MIDDELBUPvGSCHE COURANT. N°. 20. Donderdag den 14 Februarij» NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAN-D, WEENEN den 31 januari]De vorst Alexander Ypsilanti, die, zoo als men zich herinnert, verscheidene jaren in Oostenrijk was gevangen gehouden, doch, niet lang geleden, zoo het schijnt ten ge volge van veranderde staatkundige inzigten, in vrijheid was gesteld, heeft, doordien zijne gezondheid alsnu geknakt was, van de herkregen vrijheid weinig genot kunnen hebben, en is heden alhier, in de armen van zijnen broeder Konstautijn, overleden. Ben 1 februari]Men spreekt hier van eene buitengewone zen ding naar Petersburg, waarmede de prins Philippus van Hessen-Homburg zoude worden belast. Tot nog toe heeft men niets vernomen van de aankomst van den heer de Ribeaupierreambassadeur van Rusland bij de Porte, te Triest. FRANKFORT den 6 februarij. Men schrijft uit Augsburg, dat men aldaar meent te weten, dat de onderhandelingen met de Porte weder zijn aangeknoopt, en wel onder vooruitzigten welke een gelukkig ge volg hopen doen; lord Stuart zou zich, met eene buitengewone zen ding van zijn gouvernement, naar Konstantinopel begeven. Men voegt hier bij, dat een ander buitengewoon afgezant van een groot hof naar Petersburg staat te vertrekken, en dat zijne zending het behoud des vredes ten doel heeft. Volgens sommigen zou de Porte voornemens zijn van zelve de bevrediging van Griekenland te beproeven om zoo dit haar geiukken mogthierdoor een einde te maken aan het groot geschil der bemidde ling, en zich tevens te verzekeren van alle die voordeelenweike zij, zoo de zaak een anderen keer nam waarschijnlijk zou moeten missen. GROOT- BRITTAN JE. LONDEN den 5 februarij. In de zitting van het hoogerhuisvan gisteren, is niets van aanbelang voorgevallen; alleen heeft de kanselier gelezen het antwoord des konings op het adres door het huis aan Z. M. aangeboden. Dit antwoord was op de gewone wijs ingerigt. In de zitting van 't lagerhuis zijn de zaken van het Oosten op nieuw in overweging gekomen. Lord VVilliam Powlett vroeg aan lord Pal- merston, of het gerucht waar was, dat het gouvernement voornemens was, eene geldelijke vergoeding aan de Porte te geven, voor de ver nieling van hare vlootiets, hetgeen hij als eene openbare afkeuring van het gedrag van den admiraal Codrington zou aanmerken. Lord Pal- merston betuigde hierop dat het gouvernement daartoe in geenen deele efenig voornemen had. Op de vraag van mr. Bankes den oudenof de lord een afschrift aan het huis zou overleggen van zeker nader ver draghetwelk, volgens sommige Duitsche en Fransche papieren tus- schen de drie mogendheden, op den 21 december, wegens de Turk- sche aangelegenheden zou gesloten zijn, antwoordde lord Palmerston dat zulk een nader verdrag niet bestond. Sedert het sluiten van het trak- raat van Londen waren er, zoo als hij zeide menigmaal conferentien tusschen de gezanten gehouden, 0111 te vernemen en mede te deelen water voorgevallen was; doch wat in die conferentien verhandeld was kon hij niet openbaar maken. Mr. Bankes drong, na deze verklaring, niet verder op de zaak aan. Te Devonport is dezer dagen aangekomen de Nederlandsche kor vet van oorlog de Lyncx kapitein-luitenant Lutzenberg,1 bestemd naar Kadix en Batavia, maar hebbende bij kaap Finisterre schade aan het roer bekomen. FRANKRIJK. PARIJS den 8 februarij. Gisteren heeft de kamer der afgevaardig den zich in hare bureaux onledig gehouden met de benoeming der pre sidenten en secretarissen voor dezelveen daarna met den voorberei denden arbeid ter verificatie der volmagten. Men heeft opgemerkt, dat de afgevaardigden zeer naauwgezet opgekomen zijn, en dus toonen veel gewigt te hechten aan de gisteren door hen begonnen voorloopige werkzaamheden. Heden namiddag ten half-édn uur hebben zij zich weder in hunne bureaux vereenigd óm het onderzoek der volmagten voort te zetten, en ten twee uren zijn, in eene openbare zitting, de rapporten over de verificatie der volmagten begonnen. Door de vele dubbele benoemingen en de verheffing van twee afgevaar digden tot pairs, telt de kamer van afgevaardigden op dit oogenblik In plaats van 430, maar 398 leden. Het blijktdat de meerderheid van de kamer der pairs gehecht is aan de beginselenwaarvoor Frankrijk zulke hevige schokken heeft doorgestaan bij hare laatste verkiezingen, want het is in dien geest dat zij de personen benoemd heeft, die het antwoord moeten ontwerpen. Die personen zijn de hertog de Brissacde Mortemartde Levis en de Doudeauville, de graaf Molliende burggraaf Lainé en de baron Pasquier. Ook de meerderheid van de kamer der afgevaardigden behoort tot de tegenstanders van het afgetreden ministerie, tot de verdedigers der con stitutionele vrijheid en tot de mannen, die het charter toegedaan zijri, en wenschen, dat de Bourbons daardoor hunne regering onafgebroken doen voortduren. Dit is duidelijk geworden door de keus van presi denten en secretarissen in de verschillende bureaux. Men .zegt, dat het te kort, waarop in 's konings aanspraak gedoeld Wordtomtrent 25 millioen bedraagt welke op het budget door den heer de Villèle verkeerd geteld warenen uit meer dan 60 millioencn welke, in plaats van op de creditzijde van de rekening-courant met Spanje gebragt te wordenveeleer onder het hoofd van hoogst onze kere schuldvorderingen moeten staan. Ben 8. De vergadering van de kamer der pairs van heden is eeniglijk besteed geworden aan de loting en de regeling der bureaux, welke tot zeven zijn gebragt. De vergadering van afgevaardigden was heden vrij talrijk en is verdeeld in eene linker- en regterzijde (en dus geen midden) welke beide partijen ditmaal geen uitstekend verschil opleveren. Deze bijeenkomst was aan de verificatie der geloofsbrieven van de nieuwe leden gewijd. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 10 februarij. In den nacht van den 4 op den 5 de zer is een zware brand ontstaan in eene hoeve te Esemaelin Zuid- Brabandcn heeft dezelve, benevens eene groote hoeveelheid granen en andere voorwerpengeheel in de dsch gelegd. Bovendien zijn dadf* bij in de vlammen omgekomen 20 paarden, 30 koeijen150 varkens en 140 schapen. De schade wordt op omtrent 30,000 gulden begroot» Een en ander behoorde aan den burgemeester dier gemeente, en men schijnt dit ongeval aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Na dat het geregtshof alhier hare teregtzitting van den 5 6 en gedeeltelijk die van den 8 dezer besteed had tot het hooren van ge tuigen in de zaak wegens brandstichting in het gevangenhuis te Vilvoor-» den en den 8 dezer ook de verdedigers van de twee beschuldigden Legoti en Kleintop genaamd, gehoord had, zijn beiden gisteren namiddag door het hof ter dood veroordeeld als handdadig aan" gezegde brand stichting. Te oordeelen naar de wijzewaarop zij zijn aangemaand önl zich tot hun lot voor te bereiden moet men vermoeden dat zij niet aan de genade van Z. M. zijn aanbevolen. Het vonnis bepaalt, dat da strafoefening op eene der openbare plaatsen van de stad Vilvoorden zal geschieden. GENT den 11 februarij. Van de 10 onlangs te Westwezel ontsnapte misdadigers, zijn er sedert 8 gevat; men heeft niet vernomen dat zij zich aan eenige moedwilligheden hebben schuldig gemaakt. LEIJDEN den 9 februarij. Gisteren heeft de afgetredene rector magni ficus, de hoogleeraar IVttewaallzijnen post nedergelegd met eene plegtige redevoering: de agricultura sa/utis reipublica vero fundament/) (over den landbouw, den waren grondslag van het volksgeluk), en ver volgens de toegewezen medailles en getuigschriften overhandigd. De optogt, ontleend uit de geschiedenis van den derden kruistogt, en voor stellende den optogt naar een tournooi, gedurende eenen wapenstilstand bij de belegering van Ptolemaisis gisteren avond zeer luisterrijk ge weest. De costumes waren zeer juist en uitstekend net, het weder fraai en alles is in de beste orde afgeloopen. 's GRAVENHAGE den 9 februarij, In de vergadering van de Twee de Kamer der Staten-Generaalis de beraadslaging over het eerste boek des wetboeks van burgerlijke regtspleging voortgezet: de 8ste-titel, handelende van reguest civielis met 61 tegen 2 stemmen aangenomen waarna ook de 9devan de wijs van procederen in zake van cassatie met 70 tegen 2 stemmen is goedgekeurd. Eenige aan de Kamer gerigte verzoekschriften, betreffende de ver deeling des rijks in geregtelijke arrondissementen en kantons cn een van wijngaardeniers te Hoei, betrekkelijk de regten op den invoer van vreem de wijnen, zijn gesteld in handen der commissie tot de verzoekschriften. Door deze commissie is voorts verslag gedaan op een aantal vroeger in •hare handen gestelde verzoekschriften. De voorzitter heeft vervolgens de leden uitgenoodigd om zich mnan- .dag aanstaandenin hunne afdeelingen van de maand januarijmet het onderzoek der wet, betrekkelijk het algemeenentrepótbezig te houden, en dingsdag met de wet omtrent de verdeeling des rijks in geregtelijke kantons en arrondissementen een begin te maken voorts te kennenge- vendedat, in den loop der aanstaande week, het algemeen verslag der centrale afdeeling over het tweede en derde boek van het wetboek van burgerlijke regtspleging zal gereed zijn. Hierna is de vergadering ge scheiden. Naar men verneemt is van hooger hand gelast gewordendat op alle scholen, op welke onderwijs wordt gegeven in de reken- cn wis kunde een volledig stel voorhanden zal moeten wezen van de thans in gebruik zijnde Nederlandsche lengte-, inhouds-maten en gewigten. BESTUREN Etr A DMINISTRA TI EN. HOOG-GEREGTSHOF HOF VAN ASSISES \S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEELAND. Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van het Iloog-Geregtshof in 's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Asslses in de Provincie Zee land, voor het eerste vierendeel jaars van den jare 1828, zullen geopend worden te Middelburg, op Maandag den 3uren Maart eerstkomende, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de artikelen xfi, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren jonkheer Theodorus van Herzeele Raad in bovengemeld Hoog-Geregtshof En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage, den 7 Februarij 1828. VAN MAANEN. Van wege den Heer Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof J. H. S P E I R M A N. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigtnaar aanleiding van de dispositie van den Heer Staatsraad, Administrateur van de Registratie, het Kadaster en de Loterijen, van den 6 dezer maand, 110.' 7 de daarbij belanghebbenden in de Provincie dat in de Lijsten door den Directeur der Koninklijke Nederlandsche Loterij te Brusselwe gens de trekking der eerste Klasse uitgegeven eéne misstelling heefe plaats gehad, met opzigt tot den prijs der Loten voor de 2de en 3d<S Klasse doorgefourneerd wordende, daar dezelve is bepaald op 46 in plaats van op f 48 zoo als bij gezegde Lijsten is opgegeven, èn dat de gedeelten der Loten in evenredigheid van eerstgemelde Som moeten berekend worden. Middelburg, den 12 Februarij 1828. VAN VREDENBURCH. Op den 18 Februarij 1828 zal, aan het Ministerie voor de Marino en Koloniën te ,s Gravenhageworden aanbesteed: De leverantie van onderscheidene Artikelenvoor de dienst der Marine te Amsterdam benoodigd. De voorwaarden dezer aanbesteding liggen ter lezing in da Bureau;* van liet Gouvernement der Prov.ncie Zeelrmd. 'N IN DE BEVELSCHRIFT.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1