N°. 14. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag N1E UTVSTIJ DINGENi den 3i Januarij,. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 25 januarij. Men schrijft uit Konstantinopel den 2 januarijdat aldaar dagelijks notabelen uit de provinciën aanko men, om in voldoening aan een firman des sultans, van het begin van november, over den tegenwoordigen toestand en de belangen des rijks te raadplegen. Elke groote stad moet daartoe twee afgevaardigden zen den en elke kleine stad of dorp édnen. Dadelijk na de afreis der drie. gezanten heeft de Porte hare aandacht gevestigd op de achtergebleven onderdanen tot de natie van elk hunner behoorende, en die, zoo als reeds bekend is, onder hare bescherming genomen. Hoewel de rust in de hoofdstad ongestoord blijft voortduren, kan men zich echter niet verbergen, dat de zaken van het Turksche rijk in eene gfoote crisis verkeeren. De sultan verschilt in de wijs, waarop hij die zaken beschouwt., geheel en al van zijne voornaamste onderdanen. Het ministerie wil eene beslissende gebeurtenis zoo niet vermijdenten minste vertragen. -7» Vap de Bosnische grenzen schrijft men den 7 januarijdat de krijgstoerustingen aldaar een zeer ernstig aanzien verkrijgen. Er heerscht de beste verstandhouding tusschen de Turken en Oostenrijkers. Van de Russische grenzen, naar den kant van Turkije, heeft men berigt, dat alles er leven en beweging is, en aan de dagen van 1811 en 1812 doet denken. Van alle kanten trekken troepen tezamen, die op de plaats, welke zij veriaten hebben, door anderen vervangen worden. Men zou denken dat er vrij wat meer bedoeld werd dan de bevre diging van Griekenland, en daar het Ilussiesch financiewezen, sedert den heer van Cancrineenigzins verbeterd ismaar toch nog geen zware schokken lijden kangelooft mendatzonder gewigtige voor nemens en plannen dit alles, noodzakelijker wijs hoogst kostbaar, niet zou gebeuren. F R A N K R IJ K. PARYS den 25 januarijNa afloop van den raad eergisteren door den koning gehouden, zijn de ministers ten huize van den heer de St. Cricqminister van koophandel vergaderd geweest. De benoeming der commissie tot onderzoek naar den staat der se condaire geestelijke scholenis thans het voornaamste onderwerp der aanmerkingen van de verschillende dagbladen. De liberalen die daarin meenen te zien, dat de ministers gezind zijn, meer dan het vorig be stuur den weg der constitutie te bewandelen verheugen zich over den maatregel en beloven zich veel goeds van die commissie, onder wier leden vele mannen zijn die volkomen het algemeen vertrouwen bezitten en verdienen. Ondertusschen zijn er sommigendie niet ontveinzen dat er een merkelijk verschil bestaat tusschen het rapport, dat in der lijd door den heer Por«alieomwont Ja j*aeU»v vu»» heer de Josier, in de kamer der pairs uitgebragt is, en het rapport, dat liij nu als minister aan den koning heeft gedaandaar uit het eerste duidelijk scheen te blijkendat de bestaande wetten in de daad geschonden wa ren en men uit het tweede moet opmaken dat de minister niet ge heel overtuigd is van die schendingom dat hijin plaats van de wet ten te doen uitvoeren, eerst de zaak nog onderzocht wil hebben. Hier tegen merkt men evenwel aan dat de minister zeer wel overtuigd kan zijn, dat *s lands wetten geschonden worden; maar die schending in bijzonderheden dient te kennen ora daartegen gepaste maatregelen te verordenen. De vice-admiraal de Rigny heeft een verslag ingezonden aan den minister van marine en koloniën, gedagteekend den 9 november, waar in hij zeer klaagt over de voortdurende zeerooverjjen der Grieksche ka pers. In dat verslag vindt men eene opgave van eene buitengewoon stoutmoedige daad vaneenen Franschen zee-officierBissonen van een stuurman, Tremintin. Deze officier namelijk, was door het Fransche fre gat la Mdgiciennemet 15 mangeplaatst aan boord van eenen door hetzelve genomen Griekschen kaper, doch werd den 5 november door 2 groote Grieksche mistiekenieder met ruim 50 koppen bemand, aan gevallen. Nadat nu reeds 9 Franschen waren gesneuveld en het dek van het schip door de Grieken was ingenomenriep de bevelhebber de over geblevene Franschen toe, zich in de zee te werpen, en bleef hij alleen met den stuurman, die van zijn kloekmoedig besluit bevorens was on- derrigt, en die gezworen had zijnen bevelhebber niet te verlaten, te mid den der Griekenover. Nu wist hij ongemerkt eene brandende lont in de kruidkamer te werpen en hij sprong met den stuurman en de Grie ken in de lucht. De 4 overgeblevene Fransche matrozen, die zich op bevel van den officier in zee geworpen haddenbereikten ongekwetst den wal: de stuurman, hoewel zeer zwaar gewond; werd echter le vendig aan land geworpenen den volgenden dag vond men aan het strand 70 Grieksche en 4 Fransche lijken. In-de laatste zittingen van de Portugesche kamer der afgevaardig den hadden de beraadslagingen geloopen over een ontwerp van wet be treffende de drukpers. De rapporteur over die wet had aangemerkt, dat de vrijheid der drukpers een gedeelte uitmaakte van het algemeen regt der Portugezen, maar dat zij daarvan sedert 249 jaren verstoken waren, ten gevolge van een decreet van 4 december 1576, houdende instelling van de censuur. De 24 eerste artikelen van het ontwerp waren reeds aangenomen hetzelve laat veel ruimte aan de drukpers ten opzigte van staatkundige onderwerpen; maar in godsdienstige zaken zijn de beper kingen zeer streng. Volgens brieven van Lissabon van den 12 dezer, is het niet onmo gelijk dat de koningin-weduwe Portugal zal verlaten, om zich naar Rome te begeven. Tot dat de infant dom Mignel te Lissabon zal aangekomen zijnschijnt tr geene verandering in het Portugeesch ministerie te zullen plaatsgrij pen; maar men gelooft, dat, zoodra de prins de teugels van het be wind aanvaard heeft, de graaf de Villareal, die. hem vergezeld, minister van oorlog zal worden. Men spreekt veel in Lissabon van het vertrek der Engelsche troepen als ophanden zijnde. NEDERLANDEN. QENT den 25 januarij. Z. Exc. de gouverneur dezer provincie heeft den 21 dezer geheel de linie van het nieuwe kanaal van Neuzen bezigtigd. Men verzekert, dat deze magistraat al de Werken iri délt besten staat gevonden heeft. Iletsdhijrtt, dat de schade, door de btii« tengewone wassing des Waters veroorzaakt, Zeer gering en Zelfs mindcf is dan die, welke gedurende den winter, aan de andere vaarten der provincie, door de hoogte des waters toegebragt is. Het water, dat zoo zeer in de verledene week gewassen was begint ntt te dalen. I)e berigten van de Opper-Schelde zijn ook voldoende. Den 26. Onze maatschappij van taal- en letterkunde hield gis- reren onder voorzitting Van den wel-eerw. heer en hoogleeraar Schrant eene gewone vergaderingwelke vereerd werd met de tegenwoordigheid van Zijne Exc. den gouverneur van Oost-Vlaanderen. In die vergade- ring las de hoogleeraar Mahne eene verhandeling over de geneigdheid tot gezelligheidwelke den mensch is aangeboren. De correctionele regtbank dezer stad heeft gisteren den heer Ploft* don de Cockvicaris te Calloo, veroordeeld tot eene gevangenis van 6 dagen en eene boete van f 25, omdat hij gewelddadig, door slagen etl bedreigingenverscheidene personen genoodzaakt had 0111 de uitoefehifig van de godsdienst in de kerk van die gemeente bij te wonen. In de zelfde zitting is Charles Baesparcikulier te Meeriebeke, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis en 8 boete, omdat hij, door het veroorzaken van ongeregeldheden en wanorden in de kerk dier gemeente, de uitoefe ning van de godsdienst verhinderd had. BRUGGE den 23 januarij. Bij besluit van den 31 december 11., heeft de regering dezer stad toegelaten, dat er, op den 15 junij aanstaan de een concours zal plaats hebbenwaarop al de muziek-genootschsip- pen, zoo wel buitenlandsche als binnenlandsche, zullen genoodigd wor den, en waarvan de noodige brieven in den loep van februari) zulletl uitgegeveu worden. Het philharmoniek genootschap zal, van Zijnen kant, niets verzuimen, om dit feest een der luisterrijkste te maken welke ooit in deze stad plaats gehad hebben. BINCII (prov. Henegouwen') den 24 januarij. Dezer dagen heeft al hier eene zonderlinge bekeering plaats gehad. De priester Rinustbe rucht verdediger van den vermaarden Carnoten voorheen schrijv'er van zeker Fransch dagblad hetwelk voor eenige jaren in Gent gedrukt is daarna opsteller van het voormalig Journal de Bruxellesdoch tegen woordig verbonden aan het koninklijk collegie dezer stad, heeft Zich plegtig met de heilige Roomsch-Katholieke kerk verzoend, Van Welke hij.sedert langen tijd afgescheiden leefde. De acte dezer verzoening is, op verzoek van den heer Rioust, den 20 dezer van den predikstoel in onze parochiekerk afgelezen. Mogtcn alle andere afgevallen priesters door het voorbeeld van den heer Rioust worden bewogen om het pad der deugd weder in te slaan 1 's GRAVENHAGE den 27 januarij. Aan den heer J. Ceel, tweeden bibliothekaris aan de hooge school te Leyden is door Z. M. de titel van professor Honorarius verleend. tot professoren bij de genees-heel- en verloskundige school te Am sterdam de heeren H. F. Thyssenmed. doctor aldaarvoor de genees kunde, en P. Hendrikszprofessor te Groningen, voor de heel- etl verloskunde. De stoom-wagen of het stoom-rijtuigdoor den heer Gurney ver- vaardigd, is thans het onderwerp van vele gesprekken in Londen, en houdt, te midden der staatkundige gebeurtenissen, ook de dagbladen bezig. Deze wagen is door den heer Gurney volgens geheel nieuwe beginselen zamengesteld en wordt verzekerd volkomen aan het doel te beantwoordenzonder dat de personen aan eenig gevaar blootgesteld zijn. De wagen of koets heeft veel overeenkomst met de Engelsche stage-coachesof diligences, doch is iets grooter en hooger, en is in- gerigt voor zes personen van binnen en vijftien van buiten. Dezelve loopt op zes wielen van welke vier op de gewone wijs en twee ge heel vooraan zijn geplaatstwelke laatste met een' stuurboom in ver band staanwaardoor het geheele werktuig bestuurd wordt. De machine heeft de kracht van zestien paardenvan welke gewoonlijk slechts de helft gebruikt wordt, en bij het oprijden van eene hoogte of berg die van twaalf. De heer Gurney heeft met deze koets reeds meermalen proeven genomenwelkezoo wel aan hem als aan de toeschouwers, zeer voldaan hebben. Het dagblad van Liverpodlthe AlUongeeft het navolgende red middel op, voor drenkelingen: De heer Bourgeoisegeroepen bij een persoon die gedurende »o minuten onder water geweest, en daaruit ge holpen volgens de vrij algemeen bestaande maar verderfelijke gewoon te met het hoofd naar beneden gedragen washad gedurende een ge heel uur, alle gewone hulpmiddelen vruchteloos aangewend; eindelijk echter ontsprong eene enkele droppel bloeds uit eene geopende ader; dadelijk werden den lijder een laatband aan den arm gehecht en hem 10 oneen bloed afgetapttoen herstelde zich de omloop des bloeds en de ademhaling trapsgewijze, maar kort daarna kreeg de patiënt hevige stuip trekkingen en ontzettende zenuwtoevallenoocehblikkeüjk werd de ader lating herhsgjd, met dat gevolg, dat de lijder in eenen zachten slaap geraakte; eene derde aderlating bragt den volgenden morgen deszelts geheele herstel te weeg. De heer Bourgeoise besluit hieruit, dat men nimmer de hoop op redding eens drenkelings moet opgeven, zoo lang bij het ligchaam geene teekenen van bederf aanwezig zijn. MIDDELBURG dén 30 januarij. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 januarij jl.no. 89, zijn voor deze provincie benoemd: Tot hoofd-controleur van het kadastertijdelijk belast met de waarne ming der inspectie, de heer G. Noot, thans controleur in Zuid-Holland. Tot tijdelijken controleur de heer J. de Rosathans ontvanger der be lastingen te Krommcnei in Noord-Holland E11 tot tijdelijken controleur voor de provincie Antwerpen, de heer IV. van Cittersthans surnumerair in deze provincie. Nog zijn door Z. M. benoemdtot gezworenen van den polder van Hoedekenskerke in plaats van Jan Kakebeeke overleden, Johannes de Boeen in plaats van Pieter Pieterse Dondertoverleden Pieter de Korne. Tot gezworen van het dijks-kollegie van Baarland, c. a.in plaats van Isaac van de Guchteoverleden, Albertus de Friese. Tot gezworen in de polders onder Oud-Vosmeer, in plaats van van 'den Oudendijk Rochustot andere functien benoemdIFillem Plevier Catshoek. i^UUl Z- C icc. «fa*» a« nnmviimiiaobUC 1.1KWCU l. ij li UC uvsvmu

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1