N°. 41. MIDDELBURGSCHE GOU Donderdag den 3 April. NIEUWSTIJDINGEN frankrijk. NEDERLANDEN. ADVERTENTIEN. H eden overleed alhier, aan de gevolgen eener Borstziekte, mijne geliefde Zuster, JOBINA BARBERA MEIJER, in den ouderdom van 62 jaren waarvan door deze aan onze Vrienden en Bekenden wordt ken nis gegeven. RUSLAND. PETERSBURG den 13 maart. De jonge prins de Suwarow is gis teren alhier met zeer jonge en voldoende berigten uit Perzie (van Tauris, den 12 februarij) aangekomen. Hij is brenger van de sleutels der vesting Ardebil en tevens van de tijdingdat de Perzen reeds een gedeelte der schadeloosstelling, welke Perzie aan Rusland moet beta len, hadden voldaan. Er wordt aan eene spoedige teekening van het vredes-traktaat niet meer getwijfeld. De keizer heeft, ten bewijze zij ner voldoening, den jongen prins tot zijnen aide-de-camp benoemd. DU1TSCHLAND. FRANKFORT den 28 maart. Er zijn berigten uit Konstantinopel van den 25 februarij. De reis-effendi heeft aan verscheidene Oos- tenrijksche koopvaardijschepen firmnns verleend, waaruit blijken moest dat de Porte den Bosphorus niet wilde sluiten. De sultan zou aan den Griekschen patriarch eene onbeperkte vergiffenis voor zijne geloofsge- nooten beloofd hebben zoo zij zich binnen drie maanden onderwier pen gedurende welken tijd de Porte alle vijandelijkheden tegen hen zou opschorten. Ook zou de groote-heer, door het ratificeren van de conventien met Denemarken, Spanje en Napels, die gesloten waren ten gevolge van het traktaat van Ackerman hebben willen toonendat de Porte niet willens was hare verbindtenissen te schenden. Deze tijdin gen worden door het Oostenrijksch half-officieel blad medegedeeld en ook in andere Duitsche bladen gevonden. Volgens brieven van Aegina, van den 14 februarij, houdt zich de president van Griekenland onvermoeid bezig om de orde in het land te herstellen. De verbonden mogendheden hebben elk een schip ter zij ner beschikking gestelden als zoodanig liggen de Warspitede Junon en de Helene te Aegina voor anker. Van Jassy schrijft men dat bij de Russische armee vele bewegingen plaats hebben en keizer Nicolaas er in de volgende maand gewacht wordt. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 25 maart. Gisteren heeft lord John Russel, in het huis der gemeenten, verklaard, dat hij in de wijziging, vroeger door den minister Peelwegens de herroeping van de test- en corporation- acten voorgesteldwel kon berusten en zich daarmede vereenigde. Op dezen voet zal binnen kort over die acten bepaaldelijk geraadpleegd worden. In het hoogerhuis is dezer dagen niets van aanbelang voorgevallen dan alleendat de bisschoppen onderscheidene verzoekschriften aan dat huis hebben aangebodenwaarbij verzocht werd dat de test- en corpo- ration-acten niet mogten worden herroepen. Het laat zich daaruit aan zien dat deze herroeping in dat huis tegenstand zal vinden. LONDEN den 29 maart. Graaf Gry heeft in het huis der lords ook eenige inlichting omtrent den staat der aangelegenheden tusschen Rusland en Turkije gevraagd, en lord Dudleyde minister van bui- tenlandsche zaken, heeft daarop verklaard, dat, alhoewel van den kant van Rusland zekere voornemens zijn aangekondigd, die de vrees regt- vaardigen, dat er geene groote kans bestaat om den- vrede tusschen dat rijk en de Ottomannische Porte te bewaren er bij Zr. Ms. gouverne-" ment geen berigt ontvangen is, dat die voornemens ten uitvoer waren gebragt; doch dat zeker, door hetgeen dat tusschen Rusland en de Porte voorgevallen was, sedert de opening van het parlement, de hoop op een duurzamen vrede was verminderd. Het ministerieel avondblad schijnt te geloovendat de Russen wel de vorstendommen zullen bezetten, maar niet ligt de Donau zullen over trekken. Maandag heeft het gouvernement depeches van Lissabon bekomen tot den 16 dezer des ochtends. Hoewel dom Miguelbij het afgaan dezer tijdingennog niet als koning uitgeroepen was gelooft men dat hij te ver gegaan is om van dit voornemen af te zien. Engeland kanvolgens het zeggen van het ministerieel avondblad, hem niet als koning met onbeperkte magt erken nen en zal, zelfs indien Spanje troepen naar Portugal zond om Miguel bijstand te bieden, zich met de zaak niet inlaten, aangezien het wet tig gezag dat Engelafids hulp krachtens bestaande traktaten zou kun nen inroepenzich alsdan niet in Portugal zou bevinden. Sir Frederik Lamb heeft dom Miguel duidelijk te verstaan gegeven, dat hij hem al leen erkennen kon als den stedehouder van zijn broederhet rijk vol gens de constitutie regerende. Ondertusschen kan de overweldiging slechts van korten duur zijrien niet dan ellende en ondergang het ge volg van dien slecht beraden stap zijn. De -Engelsche troepen, die nog te Lissabon gebleven zijn, hebben alle mogelijke maatregelen genomen tot bescherming der Engelsche inge zetenen dier stad. De Engelsche admiraal Beauclerk heeft zijne sche pen in eene linie gelegd die zich van het begin der haven tot aan J.issnbon uitstrekt; een zijner vaartuigen ligt tegen over de plaats van Eelem en het paleis van Ajuda. PARIJS den a8 maart. De concep-wet, rakende eenige verbeterin gen iu zaken van verkiezingen aan de kamer der gedeputeerden door het ministerie voorgedragenvindt geen algemeenen bijval. De liberalen Bieenfn dat daarbij geen genoegzamen waarborg aan de kiezers gegeven wordt, om bun regt volkomen vrij uit te oefenen, en de koningsgezin- den beklagen zich, dat het voorstel niet genoeg in het belang der kroon 1». Ook heeft hef den liberalen zeer mishaagd dat de minister vanbin- nenlandsche zaken gezegd heeftdat het gouvernement invloed op de verkiezingen behoort te hebbenen dien moet uitoefenen, om te belet ten, dat afgevaardigden uit degenen gekozen worden die zich tot vy- •nden des konings mogten gemaakt hebben. De liberale kiezers te Parijs zijn dezer dagen vergaderd geweest, en acht kandidaten moeten zich bij eede verbonden hebben van geen post noch gunst van het gouvernement te zullen ontvangen, zonder den post van gedeputeerde neder te leggen. Sedert eenige dagen hoort men niet meer spreken van de komst van den heer de Chateaubriand in het ministerie. Men wil, dat de ko ning-hem, bü gelegenheid der audiëntie, die hij van Z. M. gevraagd had, niet zeer minzaam heeft ontvangen, en hem niet onduidelijk moet te kennen gegeven hebben, dat hij hem hield als de oorzaak der Vef» deeldheid onder de koningsgezinden. Te Toulon is een gezant van den dey van Algiers aangekomen p met volmagt om over den vrede te handelen. Met de telegraaf heeft men uit Portugal berigtdat de zaken ef nog in denzelfden toestand zijn en er te St. Ubes onlusten hebben plaats gehad zoo dat men eenige compagnien jagers van het 8ste regement der» waarts had gezonden om de rust te herstellen. Het dagblad le Prócurseurvan Lyon, zegt dat een brief van Marseille van den 22 dezer het volgende behelst; Een telegrafisch berigtheden aangekomengelast de opschorting der voorgenomelia militaire expeditie. Er waren reeds 32 koopvaardijschepen gehuurd, weike alsnu eene schadeloosstelling zullen moeten bekomen." BRUSSEL den 30 maart. Er heeft in het etablissement van de hce» ren .lohn Cocqueril cornp. te Seraing, een groot ongeluk plaats gehad} „De kolenmijn genaamd Hendrik Willem, is, eergisteren avond kwar tier over 7 uren, het tooneel geweest van eene geweldige uitbarsting, die eene geheele gallerijin de rigting van Seraing naar Augrd, heeft' doen instorten. Er bevonden zich in de onderaardsche werken 63 werk lieden waarvan er 24 zich in dat gedeelte der mijn bevondenhet welk van het vuur is verschoond gebleven. De overige 39 zijn allen omgekomenwaaronder 24 huisvaders. De uitbarsting ging vergezeld van eeuen zwaren slag, die tot op eenen aanmerkelijken afstand gehoord, is, en de vlam is tot 10 voet boven den grond uitgeslagen. De oor zaak van die ramp is ten eenemaal onbekend. De lampen zijn altijd ge sloten, en de sleutels daarvan in de bewaring der onderbazen; maar men zegt dat desniettemin de werklieden vuur uit dezelve weten te ha len, en misschien heeft een hunner eene pijp willen aansteken." Uit Audenaerde meldt men, van den 27 dezer: „Sedert eenige dagen is een gedeelte van den Kerselaar-berggelegen nabij de vesting werken dezer stad, plotseling ingestort, en heeft eene uitgestrektheid van 75 ellen buiten het voor 3 jaren gebouwd kasteel bedolven. Een gedeelte van den berg, het glacis van het kasteel naar den kant der stad vormende, Zich afscheurende, heeft eene soort van afgrond geopend; verscheidene andere scheuren vertoonen eene ijzerachtige aarde, waaruit met zwavel bezwangerd water loopt. Tusschen het kasteel en de stad zijn meer dan 30,000 vierkante ellen grond van plaats veranderd. Men beschouwt dit natuurverschijnsel algemeen als in verband staande met de aardbevingenwelke wij onlangs gevoeld hebben." 's GRAVENHAGE den 30 maart: De Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft, in de afgeloopene week, al de aan haar voorgedragene ontwerpen van wet aangenomenuitgezonderd den 7den titel van het lilde boek van het wetboek van burgerlijke regtspleginghandelende van voorzieningeningeval van kennelijk onvermogen van eenen schuld- eischerwelke titel met 20 stemmen tegen 16 zou verworpen zijn. Men verneemt, dat het besluit van de raadkamer der regtbank van eersten aanleg, te Brussel, in de zaak van den heer Ducpètiauxop het appel van den heer procureur des Koningsis gecasseerden dat die zaak gerenvoijeerd is naar de correctionele regtbank te Leuven ter za ke van nadruk. VERE den 2 april. Den 26 maart 11. is alhierin den ouderdom van circa 67 jaren, overleden de wel-edel geboren heer Johan Boddaert burgemeester dezer stad. Elk edeldenkend ingezeten betreurt zijn ge mis daar hij de deugdzainen zoo veel in hem was, bevorderde, alle goede ondernemingen ondersteunde en edele bedoelingen op haren wa ren prijs stelde. Ieder brave zal, zijne nagedachtenis zegenende, hem nog lang beweenen. Middelburg den 30 Maart 1828. JOH ANNA MEIJER. /\nn het Kantoor der gekwalificeerde Kollecteurs van de KONINK LIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, te Middelburg, inde Sint- Geertruistraat, bij den LangendelftH. 90, zijn in de 139ste Loterij te bekomen; HEELE LOTEN benevens GEDEELTEN van dezelve, doorgefourneerd voor alle Klassente weten: het Halve Lot f 23, Vijfde f 9,20, Tiende ƒ4, 60 en Twintigste ƒ2,30; alsmede in Koop voor de Eerste Klasse waarvan de trekking zal plaats hebben op Dingsdag den 8 April 1828 h 11 't LotHalf 5 50 Vijfde./ 2 20 en Tiende f 1 ,10. Bij dezelven wordt GENERAAL CONTRA-BOEK gehoudenen zijn de Notitien der Prijzen en Premien met opgave der wijze van de trekking, kosteloos te bekomen. J^ij JOIIs. BOS, geadmitteerde Gedelegueerde der Eerste Rlasse vanr de Koninklijke Nederlandsche Loterij wonende in de lange Lombaard straat te Middelburg, zijn, in de Eerste Klasse der 139ste Loterij; waarvan de trekking zal plaats hebben den 8 April aanstaande, të be komen Heele en Gedeelten van LOTEN, alsmede Doorgefourneerd voor alle Klassentot de bepaalde prijzen. J^ij J. LAY, Splitser van de Koninkl. Nederl. 139ste Loterij, zijn te bekomen Heele en Gedeelten van LOTEN, voor de Eerste Klasse; alsmede in koopdoorgefourneerd Prijs-courant. Bij denzelven is in de afgeloopene Loterij gevallen een prijs van Duizend Gulden op een half Lot, zijr.de No. 44761. gij C. C. KOSTER, te Hlissingenzijti te bekomen Heele en Ge deelten van LOTEN, voor de 139ste Kon. Nederl. Loterij de trek king der Eerste Klasse zal plaats hebben den 8 April 1828. Bij den zelven wordt ook CONTRA-BOEK gehouden. J. B. GROOF, Kastelein in de Uitspanning DE ZWAAN, gelegen aan den Middelburgschen Rijweg, recommandeert zich in ieders gunst en belooft eene prompte bediening.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1