N°. 3i. MIDDELBURGSCHE Dingsdag den 11 Maart. NIEUWSTIJDINGEN ZEE- TIJDINGEN. T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 4 februarij. De vervolgingen tegen de Christenen duren hier steeds met dezelfde gestrengheid voortzon der dat de bemoeijingen der Christen-gezanten iets ten hunnen voordeele uitwerken kunnen. De voorsteden Galata en Pera zijn ontvolkt, en de woningen der verdreven Armeniërs door soldaten ingenomen. De alhier wonende Christenen aller natiën zijn met angst vervuld, en schij nen een gelijk zoo niet erger lot dan dat der Armeniërs te wachten. Zelfs de hier nog residerende onzijdige gezanten beginnen voor hunne eigene veiligheid bekommerd te worden reeds spreekt men van het voornemen van den Oostenrijkschen internuntiusbaron van Ottenfels (wiens wankelende gezondheid door de omstandigheden nog verergerd is) om zich te verwijderen en van het verlangen der overige Chris ten gezanten om insgelijks, indien de Porteniet tot gematigder gedra gingen terugkeeren mogtdeze hoofdstad te verlatenzelfs zouden zij gelijk het zeggen isaan hunne hoven een naauwkeurig tafereel van hunnen toestand opgezonden en tevens om nieuwe instructien gevraagd hebbenten einde niet langer te blijven in eenen met de waardigheid hunner souvereinen geheel strijdigen toestand. Het wegens eene vrije vaart naar de Zwarte zee tusschen Spanje en Napels aan den eenenen de Porte aan den anderen kantgesloten trak taat, weigert deze laatste tot hiertoe te bekrachtigen. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 4 maart. Van de Moldavische grenzen schrijft men dat de Porte in de beide vorstendommen zich alle paarden doet leveren, die zij bekomen kan, en er uit Moldavië alleen vier duizend stuks heeft doen wegvoeren. Van Odessa meldt men den 7 februarij dat alle de krijgstoerustin gen van de Russische zijde eerder schijnen te moeten dienen om de Porte tot gematigdheid en toegevendheid op het stuk der tusschenkomst te bewegen dan dat daarbij wezenlijk oorlogzuchtige plannen beoogd zouden worden. De Porte daarentegen schijnt met geweld eene vrede breuk te willen, ten minste moet dit uit het manifest opgemaakt wor den waarin zij de grootste haat tegen Rusland uiten haar politiek ge drag, dat ver van opregt is, aan den dag legt ook blijkt dit verder uit hare handelwijs met de ongelukkige Katholieke Christenendie schul deloos in ballingschap gezonden worden. En zoo het der Porte ware ernst is den oorlog te voeren vreest men dat eene bezetting der vors tendommen niets uitwerken zou om haar van denkbeeld te doen veran deren daar eerst dan de krijg met dweepzuchtige woede door de Tur ken zou aangevangen worden, zoo wel in Europa als in Azie, dewijl de geest der Muzelmannen hoog opgewonden is en men nooit onder hen Zoo veel beweging als thans bespeurd heeft. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 1 maart. Het ministerieel avondblad antwoordt op een artikel door een Duitsch nieuwsblad geplaatstwaarin te kennen werd gegevendat Rusland niet te vrede zijn zou over het gedrag van het Engelsch kabinetdat er een wederzijdsch vertrouwen bestaat tus schen Engeland, Rusland en Frankrijk, en dat zij zich eene duidelijke staatkundige linie hebben voorschreven, wier doel alleen is den vrede en de rust van Europa te bewaren. Den 28 februarij zoude een nieuw schip, hetwelk op de werf van den heer Grime, bij Manchester, gebouwd en reeds bemast en op getuigd was, van Stapel loopen. Een groot aantal aanschouwers had z-ich aan de beide oevers der rivier verzameld, en op het schip zelf waren omstreeks 200 personen. Bij het afloopen begon het schip eeni- germate over te hellendit vermeerderde dcor de vaartdie het ver volgens verkreeg, en, toen het den anderen oever der rivier raakte, sloeg het geheel om ,en viel al wat zich op het dek bevond in het water. Groot was de ontsteltenisdie onder de talrijke menigte heersch- tëwier dierbaarste betrekkingen voor hunne oogen verzwolgen wer den. Intussrhen werd terstond al het mogelijke te werd gesteld, om hen, die zich op het schip bevonden hadden, te redden, hetgeen dan ook met velen geluktedochniettegenstaande alle aangewende pogin gen zijn door dit voorval omstreeks 50 menschen omgekomen. F R A N K II IJ K PARIJS den 4 maart. Sedert eenige dagen verspreidde zich het ge rucht dat de heer de Chabrol en de bisschop van Hermopolisde beer de Frayssinoushet ministerie zouden verlaten, ten gevolge van het besluit der commissie uit de kamer van de afgevaardigden, om in h'et adres aan den koning het gedrag van het vorig bestuur, waartoe beide deze ministers behoord hebbenaf te keuren. Dit gerucht heeft Zich verwezenlijktdaar de koning gisteren beide heeren tot ministers van staat en leden van zijnen geheimen raad heeft benoemden het mi nisterie van marine en koloniën aan den baron Hyde de Neuville en het departement van geestelijke zaken aan den heer Fetitrier bisschop van Beatrvais, heeft opgedragen. Tevens heeft Z. M. bevolen, dat ver scheidene prefecten verplaatst zullen worden en eenige hunner afgezet welke veel reden van klagten door hunne onwettige bemoeijingen bij de laatste verkiezingen gegeven hadden. Het ontslag van den bisschop van Hermopolis kan allen, die met de Jczuiten in eenige betrekking staan niet dar. hoogst onaangenaam zijn, daar die minister zoo als men weethet' bestaan van dat genootschap in Frankrijk niet alleen heeft pogen te ontveinzen, maar het zelfs open lijk heeft durven verdedigen. Een onzer avondbladen zegt, dat de commissie, belast met het onderzoek betreffende de kleine seminarien, eenpariglijk beslist heeft, dat de wetten des koningrijks op de Jezuiten moesten worden toegepast. Ons Journal de Commerce neemt een artikel over uit den Engel- schen Times, waarin gezegd wordt, dat de tijding van de benoeming van den achtingswaardigen en populairen Royer-Collardtot president van de kamer der afgevaardigdente Londen met het opregtste genoegen vernomen is. Het Engelsche dagblad voegt daar bij, dat die keuze meer afdoet voor de bevestiging van het huis van Bourbon, dan de hulp welke legioenen Jezuiten hetzelve zouden kunnen verleenen. Gisteren is door de heeren Marron en Boissardpresidenten van de Hervormde en Luthersche kerkente Parijs, te Versailles eene nieuwe Protestantsche kerk ingewijd, waarin, zoowel voor dé HefVortfl. den als voor de Lutherschen en Presbyterianendienst zal worden gé» daan. PARIJS den 6 maart. Bij eene koninklijke ordonnantie is het colle- gie van het 2de kies-arrondisseinent tegen deri 8 april bijeengeroepen j om een1 afgevaardigde in eik der departementen van de Ardèche vart de Doubsvan de Lot en der beide Sövreste benoemen. Men verzekerde gisteren avond dat de hertog de Rivièré Zijtl ontslag als gouverneur van den hertog van Bordeaux had verzocht. Een telegrapbisch berigt meldt de aankomst van den infant doift Miguel te Lissabon, op den 22 februarij. Deze prins is de gevaren ontsnapt van eenen stormwelke vier dagen heeft geduurden waar. door verscheidene schepen op de kusten van Portugal zijn vergaan. Dé koningin-moeder en de regentes hebben dadelijk bij den prins, op het schip, een bezoek afgelegd en zich lang met denzelven onderhouden. De Engelsche troepen staan op hun vertrek. Van Konstantinopel wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten «an Amerikabij gelegenheid der bestaande spanning tusschen de Porte et! Engelandeen handel-traktaat met Turkije trachten te sluiten, NEDERLANDEN. BRUSSEL den 6 maart. De koning van Pruissen heeft, bij kabl» netsbevel van 9 november 11. gelast, dat eene maatschappij, die zich itl de omstreken van Dusseldorponder den naam van Filial-MisSions Fe» rein, vormde, onmiddellijk moest ontbonden worden, daar vele ledett van dezelve door hun gedrag aanleiding gaven tot de verdenking, dat zijonder den dekmantel der Godsdienstzich aan grove onzedelijkheid en onwettige daden schuldig maakten. De leden dier maatschappijtgtl welker opzigte mogt blijken, dat die beschuldiging gegrond is, zulleit geregtelijk vervolgd worden. De terugkomst van Z. Exc. den burggraaf Dubus de Gisigtlies commissaris-generaal van Neerlandsch Oost-Indieis nog twee jareti Uitgesteld. ANTWERPEN den 5 maart. De raad van bestuur der koninklijks akademie van beeldende kunstenalhier gevestigd heeft aangekondigd dat er aan die akademiein dat jaar met den 1 meieen wedstrijd zat geopend worden wegens den tweejarigen grootcn prijs. Deze wed. strijd zal bestaan in het schilderen van een historisch onderwerpen da prijs in het genot van een pensioen van 1200 gulden, gedurende vier jaren, geschikt om de studiën in Italië voort te zetten. De mededin.» gers moeten zich alvorens aan de secretarie der akademie aanmelden hunne namen en woonplaatsen opgevenen de noodige bcwjjzen over. leggen van geboorte, studiën, enz. 's GRAVENHAGE den 6 maart. Men verneemtdat de vergadering der Staten-Generaal ten einde spoedt, en voor Paschen zal worden ge» sloten. De openbare beraadslagingen van het ontwerp van het lijfstraf, felijk wetboek schijnen dus tot eene volgende zitting te worden uitgesteld, In de heden, omstreeks half twaalf uren geopende zitting van da Tweede Kamer der Staten-Generaal werd, door decentrale afdeeling, ver» slag gedaan wegens eene aan de kamer aangebodene nieuwe redactie der 4de en 7de titels van het eerste boek van het wetboek van burgerlijke regtsplegingen werden de discussien over die nieuwe redactie bepaald op aanstaanden zaturdag. In deze zitting is de wet wegens den vrijdom der Grondbelas ting, voor den aanbouw van nieuwe huizen en getimmerten, met 67 te. gen 3 stemmen aangenomen. [Wij zullen deze wetmet een kort ver slag der discussie in ons volgend No. mededeelen.] De commissien tot de petitien daaropbij monde van den heef van Reetien, verslag gedaan hebbende wegens eenige verzoekschriften, be« treffende de cantons-verdeelingwelke alle ter griffie zullen worden ne- dergelegd, werd de zitting opgeheven en de vergadering geadjourneerd tot aanstaanden zaturdag. Uit de voornaamste havens des rijks wordt berigt, dat de Neder, landsche handelmaatschappijdie haren handel gedurende dit jaar met kracht schijnt te willen voortzetten, in de laatste w^kenvoor hare voorjaars expeditien naar Java en voor hare jaarlijksche expeditien naar Cantonde volgende Nederlandsche schepen bevracht heeft: Van Amsterdam de Iienriette Clasinade Susannade Abel Tasman de Ondernemingde Graaf Bulowde AlexanderIda Aleyda en de lm- magonda Sara Clazina. Van Antwerpende Raimond, de Frederik, de Fanny en de Magcllaan. Van Rotterdam, de Neèrlands Koning, de Rot» terdatn s Welvarende Mary en Hillegonda en de WilhelminaVan Brugge, de Grraf de Baillet. Van Middelburg, de Middelburg. Onder deze schepen bevinden zich onderscheidene nieuwe bodems. De Henriette Clasina en de Raimond zijn beide in 1827 gebouwd, en zullen thans hunne eerste reis doen. ■txsr— r.i» u -.n-M1 - ROTTERDAM den 7 maart. Heden morgen is tusschen Katwijk en Scheveningen gestrand het Engelsch brikschip Anna Elizabethkapt. Dicksonmet steenkolen van Schotland naar Brernen, De equipagie is door de reddingsbooten van Katwijk en Scheveningen gered en aan den wal gebragt. Van Brielle wordt van den 6 dezer gemeld, dat, volgens berigt, dien nacht een schip tegen het strand verbrijzeld zou zijn, en er nog een driemastschip tusschen de Maas en den hoek van Holland op de buiten vlakte zat, waarvan de voorste mast nog stond; hetzelve zal denkeljjk geheel weg zijn. VLISS1NGEN den 8 maart. Den 5 en 6 dezer zijn alhier ter reeda gekomen: de Felix kapt. W. J. Cramer van Bordeaux, met wijnen, en the Jatte kapt. E. Staford van Newhavenmet ballastbeide naar Rotterdam gedestineerd. Ook zijn van den 6 dezer, tot heden voor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen: Rebeecakapt J. Andersoti, van Huil, mee ballast; Leonidas kapt. J. Stenc, van Rio-Grande, met stukgoederen; Clarinakapt. A. Kennedy van Rio-Janeiromet koffij en suiker. Voorts is heden naar zee gezeild, het alhier binnen geweest zijuda schip the Am kapt. J. Alexandre, van Rio-Janeiro naar Breinen., mee suiker,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1