MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°. 12. Zaturdag den 26 Januarij. nieuwstijdingen. DUITS CHLAND. FRANKFORT den 18 januarij. Volgens eene uit Oostenrijk mede gedeelde opgave, bestaat de Oostenrijksche armee tegenwoordig in vredestijd uit 200,000 man en kan dezelve in oorlogstijd tot 500,000 man gebragt worden. De nota van wege Rusland, omtrent zijne inzigten jegens de Portebekend gemaaktis van den volgenden inhoudOp een tijd dat het beslissend gevecht, hetwelk de vereenigde eskaders zich heb ben genoodzaakt gezien aan de Tu rksch-Egyptische vloot in de haven van Navarino te leveren, elks aandacht tot zich trekt, is het gepast, het oogpunt te doen kennen, waaruit het Russisch kabinet deze gedenk waardige gebeurtenis beschouwt. Zijne begeerte zou in de eerste plaats geweest zijnom het traktaat van Londen zonder bloedvergieten te hebben zien uitvoeren en in zooverre betreurt het Russisch kabinet zijnen triomf; maar zoo dit onmogelijk wasdan heeft de keizer zoo dadelijk erkend, dat, inde noodzakelijkheid gebragt, om te kiezen tus- schen het zien mislukken van het voorname doel van dat traktaat, door de vernietiging der Grieken op het vaste land en door de landingen waarmede Ibrahim-pacha de eilanden van den Archipel bedreigde na de bewijzen van ontrouwwelke hij gegeven had door het breken van zijn woord en van den wapenstilstand, die op den 13 (25) september plegtig met hem gesloten wasde admiraalsdie met de vredelievend- ste gezindheid de haven van Navarino binnengeloopen en er aangeval len waren door het gevecht aan te nemenniets anders gedaan heb ben dan de instructien volgen, die hun gegeven waren, en dat zij de gemeene zaak met goed gevolg hebben gediend. De slag van Navarino stelt het verbond en de staatkunde dier mo gendheden welke het traktaat van Londen geteekend hebben in haar waar daglicht. Hij geeft grond om te hopen dat het Turksche gou vernementna ten laatste over zijne dwalingen ingelicht te zijn, zich zal haasten om die voorwaarden aan te nemen, welke het ja eenige op offeringen kosten, maar die het te gelijker tijd eenige wezenlijke ver goeding bezorgen. De besluiten van den sultan zullen thans beslissen, welke die» van den doorluchtigen souverein van het Russisch rijk zullen wezen. In allen gevalle, hetzij de Porte zich naar den wensch des keizers gedragehetzij dat zij door vijandelijke maatregelen de nadee- len van haren toestand nog vergrootteZ. M. heeft vast besloten in volkomen overeenstemming met Engeland en Frankrijkhet traktaat van 6 julij door te zetten, er met dezelfde verbondenen de weldadige bepalingen van ten uitvoer te brengenen in lederen stand van zaken het edel beginsel vast te houden, waardoor aan ieder der verbonden partijen elk plan van vergrooting bij wege van verovering of van elk ander uitsluitend voorregt ontzegd wordt." Berigten uit Konstnntinopel van den 18 behelzen dat de groote heer voornemens was binnen kort naar Adrlanopel te vertrekkenom er de nieuwe troepen te organiseren. De Turksche regering zou al de schepen met granendie de natiën der verbonden mogendheden toebe hoorden, onder beslag gelegd en geen firman naar de Zwarte zee meer daaraan uitgereikt hebben. Men verhaalt het volgende voorbeeld van zelfs-opoffering Een kind van 6 jaren onlangs in de Don gevallen zijnde, wierp zich (le vrouw van een' Kozak, ofschoon zwanger zijnde, in die rivier, be reikte het kind al zwemmende en bragt het gelukkig op den oever. De Jteizer van Ruslandvan deze schoone daad onderrigtheeft bevolen dat aan deze vrouw eene gouden medaille, met eene som van 1000 roe bels zoude worden ter hand gestelddat deze daad in de dagbladen des rijks zoude worden vermeld; en dat, ingeval deze vrouw eenen zoon mogt ter wereld brengendeze ten koste der kroon zal worden opgevoed, en, ioo het eene dochter mogt zijn, zij eene bruidschat van 1000 roebels zoude genieten. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18 januarij. Eene der gewigtigste binnenlandsche aangelegenheden, op welke eene ministeriele verandering invloed kan hebben, betreft de emancipatie der belijders van de Roomsch-Katholie- ke godsdienst. De staatkunde van het thans ontbonden wordende mi nisterie was dat het aan de ministers vrij zoude staan, om hunne per- sonelijke gevoelens dien aangaande te openbarenen de beslissing aan de wijsheid van het parlement over te laten. Den 18 december bevond de admiraal Codrington zich steeds in Malta en scheen er niet aan eenige verdere krijgsverrigting ter zee ook niet aan het blokkeren der Dardanellen te worden gedacht. Uit Ierland wordt bij de jongste berigten gemeld, dat er meer dan gewone maatregelen van politie noodig zijn geweest om dezer da gen de rust en vooral de veiligheid der Protestantenwelke scheen bedreigd re worden te handhaven. Ten gevolge fan ,dien hebben de zelve adressen van dankbetuiging voor de betoonde waakzaamheid aan de regeringspersonen ingeleverd. Men heeft, door middel van eene duikersklok', de werken van den doorgang onder de Theems onderzocht en bevonden, dat er moge lijkheid is om *het werk voort te zetten. Er zijn ongeveer 700 met aarde gevulde zakken gereed gemaakt.om dfzelye in de rivier te wel pen en alzoo de opening in het gewelf te stoppen. De lijken der in de tunnel omgekomen arbeiders zijn nqg niet wedergevonden. F R A N K R IJ K. PARIJS den 19 januarij. Z. M. heeft den minister van binnenland sche zaken, den heer de Martignactot nadere voorziening, belast met de functien van grootmeester der universiteit, welke bevorens door den minister van eeredienstden bisschop van Hermopolis werden be kleed doch welke, met het overige toezigt over het onderwijs. *an Z. Exc. zijn ontnomen. De heer de Martignac gaat voort met het daafstellen van heilzame veranderingen. Reeds heeft hij het lastige toe zigt der Parijsche tolbedienden, ten aanzien der naar buiten 's lands uitgevoerde boeken tot groot gerijf van den boekhandelopgeheven en eene verandering in de zamenstelling van het stedelijk bestuur dezer hoofdstad beloofd. Voorts heeft Z. M.bij eene nieuwe ordonnantie, aan den burggraaf de Cauxin plaats van den eerst gegeven titel van minister secretaris van staat van de administratie van oorlog, den vollen titel van minister secretaris van $.taat vanjj^riog toegekenden ajleen de voorclrngtey voof het leger voor Z. K. II. den, dauphin blijven voorbehoudéh. Wamreèt men de betuigingenwaarmede, de heer de Champagnydie ouder Z. K. H. den dauphin met het personeel, aan het ministerie van oor. log is belast, zijne nieuwe betrekking heeft aanvaard als de uitdruk king van de waarachtige gevoelens van den dauphin mag beschouwen* dan mag men zich van deszelfs bestuur het beste voorstellen. De heer Champagny heeftnamelijkzijnen onderhoorigen verzekerddat het 'sprinsen wil was, dat zij hunne rapporten met de grootste onpartij digheid en waarheidsliefde zouden inrigten geen acht zouden slaan op gunsten aanbeveling, maar alleen op regt en verdiensten. Men zegtdat er eene commissie benoemd zal worden op voordrage van tien minister van justitie, den heer de Portalis, ten einde den staat der wetgeving betrekkelijk het bestaan van de geestelijke mannen-con- gregatien te onderzoeken waarschijnlijk met oogmerk om 's lands wet ten tegen de Jezuiten te doen handhaven. Hierover moetzoo men geruchten gelooven mag, het ministerie verdeeld zijn in gevoelens, en dit is niet onnatuurlijk, indien men zich herinnert, hoe de heer Frays- sinous, de bisschop van Hermopolis, die steeds lid van het bestuur ge bleven is, de Jezuiten heeft verdedigd en bevoordeeld. Ook verheffen deze hunne stem hooger dan ooiten schijnen door hetgeen men in hun ne bladen vindtgeen oogenblik te twijfelen aan het winnen van hun ne zaak. Bij herhaling is er geklaagd, dat het bestuur der posterijen het ge- heim der brieven schond en niemand aan den post iets van belang kon toevertrouwen. Thans heeft de heer Nestor de Lamarque het volgende berigt iri de dagbladen doen plaatsen: Ik heb de eer te berigten, dat ik op het parket van den heer pro cureur des konings bij de regtbank van eersten aanleg der Seine eene klagte heb nedergelegd tegen den heer de Vaulchier, directeur-generaal der posterijen, als schuldig of verantwoordelijk wegens het openbreken van een mijner brieven naar Cahors. Dit misdrijf kan alleen zijn ge pleegd door het hoofd-bestuur der posterijen te Parijsvermits ik den brief zelf aan het kantoor heb gebragten de directeur en inspecteur der posterijen van Cahors de voorzigtigheid hebben gehadop den rug dej briefs te schrijven, dat dezelve aldaar open is ontvangen. Ik weet nietof eenige geschriftendie ik onlangs in het licht heb gegeven, en waarin ik mijnen afkeer van een allesbedervend bestuur niet heb ontveinsd, mij dit hatelijke onderzoek hebben op den hals ge haald. Ih allen geval is hetzelve eene schending van de openbare trouw en een vergrijp tegen alle zedelijkheidmet uitzondering echter van die der Jezuiten." NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 januarij. Bij besluit van Z. M., van den 2 de zer, is de wel-eerw. heer RijkeProtestantsch leeraar te Brussel, se cretaris van de koninklijke maatschappij van nationale taal en letterkun de, genaamd Concordiabenoemd geworden tot president der directie voor de zaken van de Hervormde eeredienst in de Zuidelijke provinciën. ANTWERPEN den 22 januarij. Op de werven van de heeren Car- pentier en Marguerie geene plaats meer zijnde om schepen op te zetten, zoo laten twee reeders dezer stad buiten de Bagijnenpoort twee schepen bouwen het eene van 300 en het andere van 800 tonnen. GORINCHEM den 22 januarij. Heden namiddag is de dijk van het Steenenhoeks kanaal doorgebroken, juist voor de Gorinchemsche water molens waardoor het water uit dat kanaal(dat in den top stondin den Gorinchemschen polder stroomt, en dien geheel inundeert. Op de plaats van den doorbraak is een gedeelte dijks weggezaktde noodige maatregelen, tot voorkoming van ergere gevolgen, zullen, naar men hooptbij tijds door de commissie van Steenenhoek worden daargesteld tot wering van het mogelijk ongegrond vermoeden, als of het gebeur de aan verzuim der noodige voorzorgen te wijten ware. AMSTERDAM den 22 januarij. Ten gevolge van het bedanken van ds. A. Franken voor de op zijn wel eerw. uitgebragte beroeping is ter vervulling der bestaande vacatureuit de vroeger gemaakte drietallen gemaakt het navolgend groot drietaldd. Jan Jacob van Voorst, predikant te Zutphen; Herman Fangmanpredikant te Schie dam en Bartout van der Feen predikant te Middelburgwaaruit be roepen is ds. Jan Jacob van Voorst. ROTTERDAM den 23 januarij. Tot op heden zijn door den heer dr. Lusardi in het gasthuis alhier drie-en-veertig blinden geopereerd, en van deze zijn reeds bij drie-en-twintig zijne kunstbewerkingen met het gelukkigst gevolg bekroond, daar zij allen hun gezigt terug bekomen hebben en van de ondergane operatie geheel hersteld zijn. Onder deze personen bevonden zich vier blindgeborenen, veertien die van de ca taract geligt zijn en vijf die eene artificiële pupil hebben bekomen; daarentegen zijn er twee blinden vruchteloos geopereerd; de overige achttien lijders bevinden zich nog onder behandeling. MIDDELBURG den 25 januarij. De zamenstelling van het nieuw Engelsch ministerie is alduseerste lord der tresoriede hertog van Wellington; president van den raad, de graaf Bathurstgeheim-ze gel, lord Ellenborough secretaris voor de buitenlandsch.e zaken de graaf Dndley; voor de binnenlandsche zaken, de heer Peel; voor de koloniën de heer Huskisson kanselier van den exchequer, de heer Henry Goulburn; lord kanselier, lord Lyndhurst; president van het bureau van controle, lord Melville; directeur der munt, de heer Merries president van het bureau van koophandelde heer Grantkanselier van het hertogdom van Lancaster, lord Aberdeensecretaris van oorlog, lord Palmerston. Dit nieuw ministerie wordt geacht] dezelfde grondbeginselen te hebben als diewelke langen tijd door lord Liverpool zijn gevolgd. Men wacht alsnu eene wijziging ten aanzien van de vorderingen der Roomsch- Katholieken. De voortduring van lord Dudley voor de buitenlandsche zaken doet geene wezenlijke veranderi«g in de zaken van Turkije te gemoet zien. ZEE-T IJ DINGEN. AMSTERDAM den 22 januarij. Zr. Ms. brik de Gier. is dén io van Mabon te Toulon aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1