MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 6 april. Den 7 februarij heeft te Egina de in stallatie van het nieuw provisioneel bestuur van Griekenland plaats gehad. Des morgens begaven zich de president, de leden van het gou vernement en de secretaris-generaal, de heer Spiridon Trikupivergezeld van alle de Grieksche geperaals en ópper-officieren, die zich te Egina bevonden en van eené menigte officieren der Engelsche en Russische schepenwelke er in de haven lagenin plegtigen optogt naar de hoofd kerk waar de president en de andere leden van het bestüur op het Evangelie, dat hun door den metropolitann voorgehouden werd, hunnen eed deden. Vervolgens werd er een lofzang aangeheven en het gewoon gebed gedaan voor de drie vorsten die Griekenland beschermen. Hier bij werd door de forten der stad een salut van 21 kanonschoten afge vuurd. Daarna volgde een gebed voor den president, graaf Capo d'Js- trias, en voor Griekenlands nieuwe regering, en nu deden de Engelsche en Russische schepen in de haven 19 eefeschoten terwijl zij de Griek sche vlag voerden. Het volk, dat in grooten getale op de been was, deed de lucht van het geroep van leve onze presidentweergalmen. Het féést eindigde met een' maaltijd waaraan de presidentde regeringsle den, de staats-secretaris en de vreemde officieren deel namen, en waar bij op de gezondheid van de drie vorstendie Griekenland in hunne bescherming genomen hebben, op het welzijn der Grieksche natie en op dat der nieuwe regering gedronken w'erd. De secretaris-generaal heeft aan de natie kennis gegeven van het af leggen van den eed doof het nieuw gouvernementdat den 8 februarij in functie getreden is. Allé Grieken van welken rang of stand die aan het bestuur iets te vragen of mede te deelen hebbenmoeten dit doen aan den secretaris-generaftldie hunne belangen dén president voorleg gen zal en hun volgens zijne bevelen zal antwoorden. Te Smyrna verspreidde zich in de laatste dagen van februarij het gerucht, dat de Porte gezind zijn zou het oor té leenen aan de vorde ringen van het traktaat van 6 julij en dat de oude kapitein pacha een zeer verstandig man naar de Middellandsche Zee zou komen 0111 te on derhandelen met de admiraals der verbonden mogendhedenmet welken hij persoonlijk bekend is. Te Bucharest waren brieven van Konstantinopel van den 4 maart aangekomen welke geen nieuws behelsden. groot-brittanje. LONDEN den 1 april. In het lagerhuis is, op voorstel van den beer J. Russellde derde lezing geschied van de test- en corporation- acten en is dezelve, slechts na eene kleine woordenwisseling, door gegaan en naar het hoogerhuis verzonden. In dat huis heeft de eerste lezing reeds plaats gehad, en zal lord Rolland, na de Paasch-vakaucie, de tweede voordragen. Bij.de debatten, in eerstgemeld huis, van gisteren, heeft sir R, Wil- son wederom aan den minister Peel inlichtingen gevraagd nopens het ver voeren van Grieksche gevangenen, naar Alexandrie. Hij zeide alsnu berigten ontvangen te hebben, waaruit hem gebleken was, dat zulk eene vervoering wérkelijk had plaats gehad en dat 7000 mannénvrou wen en kinderen, als slagtoffers van eenen schandelijken roof, openlijk op de markt van Alexandrie waren verkocht. De minister Peel begroot te-dat getdl op slechts 600 personen, doch ontkende thans die vervoé- ring niet, gelijk in de vroegere zitting. Hij antwoorde wijders, dat voor üog. Benige verbindtenis Engeland het régt gaf om zoodanig te han delen, Ibrahim-pacha van wege dat rijk is aanbevolen, geene Grieksche gevangenen als slaven van Morea naar Egypte te vervoerendat zulks ook niet is gedaan dan na den slag van Navarino. Zoodra men berigt ontving d.at deze vervoering geschied was, heeft de Britsche zeevoogd, vervolgde de minister, instructien bekomen, en is hem eene strenge waakzaamheid bevolen. De ministetis hadden dus alles gedaan wat in hinr Verniogen was. Volgens bijzpndere briéven heerscht in Portugal geene geringe span ning, eó zag men. den 22 daar te lande het vei teek der Britsche troe pen (hetwelk aldaar destijds nog niet als zeker scheen bekend te zijn) met angst te gemoetdaar die troependóoï* hunne enkele tegenwoor digheid en ernstige houding, in Lisiabon reeds veel onheils schenen te hebbeh verhoed. Men heeft aldaar de menigte onverhinderd de consti tutie-laten begraven, en geene de minste maatregelen genomen, om de- is jattitepsporigheid te beletten. TejSt. Ubes hebben de overlieden zel ve de menigte aangemaand om donv Miguel als koning uit te roepen en het voorbeeld gfcgeven. Het volk heeft daarna' de soldaten van het 13de regementaldaar iri bezetting, willen noodzaken gelijke kreten aan te heffen doch deze .hebben zulks geweigerd. De menigte heeft vervol gens enkele soldaten mishandeld en- de troepen hebben zich daarop te weer gesteld en vuur gegeven. De kommanderende officier zal echter deswegens worden te regt gesteld, en het 13de regement is uit St. Ubes naaV Elvas verlegd, ten einde door liet 7de uit Lissabon te Wördenver vangen hetwelk men meèr koningsgezinde gevoelens toeschrijft. Aan den antjeren knot hebben zich eenige hoogleeraren van Coi'mbrn naar Lissabpn willen begevenwn* einde deii regent' te verwelkomen. Ettelijke studenten, welke deze höo'gleéraren 'anti-constitutionele gevoe lens en voornemens toeschreven, hebben'dezelve' fn'eên'e hinderlaag op gewacht en overhoop geschoten. Deze jonge lieden zijn gevat, en met hun eene menigte andere studenten, welke' verdacht waren van tot hun in eenig verband te staan. Uit. .de menigte geruchtendie hier in omloop zijn omtrent de za'ken van het Oosten, z.oumen bijkans moeten gelooven, dat er niet alleen hoop bestond op eene minzame vereffening' der geschillen tusschen Turkye en Griekenland, maar ook, dat Turkye gezind zijn zou zich te gedragen naar hét traktaat vtfli 'AtbermaiTén aan Rusland eéne gelde lijke schadevergoeding te geVen. Ondertussehen is het* zeker dat de Porte, hoewel zij den Grieken een wapenstilstand voor drie maanden aangeboden heeftniet den minsten .stap heeft .gedaan om te dóén ver- onderste flW, dat zij bewilligen.zou. in de voorwaarden die alleen Rus land zouden kunnen bewegen om van den oorlog, af te zien en dat zij incegmtertvolgen» de hmtste berigten haar hoofdleger te Adriauopel blijft vergrooten en de verlogen aan de Dtudauellen steeds versterkt,. den 12 April. De Russische troepen zijn de Prnth niet gepasseerdmaar de dag val» diep overtógt is op den 12 april bepaald, en keizer Nikolaas zal om* trent eene week later naar zijne armee vertrekken. FRANKRIJK. PARIJS den 5 april. In de kamer der afgevaardigden is heden, doof de commissie tot de verzoekschriften, rapport gedaan over verscheidene petitieii, allen betrekkelijk de verkiezingen en de verbeteringen welke het stekel van verkiezingen zou behóoren té ondergaan. Over deze!vé ontstonden zeer levendige en langdurige debattenin den loop van weP kc de laatste vereeniging van kiezers door eenige leden hevig aangeval len ,- maar ook door anderen met klem verdedigd werd. Alle deze pes titien zijn, even als vorigen van dien aard, naar den minister van bin- nenlandsche zakenden groot-zegelbewaarder en de commissie voor het ontwerp van wet omtrent de kieslijstenverzonden. Vervolgens droeg de minister van de marine eene concept-wet voor, strekkende om, daar er geene ouders méér aanwezig zijn van den dapperen scbeepsvaandrig Bis- son, die na een ongelijk gevecht met twee Grieksche roover-schepen zijn schip in de lucht deed vliegen, aan diens zuster een jaarlijks pen sioen van 1500 fr. toe te leggen. Deze voordragt werd met toejuiching ontvangen. De zitting werd besloten met de toelating van den vroeger geadjourneerdenen voor het departement van de Loire benoemden' heer Gérin. Maandag zal de kamer eene zitting hebb.en ter vernieuwing haref bureauxen dingsdag tot het hooren van een buitengewoon rapport van hare commissie tot de verzoekschriften. Te Rome heeft men van Napels het berigt ontvangendat men al daar de verontrustendste verschijnselen heeft waargenomen van eene aan staande uitbarsting van den Vésuvius, welke dreigt verschrikkelijk te zijn. Alle geleerden, welke zich te Rome bevonden, vertrokken in al len haast van daar naar Napels, oin dat ontzagwekkend schouwspel t^ gaan gadeslaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 7 april. Bi] dé terugkomst van den héér de Brouc- kere, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft de sociëteit de Harmoniete Maastricht, aan denzelven eene serenade gegeven, ter' dankbetuiging, zoo als men in sommige Zuidelijke dagbladen leest, voof den ijver en de vaderlandsliefde, welke die vertegenwoordigergeduren de de afgeloopene zitting, heeft aan den dag gelegd. Mén schrijft Uit Luxemburg, dat eindelijk het regtsgëdlng van deti Pruissischén luitenant von Lobenthal, die eenen'Nedeflnndschen reizen- den commies doorstoken heeftgeëindigd is. Deze officier is ter dood veroordeelddöch Z. M. de koning van Pruissen heeft de doodstraf ver anderd in' eene eeuwlgdurendé gevangenis in eene vesting, met verfië# van zijnen adelstand en onwaardig verklaren om den staat immer te die nen. De luitenant Poppe, de medepligtige van von Lobenthal, is veroor deeld tot 25 jaren gevangenis, en de kolonel Beaufort, de bevelhebbéf van het regement von Lobetithal, die als dé eerste oorzaak van het onge val beschouwd wordt, toe 12 jaren. Nog andere officieren, die eetf meerder óf minder aandeel aan het gebeurde genomen hebbenzijn toe ligtere straffen verwezen. Te Veuren', in West-Vlaanderenis op den 25 der vórige maand, in den ouderdom van 105 jaren, overleden Pieter Plancke. AMSTERDAM den 8 april. Zoo men van goederhand verneemt, wordt Z. M. de Koning, eerstdaags, en zelfs waarschijnlijk reeds aan staanden donderdag, binnen deze muren verwacht. De kolonel Custafson(gewezen koning van Zweden,) is dezen' ochtend met een paspoort van den Èngelschen ambassadeur in 'sHage, van hier', over Ucrecht en Devéntef, naar HelgoJand op fels gegaan. 's GRAVENHAGE den 6 april. Na het sluiten van het Cöncordaat met den Pausselijken Stoel heeft men dadelijk de benoeming gewacht <jer Nederlandsche bisschoppen. Deze benoeming is tot dus verre riièt ge-, volgd, en zulks geeft aanleiding tot de méeilïiigdat in de uitvoering, van het concordaat moeilijkheden zijrf ontstaan. Volgens éender binnen- landsche dagbladen hetwelk wel meent onderrigt te zijn van hetgeen (n Rome voorvalt, moéten dié moeilijkheden aldaar zijn gerëzen, en, Vol gens een buicenlandseh blad moeten dezelvè niet a'lleen de oVereétf-' komst betreffen, maar zich dok tot personen uitstrekké'n. Z. M. heeft de waarneming van hét consulaat-géneraal der Neder landen te Bogota, opengevallen door het overlijden van jhr. dè Stei/ftf vooreerst opgedragen aan den vice-consul van Lansbergealdaar. BESTUREN en A DMINISTRA Tl EN. I39STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Getrokken op Dingsdag den 8 April 1828, te 'r Gravvtthagei Finalen 62. 53. 43. 2. 32. 13. 41. 42. 71. '87. No, 30262 eene premie van 500. Nos. 27162 17662 49962 y 28053, 24843, 31343 19302, 2632, 32142. 455^70113887, ieder een prijs, van 1000. No. 12787 een prijs van 1,00 eji eene premie, van 5000. AANBESTEDING. Op den 21 April 182,8, des voormiddags ten 10 uren, zal aan het lokaal van het Gouvernement te Gentworden aanbesteed Het- bonwen eener nieuwe Uitwatering-Sluis in het Kanaal van Neuzenbij de vereeniging van deszelfs laatste rigting met de Buitengracht der Stad Gent. Het bestek van dit werk ligt ter lezing aan het voornoemd lokaal en bij den Hoofd-ïngeiYieur te Gent. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Jloofdplaats van de Provincie Zeeland, brengen bij dezen ter kênnisse van alle' dé genendien zulks zoude mogen aangaandat de derde zit ting van den Militie-Raad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der 'Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgene betrekking heeft tot -de- Nummer-Verwisselingzal plaats hebben voor de Ingezetenen van dozd Gemeente, op Dingsdag den 15 April, des morgens ten 10 uren, i=3=aéfc EERSTE KLASSE. BERE NÖ MAKING.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1