeft de kamer, met eene vrij groote meerderheid, besloten, om het voorstel van den heer de la Ro- chefoücaurt, strekkende, dat de kamer Z. M. een adres zonde aanbie den, met verzoek, om de bevoegdheid van den staatsraad bij eene wet naauwkeurig te bepalen, in overweging te nemen. Sed'ert den 14 maart is er aan de oostzijde van den Vesuvius eene nieuwe opening ontstaan, welke in het eerst 15 voeten in den omtrek had, en eene verbazende hoeveelheid rook, vlammen en gloeijende vloei stof opwierp. Zes dagen later had zich deze opening reeds tot 60 voe ten verwijden bereikte de uitgeworpene stof om dezelve de hoogte van 50 voeten. Groote steenen vlogen uit den vuurmond in de hoogte, en van tien tot tien minuten herhaalden zich de uitbarstingen. Den 21 maart ontstonden er bij de vroegere nog twee andere openingen, welke ten laatste, met een' yerschrikkelijken slag, zich tot eenen enkelen vuur mond vereenigden, waaruit eene kolom rook en asch opsteeg, die uit de stad Napels gezien, het voorkomen had vaneenen reusachtigen pijnboom en vooral door de verschillende kleuien, welke de terugkaatsing der zon nestralen daaraan gaf, een verheven schouwspel opleverde.- Eenige uren daarna begon de uitbarsting in hevigheid af te nemen, doch, naar mate de uitgeworpen rook verminderde, nam het gedruisch in het inwendige van den berg toe, en werden de schokken, die men in de nabijheid van denzelven gevoelde, heviger. Men was dan ook den 23 maart te Napels niet zonder vrees voor eene nieuwe hevige uitbarsting, te meer daar men in sommi ge streken van Kalabrie ligte schokken van aardbeving gevoeld had. PARIJS den 14 april. Eene ordonnantie des konings van den 13 dezer, behelst de benoémiiig van de presidenten der kies-vergaderingen welke tegen den 26 dezer zullen bijeenkomen. Brieven van Barcelona (schrijft men uit Madrid den 3 dezer) mel den de ontdekking van twee kruid-magazijnen, aan de Apostolieken toe- behoórend'ealsmede een plan van zamenzwering om zich vanTarragona meester te maken." NE DERLANDEN. ANTWERPEN den 16 afnl. Volgens berigten uit Lissabon, hebben verscheidene kloosters het boek der constitutie doen begraven en vuilnis op het graf döen werpen ten besluite hiervan heeft men de beeldtenis van keizer Pedro verbrand, zonder dat de policie zich hiertegen heeft ver- zet. Het klooster Grafa heeft het eerste, sein tot deze onzinnigheden gegeven. Het schijnt wijders zekerdat er groote gebeurtenissen heb ben plaats gehad; ten minste een brief van Havrevan den 11 dezer, meldt, dat zich alstoen op de reecie de paketboot Jules en Julia bevond, aan boord hebbende 4-7 Portugezenwelke hun vaderland ontvlieden, in hetwelk eenen burgeroorlog voor. onvermijdelijk wordt beschouwd. *s GRAVENHAGE ,den 1.6april. Heden namiddag omstreeks édn uur zijn HH. MM. de Koning en Koningin benevens H. K. H. Prinses Marianne, in goeden welstand van Amsterdam alhier teruggekomen. De heer Tuyll van Serooskerken tot dus verre commies van staat bij de Tweede Kamer der Staten-Gencraal, is door Z. M.uit de daar toe aangeboden nominatie van drié personen, tot'lid van het collegievan raden en generaaUmeesteren van 's Rijks munt te Utrecht benoemd. De berigten aangaande de krijgsverrigtingen tegen de muitelingen op Java, door de laatste Bataviasche couranten aangebragt, luiden over het algemeen zeer gunstig. Sedert het laatst van october waren dezel ve overalen bij de verschillende ontmoetingen met meerder of minder verlies, uit een gejaagd en vele hoofden derzelve gingen voort met zich te onderwerpen. Ook was het den onder-regent van het Noorder-regent schap der residentie Bantam gelukt, 11a eenen hardnekkigen tegenstand, den beruchten hoofd-muiteiing Maas Djakaria magtig te worden. De aangename indruk van die berigten wordt echter eenigzins ver minderd door de tijding van den ongunstigei: uitslag eener onderneming van den kolonel Nahuysdie op den 11 december, met zijne kleine af- deeling, de muitelingen aangevallen hebbende, genoodzaakt is geworden terug te trekken. Het verkeerd opvolgen der door hem gegeven beve len gepaard met een plotselingen schrik, die zijne inlandsche ruiterij aan het wijken bragtwaardoor zijne overige manschappen tegen den veel sterkeren vijand niet bestand warenschijnen aanleiding tot dezen tegen spoed gegeven te hebben waarbij ongeveer de helft der afdeeling°van den kolonel Nahuys gebleven is, terwijl deze heer zelf, met zijne bij hebbende officieren ter naauwer nood zijn leven heeft kunnen redden. Z. Exc. de commissaris-generaal had weder verschillende besluiten tot het invoeren van bezuinigingen in het bestnur des lands genomen en ook het oprigten van eene partikuliere bank op het eiland Java bevolen, waarvan het fonds uiterlijk zal kunnen bestaan uit 4 millioen nederl'. gulden, te verdeelen in acht duizend actiën, elk van 500 gulden. Uittreksel van een brief uit Batavia van den 5 november: De berigtenwelke wij bij dezen mededeeien aangaande den staat van den lijwaten-handel van inlandsche fabriek, zullen gewisselijk in het vaderland belangstelling verwekken. Tot hiertoe zijn in dit jaar 3600 kisten Engelsche lijwaten aangebragt, en heeft de handel-maatschappü een begin gemaakt met het aanvoeren van 750 kisten van Nederlandsche fa. briek. Men moet tot eere der Nederlandsche fabrieken getuigendat hare goederen fraai en goed bewerkt zijn dat zij zich veel moeite heb ben gegeven, om de Indische lijwaten na te maken, en in dat opzigt, zoowel als ten aanzien der deugdzaamheid de Engelschen den prijs af winnen. Een dergelijk getuigenis kan het fabriekwezen zoo wel als den handel ter aanmoediging verstrekken; te meer, indien men in aanmerking neemt, dat de Britsche manufacturen, welke tot dus verre in de Ja- vaansche markten hebben voorzien met een inkomend regt van 25 teil honderd zijn bezwaard." SLUIS (prov. Zeelandden 16 april. Bij de toen bestaande onze kerheid tot eene juiste opgave van het getal slagtoffers van het ongeluk hetwelk de schuit van schipper G. van Maare heeft getroffen, meldden wij den 10 dezer, dat daarbij ten minste negen personen waren omgeko men, doch thans kan men het voor zeker houden, dat zich tien men- schen aan boord van dit vaartuig hebben bevonden daar men weet dat ook de milicien dezer stad F. A. Coolsvoornemens was met ge zegde schuit huiswaarts te keeren, en zijn lijk 11. zondag, aan een paal hoofd van het strand der gemeente Retranchementis aangespoeld het welk dan ook herwaarts overgebragt zijndeheden is ter aarde besteld. MIDDELBURG den 18 april. I11 de zitting van de kamer van af gevaardigden te Parijs opden 14 dezer is de nieuwe wet op de drukpers voorgedragen. Dezelve bestaat in 18 artikelsbij het laatste wordt de wet van den 17 maart 1822, op de politie der dagbladen, vernietigd. Dit nieuw ontwerp heeft geenszins de goedkeuring van al de dagbladen verworven, zoo als trouwens te voorzien was. De Courrier-Franfais heeft er wei nig mede open beschouwt dezelve als eene slechte vermomming van de beruchte wet van den ex-minister Peyronnet. - Van Odessa den 22 maart wordt gemeld, dat Rusland slechts het betere saizoeo afwacht, om den oorlog met kracht tegen Turkije te be ginnen. Te Weeuen was den 7 april het gerucht algemeen dat het Russisch leger eene voorwaartsche beweging had gemaakt. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 'stad MIDDELBURGHoofdplaats van de provincie Zeeland; Gezien de aanschrijving van den Heer Gouverneur van den 10 dezer, Provin ciaal Blad. No. 60, houdende voorschriften omtrent de uitvoering der Wet op de Schutterijenvan den 11 April 1837, ten gevolge van Zr. Ms. Besluit van den 31 Maart 1828 Staatsblad No. 6. Brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat, ter voldoening aan artikel 6 der Wet van den 11 April 1827, tenopzigte van de Schutterijen van Donderdag den 1 Mei aanstaande tot op den 3i daaraan vol gende dagelijks (uitgezonderd Zon- en Feestdagen) van des morgens 10 tot des mid dags ten 12 uren, ter Secretarij van deze Stad, zullen gereed liggen de Registers van inschrijvingwelke Registers op den 1 Junij daaraanvolgende moeten worden gesloten. En worden mitsdien alle Ingezetenen dezer Gemeentezonder onderscheid ge huwd of ongehuwd, welke op den 1 Jauuarij dezes jaars hun 25ste jaar zijn ingetre den én hun 34sle nog niet hebben volbragt (hoedanigen zijn alle mannelijke Ingeze tenengeboren in de jaren i8o3, 1802, 1801, 1800, 1799, 1798, 1797, 1796, 1796 en 179't) bij dezen opgeroepen efl aangemaand om zich op voorschreven plaats en uren, voor den 1 Junij aanstaande, ter inschrijving in de Registers aan te dienenterwijl ter voorkoming van alle misvatting welke zoude kunnen ontstaan met betrekking tot de verpligtingen die bij voorzeide Wet op de Schutterijen worden voorgeschreven aan de belanghebbende Ingezetenen dezer Gemeente bij deze wordt onder het oog gebragt si. Dat de verpligt ing en bevoegdheid tot de Srhutterlijke dienst, en mitsdien tot de inschrijving en het domicilie van inschrijving isgeregeld hij de artikelen 1,2, 7 en 8 der voorschreven Wet, zijnde van den navolgenden inhoud. Art. 1. Ieder Ingezeten van het Rijk, die op den eersen Jauuarij van elk jaar, zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben zalingevol ge de bepalingen dezer Wet, daartoe opgeroepen zijnde verpligt wezen de Schutter- iijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als Ingezetenen worden, met betrekking tot de toepassing dezer Wet, beschouwd a. Alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende. b. Alle Vreemdelingen binnen het Kijk woonachtig welke hun voornemenom zich aldaar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdruk kelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf ol' handwerk in eenige ondergeschikte be trekking gelijk die van Leerling, Knecht, enz., kan op zich zeiven niet beschouwd worden als een bewijs van hel voornemenom zich in dit Rijk te vestigen. Art. 7. Zij die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd zullen tot de inschrijving verpligt zijn binnen die. Gemeentealwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende ol' alleen rustende Schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven iu de Gemeente, alwaar zij voor

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1