N°. '9- k MIDDELBURGSCHE COURANT. ','P (&ÜII «Hfi Dingsdag Jjp] NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 februarij. Heden avond zijn beide huizen van het parlement slechts kortstondig vergaderd geweest. In het hoogerhuis heeft dè marquis van Lon'doriderry zich over de Katholieke associatie beklaagd, als hebbende dit genootschap verklaard, dat allen, die het ministerie van den hertog van Wellington ondersteunen, als vijanden van Ierland moeten beschouwd worden. Lord Clefden heeft ook dit gedrag zeer misprezen, maar tot verschooning bijgebragtdat het groo- tendeels aan te leurgestelde hoop te wijten was. Hij verklaarde dat er geene rust in Ierland, noch eene wezenlijke vereeniging van dat land met Engeland konde bestaanzoo lang het vraagpunt over de gelijkstel ling der Katholieken niet Dehooriijic beslist was. De spreker besloot aldus: „De wijze Koning der Nederlanden, de wijste vorst van Euro- pa, —de onze van zelf uitgezonderdheeft eene overeenkomst met den Paus getroffen, opzigtelijk zijne Katholieke onderdanen. Waarom doen wij niet herzelfde?" Lord Holland heeft tegen maandag eene motie aangekondigdom aan het parlement te doen overleggen de stukken betrekkelijk te zaken van het Oosten, en wel die omtrent de tegenwoordige betrekkingen tusschen Engeland en dePorte, en omtrent de bevelen aan den admiraal opper bevelhebber der verbonden vloten in de Middellandsche zee gezonden. In bet huis der gemeenten heeft sir John Newport verscheidene peti tiën ten voordeele der vrijverklaring der Katholieken ter tafel gebragt. In de zitting der deelhebbers van den tunnel, welke eergisteren heeft plaats gehad, is onder anderen door den heer Brunei een ontwerp medegedeeld, strekkende, om in het vervolg alle doorbraak te verhoe den. De werken hebben een beter aanzien verkregengebrek aan fond sen vertraagt alleen de voortzetting van den onderaardschen gang. Tot de bekoming van dezelve worden door de directeuren alle mogelijke maatregelen genomen. Men zegt, dat de infant dom Miguel zoo lang te Plijmouth zal verblijven, tot hij het berigt zal hebben ontvangen, dat zijne moeder Portugal heeft verlate. Gemelde prins zalnaar men verzekertdade lijk na zijne aankomst in Portugaleene algemeene vergiffenis uitvaar digen. F R A N K R U K. PARIJS den 5 februarij. Gisteren heeft Z. M. zich met eene bui tengewone pracht, zoo van rijtuigen als van militair geleide, naar de hoofdkerk begeventen einde de mis van den H. Geestbij de ope ning der wetgevende vergaderingbjj te wonen. De toevloed der menigte was overgrootdoch dezelve heeftnoch bij het gaan noch bij het terugkomeneenig blijk van goedkeuring gegeven. Heden heeft Z. M. de zitting der wetgevende vergadering in tegenwoor digheid der prinsen van den bloede en in 't bijzijn der prinsessen welke zich in eene daartoe ingerigte tribune bevonden, met eene aanspraak geopend, welke, onder anderen, de navolgende zinsneden behelsde: Mijne betrekkingen met de verdere mogendheden zijn steeds vriend schappelijk en voldoende de aangelegenheden van het Oosten leveren alleen eenige moeijelijkheden op; maar het traktaat, 'twelk ik met den koning van Engeland en den keizer van Rusland heb gesloten, heeft de grondslagen voor de bevrediging van Griekenland gelegd en ik voed hoopdat onze pogingen zonder het aanwenden van krachtige midde len, den tegenstand der Porte zullen overwinnen. Het onverwacht gevecht van Navarino heeft onze wapenen gelegenheid gegeven0111 roem te behalenen levert tevens den sterksten waarborg op voor de vereeniging der drie vlaggen. Het schier-eiland van Spanje en Portugal heeft ons vele opofferin gen gekostdezelve loopen ten einde. Gerust ten aanzien zijner gren zen houdt Spanje zich bezig met het uitroeijen der zaden van binnen- landsche tweespalten alles duidt aandat ik zeer spoedigin over eenstemming met den koningmijnen neef, mijne soldaten in het vader land zal kunnen terugroepen, en mijne volkeren eenen zwaren last af nemen. „Eene gestrenge blokkade, welke zal aanhouden tot den dag, op welken ik de mij verschuldigde voldoening zal hebben erlaUgd, bedwingt en straft Algiers, en beschermt den Franschen handel. In verre ge westen en onder opkomende regeringen heeft onze vlag eenige aanran dingen verduurd ik heb vergoeding doen vorderen en maatregelen ge nomen ten einde het goed mijner onderdanen tegen alle overlast te beveiligen. De binnenlandsche toestand is niet minder geruststellend. Zoo de opbrengsten eenige vermindering hebben ondergaan, heeft de bron van nationale rijkdom geen duurzaam nadeel geleden. Buitengewone omstan digheden hebben meerdere uitgaven te weeg gebragtin welke voor zien zal dienen te worden. Ik heb mijne ministers eene wel bcgrepene spaarzaamheid aanbevolen. Ik heb, ten gunste der legers, mijnen zoon geroepen, om, bij de bevordering der militairen, in 't midden te treden. De uitbreiding van handel en nijverheidden roem der vredelieven de staten, vordert nieuwe wegen van uitvoer; ik heb, ter bevordering .dezer steeds toenemende uitbreiding een nieuw ministerieel departement ingesteld. Hoe naauw ook de godsdienst en het onderwijs aan elkander verwant zijnheb ik gemeenddat het bestuur van beide deze aange legenheden van elkander behoorde afgescheiden te wezen. „Voornemens, om het charter, 't welk mijn broeder heeft geoctroi- jeerd, en 'twelk ik heb bezworen, meer en meer in mijne staten te bevestigen, zal ik zorgen, dat onze wetgeving wijsselijk en voorzigtig- lijk met hetzelve in overeenstemming worde gebragt. Ettelijke ge- wigtige vragen, betrekkelijk het openbaar bestuur, zijn mij aangewe zen geworden. Overtuigd dat de kracht van den troon na de god delijke bescherming, moet worden gevonden in het eerbiedigen der wet, heb ik gelast, dat die vragen grondig zouden worden onderzocht, op dat, door dit onderzoek, de waarheid, de eerste behoefte van vorsten en volkerenschitterend moge blijken." Na het eindigen van deze aanspraak zijn de nieuw benoemde pairs opgeroepen gewordenten einde den eed in handen van Z. M. den ko ning af te leggen, en, onder dezelve, de heeren de Villéle de Cor- biéres en de Peyronnet. Vervolgens hebben de gedeputeerden, ten gc- den 12 Februarij. tale van ruim drie honderdden eed afgelegd. Morgen zullen beid«j de kamers hare weikzaamheden beginnen. De nieuw benoemde grootmeester der universiteit, de heer^Ak- tismenilheeft aan de rectoren eene circulaire gezonden, waarin hij onder anderen zegtdat de godsdienst en zedekunde de eerste grond zuilen van eene goede opvoeding zijn dat elk tot de opvoeding van jonge menschen geroependit altijd voor oogen moet hebbenmaar dac men ook bij leerlingen, die eene andere dan de Iloomsch-Katholieke godsdienst belijden de voorschriften van het charter en de vyetten van het rijk en der universiteitten aanzien van de vrijheid van geweten en der vaderlijke magtniet moet vergeten. Verder dringt hij aan op de studie der geschiedenis, als het beste middel om de Fransche jeugd te doordringen van liefde voor hunne koningen, gegrond op de kennis van alles, wat de Franschen aan dezen verschuldigd zijn, de bevrijding van den derden stand namelijk, het invoeren van regtbanken, de maat regelen om de vrijheid der Gallikaansche kerk te bewaren en eindelijk het charter. Hij zegt, dat het onderwijs der oude letterkunde zich in* Frankrijk op eene genoegzame hoogte bevindt, maar dat het lager school onderwijs nog zeer veel te wenschen overig laaten dat hijom het te verbeteren, al zijn vermogen zal aanwenden. Het onderrigt, dus eindigt hij, geeft niet alleen meer middelen van bestaan aan de klasse van handwerks-liedenmaar maakt hen ook godsdienstigerzedelijker en rustiger. De bovengemelde stukken zijn door het verlicht en gematigd ge deelte der natie met vreugde ontvangen. Onze constitutionele dagbladen doen dezelve ook regt wedervaren. Wat het eerstede redevoering des konings, betreft, het zeggen van Z. M., dat de slag van Navarino eene gelegenheid van roem voor de Fransche wapenen heeft opgeleverd heeft groote voldoening gegevende herinnering aan de redevoering van den koning van Engelandwaarin deze gebeurtenis als ongelukkig worde beschouwd, geeft te meer waarde aan de taal van Frankrijk's koning; hij is de eerste monarch die van zijnen troon de bevrediging Yan Grie kenland beeft aangekondigd. „Frankrijk," zegt de Constitutionnel„zal met erkentenis vernemen, dat het gouvernement eindelijk overtuigd is van de noodzaaklijkheid om onze wetgeving in overeenstemming met de constitutie te brengen. Deze oneenigheici der wetten is de grootste geessel voor de maatschap pij." De Courtier zegt onder anderen Frankrijk heeft nog geene redevoering zoo rijk in beloften en verwachtingen gehoord als deze het staat thans aan de ministers om te verwezenlijken, hetgeen dezelve op eene betrekkelijke wijze behelst." Het Journal des Dibats gaat verder, en zegt met vrij wat geestdrift: Een nieuw tijdvak is begon nen hetzelve zal vreedzaam en vruchtbaar zijn. Frankrijk zal den loop zijner vorderingen zonder overijling en zonder hindernis vervolgen. De verbeteringen zullen, met eene wijze uitmeting van ijver en beraden, heid van den troon nederdalen. De bevestiging onzer instellingen zal ook de vastigheid der monarchie zijn Frankrijk zal van buiten groot en geëerbiedigd zijn, terwijl het van binnen voorspoedig vrij en on derworpen zijn zal. Karei X zal als van zijn eigen werkgenot heb ber van onze rijkdommen, onzen luister en zelfs van onze vrijheid; en hoe meer jaren zijn edel hoofd zullen kroonen hoe meer de open bare liefde zijne kroon ligter zal maken. De zegenbeden van dertig inillioen menschen zullen niet verloren gaan; God hoort dezelve 1" Intusschen heeft deze aanspraak een nadeeligen invloed op den prijs der fondsen gehad om dat daaruit blijkt dat er een te kort in 's lands geldmiddelen bestaat. Ten aanzien der verklaring van den nieuwen grootmeester der univer siteit zegt de Constitutionnel het volgende: „Dat wij elkander geluk wenschen eenen publieken ambtenaar te zien voorschrijven, hetgeen se dert langen tijd ons verlangen wasen erkennen wij in zijnen brief eene nieuwe zegepraal der opinie." Het Journal du Commerce houdt dit stuk voor de merkwaardigste verklaring, welke het nieuwe kabinet, sedert zijne daarsteilingheeft bekendgemaakt. Bijna iedere zinsede bevat eene belofte voor de toekomst. De zedeleerwaarvan hij spreekt is algemeen en rigt zich tot alle opinientot alle secten of gezindheden. De commissie voor de conflicten heeft, onder voorzitting van den minister de Portalis, hare eerste vergadering gehouden. I)e minister van koophandel, de St. Cricq, die thans weder is hersteld, heeft, in eene vereeniging van de kamers van koophandel en manufacturen, eene redevoering gehouden, waarvan de koophandel veel goeds verwacht. Volgens een berigt uit Toulonvan den 26 Januarijhad de graaf Guilleminotdie zich nog tot het houden van quarantaine in het laza- reth ophield, eene telegraphische depeche ontvangen, inhoudende den last om zich naar Corfit te begeven, en zou hij nog dien avond of den volgenden dag onder zeil gaanom zich naar zijne nieuwe bestemming te begeven. In eenen brief uit Perpignan, van den 29 januarij, wordt hét noorden van Spanje als ten prooi aan eene gestadige gisting afgeschilderd. Een Israëliet, Leon Philip genaamd, Duitscher van geboorte, is te Bo'irdeaux in den ouderdom van 108 jaren overleden; hij had tot aan het ebde van zijn leven eene sterke gezondheid en het gebruik van alle zijne verstandelijke vermogens behouden; eerst sedert een paar maanden had hi het huis moeten houden. Den 6. In de zitting van de kamer der- pairs van heden is bij stemming het bureau der kamer bepaald tot secretarissen zijn benoemd de heitog van Luxemburgde hertog Fitz-James de baron Portal en de mairschalk hertog van Tréviso. Men is begonnen met eene commis sie te benoemen voor het adres op 's konings openings-redewaartoe aanvarkelijk de hertog van Montemart en de graaf Mollien zijn verko zen. De kamer zal zich morgen vereenigen om de benoeming dier com missie te voltooijen en tot de trekking der bureaux over te gaan. De zitting der kamer van afgevaardigden van heden, is voornamelijk gewijd geweest aan de benoeming der negen bureauxdoch is de or- ganisstie derzelve, en de benoeming der commissien, tot den volgen den dag uitgesteld. - De heer Eynard meldt mit Genêve, dat de graaf Capo-d'Istrias gelukkigden 9 januarijte Maltha is aangekomenhij rekende uiter lijk den 15 dier maand, op het Engêlsch linie-schip IFarspiteonder

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1