MIDDELBURGSCHE COUR N°. 16. Dingsdag GEWOON den 5 Februarij, NIEUWSTIJDINGEN. O O Ï'K &È*SW DUITSCHLAND. FRANKFORT den 29 januarij. Men wil in Weenen berigt hebben dat de vereenigde admiralen in de Middellandsche zee alle de vaste plaatsen opMorea, nog door Turksche troepen bezet, in staat van blok kade zouden hebben verklaard. De maatregel isuit hoofde der verzeke ringen van den admiraal de Rignydat men eerlang meer klemmende maatregelen zoude moeten nemen omtrent de Verhevene Porte, niet ge heel onwaarschijnlijkmaar verdient intusschen nog nadere toelichting en bevestiging. Volgens berigten uit Corfu van den 31 december, heeft de Turksche bezetting van het kasteel van Scio hetzelve bij verdrag aan de Grieken overgegeven. Dezelfde berigten melden, dat de generaal Church zich bij Missolun- ghi bevindten hetzelve van de landzijde ingesloten heeft. GROOT - BRITTANJE. LONDEN den 29 januarij. Heden is de zitting van het parlement namens den koningdoor eene daartoe benoemde commissie geopend, en wel met deze zeer belangrijke aanspraak My lords en Heerenwij zijn door Z. M. gelast u kennis te geven dat hoogstdezelve van alle vreemde vorsten en staten verzekeringen van hun verlangen blijft ontvangen om de betrekkingen van vriendschap met dit land te handhaven en dat de groote mogendheden van Europa dee- len in den ernstigen wensch van Z. M.om zich wel te verstaan om trent alle punten, die tot het behoud des vredes kunnen leiden. „Z. M. heeft sedert een geruim en tijd, met groote bezorgdheid, het oog gevestigd op den staat van zaken in het Oosten van Europa. Sedert verscheiden jaren is er oorlog gevoerd tusschen de Ottoman- nische Porte en de bewoners der Grieksche provinciën en eilanden die van weerszijde zich gekenmerkt heeft door buitensporigheden, waarte gen fde menschelijkheid opkwam. Gedurende dien strijd zijn de regten der onzijdige staten en de wet ten, die de onderlinge betrekkingen der beschaafde natiën regelen, herhaalde malen geschonden en is de vreemdzame koophandel van Zr. Ms. onderdanen aan menigvuldige storenis en aan rooverijen blootgesteld geworden welke te dikwerf door daden van geweld en wreedheid ver zwaard zijn. „Z. M. heeft het grootste verlangen gevoed om de rampen te doen eindigen en de gevaren af te wendenonafscheidbaar van vijandelijkhe den die de eenige uitzondering op de algemeene rust van Europa maken. Ernstig door de Grieken aangezocht om zijne goede diensten in het midden te brengenmet oogmerk om eene verzoening tusschen hen en de Ottomannische Porte te bewerkenheeft Z. M. tot dat einde maat regelen beraamd eerst met den keizer van Rusland en daarna met Z. Keizerl. M. en den koning van Frankrijk. Z. M. heeft bevolen om u voor te leggen afschriften van een pro tocol te St. Petersburg door de gevolmagtigden van Z. M. en van Z. Keizerl. M. den keizer van Rusland, den 4 april 1826 geteekend en van het traktaat tusschen Z. M. en de hoven der Tuilerien en van St. Petersburg, den 6 julij 1827 gesloten. In den loop der maatregelengenomen met het inzigt om het oog merk van het traktaat ten uitvoer te leggen heeft geheel buiten de verwachting van Z. M. in de haven van Navarino een gevecht plaats gehad tusschen de vloten der verbonden mogendheden en die der Otto mannische Porte. Niettegenstaande de dapperheid door de vereenigde vloot aan den dag gelegddoet het Z. M. zeer leeddat dit gevecht voorgevallen is met de zeemagt van een ouden bondgenootmaar hij voedt nog met vertrouwen de hoopdat deze onaangename gebeurtenis door geene verdere vijandelijkheden gevolgd zal worden en geen beletsel zijn zal voor het minzaam schikken der bestaande geschillen tusschen de Porie èn de Griekenwaartoe hét zoo duidelijk hun gemeen belang is te ge raken. „De nationale trouw handhavende, door het vervullen der verbinte nissen welke Z. M. heeft aangegaanzal hoogstdezelve nooit het groo te doel uit het oog verliezen, waarop alle zijne pogingen gerigt zijn geweest; het eindigen, namelijk, van den strijd tusschen de vijandige partijenhet duurzaam bepalen van hunne toekomstige betrekkingen tot 'elkander en het behoud van de rust van Europa op den grondslag waarop die sedert het laatst algemeen vredestraktaat is gevestigd geweest. Het strekt Zr. M. tot genoegen u te berigten dat het oogmerk waarom Z. M.op het verzoek van het hof van Lissabon, eene krijgs- magt naar Portugal gezonden had, bereikt is. De verpligtingen der goede "trouw vervuld, en de veiligheid en onafhankelijkheid van Portu gal verzekerd zijnde, zoo heeft Z. M. bevel gegeven om de krijgsben den thans 111 dat land dadelijk terug te roenen. „Wij zijn door Z. M. gelast ter uwer kennis te brengen, dat Z. M. traktaten van vriendschap en koophandel gesloten heeft met den keizer van Brazilië en met de Vereenigde Staten van Mexico waarvan u op Zr. Ms. bevel, afschriften zullen voorgelegd worden. Heet en van het Huis der Gemeenten Z. M. heeft bevolendat de staten der begrootingen voor het loopend jaar u zullen worden voor gelegd. Zij zijn opgemaakt met in achtneming van alle bezuiniging die met de behoeften van 's lands dienst strookt. Wij moetennamens Z. M.aan uwe spoedige aandacht een onderzoek naar den toestand van *s rijks inkomsten en uitgaven aanbevelen. Z. M. is verzekerd dat het u aangenaam zijn zal te vernemen dat, in weerwil van de vermindering, die hl eenige takken van inkom sten heeft plaats gehad het geheel bedrag der ontvangsten gedurende het laatste jaar de verwachtingen, die men bij het begin daarvan had, niet heeft te leur gesteld. My lords en Hoeden, Z. M. heeft ons bevolen u te zeggen, dat er eene aanzienlijke vermeerdering in den uitvoer der voornaamste artikelen van Britsche manufactuur heeft plaats gehad. Deze verbetering van onzen buitenlandscben handel heeft eene meer algemeene werkzaamheid aan de bevolking verschaft en levert een vol doend kenteeken op van de voortdurende vermindering dier belemme ringen in den handel, die onlangs de nationale nijverheid zoo diep hebben getroffen. Z. M. beveelt ons u te verzekerendat hij het stelligste vertrou wen heeft op uwe gestadige pogingen, 0111 het lot van alle klassen Zij ner onderdanen te verbeteren, en het groot voorwerp van Zr. Ms. zor gen de welvaart en het geluk van zijn volk te bevorderen." De hertog van Wellington heeft den post van opperbevelhebber van het leger nedergelegd. De werkzaamheden daarvan zullen door eene commissie worden waargenomen, en men verhaalt, dat lord Beresford sir George Murray en sir Herben Taylor tot leden dier commissie zul len benoemd worden. Het nieuw ministerie bestaat geheel uit Torys en zal duS de consti tutie handhaven, zoo als die in kerk en staat gevestigd is. Ook zal het .nooit het beginsel eener hervorming van het parlement voorstaan noch toegeven aan de eischen der Katholieken en even min de test- en corporatie-acten herroepen. Zoo als in 's konings aanspraak gezegd wordt zijn er bevelen ge zonden om de Engelsche troepen uit Portugal terug te doen komen zullende zij afgehaald worden door transportschepen die te Plymouth zeilree liggen. Het meerendeel dezer troepen komt naar Engeland of Schotland terugde Royal-Welch-fuseliers en het 43ste ligte infanterie regement moeten naar Gibraltar gaanhet nde regement infanterie naar Corfu en het 10de naar Maltha werwaarts zich ook het 85ste regement van liniedat te Gibraltar ligtbegeven moet. FRANKR IJ K. PARIJS den 29 januarij. Eergisteren is in Zr. Ms. paleis een be langrijke raau gehouden, ter zake van de aanspraak, met welke de wet gevende vergadering behoorde te worden geopend. Zoo men verzekert, heeft men de hoofdpunten der aanspraak in zeer gematigde bewoordin gen geheel en al op de constitutionele orde van zaken en de gelijkheid voor de wet willen vestigen, doch heeft zich onverwachts een vrij sterke tegenstand tegen dergelijke staatkunde opgedaan ten gevolge vail welken niets zoude zijn beslist geworden. Het voormalige ministeriele avondblad meldt, dat de gewezen mi nister de Villéle het tegenwoordige ministerie in de kamer der pairs zal ondersteunen. Deze verzekering zet eenige waarschijnlijkheid bij aan de meening dergenen die beweren, dat deze gewezen minister nog grootett invloed op het staatsbestuur uitoefent. De graaf van Montlosier zal zich voortaan van een der voornaam, ste dagbladen bedienen, om het Jezuitendom te bestrijden. Men raerkc nóg niet, dat de Jezuiten eenigzins voor maatregelen ten hunnen opzig- té beducht zijn. Zij genieten de bescherming van onderscheidene bis schoppen, en deze zullen, meenen zij, zich weten te doen gelden, als er iets tegen hen mogt beraamd wordende bisschoppelijke regtendia gezegd worden van goddelijken oorsprong te zijn, en waaraan dus geen wereldlijk gezag raag tornen, zullen, vertrouwen zij, als een schild ge bruikt worden, om hen te beveiligen en hunnen verderen wasdom te bevorderen, niet alleen in Frankrijk, maar ook in andere landen. Gisteren is het huwelijk van den oudsten zoon van den maarschalk Neyvorst van Moskowa, met de eenige dochter van den zeer vermo genden bankier Lafitte, in de kerk van St.Roch ingezegend. De kerk was geheel vervuld met de aanzienlijkste personen, zoo van den bur gerlijken, als van den militairen stand, onder welke laatste, inzonder heid bij de oude militairen, deze vereeniging eene meer dan gewone goedkeuring vindt. Des avonds heeft de heer Lafitte een allerprachtigst bal gegeven, waarop niet minder dan 2500 personen zijn genoodigd ge worden. De ruime plaats voor het hotel was te dien einde tn eene prachtige zaal veranderd. De heer Lafitte heeft aan zijne dochter een bruidschat van 12 mil- lioen geschonken. Bovendien heeft zij voor 500,000 fr. aan kleinodiën medekregen. Gemelde heer heeft voorts 50,000 fr. aan de armen van Parijs doen uitdeelenaan zes arme meisjes eene huwelijksgift, en aan ieder van zijne klerken 3000 fr. geschonken. y Den 29 heeft de beruchte geestelijke Contrafatto voor een ge deelte zijne welverdiende straf, bestaande in tentoonstelling en brand merk ondergaan zijnde hij verder tot dwangarbeid verooordeeld. Hij was ten hoogste aangedaan en vielbij het doen van het brandmerk in bezwijming. Eene ontzettende menigte vervulde de geregtsplaats. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 1 fehruarij. Onze stadgenootde heer van der Maelen vervaardiger van den Atlas Universelheeft de betuiging der goedkeu ring ontvangen van een der meest bevoegde regtersen daardoor te meer vereerend: wij zijn van goederhand onderrigt dat de beroemde rei ziger, de baron von Krusensternuit Petersburg, aan den auteur heeft gemelddat deszelfs atlasin zijne oogende volledigste is welke tot beden over de aardrijkskunde is uitgegeven, en dat hij zelfs de nieuwste ontdekking daarin heeft gevonden. Zoo de ongemeene zedigheid van den heer van der Maelen hem al belet dezen brief publiek te maken, uit hoofde van den lof welke hem daarin wordt toegezwaaidzoo ver heugen wij ons echter daarmede bekend te zijn geworden, en hierdoor in de gelegenheid te zijn eene regtmatige hulde toe te brengen aan deze keurige en belangrijke onderneming, die uit de beste bronnen is geput en met de meeste zorgvuldigheid is uitgevoerd. GENT den 2 fehruarij. De correctionele regtbank dezer stad heeft den heer Fr omen tschrijver van den Sentinelleveroordeeld wegens las tering, tot zes weken gevangenis, 50 boete en 250 schadevergoe ding jegens de civiele partij, vijfjaren berooving van zijn burgerregt en tot de kosten van het proces. [Wij zullen hierop nader terug komen.] ANTWERPEN den 31 januarij. Van 15 tot gedwongen arbeid ver oordeelde misdadigers, welke men, op hunnen togt van 's Hertogen bosch naar Vilvoorden, in de gevangenis te Westwezel geplaatst had, zijn er gedurende den nacht 10 ontvlugt. De autoriteiten hebben ter stond de krachtigste maatregelen genomen en de gewapende magt is naar alle kanten op de been om dezelven weder op te sporen. 's GRAVENHAGE den 31 januarij. De Tweede Kamer der Staten. Generaal heeft in hare zitting van heden, in welke 6$ leden opgeko men waren, op voorstel van den voorzitter en zonder tot eene hoofde lijke stemming over te gaau, besloten tot het doen drukken van het ver slag op het rekest van de boekdrukkers Laiigcnhuijzenverzoekende ;n-

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1