N°. 37. MIDDELBURGSGHE Dingsdag den 25 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. O O GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18 maart. Heden ochtend zijn hier dcpeches van Lis sabon aangekomen van den 12 dezerwelke van een zeer onguns- tigen aard zijn. Het schijnt, dat de infant dom Miguel zich geheel heeft overgegeven aan de raadgevingen van de koningin zijne moeder, die weder een onbepaalden invloed op hem uitoefent, en dat hij der halve zich in de armen der overdrevene koningsgezinde partij heeft geworpen. De ministers en de hooge ambtenaren waren veranderd en hunne posten aan lieden van genoemde partij gegeven. Het gemeen te Lissabon dat in het geloof verkeertdat de prins den eed aan de con stitutie niet gedaan heeft, en dat de patriarch bij het afnemen van den eed het evangelie zoodanig heeft gehouden dat de prins daarop zijne hand niet heeft kunnen leggen, om daardoor, zoo als gewoonlijk, zij negelofte te bevestigen is te zamen geloopen, heeft de lieden ge dwongen om den infant als koning met onbepaald gezag uit te roepen aanzienlijke constitutionelen mishandeld en geweld aan de huizen van eenige pairs gepleegd. De generaal-majoor de Caula is door het volk uit zijne koets gescheurd geslagen en genoodzaakt geworden om leve koning dom Miguel en de onbepaalde heerschappij te roepen. De graaf Viile Flor is gedwongen geweest om de vlugt te nemen in het huis van een Engelsch officier. Menzeide, tlat dom Miguel den 12 te Villa Vicosa geweest was om aldaar den bekenden marquis de Chaves te ont moeten. Het slaan van den constitutionelen marsch was aan de Portu- gesche troepen verboden. De Engelsche troepen waren bezig met in te schepen. Het 11de regement was reeds met de IVellesley naar Corfu gezeild; het 23ste, dat naar Maltha gaat, was ook ingescheept, even als het 10de; de transporten met het 10de regement huzaren hadden de Taag reeds ver'atenalle de Engelsche troepen moesten voor den 24 dezer aan boord zijn. De Engelsche ambassadeur, sir Frederik Lamb, had geweigerd om de 50,000 dollarsdie de heeren Rotschild naar Lissabon hadden gezonden, te doen lossen, opgrond, dat het Engelsch gouvernement zekerheid behoefde, en had de kotter, welke die som aan boord had naar Engeland teruggezonden. Het ministerieel avondblad beweert hedendat Rusland door in plaats van bemiddelaar te zijn den oorlog voor eigene rekening aan de Porte aan te doen alleen nog voor zoo ver deelt in het traktaat van 6 julij dat het, even als Frankrijk en Engeland, wenscht, dat Griekenland onafhankelijk worde, en dat door die verandering inden toestand van Ruslandook de toestand van Frankrijk en Engeland ver anderd en hunne staatkunde van een meer ingewikkelden aard wordt. De kabinetsraad vergadert zeer dikwerf, en alles draagt blijken van het gewigt der zakendie er behandeld worden. FRANK1H1 K. PARIJS den 19 maart. De hertog de Mortemart, behoorende tot 's konings lijfwacht, is als ambassadeur te Petersburg benoemd, en zal Z. M. den keizer van Rusland verzeilen. De koning heeft de afgetreden ministers bisschop van Hermopolis en graaf de Chabrol tot ridders van de H. Geest orde benoemd. De bijeenkomst van de gedeputeerden van eergisteren heeft niet veel bijzonders opgeleverd. De gedeputeerde Jankowitz isop voor- dragt van den heer de Möntbel, verklaard als wettig te zijn verkozen. BRUSSEL den 20 maart. De audiëntie, die Z. M. gisteren gege ven heeft, is zeer talrijk geweest, zoo dat men verzekert, dat niet minder dan twee 'honderd vijftig menschen daarop bij den Koning zijn toegelaten. Bij vonnis van de Kamer van Rade zijn de heeren Ducpetiaux en TarUer, de eerste als schrijver en de tweede als uitgever van het werk je getiteld: Apologie de la peine de mort, par M. Asser, avec des observations critiquesontheven van de vervolgingen te dier zake te gen hen begonnen. Bij Koninklijk besluit van den 26 februarij II. zijn goedgekeurd de statuten van eene vijfde zee-assurantie compagnie te Antwerpen, wel ker doel zal zijn alle goederen en alle schepen, hoe ook genaamd en onder welke vlag dezelve mogen varente verzekeren tegen alle geva ren, hetzij ter zee of op de kanalen of rivieren, gelijk mede tegen oorlogsgevaren. Het kapitaal dier maatschappij is bepaald op vijfmaal- hobderd-dtiizend gulden, verdeeld in 250 actiën ieder van ƒ2000. GRONINGEN den 15 maart. Het Kunstlievend Genootschap, ter aanmoediging en bevordering van Teeken-Schilder-Graveer- en Beeld houwkunst alhier, zich in staat gesteld ziende om voor de vijfde maal, door aanmoediging den edelen naijver der kunstenaars te bevorderen heeft, in deszelfs vergadering van den 19 februarij 1828, ingevolge aft. 4 der wetten van het genootschap, besloten, de navolgende eere- prijzen uit te loven In het vak der Teekenkunst Eene premie van vijf gouden dukaten en een getuigschrift, voor de best geoordeeld wordende teekening in kleuren behoorlijk afgewerkt hoog 50, breed 36 Nederl. duimen, voorstellende een Fruitstuk. In het vak der Schilderkunst 1. Eene premie van tien gouden dukaten en een getuigschrift, voor het besf geoordeeld wordende schilderij, geheel afgewerkt, hoog 56, breed 46 Nederl. duimen, voorstellende eene behoorlijk Gemeubeleérde Kamer, waarin eene dame aan een piano zit te spelen, benevens eene dame en een' heer, welke met een blad muziek in de hand zingen, en verdere..eigenaardige stoffaadje. 2. Eene premie van tien gouden dukaten en een getuigschrift, voor het best geoordeeld wordende schilderij, geheel afgewerkt, hoog 46 breed <52 Nederl. duimen, voorstellende een Wintergezigt op eene der Nederlandsche rivieren behoorlijk gestoffeerd. In het vak 'er Graveerkunst (bij herhaling van de in het vorige jaar onbeantwoorde prijsvraag), Eene prcinie van zes gouden dukaten en een getuigschriftvoor de best geoordeeld wordende drie afdrukken van eene geëtste plaat, hoög 25, breed 32 Nederl. duimen, voorstellende eene IVeide met een e Groep Paarden. In het vak der Beeldhouwkunst Eene premie van tien gouden dukaten en een getuigschrift, voor het best geoordeeld wordende borstbeeldin levensgrootteVan dé P'entti de Medicisin hout. Het Genootschap noodigt uit, tot de behandeling dezer onderwerpen en tot het dingen naar de uitgeloofde prijzen, alle deszelfs medeleden, alsmede alle overige kunstbeoefenaars. De vervaardigers van de stukken der tweede, derde en vijfde prijs- vraagzoo dezelve bekroond worden, zullen verpligt zijn eetie teeke ning ot volledige schets van hetzelve in de verzameling van het ge nootschap te deponeren terwijl de bekroonde stukken der eerste en vierde prijsvraag het eigendom van het genootschap blijven. Ook zal de geen, die naar eene der eereprijzen wil dingen, de vol gende bepalingen in acht moeten nemen '0 ingezondene stukken zullen moeten geteekend zijn met eene zinspreuk of ander kennelijk merk, welke spreuk of merk, door eene andere hand geschreven ook gesteld .zal moeten worden op een bij gaand verzegeld briefje, in hetwelk de naam en woonplaats van den maker van het stuk vermeld staan. 2.) Elk der niet bekroonde stukken zal, benevens het ongeopende biljet, in hetwelk de naam van den maker uitgedrukt is, op vertooning van de zinspreuk of het merk, met dezelfde hand geschreven, aan den vertooner terug gegeven worden. De teruggave zal geschieden bin nen den tijd van eene maand, te rekenen Van den dag af dat de nitwij- zing bekend gemaakt wordt. 3.) De uitreiking der premien en getuigschriften aan de kunstbeoefe- naarsaan welke dezelve zijn toegewezen, zal op eenen nader te be palen dag geschieden en hun hiervan in tijds kennis gegeven worden, en zullen zij alsdan zelve 111 persoonof wel personendoor hen be- h001 lijk gevoimagtigdin de vergadering van het genootschap tegen woordig moeten zijn. De mededingersdes verkiezende, kunnen in hun naambiljet stellen den prijs, waarvoor zij de ingezonden stukken aan het genootschap wil len afstaan. Zullende het genootschap na de prijsuitwijzing aan den bekroonden opgeven, of men het stuk al of niet verkiest te behouden. Destukken zullen vóór of op den laatsten augustus 1828 moeten ge zonden worden aan het huis van den secretaris .7. Kinkeles, vrachtvrij, en zoodanig ingepakt, dat er geene beschadiging aan het stuk of de lijst zal kunnen geschieden. Stukken, na genoemden dag inkomende, zullen in geene aanmerking genomen worden. AMSTERDAM den 19 maart. Heden is alhier met het beste gevolg van stapel geloopen, het driemast galjootschip, genaamd de Beurs van Amsterdam, gebouwd voor rekening van de heeren IVurfbain en comp. op de werf Hollandia, door den scheeps-bouwmeester Cornelis van Swieten. In het besluit van Z. M., van den 28 februarij jl.worden de bepalingen omschreven, welke voortaan zullen moeten worden in acht genomen door die vreemde landverhuizers, die zich, in eene onzer ha vens, naar Amerika wenschen in te schepen. De noodzakelijkheid van zoodanige maatregelen moet in het oog vallen, wanneer men zich die gevallen herinnert, waarin zoodanige vreemdelingen op de schandelijkste wijs misleid zijn geworden, en, na eerst hetgeen zij aan geld bezaten opgeofferd te hebbenhun doel geheel hebben zien mislukken. Nog on langs is een zoodanig gezelschap, van omtrent 200 personen, te Am sterdam aangekomen, doch het schip, door hen afgehuurd, geheel on toereikend zijndeom een zoodanig getal menschen over te voerenis er een aantal van 31 mannen, 25 vrouwen en 113 kinderen moeten achter blijven, die zich in eenen verschrikkelijken toestand bevonden, zonder middel van bestaan of ter vervolging hunner reize, terwijl de terugtogc naar hun vaderland hun voor altoos gesloten was. In deze omstandigheden heeft onze Koning zich de zaak der onge- lukkigen onmiddellijk aangetrokken. Niet alleen zijn dezelve voor reke ning van het gouvernement onderhouden gewordenmaar men is bedacht geweest, om hun eenen overtogt naar Zuid-Amerika te bezorgen. De Nederlandsche handel-maatschappij heeft gaarne hiertoe hare medewer king aangebodenniet alleen zonder daarin eenig voordeel te beoogen maar zelfs met eenige opoffering, en daar de reeders van het te Am sterdam te huis behoorende schip Alexanderzich genegen hebben be toond, om hiertoe dien bodem door de Nederlandsche handel-maatschap- pij naar Batavia bevracht, af te staan, zoo zullen thans deze ongeluk- kigenonder genot van behoorlijke voedingnaar het oord hunner be stemming worden overgebragt. Daar ondertusschen zulke opofferingen door het gouvernement niet herhaald kunnen wordenmoeten de bepa lingen van het voorschreven besluit als allezins doelmatig worden beschouwd. [Ofschoon wij onlangs reeds korteli.ik van gemeld besluit hebben mel ding gemaakt, zullen wijin een volgend No., de bepalingen, in het zelve vervat, in derzelver geheel mededeelen.] ROTTERDAM clen 21 maart. Volgens bijzondere berigten uit Ber- lijij zou de Russische armee den 16 maart 11. s. de Prnth overtrekken, enpde keizer van Rusland zich met alle de gardes, uitgezonderd de ku rassiers, naar het leger begeven. DORDRECHT den ai maart. Men meldt uit Amsterdam, dat de geestdrift aldaar ten top gestegen is over de opheffing der afdamming van het IJ, en de daarstelling der omdijking voor Amsterdam, Waartoe het stadsbestuur zich reeds, bij raadsbesluit van 23 jannarij 1819, verbon den, en waarmede Z. M.bij besluit van 15 april daaraanvolgende genoegen genomen had doch welke omdijking thans eenigzins gewijzigd is geworden. Zeemanshoop vlagt alle dagen, eu vele bewoners van den buitenkant wenschen te illumineren om hun genoegen daardoor open lijk aan den dag te leggen. Te Monnikendam zouden drie kostbare partijen door de visscherijscheepmaker!) en nog eene derde corporatie zijn gegeven, en de huizen, waarin die partijen werden gehouden geïl lumineerd zijn geworden. Er is nooit een besluit en plan zegt de schrij ver van dit berigt, bekend geworden, hetwelk met zooveel algemeene goedkeuring bekroond wordtals diten waarin men zoo veel deel neemt. 's GRAVENHAGE den 21 maart. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is gisteren vergaderd geweest. De vergadering der Tweede Kamer van heden heeft niets van alge meen belang opgeleverd. Verleden week is het lang verwachte whrk van den heer Washing ton Irvir.g', hét leven van Christophorus Columbus, te Londen in het licht

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1