N°. 35. MIDDELBURGSCHE GOURAN Donderdag den 20 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. duitschland. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. GRIEKENLAND. EGINA den 10 februari]De gouverneur van Griekenland heeft uitgevaardigd de volgende Proclamatie. Indien God voor ons is, wie zal tegen ons zijn! Eindelijk vind ik mijdank zij den Allerhoogste 1 in het midden uwer. „De levendige vreugde, waarmede gij mij hebt ontvangen, het ver trouwen waarmede gij u verwaardigt mij te omringen treffen mij diep het hart. Het oogenblik is nog niet gekomenwaarin ik u mijne gansche genegenheid en erkentenis zal kunnen bewijzenmaar ik hoop er u van te overtuigen zoodra uwe vertegenwoordigerswettiglijk in eene nationale vergadering geconstitueerd de mededeelingen zullen kennen welke ik hun doen moet. .„Alsdan zult gij zien, dat het eenige doel mijner reizen en inspan ningen, sedert de maand van mei 11., alleen is geweest om ons dier baar Vaderland uit dien rampzaligen en veriatenen toestand te trekken waarin het zich nog bevindt; hetzelve onverwijld de weldaden te doen genieten die het bij den eersten paragraaf van het additioneel artikel des traktaats van Londen, van den 6 julij 11., zijn beloofd, en hetzejve van wege ai de mogendhedenwelke dit traktaat hebben onderteekend van geldmiddelen te voorzien. De eerbewijzingenop den 24 betoondhebben tot voorwerpen uwe vlag en de installatie van uw gouvernement. Zij moeten ons doen zien dat het doel nog niet is bereikt; maar het zal bereikt zijn, wan neer het inwendig gouvernement, sterk door de wetten, u van verschrik kelijke regeringloosheid zal kunnen verlossen, en u trapsgewijs tot uwe nationale en staatkundige herkenning zal voeren. Het is als dan dat gij aan de verbondene souvereinen de noodza kelijke waarborgen zult kunnen geven die gij verschuldigd zijtop dat zij niet langer twijfelachtig verkeeren omtrent den weg dien gij zult inslaan, om tot het heilzaam doel te komen, 't welk het traktaat van den 6 julij heeft doen ontstaanen dat den gedenkwaardigen dag van den 20 october heeft aangebragt. Voor en aleer dit oogenblik daar is, hebt gij geen regt om op den bijstand te hopen welken ik voor u heb ingeroepen, noch op iets het welk dienen kan tot vestiging der goede orde van het inwendige, of tot het behoud van uwen roem naar buiten. Ik ben zeer getroffendat de nationale vergadering van Trezena den senaat de noodige krachten niet heeft gegevenom deszelfs onaf hankelijkheid te doen zegevieren. Het is onmogelijk eene nationale vergadering voor de maand april bijeen te roepen maar gedurende dit tijdsverloop zou de tegenwoordi ge crises, wanneer zij voortduurt, uwe verwachtingen kunnen vernieti gen en u berooven van de vruchten der verbazende opofferingendoor u in uwen heiligen strijd gedaan eenen strijdwelken gij met even zoo veel dapperheid als volharding hebt volgehouden. Overtuigd dat gij vurig wenscht de vruchten dezer opofferingen te erlangen, en de verwachting der verbondene mogendheden, en.het be lang waarmede de Christen-wereld u vereertte verwezenlijken heb ik gebruik gemaakt van het eenige middel dat in mijne magt was door de nationale vergadering tegen april bijeen te roepen, en, tot dat oogen blik, een provisioneel gouvernement, gegrond' op de besluiten van Epi- daures, Astra en Trezena, daar testellen. Ik heb dit soort van gouvernement gekozenna den senaat en die uwer, welker ondervinding ik ken, te hebben geraadpleegd. Ik zal hunnen bijstand genietenzoo wel als dien der mannenwelkedoor de stemming der provinciën van den staat, zich reeds tot de eervolle functien van vertegenwoordigers der natie hebben verheven. Door zich met mij te vereenigen zullen zij in mijne werkzaamheden en verant woording deelen. De nationale vergadering zal over dezelve regeer zijn. Mijn geheele leven de publieke levensbaan welke ik gedurende der tig'jaren heb bewandeld, de gunst die ik in verscheidene landen van Europa heb verworven, voorspellen u, dat het eenige doel van mijn be sluit is u onder het schild der wetten te scharenen u te behoeden voor de noodlottige gevolgen van een willekeurig bestuur. Eginaden 2 februarij 1828. De gouverneurJ. A. Capö d'Istria." j Ten gevolge van deze proclamatie heeft de president van Griekenland een voorloopig bestuur opgerigtonder den naam van Panhellenikon (geheel Griekenland), bestaande uit 27 leden. Deze inrigting zal slechts blijven bestaan tot aan de vereeniging der nationale vergadering in april bij een te roepen. Dit bestuur heeft een besluit genomen waarbij het bestuur der gou- vernements-zaken was opgedragen aan drie ministerieneen voor de fi nancien, een voor de buitenlandsche zaken en een voor de land- en zeemagtaan elk dier drie ministers waren twee secretarissen toegevoegd. Voorts was nog een aarts-kanselier aangesteld. Onder de eerste werk zaamheden van den president is het herstel der krijgstucht bij de land en zeemagt, en het uitrusten van kleine gewapende vaartuigen 0111 de zeeroovers tot in de afgelegenste sluiphoeken te vervolgen. De behoef ten van den staat wijders volstrektelijk buitengewone middelen vorde rende zou men eene nieuwe leening te Londen beproeven. FRANKFORT den 14 maart. Van Cracau meldt men dat eene af- deeling der Russische armee van Lublin naar Chelm opgebroken is, om de troepen te vervangendie naar Bessarabie op marsch zijn. Er heerscht veel geestdrift onder de Polen. Vele oude officieren vragen dienst bij het leger en bieden zelfs aan op eigen kosten manschap te wapenen. De groote landeigenaars hebben deel aan de leverantien voor de troepen genomenen toonen daarbij eene volkomene belangloosheid. AUGSBURG den 11 maart. Het berigt, door onze Zeitung over eenigen tijd medegedeeld, dat de hertog van Brunswijk gedurende zijn verblijf te Weenen, tot het Roomsch-Katholiek geloof zou overgegaan zijnwordt door dat zelfde blad thans stellig tegengesprokenen daarin verzekerd, dat genoemde hertog, na zijne terugkomst uit Weenen, te Brunswijk, de openbare godsdienst in de Protestantsche kerk heeft bijgewoond. Op den 21 februarij 11. is de schouwburg Staterate TlirlntoC den grond toe afgebrand. De bewaarder van het gebouw en een meisja van 7 jaren zijn daarbij omgekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 13 maart. Wij vernemen van goederhand, dat da prins Lieven ambassadeur van Rusland de tijding heeft ontvangen, dat Rusland aan Turkije den oorlog heeft verklaard, en dat deze tijding dadelijk op eene officiële wijze aan ons gouvernement is medegedeeld. Daar wij niet stellig bekend zijn met de redenen, welke Rusland geeft 0111 eenen maatregel te regtvnardigenwelks gevolgen zoo verschrikke lijk kunnen wordenzoo zullen wij ons van alle vermoedens onthou. den. Men zegt, dat de beschuldiging, welke aan Turkije wordt ge daan daarin bestaatdat hetzelve het traktaat van Ackerman heeft ge. schonden, en men voegt er bij, dat dit aan Rusland een voorwendsel heeft opgeleverd om onafhankelijk van zijne tegenwoordige of nieuwe geallieerden te handelen. Deze tijding heeft grooten invloed op de fondsen gehad. i Men had verwacht, dat gisteren avond in het parlementdoor een of ander der ledeneenige ophelderingen omtrent den staat der zaken tusschen Rusland en Turkije zouden gevraagd zijn; dit heeft echter geen plaats gehad waarschijnlijk op verzoek van de ministersdie on der de hand hadden doen gevoelen, dat zij in de tegenwoordige om standigheden niet welvoegelijk op diergelijke vragen konden antwoorden. Men zegt, dat het gouvernement willens is om dadelijk zes linie schepen naar de Middellnndsche zee te zenden, en onder deze de Aiia, de Isisde Ocean en de IVellington. Het Engelsch transportschip Ameliavan hier naar Gibraltar, ia op de hoogte van de laatste plaats met man en muis vergaan. Men be rekent dat zestig menschen hierbij het leven hebben verloren. FRANKRIJK. PARIJS den 13 maart. De zitting van de kamer der pairs, van eer gisteren is zeer opmerkelijk geweest. In dezelve hebben vrij ernstige discussien plaats gehad over verschillende belangrijke petitienonder an deren betreffende de verkiezingen op Corsica en het departement der beide Sèvres. Bij deze gelegenheid hebben de nieuw benoemde pairs de Villèle en de Peyronnet, voor het eerst het woord gevoerd en zoe ken te bewerkendat de kamer deze petitien zou op zijde leggendoch hun is zulks mislukt. PARIJS den 15 maart. Heden morgen liep op de beurs het gerucht, dat de prins van Metternich alhier was aangekomen, en dat de Turksche sultan was geworgd. Deze geruchten, ofschoon hoogst onwaarschijnlijk, hebben intusschen het doel dat men er zich mede voorstelde, eenige rij zing der fondsen te weeg gebragt. De criminele instructie betrekkelijk de dagen van den 18 en 20 november loopen ten einde; de gendarmerie is er bijzonder in betrok ken zoo lang de chefs de schuldigen niet hebben doen kennen blijft het geheele korps verantwoordelijk. Men verhaalt, dat bij het doen van eenen aanval, zonder voorgegane waarschuwing geschied, en waarbij weerlooze burgers door een' officier der gendarmerie te paard schande lijk met den sabel zijn geslagen, deze, bij het terugkeerenzijne man schappen heeft toegeroepen IVel nugendarmeshebt gij u goed geamu seerd? waarop het antwoord bevestigend en eenparig zou zijn geweest. Het schijnt ook uitgemaakt, dat bezoldigde personen, kenbaar door hun ne kleeding, opstand hebben trachten te verwekken, zonder dat een hunner door de gendarmerie werd gearresteerdmaar zij zelfs vreed zaam de pelotons doorkruisten. Te Toulon heerscht veel drukte voor het uitrusten der expeditie, die aldaar gevormd wordt. Van Toulouse is derwaarts eene batterij ar tillerie op marsch gegaan. De ware bestemming dier troepen is nog niet bekend. SCHEVENINGEN den 15 maart. Op den 8 dezer gaven wij berigc van de ramp, die deze gemeente trof, in den storm van den 5 maart, door het vergaan van de pinkgevoerd door den stuurman Aalbert P'erheyterwijl wü toen nog in de vrees verkeerden over het lot van nog 6 pinkenwaarvan men geen berigt had. Die vrees was niet ongegrond daar er van dezelve slechts 5 zijn wedergekeerdde zesdebehoorende aan den reeder Dirk Hoogenraaden gevoerd door den stuurman JVm. Groen, is ook in denzelfden storm vergaan. Deze dubbele ramp is voor onzé gemeente allertreffendst. Tien vrouwen waaronder drie zwange re, zijn, door het verlies dezer 2 schepen, weduwen, twee-en-twin tig kinderen weezen geworden. Wij twijfelen niet, of de Nederland- sche milddadigheid zal, gelijk zij reeds aanvankelijk gedaan heeft, het lot dezer ongelukkigendoor edelmoedige bijdragenzoeken te ver zachten. De commissiewelke zich met den ontvangst van liefdegaven voor deze ongelukkigen heeft belast, bestaat uit de heeren P. Varkevisser lid van den raad der stad 's Gravenhage; M. Varkevisser.7. Pronk, A. Zuurmond, D. Turf'hoer, S. Berkenbosch Blok, J. Hoogenraad, R. Zuur mond, wijkmeesters; C. Varkevissersecretaris. Bij dezelve is reeds van den 10 tot den 15 dezer ontvangen, eene som van 1023 ,55. 's GRAVENHAGE den 17 maart. Gisteren avond is Z. K. II. de Prins van Oranje van hier naar Brussel vertrokken, en heden ochtend ten vijf uren is Z. M. de Koning mede derwaarts op reis gegaan. MIDDELBURG den 19 maart. Heden overleed alhierin den ou derdom van bijna 64 jaren de hoog wel geboren heer jonkheer D. I. Schorer, lid van de gedeputeerde staten dezer provincie, oud-burge meester dezer stad, enz, Z. M. de Koning is den 17 te Brussel gearriveerd, en zou den 19 gewone audiëntie geven. MIDDELBURG den 19 maart. Heden is alhier van Dcmerarij gear riveerd het fregatschip Mercurius kapitein H. B. Esink. VLISSINGEN den 18 maart. Gisteren en heden zijn, voor Ant werpen bestemd alhier ter reede gekomen Jupiterkapt. C. A. Jongbloed vanNantes, met wijn le Sans Repos, kapt. C. Pethersvan Londen, met stukgoederen; Deiphinekapt. C. Biaiidaris, van Batavia, met koffij en suiker.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1