MIDDELBURGSCHE ■M v 18.28. f COURANT. N°. 26. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLANl). FRANKFORT den 22 februarijHec manifest, door de Porte aan hare rijksbeambten den 18 december, 11a het vertrek der am bassadeurs, uitgevaardigd, strekt klaarblijkelijk om den geest der Turken op te winden hen in den haat tegen de Christenen te versterken en tot het opvatten der wapenen aan te zetten; alle Christen-mogendheden worden als de vijanden van het Mahouietismus en Rusland als de bijzon dere vijand der Verheven Porte afgeschilderd. Deze mogendheid, heet het, heeft de Grieken tot opstand bewogen en het met hen op de ver delging aller geloovigen en op den ondergang der Porte toegelegdzij heeft door list Engeland en Frankrijk op hare zijde weten te brengen en onder voorwendsel dat htin handel door de beroerten leedde Grie ken hunne verpligtingen als onderdanen der Porte doen verachten, enz. Ten slotte wordt gezegd, dat, indien de drie mogendheden afzien van de Grieksc'ae zaken en genoegen nemen met de antwoorden der Porte, hét wel ismaar indien zij hare vorderingen met geweld mogten door zetten en zelfs indien zij (volgens de overlevering maken alle de onge- loovlgen slechts eene natie uit) allen tegen de Porte opstondenzou deze zich Gode aanbevelen, zich onder de bescherming van den Heili gen Profeet stellen, en zouden alle viziers, ulemaasridials en mis schien wel alle Muzelmannen slechts één ligchaam uitmakenom de godsdienst en het rijk te verdedigen. De oorlog is geen strijd om eene provincie of om grenzen maar het doel der ongeloovigen is het geloof van Mahomet te verdelgen, de Mahometaansche natie met voeten te tredenen dus moet de krijg als een godsdienst- en nationale-oorlog beschouwd worden. Alle geloovigen, rijk of arm, groot of klein moeten den strijd als een heiligen pligt achten, op geene soldij reke nen, maar zelfs goed en bloed opzetten om de godsdienst tot den dag des oordeels te handhaven als eenig middel om in deze en in de ande re wereld heil te verwerven. Deze zoo oorlogzuchtige proclamatie heeft veel schrik te Konstanti- ropel veroorzaakt, en schijnt op de Muzelmannen de bedoelde uitwerking gehad te hebben. De vervolgingen tegen de Franken, vooral tegen de Katholieke Armeniërs, waarvan reeds in vroeger berigten van Konstan- tinopel gesprokenis, duurdenvolgens brieven van den 26 januarijnog steeds voort. Acht duizend dezer Armeniërs waren naar Azia verban nenterwijl velen hunner naar Odessa gevlngt zijn, waar men hen wel ontvangen heeft. De Europesche consuls te Smirna hebben den 14 januarij hunne ambts- verrigtingen gestaakt. De Fransche en Engelsche consuls hebben de on derdanen hunner natiën aan den Nederlandschen consul ter bescherming aanbevolen en de Oostenrijksche consul heeft de Russen in zijne hoede genomen. Graaf Capo d'Istrias werd met zijn gevolg te Aegina gewacht. De overblijfsels der Egyptische vloot zijn den 3 januarij van Navarino te Alexandrie aangekomen. Er lagen nog 6 oorlogs-vaartuigen bij Nava rino ten dienste van Ibrahira-pacha. FRANKRIJK. PARIJS den 22 februarij. De kamer der afgevaardigden heeft het onderzoek der volmagten ten einde gebragt, en is heden overgegaan tot de benoeming van candidaten vcor het presidentschap. Geen hunner treeft de volstrekte meerderheid bekomen, zoodat de stemming op mor gen zal worden hervat. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den 24 februarij. Ook de 7de of laatste titel van het derde boek des Wetboeks van Burgerlijke Regcspleginghande lende van voorzieningen in geval van kennelijk onvermogen van eenen tchuldeischeris door de Tweede Kamer aangenomen. Wij hebben de Bacaviasche couranten tot en met den 3 november. In die van den 27 october vindt menonder dngteekening van den 30 augustus, een besluit van den commissaris-generaal, waarbij het regle ment en het besluit der regering in Nederlandsch Indie, in den jare 1818 door commissarissen-generaal ingevoerd, doch nimmer aan Zr. Ms. bekrachtiging onderworpen, wordt ingetrokken en een ander reglement vastgesteld. De krygsverrigtingen blijven aan het oogmerk beantwoorden. Ver scheidene voorname priesters te Djöcjokarta hebben zich onderworpen met anderen was men in onderhandeling; en op den 25 october ging eene sterke kolonne op weg, met oogmerk om Diepo Negro te Ban- joemenang aan te tasten. VLiSSINGEN den 26 februarij. Den 23 dezer des morgens na 8 uren hebben ook velen alhier schokken van eene aardbeving gevoeld de een echter meer, de ander minder; sommigen werden, te bed lig gende, merkelijk geschud, anderen zagen de spiegels bewegen en hoor den de ramen kletteren ook werden eenigen op hunne zitplaatsen be wogen. De gesteldheid des weders in vergelijking met den stand der barometers is gedurende de voorgaande dagen zeer opmerkelijk ge weest: dezelve stonden eenige dagen bijzonder laag, dus de controleurs in evenredigheid hoog,'en het bleef nogtans aanhoudend stil en schoon weder; zijnde de wind meest oostelijk. Deze stand des barometers is natuurlijk over geheel Nederland vrij gelijk geweest. MIDDELBURG den 27 februarij. Ook in deze stad is die aard beving, door onderscheidene menschenop verschillende wijzen, be speurd, doch niet zoo sterk als te Vlissingen. Te Dordrecht is dezelve mede gevoeld. Zie hier eenige nadere berigten van hetgeen omtrent dit natuurver schijnsel Jn de Zuidelijke provinciën is opgemerkt Sedert 1755 ^ad men hier te '"nde Seene aardbeving waargenomen. Of in het Zuiden de schokken zich alstoen minder sterk als nu hebben doen gevoelen, wordt niet gemeld. Thans was de beweging te Luik vrij hévig, vooral in de bovenhuizen. Ook in de kolen-mijn van Bel. le-Vuebij St. Laurent, is dezelve aanmerkelijk door de werklieden be speurd; verscheidene hebben, zegt men, uit vrees, het werk verlaten. Jn de kolen-mijn van Baneux, in de voorstad Vivegnis, is dezelve me de waargenomen eenige werklieden zeggen eene soort van rollend ge luid te hebben gehoord. In het koninklijk collegie is de golvende be weging zeer gevoelig geweestzoodat de leerlingen de vlugt hebben den 28 Februarij, genomen. Lieden, die zich te bed bevonden, zijn vrij sterk geschud* andere zijn uit de kerken gevlugt; in de kerk van St. Denis zijn de ko.' lommen geschudterwijl de cement van het gewelf des koors gedeelten lijk is losgeraakt. Te Jodoigne is mede eene sterke schudding van eenige seconden ge voeld. Werklieden, aan bouwwerk bezig, bleven meer dan tien minu ten verslagen stilstaan, zonder een woord te kunnen spreken. Men Zegt zelfs dat de kandelaars en andere voorwerpen van den grooten altaar'der parochie-kerk zijn omgeworpen. Op het kasteel van Grez van den heer Huyttens de Beauforteen uur boven Wavrewas dezelve sterk merkbaar, verzeld vaneen geluid gelijk aan een geladen wagen op een straatweg. Op het dorp waggel den de huizen de dieren waren zigtbaar beangstde werklieden ver., lieten hun werk in de kerk gevoelde men de schudding meer dan el ders in een oogenblik was dezelveop het voorbeeld van den pas toordoor de tegenwoordig zjjnden ontruimd. De vrees vermeerderde niet weinig toen men den toren en de klokken in beweging zag. Doch alles is zonder noodlottig gevolg geindigdeen schoorsteen 'van hec huis van den maire des dorps is beschadigd, en op gezegd kasteel is een plafond eener zaal op verscheidene plaatsen gescheurd. Nog sterker is de beweging op het kasteel van Boulezeen halfuur verder dan Grez geweestzonder twijfel wegens de bergen waardoor hetzelve is omringd. De familie van den baron Loekhort is verpligt ge weest het kasteel te verlaten, hetwelk echter niets heeft geleden. Te Wavre moet de schudding sterker dan in den omtrek zijn geweest'; zijn de het plafond eener kerkwelke mede gelukkig in tijds door de men schen ontruimd was ingestort. Te Maastricht zijn in verscheidene huizen de meubelen van hunne plaats geraakt en schoorsteenen omgeworpen. Ook te Tongres en Huy is dit natuurverschijnsel waargenomen doch aldaar omstreeks 9 uren de brug over de Maas zou in laatstgemelde plaats beschadigd zijn. Te Leuven voelde men de schudding een groot half uur vroegermaar te Tirlemont en Namen om 8 urenin de kerk van laatstgemelde stad vielen twee personen van hunne stoelen. Ook te Aken zijn de meube len in de huizen verplaatst. Te Gent is debeweging niet sterk geweest evenwel heeft een horlogie-maker zijne horlogien tegen elkander hooren slaan; lieden die schreven, voelden de pen tusschen de vingers bewe gen, en een, die het bed had verlaten, zag met ontzetting dat hetzel ve werd opgeheven. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 26 februarij. Van den 24 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Jobn Thomas, kapt. John Clark, van Huil, en de Elisakapt. Jan Renkenvan Londenbeide met stukgoederen de Victorie kapt. G. Kupervan Havre-de-Grace en the Ann kapt. W. Wallervan Bahia beide met suiker; Sophia Elisekapt. P. Petersen van Barcelona met wijn. Van Antwerpen is de Schelde afgekomen, en gisteren van onze reede naar zee gezeild; die Gute Hofnungkapt. H. H. Noorman, op avon tuur, met ballast. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. DE GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Ontvangen hebbende eene resolutie van den heer StaatsraadAd ministrateur van de Registratie, het Kadaster en de Loterijen, van dert 12 Januarij jl. No. 9, met een afschrift van het daarbij vermelde* Ko ninklijk besluit van den 3 Maart 1824, en de Extracten uit de Wetten van 30 September en 23 November 1797 van den navolgenden inhoud: {Vervolg en Slot. Zie ons vorig No.j WET van den 9 Cerminal, het 6de jaar {den 29 van Lentemaand 1798). Bulletin der Wetten No. 194). Art. 1. Al wie beschuldigd wordt Inleggelden te omvangen, of Brief jes te versprei den voor buitenlandsche of partikuliere Loterijen, of de Bank te houden voor gezegde Loterijeneen Lokaal te ieenen of te verhuren voor het trekken van dezelve Lote rijen zal geroepen worden voor den Vrederegter. 2. De Vrederegter zal den beklaagden ondervragen, de getuigen hooren, zich alle stukken, die ter overtuiging kunnen dienen, doen ter hand stellen; zichzelvenin dien het noodig is, naar de plaatsen begeven die hem aangewezen zijn, om de stuk. kenten bewijzeen de penningen der Bankin beslag te nemen. 3. Wanneer het bewezen wordt dat de beklaagde gecollecteerd of de Bank gehou den heeft voor gezegde Loterijen dat hjj Briefjes verkocht, een Lokaal geleend of verhuurd heeft om er de trekking derzelver Loterijen te doen, zal bi) in gijzeling wor den gebragt; het Proces-Verbaalnevens de Stukken ten bewijze, zullen binnen vier entwintig uren ter Griffe van de Jurij worden gezonden, om summierlijk te worden beoordeeld voor de Regtbank van Correctionele Policie, van het Arrondissement waar het misdrijf zal begaan zijn. 4. Al wie overtuigd zal zijn van gecollecteerd of de Bank gehouden te hebben voor buitenlandsche of partikuliere Loterijen of een Lokaal geleend of verhuurd te hebben tot hetirekken van gezegde Loterijen, zal verwezen worden tot eene gevangenis, die niet langer zal mogen zijn dan van zes maanden, en in eene boete van 6000 franken, voor de eerste keer. en in geval van herhaling, zal hij verwezen worden in eene .tweejarige gevangenis en eene dubbele boete alles boven en behalve de in beslag neming der Briefjes, Boeken en Gelden, die gevonden zullen worden, hetzij bij den Collecteur, hetzij bij den Bankier. S De Aandeelhebbers in vreemde of partikuliere Loterijenzullen de uitkeermg hunner Inleggelden niet mogen vorderen uit de in beslag genomen fondsenten ware zij zeiven den Collecteur of Bankier hebben aangebragt, in welk geval hunne inleg, gelden hun zullen worden uitgekeerd, en zij bovendien aandeel zullen kunnen heb ben aan de boete, waarin diegenen verwezen zullen worden die z\j hebben aange bragt, zoo als hierna zal worden gezegd. 6. De Collecteurs der Nationale Loterij, die beschuldigd zullen worden gecollec teerd te hebben voor buitenlandsche Loterijen, Bank gehouden te hebben voor hun ne eigene rekening of voor die van partikuiierenzullen geroepen worden voor den Vrederegterde instructie zalten bunnen aanzienplaats hebben als voorgeschre ven is bjj de artikelen 1, 2 en 3, en wanneer zij overtuigd worden, zullen zij door de Correctionele Kegthank verwezen worden in eene hechtenis van één jaar, en eene boete van 12.000 franken, en door bet Bestuur der Nationale Loterij afgezet. 7. De boete en in beslagnemingen die uitgesproken zullen worden, ingevolge van de artikelen 4, 5 en 6 hierboven, zullen vetvallen verklaard worden ten profijte der Godshuizen, onder de navolgende wijzigingen, 8. De b >ete en in beslag genomene penningen zullen ingevorderd worden door den Kassier der Administratie van de N ttionale Loterijdie geautoriseerd is om alle dwangmiddelen te bevelen; ten dien einde zal de Griffier der Regtbank van Correc tionele Policie gehouden zijn aan hun te doen toekomen de Extracten uit de Von nissen binnen de vier*en-twintig uren van den dag waarop zg geveld zijn.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1