N°. 43. MIDDELBUPiGSCHE COURANT. Dingsdag den 8 April. N1E UTV STIJ DIN GEN. NEDERLANDEN. ZEE-I IJDINGEN O O DU1TSCHLAND. I"FRANKFORT den 1 april. Het gerucht, dat de Russische troepen den 13 maart de Prtith zouden zijn gepasseerd, 'twelk vrij alge meen in Ijpjtschland verbreid is geweest, blijkt nu stellig ongegrond te zijn, daar in regtstreeksche brieven uit Jassy van den 15 maart niets van eene dergelijke gewigtige gebeurtenis Wórdt gewaagd. In genoemde brieven wordt alleen gemeld, dat de Russische armee bevel had beko men om bijeen te trekken ten einde op den èërste'n wenk de genoem de rivier te kunnen passerenen dat dit bevel bij de talrijke vereenigde troepen eene oyergroote vreugde, en ook bij een aantal bewoners van Moldavië, Wnllachye en Servie eene niet geringe blijdschap had teweeg gebragt. Men heeft nu ook in Weenen met een buitengewonen courier uit Petersburg, de zekere tijding bekomen., dat Z. M. de keizer van Rus land besloten heeft, om zijne legers in beweging te brengen, ten ein de voldoening te erlangen omtrent zoodanige bezwaren, als Rusland óp zich zelf, ten aanzien der Verhevene Porte meent te hebben dat Z. M. dezen maatregel onvermijdelijk rekent voor de eer en het belang van Rusland niet alleen maar ook voor de zekerheid van die volkeren, als welke zich onder de bescherming van Rusland bevinden; dat Rus land geene vermeerdering, beoogt van magt of grondgebieden steeds genegen is, om, met zijne twee geallieerden, alle zoodanige maatrege len te nemen, als de uitvoering van het traktaat van Londen zal vorderen. Intusschen bevestigt het Zichdat de groote-heer eene nieuwe poging heeft aangewend, 0111 zich met de Grieken te verstaan. Berigten uit Konstantinopel van den 3 maart, die met eene buitengewone gelegen heid in Weenen zijn aangebragten welke de Oostenrijksche dagbladen dadelijk hebben bekend gemaakt, melden, dat de eerste vicaris van den Griekschen patriarchtwee bisschoppen en een der hooge Turksche ambtenaren, naar Morea vertrokken zijn, om de Grieken eenen wapen stilstand van drie maanden te lande en ter zee aan te biedenten einde zich inmiddels te onderwerpen, onder belofte van eene algemee'ne am nestie en andere niet onbelangrijke voordeelen. Genoemue dagbladen verzekeren tevens, dat deze maatregel, in verband met het ratificeren der handels-traktaten met Spanje en Napels en het verleenen van firmans aan enkele schepen ten einde naar de Zwarte-zee te kunnen zeilen eene gunstige uitwerking heeft gehad.' Zoo verre men intusschen kan nagaan, wordt bij dit aanbod nog geenszins beantwoord aan de bepalin gen van het traktaat van Londenten aanzien van Griekenland. In bijzondere berigten uit Konstantinopel wordt verzekerd, dat de be ruchte hatti-sherif van den 20 december, welke geschikt 'was om de geestdrift der Mohnmedanen zoo veel mogelijk op te wekken niet die tfitwerking heeft gehadWelke men van dezelve verwachte, en dathet meer en meer blijkt, dat de godsdienstige en krijgskundige' hervormin gen des sultans, bij een groot deel zijner onderdanen als de voornaamste oorzaken worden aangemerkt van het onheil, hetwelk thans het rijk overkomt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 april. Eergisteren avond heeft men in beide de huizen van het parlement de nieuwe korenwetten voorgedragen. Bij de zelve wordt de invoer van vreemd koren aan een regt onderworpen, hetwelk vermindert en vermeerdert naar mate de midden-prijzen der inlandsche granen rijzen of dalen. Zoo wordt bij voorbeeld voor den middenprijs der tarwe van 50 tót 51 schellingen voorgesteld een regt van 34 schi per qnarter; verminderende met eene schelling, tot dat de middenprijzen de hoogte van 65 sch. zullen hebben bereikt; en met twee, drie en vier'-schellingen tot dat die middenprijs tot 72 zal zijn geklom men als wanneer het regt tot eene sohelling per quarter zhl zijn terug- gebragt. De landbouwers schijnen met deze verordening beter gedienddan met de vorige. De ministerielen vleijen zich dat verre weg de. meerderheid van de wetgeving er genoegen mede zal nemen, en dat deze bepalingen duurzaam zullen zijn. Onpartijdigen meenen, dathet voorstel in de uit voering groote bezwaren zal opleveren. Tot dus verre heeft de voor drag! geenen merkbaren invloed gehad op de marktprijzen. Den 15 april zak nader over dezelve worden beraadslaagd. FRANK R IJ K. PARIJS den 1 april. Eergisteren hebben de kiezers van het eerste arrondissement dezer hoofdstad eene voorafgaande bijzondere vergadering gehouden, ten einde in dezelve te beraadslagen over de meerdere of min dere verdiensten van de personenwelke zich voor de aanstaande keuze van genoemd arrondissement als kandidaten hebben opgedaan. Van de 1.100 kiezers zijn ruim 800 opgekomen, en daar hunne vergadering be stond uit een deel der meest gegoedde en meest beschaafde ingezetenen, is alles met de uiterste orde en bedaardheid toegegaan. De vergadering heeft zich eenen president en secretarissen benoemdten einde hare be raadslagingen te leiden. De Villèlisten zijn ten uiterste verstoord over eene dergelijke verga dering, welke zij aanmerken als eene inbreuk op het gezag des konings en op het voorschrift van het charter. Zij beschouwen dezelve tevens als eene herlevende club der Jacobijnenwelke, met geweld, uiteenge dreven behoorde te worden. Men verneemt, dat de heer de Vlllèle dezer dagen verscheidene bijeenkomsten heeft, gehad met de Oostenrijksche en Sardinische ambas sadeurs,, en dat deze afgetreden minister ook nog eene correspondentie gaande houdt met den Omtenrijkschen staatskanselier, vorst Metternich. De kardinaals aarts-bisschoppen de Croïde la Fare en de Latil ver schijnen dezer dagen zeer dikwerf ten hove en worden, even als de Paus- selijke nuntius, van tijd tot tijd over zeer gewigtige aangelegenheden geraadpleegd. Het geregtshof raadpleegt nog over het rapportwegens de on lusten van november. Alles duidt aan, dat eene der voornaamste zor gen van de partij der congregatie thans bestaat in het verhinderen, dat de heeren Delavau en Franches te dier zake voor den gewonen en be voegden regter zullen worden terggt gesteld. GRONINGEN den 31 maart. Ons departement der maatschappij: tot Nut van Algemeenvierde den 26 dezer in de Noorderkerk al hier, een plegtlg lijkfeest, ter nagedachtenis van den grondlegger vat) het regelmatig onderwijs van doofstommen in ons Vaderland, wijlen Hen- ri Daniël Cuijot. Eene aanzienlijke menigte, waaronder de kinderen van den overledene, en vele zijner vroegere en tegenwoordige leerlin gen, woonden deze plegtigheid bij, welke door muzijk en gezang werd opgeluisterd, en waarbij de hoogleeraar Lulofs, in eene treffende redevoering, aan den waardigen Guijot de welverdiende hulde toebragt voor al wat hijveertig jaren lang, ten nutte van een zoo ongelukkig gedeelte zijner natiiurgenooten gedaan heeft. ANTWERPEN den 2 april. De correctionneie regrbank deZer stad <1 heeft uitspraak gedaan over de veroordeelden, die den 29 januarij 11 uit de gevangenis van West-Wezel ontsnapt zijn. Zij waren ontvlugt door eene opening welke zij,in den muur der gevangenis gemaakt hadden, met behulp van eene ijzeren staaf van een voet lang, Welke een der ge vangenen zich te 's Hertogenbosch had aangeschaft. Van dc ib dntshfp, ten waren er 8 weder gevat. Een dezer laatsten had zich onmiddellijk begeven in de woning van den pastoor van een naburig dorp, en had diens priester-kleederen aangetrokken. In dat kostuum door de mare- chnussée ontmoet zijnde, verwekte zijn lange baard achterdocht; de zoo genaamde postoor kon noch den naam noemen van zijn kerspelnoch op andere vragen antwoorden, en werd dus gearresteerd. Die man moet dus voor het speciaal geregtshof te regt staan wegens diefstal in eene pastorij. Van de 7 overigen waren er maar 5 op de bank der beschul digden, waarvan er 3 van de beschuldiging van uitbraak vrijgesproken en de 2 anderen tot éën jaar gevangenis werden veroordeeld. De congregatie van een naburig land had eenen harer capucijnen naar Gent gezonden, onder bescherming van eenen voorgewenden Fran- schen officier. Maar de policie dier stad heeft beiden, den gebaarden man en den officier, beleefdelijk verzocht om dadelijk de terugreis aan te nemm, Zij haddenbij het overtrekken der grenzende onvoorzig- heid gehad hunne p.aspoorten te vergeten. BRUGGE den 3 april. Bij programma der koninklijke maatschap pij van vaderlandsche taal en letterkunde alhier, onder de kenspreuk Eendragt en Vaderlandsliefde, zijn voor dit jaar, de drie navolgende prijsvragen uitgeschreven te weten 1 In tiet vak van taal- en letterkundeEene verhandeling over de vórderingen of den trap van volmaking der Nederduitsche taal- en let terkunde in de 17de eeuw, het tijdstip van HooftVondelCats Huy- ghens en anderenin vergelijking met de taal- en letterkunde van ande re landen, bijzonder de Hoogduitsche Fransche en Engelsche tevens' met aanwijzing der mate van noodzakelijkheid eener hedendaagsche op zettelijke beoefening van de voortbrengselen der voornoemde schrijvers, in verband met het verschil van taalvoorstelling en behandeling, dié tusschen de grondstellingen en het gebruik van dien en lateren tijd is ontstaan. 20. het vak van dichtkundeEen lofdicht op de hereeniging der Zuidelijke en Noordelijke provinciën der Nederlanden, onder de geluk kige regering van Z. M. Koning Willem den Eersten. 30. In het vak van geschiedkunde: Eene verhandeling over den in vloed der geschiedkunde op de taalkunde, in het algemeen, en het nut en de noodzakelijkheid eener grondige kennis der vaderlandsche geschie denis ter beoefening der vaderlandsche taalin het bijzonder. De algemeene voorwaarden zijn deze: De Maatschappij looft haren gouden eerepenning uit, met een veree- rend getuigschrift, voor het best der bekrooning waardig gekeurde ant woord op elk der drie vorenstaande prijsvragenen haren zilveren eerepenningvoor het in verdiensten naastbij komende stuk. De antwoorden moeten in de Nederduitsche taal geschreven en vracht' vrij. aan het bestuurder maatschappij; vóór of op den 15 september 1828, ingezonden worden. Voor dat onder No. 1 wordt echter, des verkie zende, tijd verleend tot den 15 september 1829. Zij moeten van eene randere hand dan die der opstellers geschreven en met eene kenspreuk geteekend zijn; een verzegeld briefje, met dezelfde spreuk tot opschrift, moet de naam en de woonplaats van den schrijver aanwijzen. De naam-brief jes der onbekroonde stukken zullen ter iaarlijksche al gemeene vergadering, bij de prijs-uitreiking, openlijk en ongeopend ver brand worden. De bekroonde stukken blijven een eigendom van de maatschappij al leen ^le onbekroonde kunnen, met opgaye der kenspreuken, van wege de belanghebbenden worden terug geëischt. De maatschappij het grootste belang stellende in de meest mogelijke verspreiding der vaderlandsche letteren zal het den schrijvers der be kroonde stukken vrijstaanbij den raad van bestuur verlof te vragen ora ze ook voor hunne rekening te mogen doen drukken en waarop als dan naar bevind van zakenzal beslist worden. De mededinging naar de uitgeloofde eereprijzen is volkomen vrij, en een ieder dus geregtigd naar die prijzen te staan, mits zich onder werpende aan de voorwaarden van het tegenwoordige programma. Het programma is door den heer Sandelin als commissarisen den heer van Goor als secretaris geteekend. MIDDELBURG den 7 april. Van Sluis (voormalig Staatst-Vlaande. ren) verneemt men, dat aldaar, op den 4 dezer, zijn binnengebragt de zwaarden en tuigagie van eene hoogaartsschuitgevoerd geweest zijn de door G. van Maarevan die stadwelke in den avond van den 3 de zer, op de hoogte van het Sluissche gat, is te zien geweest, en op de Zeehonden-bank is verongelukt, alwaar het vaartuig is gevonden met een lijk daarin, hetwelk, te Sluis aangebragt, aldaar erkend is voor den zoon van een inwoner dier stad. In gemelde hoogaarts waren waarschijnlijk zeven of acht jongelingen, welke, voor den militie-raad alhier hebbende moeten verschijnenvan Vlissingen met dat vaartuig zijn vertrokken en, zoo als men tot heden veronderstellen moet, alle zijn verongelukt. VLISSINGEN den 5 april. Het schip Felixkapt. C. M. van Dycke. van de Havannah is van quarantaine ontslagen en eergisteren, naar Ant werpen opgezeild. Van den 3 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen Catharina Elisabethkapt. F. Wachtervan Wismarmet tarweIe

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1