MIDDELBURGSCHE COURANT. Din^sdao; NIEUWSTIJDINGEN, den 18 Maart. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. O O GROOT-B 11 1TTANJE. LONDEN den II maart. Vrijdag is, door den heer Brougham, een smeekschrift van alle de Iersche Katholieken aan het liuis aange boden, strekkende om uit het boek der statuten de wet te schrappen, waarbij bepaald wordtdat elk lid der wetgevende magt bij eede moet verklarendat de godsdienst der Roomsch-Katholieken afgoderij en bij geloof bevat. Volgens officiële depcches van den lord opper-commissaris der lönisphe eilandenvan den 22 februarijbevond zich Ibrahim-pacha jjiefkeloos in Morea en waren alle krijgsverrigtingen geschorst. De prijzen der fondsen zijn hedeli gedaald, zoo men zegt, ten gevolge van min gunstige berigten uit Petersburg. De ministeriele bladen behelzen geene gunstige berigten omtrent de Zuid-Ainerikaansche staten. Mexico wordt in dezelve voorgedragen als over- gégeven aan gevaarlijke woelingen van partijzucht; Guatimala als steeds £en prooi aan binnenlandschen oorlogColumbia als bedreigd door eene niet onaanzienlijke Spaansche vloot; Peru en Chili als beroofd van eene vaste en duurzame regering en wat des meer zij. Iloe veel belang de menigte ook stelt in den gemetselden gang onder de Theems», schijnt het steeds te ontbreken aan de noodige pen ningenom die onderneming door re zetten. FRANKRJUK. PARIJS den 11 maart, 's Konings antwoord op het adres der kamer van afgevaardigden heeft een diepen indruk gemaakt. De liberalen ge ven te kennen, dat Z. M. door te zeggen, dat het hem aangenaam ge weest zou zijndat het adres eenstemmig ware geweestde honderd zes-en-veertig leden bedoeld heeftdie zich tegen het adres verklaard hebben en zich bij uitsluiting aan den monarch getrouw noemen en er dus in 's konings woorden geen verwijt tegen de meerderheid der kamer te vinden is. De minderheid der kamer waartoe ook de vrien den van het oude ministerie behooren, ziet, volgens, de taal van hunne dagbladen, in hetgeen thans plaats heeft, de bedreiging van eene nieuwe omwenteling. Eene bijeenkomst van de kiezers te Rouaan, waarin eenparig besloten is om geen kandidaat te benoemen, die niet beloofd heeft geen perst van het gouvernement te aanvaarden, zonder zich aan eene herkiezing te onderwerpenen waarin eene petitie tot eene hervorming der misbruiken bij de verkiezingen geteekend is, noe men zij eene cluben zien zij als een ontegenzeggelijk bewijs aanjj, dat de revolutie met rasse schreden nadert. De constitutionelen betoogen, dat de vrees voor eene omwenteling geheel ongegrond is, en begrijpen niet, dat er gevaar gelegen kan zijn in 's konings plegtig voornemen om het charter na te leven', dat hij bij zijne zalving te Reims bezworen heeft te handhaven. Zij beweren de onmogelijkheid, dat eene kamer der afgevaardigden, eene geheel andere instelling dan de constituerende of wetgevende vergaderingen alleen uit mannen van rijpe jaren bestaan de, die het grootst belang bij de rust van het land hebben, eene om wenteling zou willen bewerkenzij toonen aandat zelfs eene oproe rige kamer niet in staat zijn zou iets tegen de kroon te ondernemen, omdat zij nergens steun vinden zou, noch bij het volk noch bij het le ger. Frankrijk wil, zeggen zij, met het regerend stamhuis, de gods dienst van den H. Lodewykdoch zonder dweepzucht en onverdraag zaamheid, het charter trouw gehandhaafd, het vergeten van alle vijand schap en de vereeniging van alle partijen. In de zitting van de kamer der afgevaardigden, van hedenheeft de baron Bacot de Romand het voorsteldat hijgemeeenschappelijk met den heer Hyde de Neuville aan de kamer heeft aangeboden nader ont wikkeld. Het strekte om de commissie af te schaffen, welke, volgens een besluit der kamer van 1827, haar en hare leden voor beleedigingen moet vrijwaren. De spreker meende, dat, indien de beraadslagingen met waardigheid gehouden wierden, en alle persoonlijke verbittering en te ver gedrevene partijzucht daarvan bleef uitgeslotende kamer weinig vrees voor beleedigingen behoefde te voeden, en dat indien dé dagbla den Zich iets dergelijks mogten veroorlovende bestaande straf-wetten genoegzaam warenom zulke ongeregeldheden te keer te gaan. De marquis de la Boëssière, die in 1827 de eerste aanleiding tot de benoe ming dezer commissie heeft gegevenverklaarde thansdat zijn doel en kel geweest wasom zorg de dragendat de dagbladen steeds een naauwkeurig verslag van het voorgevallene in de kamer gaven, maar dat de toenmalige minister van financien en de meerderheid der leden zijn voorstel, tegen zijne inzigten aan, aanmerkelijk hadden gewijzigd. De kamer besloot vervolgens om het gedane voorstel naar de afdee- lingen te verzenden. Men verzekert, dat de groot-zegelbewaarder zich onledig houdt fnet een ontwerp van reorganisatie van den staatsraad, hetwelk vele ver anderingen in het personeel zou ten gevolge hebben. Volgens berigten uit Wecnen heeft de graaf Capo dTstrias de Grieksche primaten tegen den 1 april te Egma zamengeroepen. De kei zer, van Oostenrijk had zes nieuwe generaals benoemd, welke promócie te Weenen eenig opzien gebaard heeft. PARIJS den 12 maart. De minister van financien heeft heden aan «}e kamer van afgevaardigden het budget voor 1829 voorgedragen, en beeft bij die gelegenheid verklaard dac er een deficit van meer dan 200 millioen bestoildhetwelk hij niet geaarzeld heeft toe te schrijven aan het weinige vertrouwen 't welk het laatste bestuur heeft ingeboezemd. Zie daar dan (zegt het Journal du Commerce) dat deficit bekend ge worden hetwelk de heer de Villèle met zoo veel zorg aan de oogen van Frankrijk zocht te onttrekken! Men is nog niet vergeten welkeen schitterend tafereel hij, bij de voordragt van het laatste budget, van on zen financiëlen voórspoed heeft opgehangen. Hij heeft met hoogdraven de woorden en met kwalijk geplaatste onderstellingen de verstandige ad- vijzen- behandeld welke over een dreigend te kort werden ingebragt hij heeft zelfs hatelijke saldo's voor het begin van 1827 beloofd. In waarheid, deze begocheling is van korten duur geweest: de mededee- ling van den staat van ontvangst van het eerste kwartaal leverde,'verge leken met de driff eerste maanden van 1826, eene vermindering van fr. 3,892,000 op. Ónderuis"schén wilde de heer Villèle het maar niet gewonnen geven; hij weigerde in den staat der financiën het beginsel eener toenemende 'V. verslimmering te zien. Te vergeefs heeft de heer La fitte, in de zit ting van den 14 mei, een deficit van 80 millioen voorspeld, waarlijlc eene zeer gematigde berekening doch dit geacht lid vermoedde niet de oorzaken van mistrouwen en ontevredenheid, welke dit te kort nog ston den te vergrooten; hij kon die reeks van willekeurige en geweldadige handelingen niet voor uit zien, welke, na de sluiting der zitting, helt einde van een jammerlijk bestuur (sedert de censuur tot aan de militaire executien van november) stond te kenschetsen. De heer Sebastiani is er nader bij gekomenen heeft te dier tijd aan getoond, dat het te kort, bij het einde van 1828, 184 millioen zou bedragen. De heer de Villèle zag alstoen in deze beramingen niets dan eene opeenstapeling van misvattingen: hij voorspelde dat de gewone en bui tengewone uitgaven de inkomsten niet zouden overtreffen, en verwees dei,'-generaal Sebastiani naar de militaire beinoeijingen. De heer Sebastiani zal'ilen heer de Villèle thans voorzeker geen tegen-compliment willen ma ken, door hem uit te noodigen om zich met het financiële bezig te houden. De Cazette de France behelst het volgende: Tijdingen heden van Petersburg ingekomenbevestigen de vrees welke te voorzien was dat het Turksche manifest in die hoofdstad zou te weeg brengen. Dit stuk, welken naam men het ook heeft willen geven is door het Russisch kabinet als eene wezenlijke oorlogs-ver- klaring beschouwd te meer, daar herhaalde daden van vijandelijkheid de bekendmaking er van hebben vergezeld. De Bosphorus geheel voor de scheepvaart gesloten Russische schepen geconfiskeerdde duidelijks erkende invloed der Porte in het afbreken van het traktaat, hetwelk Rusland op het punt was met Perzie te teekenen; de schaden te Odessa (oegebragtzoo vele beleedigingen veroorloven Rusland niet langer, om nogmaals eene uitdaging, op eene zoo vermetele wijze aan zijne magt en gematigdheid gedaan te weigeren. Men moet dan verwach ten, van spoedig het officiële berigt te ontvangen, dat het Russisch legerde Pruth is overgetrokken, en dat de vorstendommen zijn bezet. Naar men verzekert, zijn de bevelen gegeven, dat het leger zich den 12 april "(zonder twijfel den 12 maart, zegt de Constitutionnelj op marsch moet begeven. Het is nog moeilijk te voorzien, welke, in de zaak Van het trak taat van 6 julijde gevolgen zullen zijn van een besluit, waartoe Rusland wegens de hein door de Porte onmiddelijk gedane uitdagingen, meerbij- zonder schijnt te zijn gebragt. De Onderhandelingen van Londen duren nog voort; men zrfl er de middelen moeten onderzoeken om de weder- zijdsche verpligtingwelke de Porte tracht te vernietigente handha venen om de bezetting der vorstendommen, welke onvermijdelijk is, te doen gepaard gaan met de maatregelen die gelijktijdig van den kant van Morea en den Archipel zullen behooren genomen te worden. Het Russisch kabinet heeft, door de opofferingen welke het tot heden voor de gemeene zaak heeft gedaan, reden gegeven om te gelooven, dat het opregtelijk zal medewerken om met zulke gelijkwerkende oogmerken en daden te volharden welke meer dringende dan onvoorziene omstandig heden alleen in staat zouden kunnen zijn te overschreden. Indien deze overeenstemming, welker storing nog door niets' wordt aangekondigd, bij de gezamenlijk genomene maatregelen, om het gemeenschappelijk doel te bereiken, blijft heerschen, zoo is de rust van Europa verzekerd." Dezelfde brieven melden, dat het traktaat tusschen Perzie en Rus land niet is geteekend, en dat de vijandelijkheden moeten zijn begonnen. Het Russisch leger op het oogenblik gereed om de Pruth te passe ren, is genoegzaam voorzien van alle noodige hulpmiddelen. AMSTERDAM den 13 maart. Gisteren namiddag, omstreeks twee uren, is het bovenste gedeelte van.den steenen voorgevel van het hui? op de Joden-Breestraat110. 69, bewoond door A. Willink en behoo- rende aan S. Kapperplotseling naar beneden op de straat gevallen waardoor een twintigjarig meisjeBetje van Praagwonende in de Foeliestraat, zoodanig getroffen is, dat zij oogenblikkelijk dood was. Heden ochtend omtrent 9 ure, is, in de kleine Oostenburgerstraat, een schoorsteen ingestortwaardoor de persoon van Daniël Cornelissen oud 66 jaren aan denzelven arbeidende, zoodanig is gekwetst geworden, dat hij dadelijk is komen te overlijdennalatende eéne bedroefde vrouw en zes kinderen. 's GRAVENHAGE den 13 maart. Men schrijft uit Groningen, dat de heer I'. Hendrikz voor de beroeping als hoogleeraar in de heel- en verloskunde bij de Clinische school te Amsterdambedankt heeft. Men verneemt, dat Hendrik Frederik Schreuderherbergier, laatst woonachtig te Vlissingen en thans gevangen in het huis van arrest te Middelburg, bij arrest van het hoog-geregtshof alhier, kamer, van be schuldiging, van den 3 maart 11., is gesteld in staat van beschuldiging, ter zake van gewciddadigen wederstand jegens agenten van de openbare magtdie zich in de uitoefening van hunne bediening bevonden ten gevol ge van welken gewelddadigen wederstand één dier agenten wonden heeft be komen en twee dcrzclvcn binnen de veertig dagen zijn overledenen zulks na reeds te voren wegens misdaad te zijn veroordeeld geweesten te dier zake is verwezen naar het hof van assises voor de provincie Zeeland, welks zittingen op den 31 dezer maand, onder het voorzitterschap van jonkheer mr. Theodorus van Herzeeleraadsheer in het hoog-geregtshof alhier, zullen worden geopend. VLISSINGEN den 15 maart. Den 13 dezer zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: V Alysse kapt. P. Charvelonvan Nantes, met wijn en brandewijn Neerlands Kroonprins, kapt. A. van der Meydevan Havre-de-Grace met suiker. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en den 12 dezer van onze reede naar zee gezeild Antwerps-Pocketkapt. G. O. Frederiks naar Huil, met vlas; Ma- rianna kapt. A. van der Kaa Theresiakapt. F. van der Perre; de Arend kapt. H. Elbring de Nieuwe.Union, kapt. J. van den Broeke Mercurius kapt. J. R oose la Joyeuse Arrivéekapt. T. BeniestNeptuneskapt. P. Waerensen Catharina kapt. J. van der Schuytalle acht naar Londenmet boomschorszijnde de laatstgemelde echter uit zee terug.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1