C N°. 4 o. MIDDELBURGSCHE GOURA Dingsdag den i April. De prijs dezer Courant is, in de drie maanden2 5o, en franko per Dost f 2 y5. De Advertentien worden berekend d 2-5 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboorte- en Dood- bekendmakingenwaarvan de prijs van l tot 6 regels is f 1 5oen voor iederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling ge schiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. I' oorts wordt verzochtdat de inzending der uddvertentienbehoorlijk op "Formaat—zegel geschreven des morgens VOOR 10 UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatst. NIEUWSTIJDINGEN. DBITSCIILAND. WEENEN den 18 maart. Brieven vaivOdessa melden, dat de oorlog tusschen Rusland en Perzie is hervat. Volgens sommige dezer brieven zou Abbaz-Mirza zich aan een snood verraad, jegens den Rtissischen generaal Paskewitsch en zijnen stathebben schuldig ge maakt hij zou dezelven bij gelegenheid van een feestdoor hem ge gevengevankelijk naar Teheran hebben doen voeren. Andere brieven melden zelfs, dat die generaal en zijn gevolg zijn vermoord. Deze tij dingen vereischen bevestiging; intusschen wordt de vernieuwde oorlog als zeker beschouwd. FRANKFORT den 25 maartEindelijk is de post van Konstanti- nopelmet de brieven van den n februarij aangekomen, en heeft men ook nog langs een buitengewonen weg berigten tot den 23 dier maand ontvangen. Volgens dezen heeft de Porte aan de Europesche gezanten eene opgaaf gevraagd van alle de lieden hunner natie, die zich in Konstantinopel ophoudenvoorgevende van hun zekerheidspas- sen te doen uitreiken en hen daardoor gerust te willen stellen. De vervolgingen tegen de Armeniërs zijn met de grootste gestrengheid door gezet. De Katholieke vereenigde geestelijken hebben allenop vijf na, die zich nog eenigen tijd in Pera en Galata mogen ophoudenKonstan tinopel verlaten en zijn naar den Archipel vertrokken. De toestand der verbannen Armeniërs moet schrikkelijk zijnvan de elf duizend huisge zinnen die naar Angora gezonden waren en dagelijks nog door meer dere gevolgd werden zouden niét meer dan vier duizend aldaar aange komen zijn. Velen waren aan gebrek gestorven en een groot aantal was door de overstroomingenhet gevolg van het smelten der sneeuw in de gebergten, omgekomen; de pacha van Nicomedie heeft aan de Porte een verslag ingezonden waarin hij de ellende dezer ongelukkige Christenen beschrijft en onder anderen meldtdat twee honderd kinderen en negen tien zwangere vrouwen onder zijne oogen gestorven zijnen allen eene prooi van den honger zouden zijn gewordenindien hij niet eenig brood onder hen had laten uitdeelen. De harde maatregel tegen de Armeniërs is zonder aanzien van persoon uitgevoerdde vier gebroeders Manacer, hofbankiers van den sultanen het hoofd van het aanzienlijk huis Eilo Ogelo Anglo, hebben ook in het lot hunner geloofsgenooten moeten deelen allen hebben zich liever dit lot willen getroosten, dan van gods dienst veranderen en zich op nieuw tot de Armenische kerk begeven waartoe de Patriarch hen herhaalde malen heeft aangemaand. De bezit tingen dezer ballingen zijn verbeurd verklaard hunne huizen worden openlijk verkochtdoch alleen Turken mogen die koopenen hierdoor worden zij voor een spotprijs afgezet, dewijl noch te Pera noch te Galata gegoede Muzelmannen wonen. De woningen, die de Porte niet aan den man weet te helpen wil zij tot kazernen voor de troepen doen dienen, en hiertegen hebben de Europesche gezanten aan den reis-effendi een vertoog ingezonden, daar te voren zich nimmer Turksch krijgsvolk in Pera mogt ophouden en men er zoo aldaar troepen gelegd worden, voor wanorden en aanstekende ziekten vreest. De Joden moeten op last van den grooten-heerbinnen vier weken tijds allen van kleederdragt veranderen en, behalve den tulband, de Turksche kleedij aannemen. Den 6 februarij is er een bevel der Porte uitgevaardigd om zes duizend man in Konstantinopel voor het leger te ligten, die met de paarden, uit Moldavië en Wailachye gekomen, voorzien en in de kavalerie-dienst geoefend moeten worden om vervolgens naar de Donau pp marsch te gaan. Men had vernomendat vele Russische en Poolsche troepen op de grenzen van Gallicie en van beide Vorstendommen te zamen trekken, en dat, niettegenstaande de strenge bevelen van den grooten-heer, waar bij aan de Turken op doodstraf verboden wordt den voet in de Vorsten dommen te zetten in de omstreken van Bucharest gewapende Turksche strooppartijen gezien zijn. De toerustingen tot den oorlog duren ijverig voortde vestingwerken aan de Dardanellen worden versterkten men zegt, dat de ingang van de straat door eene zware ketting zal gesloten worden. De tijding van het vernielen van het rooversnest te Carabusa scheen op de Porte een zeer goeden indruk gemaakt te hebben, en zou haar waarschijnlijk tot vreedzame gevoelens hebben bewogen doch die indruk was spoedig uitgewischt toen zij hoorde dar, graaf Capo d' Is- trias.mot een Engelsch linieschip te Egina was aangekomen. G R O O T - B R I T T'A N I E. LONDEN den 25 maart. De ministers hebben verklaard in het la gerhuis, op de aanvraag van den heer Wilson, dat Engeland steeds al les zal doen, wat strekken kan, om het traktaat van j u 1 ij uit te voeren, en dat het gouvernement nog geene officiële opgave heeft ontvangen nopens de verandering der betrekkingen tusschen Rusland en Turkije; en ook nog geene kennis draagt van eene bepaalde oorlogs-verklaring dat wijders ten aanzien van Griekenland nog dezelfde verordeningen be staan als vóór den slag van Navarino. FRANKRIJK. PARIJS den 2(5 maart. In de kamer der gedeputeerden is voorge dragen eene nieuwe verordening op het zamenstellen van de kiezers-lijs ten, welke, volgens de constitutionelen, wel verbeteringen behelst, dochbij gebrek aan goede trouw bij de hooge ambtenarentoch nog aanleiding kan geven tot misbruik. Den 27. Het schijnt dat de ontruiming van Spanje door de Fransche troepen bepaaldelijk is uitgesteld. Ten opzigte van den toestand van Portugal loopen de berigten zeer uit een. Intusschen deelt een te legrafisch berigt van Lissabon, van den 15 dezer, de volgende tijdin gen mede „Een groot getal Portugezen haasten zich om hun vaderland, zelf# zonder paspoort, te verlaten. De verlichtste klassen van Lissabon schijnen voor het behoud van de constitutie te zijnhet gemeen wil daarentegen een onbepaald gou vernement. Men spreekt van opstand in eenige dorpen of steden. op,dlt °°geHblik bestond er nog geen bewijs, ten minste oogen, schijnlijk, dat er eenige verandering in den vorm des gouvernements zou de geschieden. „De ontbinding der kamers is, zegt men, een overlegden maatregel van de Portugesche ministers geweest." Volgens brieven van Konstantinopelvan den 7 februarijdoor de courant van Florence medegedeeld had de mufti de voornaamste inwo ners der hoofdstad doen roepen, om over eene leening van 2 millioeti talaris te handelenten einde in de dringendste uitgaven des gouverne. ments te voorzien. Men had reeds 80,000 man Aziatische troepen naar Adrianopel gezondenwelke op hunnen togt ongehoorde wreedheden hadden aangerigt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 27 maart. De audiëntie bij Z. M. is giste- ren zeer talrijk geweest; dezelve heeft tot halfzeven uren des avonds geduurd. De leden van de Kamers der Staten-Generaal hebben dezelve bijgewoondom van Z. M. afscheid te nemen. Z. K. H. de Prins van Oranje vertrekt heden avond, ten 9 uren, vergezeld van hoo.stdeszelfs adjudant, den baron van Tuyl van Seroot- kentnnaar Petersburg. Sommige Fransche dagbladen, welke den Prini reeds den 18 dezer hebben laten .vertrekkendoen allerlei verhalen en maten allerlei g.ssingen omtrent deze reis. Zij houden het er voor, das dezelve met de Oostersche aangelegenheden in verband staatja een der- zeVe zegt, dat Z. K. H. de kroon van Griekenland uit handen van Kezer Nikolaas gaat ontvangen. Dit laatste vooral zal wel ueen ee- loof vinden. 6 6 Men meent, in den nacht van den 21 en 22 dezer, wederom op eenige plaatsen inde zuidelijke provinciën, eene ligte aardbeving ge- vodd te hebben, zoo als te Leuven, te Jauche, Jandrin en Jandrinouille. De barometer stond even laag, als bij de aardbeving in februarij. De# aveids te voren was op genoemde plaatsen en te Brussel een sterk weer. licbl gezienen is niet verre van Doornik een man door den bliksem ged»od. Den 28. Heden ten twee uren is de Eerste Kamer derStaten- Geieraa! vergaderd. In de aanstaande week zal de sluiting dezer ge- woie jaarhjksche zitting van de Staten-Generaalnamens Z. M. den Ko. ninjgeschieden. IOMBURG den 30 maart. Heden morgen werden de ingezetenen dezir gemeenteten half twee uren ontrust door het geroep van brand, dieplaats had 0p het hofsteedje bewoond door.7,™ Dommisse, driekwar- tiemurs buitende kom der gemeente, in eigendom behoorende aan Wil lem Sander sewonende onderden Vrouwen Polder, waardoor de schuur en stalling, met een bergschuurtjedrie koeijeneen schaap, twee laraiers en eenige hoenders mitsgaders eenig hooistroo, bouw- en metersgei eedschappen eene prooi der vlammen zijn geworden. Door de veilgelegenheid van dit hofsteedje van de gemeenten is niets uit den braddie reeds ten ji uren in den voornacht, door de bewoners weite ook bijna in denzelven zouden omgekomen zijnwerd ontdekt, kunen worden gered, als alleen het woonhuis met de meubelen, welk# bebud men verschuldigd is aan den ijver van den naburigen landman Chistiaan Louwersewelken, niet zonder groot gevaar, het gelukt is, dor de bindgordingen af te hakken de schuur van het huis los te ma! keien de mogelijkheid tot blussching daar te'stellen, hetgeen dan ook dor de brandspuit van Westkapelle die het eerst bij den brand tegen- wordig was (zijnde de brandspuiten van SerooskerkeAagtekerjte en Doiburgdaarna ook toegesneld), is verrigt. De rustende schutterden var Domburg Westkapelle en Aagtekerke hebben tot het handhaven der gode orde niet weinig bijgebragtterwijl de bit onderscheidene gemeen ten toegesnelde ingezetenen, elk om strijd, zich hebben beijverd om den vetieieu voortgang van den brand te stuiten en denzelven geheel mees ter ie worden. Men verneemt dat de gebouwen door den eigenaar voer lirandschade zijn verzekerd. MIDDELBURG den 31 maart. In de vergadering van de Tweede Kim;r der Staten-Generaal, van den 27, is geraadpleegd oyer het ontr wrf van wet, houdende wijzigingen in het tarief dér regten van in- ei invoer. Dezelve is door onderscheidene leden bestreden eri door anke verdedigd. De heer Bijleveldtot de eersten behoorendeheeft bij de gelegenheid zijn verlangen te kennen gegeven dat, bij d'e aan- staade overweging van de tienjarige begrooting, twee punten van groot bet-aar in ons belasting-stelselwelke tot zoo vele klagten en grieven aaiiliding gevennamelijk de patenten en het gemaalvooral wat de adindiatie van de laatste belasting betrefteen onderwerp van de ern stig overweging der regering mogen uitmaken. Vervolgens heeft de spner zijn leedwezen te kennen gegeven, dat men, elk jaar, door het voolragen van nieuwe wijzigingen in het tarief der regten van in^ uit en >orvoermeer en meer afwijkt van de beginselen, vastgesteld bij de et van 12 julij 1821 en het daarop gevolgd en gegrond tarief vaft 26 jgustus 1822; terwijl het hem voorkwam, dat, hoe meer men daar- medvoortgaaten dus van twee tegenstrijdige beginselen uitgaat, hoe meemen het regte spoor zal missen. De spreker trad daarna in bijzon, derlden omtrent onderscheidene artikelen in de voorgedragene wet vopomende, als de katoenen-lijnwaden, de kanten, den wijn en het ijze zoo in blokken als vertind, en herhaalde ten slotte zijn verlan. O O

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1