MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. duitschland. FRANKFORT den 1 9 februarij. Volgens een handels-berigt uit Kon stantinopel van den n januarij 11., neemt de Porte sedert veer- tien dagen weder strenge maatregelen. Thans ziet een manifest dier mo gendheid het licht; de oorlog schijnt onvermijdelijk. Ibrahim-pacha schijnt zich in Morea stil te houden terwijl de gene raal Church westelijk Griekenland in beweging brengt. In Caiidia zijn de aanvallen der Grieken zonder zamenhang, en worden niet behoorlijk doorgezet. In oostelijk Griekenland, bij voorbeeld Talanda, zijn de Grieken van nieuws opgestaan. In Arcadie liggen de Rumeiioten en de Moreoten met elkander over hoop. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 16 februarij. Gisteren avond is in het huis der ge- meenten door mr, reet Ue bewuste motie tot het benoemen van een 'financieel comité gedaan, waarbij hij in verschillende bijzonderheden is getreden ten aanzien van den staat onzer publieke financien, en der ver- pligtingen van het te benoemen comitéhetwelk hij onder anderen zei- de, dat in geen geval den crediteur van den staat in het genot zijner regten storen moestwant zulks te doen zouop geenerlei tijdstip doelmatig noch regtvaardig zijn naardien men gehouden was om zijne verbindtenissen tegen over de crediteuren van den staat zonder de minste beperking naar te komen, als grondende zich daarop de eer en de wel vaart des lands. Voorts verklaarde hij, dat, deze motie doende, hij zulks niet deed tegen zijnen zin en om te voldoen aan eene verbindte- nis welke het vorig bestuur had aangegaan, maar dat hij een financieel comité voorstelde omdat hij overtuigd was dat de tijd was gekomen om den staat onzer financien grondig te onderzoeken. Het benoemde comi té bestaat uit 19 leden. FRANKRIJK. PARIJS den 19 februarij. Z. M. de koning heeft een raad van oor log benoemd, welke, onder het voorzitterschap van den dauphin, zal vergaderen en beoordeelen alles wat de organisatie en de wetgeving der landinagt betreft. Dezelve bestaat uit de maarschalken Victor, Mar- mont, Molitor, de generaals Reille, Rogniat, Vallée, Bordesoulle, Ruty, Girardin, Bourmont, Loverdo, PelleportPréval, Dode en d'Ambrugeac. Ter beurze gaat weinig om. Bij de hoop, dat de Verhevene Porte zal toegeven, is een berigt uit Duitschland, inhoudende, dat dezelve weder strengere maatregelen heeft genomen genoegzaam ge weest om de 3 pet. renten tot 69 fr. 65 te doen dalen. Dezelve zijn echter ten laatste tegen 70 verhandeld. De kamer van afgevaardigden houdt zich steeds bezig met het on derzoek der volmagten harer leden. Men meldt uit Geneve, dat de Fransche geestelijke Amand Sain- tes, bekend door zijne wederlegging van het geschrift van den graaf van Montlozier tegen de Jezuiten, in het begin dezer maand aldaar tot de Protestantsche godsdienst is overgegaanen als prediker zijner nieuwe belijdenis zich naar het Noorden wil begeven. - Alles neigt in het Oosten ten oorlog. Intusschen twijfelt men niet, of nieuwe demarches van Oostenrijk, en de blokkade der Darda- nellen door de drie vereenigde eskaders, welke een gevolg van het uit gevaardigde manifest der Porte zal zijnzullen den Divan het ongenoeg zame zijner pogingen tegen de vijf mogendheden van Europa (want op Oostenrijk en Pruissen mag men rekenen) doen erkennen. NEDERLANDEN. ANTWERPEN den 21 februarij. Sedert eenigen tijd had men ge sproken over het ontslaghetwelk de heer Menbrede als gouverneur dezer provincie verzocht had. Thans verneemt men, dat Z. M. het zelve heeft aangenomen en dat de heer Delacoste staatsraad in zijne plaats tot gouverneur dezer provincie benoemd is. GRONINGEN den 21 februarij. In de gemeente Haren zijn, van een gezelschap van 12 in den avond op schaatsen naar huis rijdende personen plotseling 9 die zich achter elkander gevoegd haddenin een wak gestorten daar niets hunne vaart stuitte grootendeels dade lijk onder het ijs geschoten; de overige 3, die wat achteraan kwamen, hadden nog even den tijd om zich in te honden onder dezelve was Hetidrikje Vosoud 20 iarenzij alleen, (een harer medgezellen was een kind van 12 jaren dat geene hulp kon toebrengen, en de andere was, door schrik bevangen, daar eveneens buiten staat toe,) behield hare tegenwoordigheid van geestspande al het mogelijke inen redde met de uiterste moeite nog twee personenwelke schoon voor het oogenblik bewusteloos, door haar uit het water getrokken werden, en waarvan tot hare onuitsprekelijke blijdschap de een haar eigen broeder, en de ander een eenige zoon was; de overige 7, jongelieden van 15 tot 22 jaren zijn verdronken. ^AMSTERDAM den 20 februarij. Handelsbrieven uit Konstantino- pelvan den 10 januarij, bevestigen de tijding, door de Duitsche bladen gegevendat de Turksche regering tot minder gematigde maat regelen overgaat, zoo ten aanzien der Katholijke Armeniërs, als met betrekking tot de te Konstantinopel gevestigde Grieksche en Fransche kooplieden. Dit gedrag en de nieuwe afzetting der munt vernietigden allen handelweldra zou men te Konstantinopel niets meer vinden, dan eenige Oostenrijksche en Joodsche huizen. 's GRAVENHAGE den 21 februarij. In de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal kwam gisteren eene koninklijke boodschap ingeleidende nieuwe redactiën van de 4de en 7de titels van het eerste boek van het Wetboek van Burgerlijke Regtspleginghandelende van regtspleging in zaken van koophandelen van revisieen werden deze nieuwe redactiën verzonden aan de afdeelingen om zich er mede bezig te houden, naaf loop der tegen gisteren aan de orde van den dag zijnde raadplegingen over de tweede en derde boeken van gezegd wetboek. Die raadplegingen daarop geopend zijnde werden gisteren achtervol gelijk, na eenige discussien, de volgende titels van het tweede boek aangenomen, titel 1, bevattende algemeene regelen omtrent degeregtelij- ke ten uitvoer legging van vonnissen en autentieke akten titel 2 over de geregtelijke ten uitvoer legging op roerende goederenen titel 3van de geregtelijke uitwinning van onroerende goederen. den 26 Febfuatij* Heden in de Tweede Kamef der Stnten-Generaal deze dèlibérr'ierf voortgezet zijnde, werden achtervolgelijk, ha eenige discussien.vart hetzelve boek de volgende titels aangenomen i titel 4 van beslag op en verkoopen van schepentitel 5 van lijfsdwang en gijzelingtitel 0 4 van het vereffenen van kosten schaden en intresten mitsgaders van de kos* ten van den processe; en titel 7, over het aannemen van boi'gtogt, Den 22. Op heden zijn bij dezelve Kamerde Volgende ti- tels van het derde boek aangenomen r de isee, 3de, 4de, 5de en 6de* handelende van de uitspraken van scheidsmannenvan boedelafstand ett de vormen van dien van middelen van bewaring Van zijn regtvaii het doen van rekening en verantwoording, en van eenige bijzondere regrsple gingen doch is de 2 de titel van dat boek, handelende van procedures be* trekkelijk erfenissen met 72 tegen ééne stem Verworpen. GRIJPSKERKE den 23 februarij. lieden had in onze gemeentelijks school in tegenwoordigheid van onzen ambachtsheer en vele aanzien lijke begunstigers van het onderwijs, onder toepasselijke aanspraken vari den tweeden districtsschoolopziener en van onzen burgemeester, de uit. reiking plaats eener, door Z. Exc. den heer gouvernetir dézer provincie aan deze school ten geschenke verleende, leesmachine en toebehooren welke plegtigheid door onderzoek naar de vorderingen der leerlingen alsmede door uitdeeling van eenig boek- of prentgeschenk tot aartmoedi- ging aaa ieder hunner, is gevolgd. Van oe 83 ter school gaande kinderen (op eene bevolking van 480 inwoners) waren er slechts 17 die nog niet konden lezen en schrijven, terwijl de 66 overigen, allen goede en vele uitmuntende, bedrevenheid toonden in het lezen, schrijven en rekenen, in de getal- en vormleer, en in het nieuw maten- en gewigten-stelselgevende 24 derzelve daar. enboven nog blijken van goede geoefendheid in de geschied-, aardf ijks- taai- en zangkunde. Alles getuigde van den weldadigen invloed van het verbéterd onder wijs, en dat hetzelve in deze gemeente niet minder dan in onderschei, dene andere in dit eiland, als te Aagtekerke, Domburg, Oapir.geKle ver skerke, Meliskerke Nieuw/and, Ritthem en IVestkapellein goeden bloei staat, zoo ten gevolge der ijverige belangstelling en gunstige me dewerking van ons gemeente-bestuur, vooral van onzen burgemeester, Af. Huisman, als uit hoofde der uitstekende bekwaamheden van den on derwijzer, IV. Auerdie op eene regt geschikte en aangename wijze de leerlingen weet te önderrigten in al die kundigheden welke hun noodig zijn om eenmaal arbeidzame en gelukkige landliedenwaardi ge wereld- en hemelburgers te worden. MIDDELBURG den 25 februarij. Van Luik schrijft mendatalda.tr, den 23 dezer, des morgens even 8 uren, eenige vrij sterke schokken van aardbeving zijn gevoeldwelke 7 8 seconden hebben geduurd i de huizen beefden en de meubelen ontvingen eene sterk slingerende be. weging ook werden eenige schoorsteenen omgeworpen. Ook te Brus sel en elders heeft men deze aardbeving, hoewel niet zoo sterk, waar- genomen. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 25 januarij. Volgens ingekomen berigtis het schip Mercuriuskapt. H. B. Esink den 20 december 11. in Deme- rarij gearriveerd, en zou den 17 januarij daaraanvolgende weder van daar vertrekken. VLISSINGEN den 23 februarij. Van den 17 dezer tot heden zijrf, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen La Joyeuse Arrivée kapt. F. Beniestvan Lijnn met ballast; de Leeuw kapt. J. Verbruggen van Londen, met stukgoederen; de Jonge Hortence kapt/ H. A. Nieberding, van Messinamet fruit; le Commercekapt.]. Duriez, van Londen, met suiker; Pyramus kapt. Th. Johnstonvan Isle-de-France, met kolfij en suiker; le Voltigeurkapt. M. Knudzen, van Lissabon, met fruit; de Jonge Cezarkapt. G. Unruh en the Al- fredkapt. R. Grills, beide van Londen, met stukgoederen; Concordia kapt. J. Keyser; the Nile, kapt. B. J. ObearNeerlands Kroonprinses kapt. H. M. Heyns, alle drie van Batavia, en the Albionkapt. Rich, Wild van Port-au-Prince alle vier met koffij en suiker. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en van den 17 de zer tot heden van onze reede naar zee gezeild Constantiakapt. L. N. Lorentzen naar Hamburg, en Genie, kapt. J. Pront, naar Huil, beide met stukgoederen; de Julia, kapt. J. P. Visser, naar Exeter, met boomschors en huiden VEsperancekapt. A. van Geytnaar Londenmet ballast de IIoopkapt. J. G. Prtjenaar Lissabon met stukgoederen the IVoodfordkapt. E. Chapman naar Londen, met ballast en oliën the two Brothers, kapt. R. Meeknaar Gothenburg, met ballast; the Poursuitkapt. A. Alexander, naar Aber- deen met vlas; Harentina Hendrika kapt. A. H. Breeland naar Exe. ter, en Elisabethkapt. G. Pybes naar Leith beide met boomschors; Rebecca, kapt. J. Anderson naar Huil, met vlas; the P'ettuskapt. M. Davis, naar Bordeaux met ballast. BESI UREN Eif ADMINISTRAT1EN. DE GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Ontvangen hebbende eene resolutie van den heer Staatsraad, Ad ministrateur van de Registratie, het Kadaster en de Loterijen, van den 12 Januarij jl. No. 9, met een afschrift van het daarbij vermelde Ko ninklijk besluit van den 3 Maart 1824, en de Extracten uit de Wetten van 30 September en 23 November 1797 van den navolgenden inhoud: VervolgZie ons vorig Nod) Wij WILLEMbij Je gratie Gods, Koning der NederlandenPrint van Oranje-Nassau Groot-ricrtog van Luxemburg enz.enz.enz. Tn aanmerking nemende, dat onderscheidene lieden zich hebben veroorloofd, oin, zonder daartoe eene commissie te hehben verkregen, zich openlik tc gedragen ai» bevoegd tot het ontvangen en bezorgen van inlage in de Loterij, welke, bij besluit der Commissarissen-Generaal van de Hooge Verbondene Mogendheden van den 6 Maart 1814, onder de benaming van Lottrie de ia Eilgiqne, is ingesteld. Overwegende, dat zoodanige lieden niet aanbieden den waarborg, welke <ie Ont vangers der Loterijingevolge het gedachte besluitvoor liet publiek moéten oplc. veren. "Overwegende, dat dc vooizrgde Lotèry niet op gelijke wijze in dé Noordelijke Pre»

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1