N°. 27. MIDDELBURGSCHE COURANT. m gekoox Zatardag den 1 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 25 januarij. De strenge maatregelen der regering duren voorten treffen alle Franken en Christenen. Men rekent dat tot hiertoe 16000 Roomsch-Katholieke Armeniërs deze hoofd stad hebben moeten verlaten. De rijkste primaten onder dezelve, ia in getalzijn in de gevangenis geworpen. Deze hoofdstad is, ongeacht alle krijgszuchtige uitzigten, rustig, maar de Christenen zijn in den angstigsten toestand. Het manifest van december 11. wordt als voorteeken aangezien van de hardste maatregelen tegen alle Christenen inzonderheid echter ook reeds als eene indirecte oorlogsverklaring tegen Rusland, tegen welke mogendheid gezegd stuk van een onverwinnelijk wantrouwen getuigt. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 23 februarij. Van Napels meldt men dat den a dezer te Ischia eene vrij sterke aardbeving gevoeld is die 4 secon den geduurd heeft. Te Casamiciola waren er 40 huizen door ingestort en 29 personen daarbij omgekomen. Te Napels had mea er bijna niets van gevoeld. De Russische ambassadeur, de heer de Ribeaupierre die den 16 januarij te Corfo aangekomen was is den 26 van daar naar Triest ver trokken, en de Engelsche ambassadeur, de heer Stratford Canningis «jen 3.0 van daar naar Ancona gezeild. Wat tot het vertrek dier gezan ten aanleiding gegeven heeft is tot nogtoe onbekend. Den 27 december is het overschot der Egijptische vloot van Na- varino te Alexandrie aangekomen, uit 8 brikken, 4 kotters, 4 fregat ten en eenige transportschepen bestaande; 1 linieschip en 2 fregatten, die- door eene wiifdvlaag van het askader afgeraakt waren werden er nog verwacht. Meer dan 14,000 personen, waaronder slaven van beide kunnen, gekwetsten en 4,000 soldaten, die ongeschikt tot verdere dienst geworden zijnwerden met die schepen aangebragt en aan strand ge zet, waar zij provisioneel gelegerd werden. Men schijnt uit Moreaal les te willen verwijderenwat de wapenen niet dragen kan. In Alexan drie was den 3 januarij alles nog rustig. Ibrahim-pacha is te Modonwaar hij overvloed van levensmiddelen heeft, die door barken van de Ionische eilanden aangevoerd en door hem gekocht worden. Patras wordt door de Grieken van de zeezijde geblokkeerddoch ontvangt steeds toevoer van den landkant. - De generaal Church schijnt na het innemen van Vassiladi werkeloos gebleven te zijn en niets tegen Missolunghi noch Anatolico ondernomen te hebben. Omtrent hetgeen op Scio voorvalt zijn de berigten uiteenloopend. FRANKRIJK. PARIJS den 23 februarij. De kamér der afgevaardigdenbij de ope ning harer zitting van heden wederom met de zamenstelling van de lijst van 5 kandidaten voor het voorzitterschap zich moetende bezig houden was er ditmaal maar ééne stemming noodig om met de vereischte meerder heid uit de bus te zien te voorschijn komen de namen van vijf leden der kamer, allen tot de constitutionele partij behoorende, als namelijk: de heeren Delalot met 212, Hyde de Neuville met 206, Royer-Col- lard met 189, Gautier met 187en C. Périer met 180 stemmen. De afloop van deze stemming is eene gebeurtenis van het grootste ge- wigtdaaruit is ontegenzeggelijk gebleken, dat de meerderheid der ka mer thans bestaar uit die afgevaardigden, welke het vorig ministerie op pll.e mogelijke wijzen hebben tegengewerkten zich ten sterkste ver klaard hebben voor het handhaven der grondwettelijke instellingen. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 26 februarij. Laatstleden zaturdag avond is een huisje, in den nieuwen gang op Marken, ingestort, en eene oude Jood- sche vrouw mét haren twaalfjarigen kleinzoon onder het puin begraven. Het knaapje is gelukkig weldra gered, doch eerst twee uren later het lijk der vrouw gevonden. Een deel van de inwoners der huizing was daags te voren wegens derzelver bouwvalligheid vertrokken. *s GRAVENHAGE den 24 februarij. In het plan der 139ste Neder. Jands.che Loterij, dezer dagen uitgekomen, leest men eene bepaling, welke niet In het Koninklijk besluit voorkomt, en waarvan het voor het publiek van belang is kennis te dragen. Men leest namelijk, in hetzel ve, dat de lotenwelke door den ontvanger-generaalop uitnoodiging van den staatsraad, administrateur van de registratie, het kadaster en de loterijnten geyolge der daartoe aan genoemden heer administrateur schriftelijk gedane verzoekenaan partikulieren zullen worden afgege ven niet vatbaar zijn om te worden gesplitstmaar geheel moeten wor den gespeelden dat dezelveten blijkt daarvan met een stempel zullen worden geslagen aanwijzendemet roode lettersdat dezelve voor geene splitsing vatbaar zijn. MIDDELBURG den 29 februariNog wordt omtrent de aardbe ving van den 23 dezer gemeld, dat, te Opheylissem, bij Tirlemont, een oud man bij den haard gezetendoor den val van den schoorsteen in het huis, is omgeworpen; dat een dei kolossale beelden, op het kroonwerk van het koepel-dak der abdij geplaatstin de straat is neder- gestortzonder eebter eenig-ongeluk te hebben veioorzaakt; de kerk van Glabeek, bij Tirlemont, is gescheurd; aldaar en op andere plaat sen zijn vele schoorsteenen omgeworpen; te Vezin, op den linker oe ver van de Maas, had tevens eene hevige wind-vlaag plaats, zoo sterk, dat zelfs iemand werd omvergeworpen. De schrik, door dit ontzettend natuurverschijnsel in die streken veroorzaakt, is groot geweest. Op het dorp Beek,- in Gelderland, heeft men deze aardbeving, ter zelfder tijd, 2 1 3 seconden lang gevoeld: de glazen rammelden, de deuren kraakten'en eepe wieg; werd in beweging gebragt. Ook te Nij megen meent men eeeige ligce schokken gevoéld te hebben. Te Oostburg en Aardenburg (Zeeland) is deze aardbeving mede waar genomen. Wij zjjn thans, d°°r plaatsgebrek, verpligt, een belangrijk stuk, over de aardbevingen in 't algemeen, ons, door eeneu bekwamen natuur kundige binnen deze stadvriendelijk ter plaatsing medegedeeldtot ons eerstvolgend No. te houden. BESTUREN cie ADMINISTRATIEN. AANBESTEDINGEN. Op den 10 Maart 1828 zal, aan het Ministerie voor de Marlnie et! koloniën, worden aanbesteed: de levering van onderscheidene, teit dienste van de Marine te Vlissingengedurende het jaar 1828 benoo» digde Goederen. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland. De Verpachting der Tollen, op de Groote Wegen der jste en 2de Klasse, mitsgaders op de Provinciale Wegen in de Provincie West-Waan- deren zal plaats hebben als volgt Op den 8 Maart 1828, aan het lokaal van het Gouvernement te Brug ge van de Tollen op de Wegen in het Arrondissement Brugge. Op den 1-0 Maart 1828, op het Raadhuis te Veurnevan de Tollen op de Wegen in het Arrondissement Veurne. Op den 12 Maart 1828 op het Raadhuis te Tperettvan de Tollen op de Wegen in het Arrondissement YperenEn Op den 14 Maart 1828, op het Raadhuis te Kortrijkvan de Tollet» op de Wegen in het Arrondissement Kortrijk. De Koninklijke Besluiten betrekkelijk de Verpachting en de dienst der Tollen, mitsgaders de Conditiën van Verpachting, liggen ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement te Bruggebij den Hoofd-Ingenieur al. daar, en aan de Tolpalen op de groote en Provinciale Wegen in West» Vlaanderen. Op den 8 Maart 1828, des voormiddags ten 11 uren, zal, aan het lokaal der Gemeente te Dinteloord, worden aanbesteeduA Het herdigten der Rivier de Mark en Dintelhet herstellen vat» een gedeelte van den ouden Aansluit-Dijk op de Voorgronden van den Sabina-Henrika-Polderhet graven van Uitwaterings. Kanalenmaken van StortebeddenRijsbermen en verdere daar. toe betrekkelijke werken. Van het bestek dezer werken kan in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland worden kennis genomen. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, van den Heer Gouverneur dezer Provincie, de mededeeling hebbend# ontvangen, dat bij gelegenheid der onlangs plaats gehad hebbende Ver. evening van een aanzienlijk getal Vorderingen, uit deze Provincie, we. gens gedane Diensten, ten behoeve van de Geallieerde Legers in 181J en 1814, verschillende dier Vorderingen door onderscheidene Personet» van de Belanghebbenden zijn opgekocht tegen eene zeer geringe waar- de, terwijl dezelve door het Rijk tegen 50, 75 en 90 ten Honderd et» zelfs tegen Pari zijn verevendwillen bij deze elk en een iegelijk welke alsnog ongelikwideerde Vorderingen ten lnste van bce uiju m0gt bezitten, hebben gewaarschuwd, om tegen de aanzoeken van Op. koopers, Commissionairen en dergelijke Lieden op hunne hoede te zijn, et? hun tevens hebben aangeradendaaraan geen gehoor te gevenmaar liever zelve de Verevening en Betaling van 's Rijks wege af te wachten, waardoor zij voor een groot verlies zullen blijven gewaarborgd. Eu opdat hiervan niemand onkundig zoude zijn, zal deze in dezer Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 Februarij 1828. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN SONSBEECKL. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELD, Secretaris. De Post van HEEL- en VROEDMEESTER te BIERVLIETPro. vincie Zeeland, aan welke eene jaarwedde van twee Honderd Gulden mits de Armen gratis bedienende, verbonden is, door overlijden vat» den Heer A. W. van 7Groenewout vacerende, zoo worden de zooda. nigendie bevoegd en genegen zijn daar naar te staan, bij deze uit- genoodigd zich, voor den 15 April aanstaande, in persoon, bij den Burgemeester te vervoegenen alsdan over te leggen Akten van ge. boorte en van goed gedragmitsgaders de bij de Wet gevordende be« wijzen van toelating tot Heel- en Vroedmeester. Burgemeester en Assessoren der Gemeente Biervliet, D. B AER T, vt. Ter ordonnantie van dezelve J. de B A T S. Het BESTUUR der Binnen deze Stad gevestigde SPAARBANK heeft, bij dé inzending van het verslag, wegens den staat derzelve Bank, over het jaar 1827, aan het Middelburgsch Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeende vergunning gevraagd, om, aangezien den voordeeligen staat der Spaarbank uir te loven twintig Premien 4 5, ter belooning en aanmoediging van spaarzaamheid; dit voorstel goedgekeurd ziiride, heeft de toewijzing dier Premien heden plaats gehad, zijnde door het Lot begunstigd No. 84, 189, 211, 242 252, 282, 303, 338 339- 347» 354» 357» 3<S3 37°» 3So, 404, 407 439 443 en 472 zullende, bij aanbieding der Inlegboek- jesdeze Premien worden bijgeschreven. Mogt het hoofddoeldat het Bestuur met zoodanige aanmoediging zich voorstelt, algemeen worden erkend en opgevolgd, dan zouden ve« len,;die nu nog geen gebruik maken van deze alleszins nuttige inrig. ting i daarvan het heilzame bij ondervinding leeren kennen en waarderen. Middelburg, den 25 Februarij 1828. In naam van het Bestuur der Middeiburgscbe Spaarbank ABRAHAM van den BR.OECKJ5 Jz., Secretaris. A DU ER TEN TIEN. Qp het laatste van de maand April aanstaande, zal men te Neuten publiek presenteren te verkoopeneene extra goede en welgelegene HOFSTEDE, met de Nombre van 57 4 58 Bunders LANDS, gelegen in den Koegors-PolderGemeente Axelbewoond bij d* Visser nader te Adverteren.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1