N°. 18. k MIDDELBURGSGHE COURANT. V - Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 3 februarij. De graaf Capo d'Istrias is van de Engefsche korvet Wolf, waarop hij zich te Ancona ingescheept had, ten einde -zich naar Maltha te begeven, overgestapt op het En- gelsch linieschip Marspite, dat onder weg op zee door hem ontmoet werd en mede naar Maltha bestemd was. Een gedeelte van de overblijfselen der Egyptische vloot is, den 20 december, naar men zegt met onderscheidene Grieksche familien aan boord; mtar Alexandria onder zeil gegaan. Ibrahim-pacha was, volgens dat berigr, met-het grootste-gedeelte zijner troepen in Morea gebleven, om daar de bevelen zijns vaders af te wachten. Het smaldeel, dat naar Alexandrre terug keerde zou onder weg met een Grieksch eskader slaags gerarakr zijn maar de overhand behouden hebben. Nader heeft men vernomen -dar dit zec-trcffen bestaan heeft in het nemen van eene Grieksche'sChooner uit Mainavan acht stukken geschut en 70 man, welke het Egyptisch smaldeel ontmoette en die zich zonder slag of stoot' dadelijk overgaf. F R A N IC R IJ K. PARIJS den 1 februarij. De aartsbisschop van Parijs heeftden 29 januarij bij een bevelschriftgelastdat op den 4 februarij ter gele- genheid van de opening der zitting, in de kerk van Notre Dame, eene piegtige mis -van den Heiligen Geest zal gevierd worden. Na gezegd te hebbendat de wijste en magtigste koning van Israëlin het ge voel van de ijdelheid van alle menschelijke wetenschap, en van de zwak heid van alle menschelijke pogingen zich tot den Heer der Heerscha ren wenddeom diens bijstand af te smeken haalt de aartsbisschop het gebed uit het 7de hoofdstuk van het Boek der Wijsheid aan en besluit dan aldus: „Dit is, en moet het gedurig gebed zijn van konin gen, en van hen, ahn wien zij hun vertrouwen schenken; van wetge vers regeringspersonen vgn hoofden dpr maatschappij en der huisge zinnen. Maar er zijn omstandi heden waarin dit gebed, met meer dan gewone verheffing en plegcigheidmoet herhaald wordenen zoo wil dan ook onze doorluchtige en godsdienstige vorstmet de prinsen van zijn huis, met de pairs des koningrijks en de afgevaardigden der gewesten, zich aan den voet der heilige altaren nederbuigen, om des hem,els ruimsten zegen over de belangrijke werkzaamheden af te sme ken welke eerlang een begin zullen nemen. Geheel Frankrijk zal zich op dien stond met zijnen koning vereeni gen. Het zal dien zegen met hem afsmeken om de zachtmoedigheid en dc .deugden van het moederlijk hart der Heilige Maagd. Deze vurige en eenstemmige smekingeudoor Maria ondersteund zullen het hart van onzen Gód bewegen; en zijne onuitputtelijke barmhartigheid, die voor ons reeds zoo rijk aan wonderen iszal dien omnetelijken schat der wijsheid milddadig voor ons openenwaaruit voor bijzondere per sonen en geheele volken het geluk en de onsterfelijkheid zoo ruimschoots voortvloeijen." Het dagblad le Constitutionnel maakt op eenige uitdrukkingen in dit bevelschrift de volgende aanmerkingen Op dë beraadslagingen eener vergaderingin welke de openbare be langen worden behandeld, de bescherming in te roepen van dat Wezen, hetwelk de grondslag van alle dingen isen die wil dat de mensch vrij zij om dat Hij heeft gewild dat hij gelukkig zoude zijn, is zonder twijfel een denkbeeld zoo heilzaam als zedelijken wij kunnen niet anders dan het zelve toejuichen. Maar het zij ons vergund aan mijn heer den aartsbis schop van Parijs te vragenof het ook noodig ware onder de godsdienst- plegtighedenin deze omstandigheid voorgeschrevenbetrachtingen te men gen die door de gansche Gallikaansche kerk zijn afgekeurd, en bekend zijn onder den naam van geheiligde hart van Jezusgeheiligde hart van Ma ria, hetgeen een iegelijk weet tot de liturgie van het Jezuitismus te be- hooren? Een ieder, welke van de grondregelen der kerk van Frankrijk is doordrongenis verbaasd van het hoofd dier kerk zich zoo openlijk van de vaste grondbeginselen harer grootste prelaten te zien verwijde ren enzonder twijfel onwillekeurigaan eene heillooze secte te zien behagendie zich van het maatschappelijke ligchaam heeft meester ge maakt om het te beheerschen en aan zich te onderwerpen. Is daaren boven de gelegenheid wel regt gekozen om aan de geloovigen de mis leidende devotien van het geheilis.de hart van Jezus-Christusen die van het geheiligde hart van Maria aan te bevelen Is het dan onder den invloed der mannendie deze vreemde betrachtingen in Frankrijk hebben terug gebragtdat de kamer, die zal geopend worden, is ver koren? en was het voegzaam om hare werkzaamheden, die, zoo wij hopen, aan ons land deszelfs geheele godsdienstige onafhankelijkheid zul len hergevenonder de Jezuitische congregatie te stellen Zullen wij het eindelijk zeggen, is men niet getroffen over het zonderling verband, hetwelk er bestaat tusschen de bewoordingen van het bevelschrift van mijn beer den aartsbisschop van Parijs, en die circulaire van Montrou- ge, waarbij negendaagsche gebeden voor het feest van Ignatius worden voorgeschreven, en welke men in menigte heeft verspreid, en door ons vroeger aan de publieke verachting is overgeleverd? Zoodanig zijn de gewigtige vragen, welke het, bij de opening van de zitting der kamers uitgevaardigde mandement of bevelschrift, doen ontstaan. „Een der grootste middelen door de Jezuiten gebruikt, om hunnen invloed uit te breiden en hunne heerschappij te vestigen, is steeds ge weest, om verbintenissen of broederschappen rondom zich op te rigcen, welke, in schijn vreemd aan dat genootschap, er nogtans de magtigste bijstanders van waren, en door hetzelve bestuurd werden. Bij alle ver standige gouvernementen zijn deze verbintenissen een voorwerp van on gerustheid geweest; er werd zorgvuldig een wakend oog op gehouden, en niet zelden werden er maatregelen ter harer beteugeling genomen. [De schrijver staaft dit laatste met voorbeelden uit de jaren 1758 en 1760, en besluit zijne aanmerkingen aldus:] Met de Jezuiten zijn alle die krachtige helpers hunner magt weder te voorschijn gekomen. Het is met medehulp dezer bondgenootende zer vermomde Jezuiten, dat zij zich overal, zoo wel in het bestuur als 111 het huisgezin, indringen; dat zij hunne verspieding, van het nede rige vertrekje van den portier tot in de zalen der ministers en het kabi net der vorsten, vestigen, en dat het huil gelukt, met dc publieke den 9 Februarij, rust, ook den vrede in den huisselijken kring te storen» De sChehdIHg dezer wetten en ordonnantiëndoor het ontstaan van verbodene broei derschappenmoet echter geene verwondering barenna de zoo verffle* tele en misdadige schending van alle de wetten en van alle onze regten door het laatste ministerie." De commissie, belast met het onderzoek naar den toestand deï secundaire scholen, heeft tot haren voorzitter benoemd den aartsbis* schop van Parijs, en tot haren secretaris den baron Mounier. De nieuwe prefect van politie heef; verscheidene verordeningen gemaakt tot het nakomen der reglementen op de geoorloofde speelhilizetl en het tegengaan van het geheim en verboden spel. Ook verzekert inert vrij algemeen, dat de minister van financiën het zoogenaamd geheim ka* binet van het bestuur der posterijen, waarover zoo dikwerf is geklaagd, heeft afgeschafc. Waarschijnlijk zal men Ook aan de verandering van mi nister le moeten toeschrijven, dat de pastoor van Apremont, die zich, na de jongste verkiezingen, op eene allerhevigste wijs tegen de kaulef der afgevaardigden op den kansel had uitgelatenniet alleen die onge paste taal van denzelven kansel heeft moeten herroepen, maar daarenbo ven naar elders zal worden verplaatst. Volgens eene berekening, in een der tijdschriften geplaatst, zou den van de 32 millioen inwoners van Frankrijk meer dan de helft niet kunnen lezen en van de 6 millioen kinderendie de jaren hebbert Onl ter school te gaannanuwelijks 1 millioen jongens en 500 duizend meisjes het school-onderwijs genieten. De heer de Bossangede vader, boekhandelaar te Parijs, heeft een werk, ter waarde van aooo franken, als prijs uitgeloofd, aan die geen der Fransche kunstenaars, welke van den Engelschen het geheim ont dekken kan van hun verheven schilderwerk op hoörn-pergament pêifi- ture sur vélin en reliefwaarvan eene proef in zijne kostbare boek- gallerij te zien is. Men heeft te Parijs, voor de boekbinderij, een band uitgevonden dlfl zich vernaauwt en verwijdt, naar mate men er bladen in of uitneemt i deze band is zoo wel geschikt voor gedrukte boeken als voor manu scripten en heeft hetzelfde voorkomen als andere gebondene boeken. Frankrijk bezit thans omtrent 273 openbare boekerijen, waarvütl 80 een getal van 3.345.287 boekdeelen bevatten. In de koninklijk* bibliotheek te Parijs vond meneenigen tijd geleden, 1,125,347 deelert» Van Perpignan schrijft mendat de beruchte Jeps dels EstatiyS den 20 januarij van Reynes in Frankrijk vertrokken is, om zich naaf Spanje en wel naar Berga te begeven. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 4 februarij. Het gouvernement van den lieer Mat* bouche het regt verkregen hebbende om ter genezing van behoeftig* stamelaarsgebruik te doen-maken van zijn geheim zoo heeft die heer dat geheim medegedeeld aan den heer Froidmontmed. doctor alhier, en kun nen dienvolgende de behoeftigen, mits voorzien van een behoorlijk be wijs van onvermogen zich bij gemelden heer Froidmont aanmeldenoirt gratis behandeld te worden. De echtgenoot van den heer Bleesfabriekant te Akenis dert 3 januarij 11. van haren veertienden zoon bevallen. Het behaagde den ko ning van Pruissen in der tijd peter te zijn van den zevenden zoon, etl thans heeft de kroonprins van Pruissen het wel van den veertiendert willen zijn. 'sGRAVENHAGE den 3 februarij. Bij een ontwerp van wet, be treffende den vrijen in- en uitvoer in. en uit de algeraeene rijks-entre- póts, wordt op den voorgrond gesteld het belang, om den aanvoer irt de Nederlandsche havens zoo wel als het vervoer langs dezelve tetl behoeve van handel en scheepvaartte bevorderen en alzoo het meest mogelijke nut te trekken van de gunstige ligging dezer landen. Bij het eerste artikel wordt de maatregel uitgestrekt tot alle zulke voprname handelstedenals de daartoe geschikte gebouwen en inrigtirt- gen zullen opleverenen wordt bepaald dat de goederen in entrepót opgeslagen, niet alleen in derzelver oorspronkelijke emballagie of fusta- gie naar zee zullen mogen worden uitgevoerd maar ook in andere na te zijn gesorteerd en omgewerkt, onder de noodige voorzorg tegetl misbruik. Bij het tweede artikel wordt het regt aan den Koning voorbehouden om uitzonderingen te maken op dien vrijdom, hetzij uit hoofde van dert aard der goederen of ter zake van derzelver bestemming, onder voor. waarde echter dat deze uitzonderingen steeds algemeen zullen zijnetl nimmer eene terugwerkende kracht hebben. Bij dit artikel schijnt men bijzonder te hebben gedacht aan de vreemde manufacturendie men naar onze overzeesche bezittingen zoude willen bestemmen, en aan het artikel der theein verband met onze uitrustingen naar China. Bij het derde artikel worden verordeningen voorgesteld ter bevor dering der tusschenvaartdoor middel der Nederlandsche vlag. Den 6. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, welke heden ten half twaalf uren een aanvang nam was Z. Exc. de minister van justitie tegenwoordig. Eenige verzoekschriften, meestal betrekking hebbende tot de voorgestelde geregtelijke verdeeling van het rijk, werden ongelezen in handen yan de commissie tot de petitien ge steld. Op heden aan de orde van den dag zijnde de beraadslagingen over het ontwerp van wetboek van burgerlijke regtsplegingeerste boek, hande lende van de wijs van procederen voor de kantons-gcregtenarrondisse- ments-regtbanken, provinciale hoven en den hoogenraad, werden de discussien verklaard geopen te zijn. De heer Barthélèmy ontwikkeldeals lid der commissie tot de redac tie van gemeld wetboekin eene welgestelde redevoeringwelke hij in de Fransche taal uitsprak, de bestanddeelenwelke tot grondslag van gemeld wetboek gestrekt hebben en lichtte dezelven nader toe. Na het eindigen dezer redevoering verzocht de heer de Meulenaercdat de zelve mogt worden gedruktwaartegen zich de heer van Reenen verzet te, op grond, dat hij het niet eens was met al hetgeen dat de spreker had aangehaald, en oordeelde, dat men betei daarmede behoorde te wachten tot dat de vergadering deswege haar gevoelen geuit had. De beraadslagingen over het ontwerp wederom hervat zijnde, voer den vervolgens nóg het woord de heeren le Cl era] Fockema, Donker Curtius en Beaaertswelke allen, in zeer uitgebreide redevoeringen,

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1