cour£ ira N°. 29. MIDDELBURGSCHE ik>€. *i \x" Donderdag NIE UW&TIJ DING EN. GEWOON W TE tixxi den 6 Maart, groot-brittan JE. NEDERLANDEN. 486 575 108 O In 1826 was aldaar het getal geborenen 992, en der gestorvenen 2844; in l8a5, geboren no3 en gestorven 860. J. K. S. J. V. D. B. Eene gulden, Van twee onbekenden te Vlissingen, 11. D. UIJTTENHOOVEN» ZEE-I 1JDINGEN. LONDEN den 26 februarij. Eergisteren nacht is bij het secretariaat van buitenlandsche zaken een courier aangekomendepeches over brengende van Petersburg. Hierop is door den graaf Dtidley een ka binetsraad belegd, waaraan bijna de ministers hebben deel genomen. Bijna gelijktijdig is de proclamatie van de Turksche regering alhier be kend geworden, welke eenen diepen indruk op de gemoederen gemaakt heeft, en een' vrij gewigtigen invloed op de fondsen heeft gehad. Het een en ander heeft aanleiding tot verschillende geruchten gegeven, on der anderen dat het Russische leger de Pruth zou overgetrokken zijn. Het half ministeriële blad, de Courierdit gérucht wedersprekende zegt stellig dat het gouvernement geetie berigten van dien aard ont vangen heeft, en dat het ook niet gelooft, dat hetjaarsaizoen genoeg gevorderd isom de krijgskundige operatien te beginnen. Wat de Turk sche proclamatie aangaatde Courier schijnt dezelve wel degelijk voor een echt staatsstuk te houden en wederlegt in dien zin de gevoelens van sommigen, die aan hare echtheid twijfelden. Het dagblad beschouwt dat stuk van dien aard te zijn, dat het, als het ware, als eene oor logsverklaring moet worden aangemerkt. Hejc verheugt zichdaaruit te zien dat de zeeslag van Navarino geene oorzaak geweest is van de vijandelijke gezindheid der Porte daar uit de proclamatie nu blijkt dat de divan van den eersten oogenblik af der onderhandelingenvas- telijk besloten had nimmer omtrent de Grieksche aangelegenheid eeni- ge toegefelijkheid te bezigen of in eenige schikking te treden. Al het geen dus omtrent dien zeeslag gezegd is vervolgt de Courier vervalt hiermede; de Porte, al ware die zeeslag niet voorgevallen, zou toch nimmer hare toestemming tot de onafhankelijkheid van Griekenland ge geven hebben. Voor het overige is de toon van den Courier vrij oor logzuchtig. Het dagblad geeft wel niet onduidelijk te kennen, dat En geland nietdan wanneer geene vredelievende middelen meer overschie ten, tot den oorlog zal overgaan, en dat het nimmer zal dulden, dat het Turksche rijk in Europa ophoude te bestaan, maar het verklaart tevens op stelligen toon dat Brittanje deszelfs verbindtenissenaan gaande de Grieksche aangelegenheden, getrouw zal vervullen. Geen eigenbelang of vergrooting van gebied zal de drijfveer noch het doelwit van Engelands handelwijs in dien strijd zijn; het zal alleen beoogen de verlossing eener onderdrukte natie, de bevrijding van een volk, daton- der het slavenjuk gebukt is. Het dagblad houdt zich overtuigd, dat deze dezelfde beginselen der twee overige verbonden mogendheden zul len zijnwaarvan nog onlangszoo als de Courier zegtde meest vol doende verzekeringen zijn ontvangen. Het zegt verder, dat de berigten welke omtrent de bijzondere inzigten van Rusland in omloop gebragt zijnvan allen grond zijn ontblootdat dat rijk integendeelin alle onderhandelingen aangaande de Grieksche zakende meeste voldoening aan Engeland en Frankrijk heeft gegeven dat het geen oogenblik in deszelfs aangenomene staatkunde heeft gewankeld en dat al deszelfs daden duidelijk aantoonen, dat het geene andere bedoelingen dan En geland en Frankrijk heeft. GENT den 28 februarij. De correctionele regtbank alhier heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van den pastoor de Smetdie door het publiek ministerie in regten is betrokken, ter zake van overtreding van art, 401 van het lijfstraffelijk wetboek, waarbij aan alle geestelijken wordt verbodenbij de openlijke waarneming van hunne diensteene rede te houden tot berisping van eenige daad of akte van het openbaar gezag. De regtbank heeft den heer de Smet schuldig verklaard aan genoemd wan bedrijf, en hem veroordeeld in het minste der, bij gemeld art. bepaalde, straf, eene gevangenis van drie maanden en de kosten van het geding. MIDDELBURG den 5 maart. Het getal ingeschrevenen in de re gisters van den burgerlijken standbinnen deze stadin den loop des jaars 1827 met de vergelijking der zes voorgaande jaren is als volgt In 1827 1826 1825 1JS24 1823 1822 1821 L-.—.1 t—J L-v-J Geboorten 495 500 524 531 Sterfgevallen 556 578 533 537 Huwelijken 103 136 108 126 Onder het getal geborenen waren 253 van het mannelijk en 242 van het vrouwelijk geslachtwaaronder niet begrepen zijn de levenloos ge borenen. Onder de overledenen waren 276 van het mannelijk en 208 van het vrouwelijk geslacht, waaronder zich bevonden 29 dood geborenen, 21 militairen in het hospitaal en 5 vreemdelingen, binnen deze gemeente overleden. Er hebben 2 echtscheidingen plaats gehad. In de navolgende steden dezes rijks is het getal ingeschrevenen in 1827, aldus geweest: Geboorten. Sterfgevallen. Huwelijken. 503 640 123 455 560 116 Te Amsterdam 6890 8240 1761 Brussel- 3861 3022 878 Gent 2880 1897 Rotterdam 2738 2249 560 's Gravenhage 1781 1319 487 Utrecht 1558 1166 34' Groningen 598 1318 284 Haarlem 745 790 145 Dordrecht 760 514 163 Zierikzee 222 329 57 Vlissingen 273 353 36 Goes 177 194 3' Volgens berigten uit Konstantinopelvan den 27 januarijrekent men, dat van de 27,000 Katholieke Armeniërs, welke zich in Konstantino pel bevonden 20,000 reeds zijn gebannen. Deze verdrijving is een waar jammertoneel geweest. Alle beschermregt van den Oostenrijkschen intcrnunciusals protector der Katholieken was ijdel. De Nederland- sche gêzant heeft, nadat ook zijne ijverige pógingefl, om verzachting in hun lot te weeg te brengenwaren misluktnamens zijnen soUvg- reinaan deze ongelukkigen 500,000 Turksche piasters doen Uitdeelen zij wierpen zich op de knien en zegenden den, grootmoedigen monarch en zijne natie. Graaf Capo d'Istrias is den 18 januarij te Napoli di RoManie aan gekomen, welke stad, en niet Egina, tot zetel der regering van Grie- kenland schijnt gekozen te worden. Van Londen den 29 februarij wordt gemeld dat aldaar geene regtstreeksche berigten uit het Oosten waren bekend geworden ter beurze was men merkelijk geruster, daar men volkomen schijnt te'ver- trouwen, dat, wat ook gebeuren moge, de drie verbondene mogend, heden gezind zijn om zich stipt aan het traktaat van 6 julij te houden, maar ook om niet verder te gaan. Te Parijs houdt men zich verzekerd) dat Oostenrijk zich borg heeft gesteld voor de belanglooze en vredelle. veilde voornemens dier drie mogendheden en dat hetZoo de Porte geen gehoor geeft aan de eischen van bijna geheel Europa, eene ge. meenschappelijke zaak met hen maken zal. Den 28 februarij is, te Londen, de nieuw gebouwde Brunswljk- sche schouwburg eensklaps ingestort, ter oorzake dat de muren te Versch gemetseld en dus niet sterk genoeg waren om het ijzeren dak te dragen. Daar men juist bezig was een tooneelspel te repeteren, zijn vele too- neelspelers, muziekanten en andere lieden onder het puin begraven en omgekomen. Het getal dooden was nog niet bekend. Ook op de straat werden eenige menschen door de vallende muren bedolvenen is een bierwagen met drie paarden geheel verpletterd. Men berekent de scha. de op 20,000 pond. sterl. De Fransche kamer van afgevaardigden zal niet vergaderen, voor dat hare commissie met het ontwerp van adres gereed zal zijn. De aardbeving van den 23 is ook te Avesnes, in Frankrijk (d«- partement du Nord) om 8 uren des morgens sterk gevoeld. Van Zui delijker streken zijn tot heden nog geene berigten ingekomen. De ondergeteekenden kunnen het genoegen hebben te berigten, d«C bij hen, in den loop der maand februarij jl.ten behoeve van de vrou wen en kinderen der overledene agenten van policie, zijn ontvangen d« volgende giften Van N. N. te Vlissingendrie Zeeuwsche rijksdaalders. Van een onbekenden te Middelburg, drie vijf-gulden-stukken. Van drie menschenvrienden aldaarvier Z. rijksdaalders. Van den heer S aldaar, een tien-gulden-stuk. In een brief uit Middelburg, met de zinspreuk: Een liefdegiftkoevel niet groot Helpt ook wel eens in nood en dood. Van den heer d. S. te Middelburg, een tien-gulden-stuk. Van den heer L. te 's Gravenhage, 13. In een verzegeld pakje, met het bijschrift: Het is zaliger te geven dan te ontvangen, twee Z. rijksdaalders. Van den heer d J. te Middelburg, twee Z. rijksdaalders. Van N. N. te Zierikzeetwee Z. rijksdaalders. Van N. N. te Middelburg, f 5. •Van den heer d. W. aldaar, een Z. rijksdaalder. Van den heer T. aldaar2. Van den heer F. E., twee Z. rijksdaalders. Van B. YV. f 5. Van L. N. gelijke som. Van V. D. te Vlissingen, 10. Van N. N. te Middelburg, twee Z. rijksdaalders. Van den school-onderwijzer de Ligny te Vlissingen, namens zijne scho lieren 8. Van N. N. te Middelburg, twee Z. rijksdaalders. Van den heer H. te Oostzouburg, f 2 ,60. Van N. N. te Middelburg, 10. Nog van een onbekenden aldaar, f ao. Van den heer Lngelberts qq. aldaar, 30. Terwijl in hetzelfde tijdvak bij den heer Notaris Mr. van de Graft te Middelburg, is ontvangen: Van Q f 25 en successivelijk f 26f 10 40, f 13 f 5 20, f 5, 20, 12 en ƒ5. Van zeven onbekende menschenvrienden aldaar. De ondergeteekenden, aan de edele gevers, bij dezen hunnen wel» meenenden dank betuigende voor de betoonde milddadigheid, maken van deze gelegenheid gebruik, om kennis te geven, dat, daar uit den opbrengst eener hier ter stedeonder de leden der Sociëteit geopende inschrijvingin de eerste behoeften der noodlijdende huisgezinnen is voorzienhet bedrag der voorschrevene giften te zamen eene som van ƒ311 ,40 uitmakende, provisioneel door hen in de kas der spaarbank is gestort, en dat van het gebruik dier gelden, in tijd en wijle, door deze nader verslag zal worden gedaan. Vlissingen, den 4 Maart 1828. A. MOENS. VLISSINGEN den 4 maart. Van den 27 februarij 11. tot heden zijn voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: De Eendragtkapt. J. Dillewijns, van Londen, met stukgoederen Deucalion kapt. E. Ziffer, van Havre-de-Grace, met koffij en suiker i F.paminondas kapt. C. Brandlichtmet koloniale warenen the Ann kapt. J. Alexandre, met suiker, beide van Rio-Jatjeirothe Para Pac ketkapt. S. Pottervan Para-Cacaomet katoenSoeridderen kapt. C. Jensen, van Gothenburg met houtwaren; Jeannette kapt. A. J. Muelenaar, van Carthagena met verwhout en huiden; Orpheus kapt. J. F. Duff, van Batavia, met koffij en suiker; de Vrouw Geerdina, kapt. L. the Sok van Bordeauxmet wijn en brandewijnde Cockkapt. E. den Duytsvan Batavia, met koffij en suiker; de Jonge Johannakapt. J. van Puyvelde van Londenmet stukgoederen. VERE den 2 maart. Alhier is ter reede gearriveerd bet schoónef- schip Ettonkapt. G. Vollansvan Huil naar Antwerpen gedestineerd met stukgoederen.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1