N". 39. MIDDELBURGSCHE COUR AN^P; ;''4 uuv/oox O li 'fikasèaii0 Zaturdag den 29 Maart. NIEUWSTIJDINGEN DUITSCHLAND. FRANKFORT den 23 *»7«rr. Volgens brieven van Alexandrie, van den 12 der vorige inaand, was aldaar een Engelsche agent aange komen, zoo men zeide, om den onder-koning van Egypte kennis te gevendat de verbonden mogendheden besloten hadden Morea door de Turksche en Egyptische troepen, binnen zekeren bepaalden tijd, te doen ontruimen, en van den onder-koning de verzekering verlangden, dat hij, zoo de oorlog met de Porte mogt uitbreken, zich neutraal zou houden. De onder-koning zou hierop een ontwijkend antwoord gegeven en ge tracht hebben den agent zoo lang op te houden tot dat hij instructien van Konstantinopel ontvangen had. Ondertusschen was van Alexandrie een wel uitgerust eskader in zee gestoken, ten einde, zoo als de onder koning op zijne eer verzekerdealleen ammunitie en proviand naar Candia te gaan brengen. HAMBURG den 23 maart. In Bremen is eene vrouw, behooren- de tot den deftigen burgerstand in verzekerde bewaring gesteld. Op dezelve rust de verdenking, dat zij een aantal lieden door vergif zoude hebben om 'tleven gebragt, en wel twee mannen, twee minnaars en de vrouw van een man, op welken zij daarna het oog zoude hebben ge vestigd en dat zij eindelijk dien man zeiven zoude hebben trachten te vergiftigen doch dat zulks was mislukt en haar boos opzet bij die ge legenheid was gebleken. Reeds zegt menheeft zij bekenddat zij haren eersten man, hare drie kinderen en eenen oom op deze wijze heeft vermoord. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 21 maart. Men herinnert zich, dat, in februarij 11., in de kamer der gemeenten, na een langdurig debat, met eene meer- derheid van 44 stemmenis doorgegaan de motie door lo d John Rus- sel gedaan, om in comité te overwegen de zoogenaamde test- en corpo- ratie-acten, voor zoo ver daarbij de Dissenters of Protestanten, dieniet tot de heerschende kerk behoorenvan alle openbare en voordeelige be dieningen van staat uitgesloten zijn, ten zij zij openlijk op een zondag het avondmaal in de bisschoppelijke kerk gebruiken, en daarvan een oe- wijs door den predikant en kerkbezorgers vertoonen. In de zitting van het lagerhuis, van den 18 dezer, heeft de discus sie over deze acten eene zeer belangrijke wending genomen. De minister Peel heeft namelijk verklaard, dat hij zich niet alleen nier verzetten zou tegen het voorstel tot afschaffing dier acte, maar het zelfs met alle kracht zou ondersteunen zoo wel in dit huis als in dat der lords, mits men daarbij de bepaling wilde voegen, dat men, in plaats van die acte, van alle personen, die in het vervolg tot een pu bliek ambt aangesteld worden, eene verklaring onder eede eischen zal, dat zij nooit de magthet gezag of invloed van hunnen post zullen aanwenden om de Protestantsche kerk zoo als die volgens de wetten in dit Rijk bestaat, te beleedigente verzwakken of te verstoren in het bezit van eenige regten of privilegiën haar wettiglijk toebehoorendezonder welke verklaring de benoeming of verkiezing tot eenen post als niet ge schied beschouwd zal worden. Dit voorstel, als geschikt om de ver schillende gevoelens over dit onderwerp meer tot een te brengen, scheen veel bijval te vinden en zal maandag nader in overweging komen. F R A N K R U K. PARIJS den 22 maart. De kamer der afgevaardigden zal heden bij een komen tot het hooren van het verslag van de commissie tot de ver zoekschriften. Onder de belangrijkste, waarover verslag zal worden gedaan noemt men dat der leden van het legioen van eer een ander over de conflicten, een over de verantwoordelijkheid van het bestuur der posterijen en een van den heer Gerinstrekkende tot uitlevering van den beruchten pastoor Maihgrat, die door hem beschuldigd wordt van den moord zijner zuster en op het fort van Fénestrelle is opge sloten. Daarna zal er verslag gedaan worden over eenige verkiezingen van afgevaardigdenwier toelating bij gebrek der noodige bewijzen was uitgesteld. Na afloop der openbare zitting, zal er wederom, in geheim comité een voorstel door een lid der kamer worden gedaan. De liberalen zijn minder te vreden over de zamenstelling der commissien tot het onderzoek der reeds voorgedragene voorstellen, en schrijven zulks toe, gedeeltelijk aan het toeval, gedeeltelijk aan het wegblijven van sommige leden hunner partij. Ten opzigte van een verzoekschrift tegen de bank van leening, de speelhuizen en de loterij, waaromtrent de heer Dupin belangrijke en bedroevende inlichtingen gaf, weid besloten om hetzelve naar den mi nister van finantien en de commissie tot het budget te verzenden. Niet minnder belangrijk en levendig waren de discussien omtrent een verzoek schrift, houdende verzoek dat de administratie der posterijen verant woordelijk moge.zijn voor de waarden in papieren, welke in aangetee- kende brieven vervat zijnbij deze gelegenheid werden, onder anderen door den heer Petou bewijzen bijgebragt van het ontzegelen van brieven etrjiet vermissen van bankbiljetten dit verzoekschrift werd mede naar den minister van finantien en de commissie tot het budget verzonden. De commissie voor de kleine s'eminarien en het geestelijk onder wijs zoude dezer dagen- voor-de vierde reize bijeenkomendoch heeft niets kunnen tiitrigteri, om dat de twee prelaten en de heer de la Bour- donnaye hebben goedgevonden afwezig - te blijven. De bisschop van Marseille heeft, naar men verneemt, ronduit -geweigerd om öp de op- gegevene vragen, betreffende -de seminarion, te- antwoorden. yet wordt thans vrij zeker, dat de partijen-van de heeren de Vil- lèle en die der congregatie "zich vereenigd hebben om het afgetreden ihinisterie te herstellen. Zij volharden in eene hevige oppositie tegen het tegenwoordig ministerie, en bedienen- zich van het avondblad en van een gewezen monarchaal blad, la Quotidienne hetwelk zij tot dat einde hebben aangekocht, om het hof steeds te verschrikken ten-aanzien van'de gevaren, aan welke .de staat, bij de toenemende vorderingen der revolutionnaire beginselen wordt blootgesteld. Dat deze beide partijen nog invloeds genoeg hebbenom het ministerie in zijnen gang te kunnen belemmerenwordt in het publiek als zeker gesteld. Te Brest wordt Óen eskader van een linieschip en vier fregatten uitgerust „dat naar Brazilië gezonden zal worden.- Men zegt, dat nog twee fregatten bij die espeditie gevoegd zullen worden, alsmede dat Zij duizend man landingstroepen aan boord zal nemen. Men wildat het gouvernement berigt zou hebben dat de in fant dom Miguel den 12 dezer te Lissabon plegtig als koning van Por tugal uitgeroepen is. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 24 maart. Men houdt zich thans in de Zuidelijke provinciën bezig met toebereidselen te maken voor de invoering der schutterijen. Reeds zijn eenige kommandanten benoemd en beëedigd. Het publiek ministerie is tegen de ordonnantie der raadkamer van de regtbank van eersten aanlegin de zaak van den heer Ducpetiauxin oppositie gekomen. Men verneemt van Geisenheim bij Johannisberg, voorheen het eigendom van den prins von Metternichdat deze heerlijkheid met het kasteel en deszelfs afhankelijkheden, het voorleden jaar in loterij ge steld, en gewonnen door eenen brouwer van Monsop eene enkele actie, genomen bij de heeren Deulz G? Comp, alhier welke de aange bodene som van 50,000 gulden in afkoop aanvaard had, tegenwoordig weder verkocht is voor eene som 80,000 gulden. ROTTERDAM den 26 maart. Volgens brieven van Curagaovatt den 5 februarij, hoopt men veel goeds van de verrigtingen van Z. Exc. den commissaris-generaal van den Boschvoor den handel, welke thans geheel stil staat. Het bouwen der vestingwerken maakt snelle voortga'n- gen en de aanhoudende regenswelke dit jaar gevallen zijnbeloven een voordeeligen oogst. 's GRAVENHAGE den 25 maart. Bij de gisteren en heden voort gezette beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaalover de wet betrekkelijk de publieke entrepotsis dezelve verdedigd door de heeren Boddaertvan de Kasteelede Gerlachede Secusvan Reeneti en de Stassartterwijl de heeren van AlphenCorver Hooft, Donker Curtiusen daarna andermaal de heer Bijleveldhunne bezwaren tegen deze wet hebben ingebragt. De bedenkingen van de bestrijders der wet kwamen vooral daarop ne der dat marige regten en volkomen vrijlating van den handelde beste middelen waren om die te doen bloeijen; dat bij matige regten entrepot» minder noodig waren; dat voorts de wet, daar het van de regering bleef afhangen om de entrepots toe te staan, aanleiding tot privilegiën voor enkele steden geven konen eindelijkdat door de aan het gouverne ment verblijvende magt om uitzonderingen op den vrijdom der goederen te maken dit al het nut der wet kon wegnemen. De verdedigers der wet, daarentegen oordeelden dezelve nuttig voor handel en nijverheid beiden, beschouwden ze als eene verbetering van de thans bestaande wetgevingen oordeelden dat zij zou kunnen medewerken tot herstel van onzen buitenlandschen handel, wanneer men slechts zorg drqeg dat in de entrepots de kosten van opslag en bewaring niet te hoog waren en er geene belemmeringen aan de behandeling der goederen in entrepot werden toegebragt. Nadat de heer staatsraad van der Fosseals bij ongesteldheid van den minister van financien door Z. M. met de verdediging derzelve belast, een en ander ter opheffing der gemaakte bedenkingen gezegd hadwerd eindelijk de wet met 79 tegen 15 stemmen aangenomen. Pa aan de orde van den dag zijnde beraadslaging over de nieuwe re dactie van titel 2, boek III, van het wetboek van burgerlijke regts- pleging, handelende van procedures betrekkelijk erfenissen, vervolgens geopend zijnde, werd dezelve met eenparigheid aangenomen. Men verzekert, dat Z. K. H. de Prins van Oranje, aanstaande donderdagde reis naar Petersburg zal ondernemen. MIDDELBURG den 28 maart. Wij voldoen gaarne aan de plaatsing van het navolgende berigtaangaande het reeds uit ons vorig No. be kende noodlottige voorval Middelharnis den 19 Maart 1828. Waarde Landgenooten 1 Vreesden wij sinds verscheidene dagen, dat onze in october 1827 van stapel geloopene vischsloep de Catharina Elizabeth in den hevigen storm van den 5 maart 11. schipbreuk zou hebben geleden (zie Staats-Courant van den 17 dezer), thans is onze vrees, helaas! volkomen bevestigd. Naar alle waarschijnlijkheid is dit vaartuig den genoemden dag, op de hoogte van Calantsoog, verbrijzeld. Twaalf onzer kloekste en ijverigste ingezetenenvan welke elf nog geen zeven-en-dertig jaren teldenen waaronder de achtingswaardige en kundige stuurman Leendert de Waard zijn bij dit droevig ongeluk omgekomen. Zeven weduwen van welke twee zich in eenen zwangeren staat bevinden negentien weezen van welke de oudste nog geene twaalf jaren heeft bereikten twee oude behoeftige moeders, die door hare brave zonen werden onderhouden, be- weenen hun verlies. De hoop op Gods vaderlijke zorg die door uwe weldadigheid zoo vele ongelukkigen voor diepe armoede bewaardekan alleen haar leed verzachten. In haren naam en op haar verzoek roepen wij uwe liefde rijke hulp inen zullen wij elke gift dankbaar ontvangen en doelmatig besteden. Met den ontvangst en de overzending uwer liefde-giften^ zal zich wel willen belasten de heer A. M. TAK in de Bogaardstraat te Middelburg. L. KOLFF van OOSTERWIJK. H. J. SCHIPPERS. C. G. MONTIJN. W. L. VEERMAN. G. de JÓNGE. M. G. BOIlft. Uit Lissabon den 14 meldt men, dat des avonds te voren, de ontbinding der kamersdoor den staats-raad eenparig was besloten ge lijk dan ook den volgenden dag had plaats gehad. Eenige oogeriblikken ua het scheiden van den staatsraadis den graaf de ViUa-Real zijnen post als minister van buitenlandsche zaken ontnomen. .De gezamenlijke gezanten schenen te vreezen, dat de ontbinding der kamérs door eene proclamatie van den infant dom Miguel, alsi koning.van Portugalzou de gevolgd worden. De Oostenrijksche en Engelsche ambassadeurs hadden stellig verklaard, dat, indien dit waarlijk mogt plaats hebben, zij terstond Lissabon zouden verlaten. ZEE-TIJDINGEN. AMSTERDAM den 25 maart. Te Port-Mahon is aangekomen Zr. Ms. oorlogs-korvet Mcduia, kapt.-luit. F. C. Couritr. dit Dubikartvan Hekvoet. >~yt^r

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1