N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. 11. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 14 ianuartj. Den 12 ja nu ar ij heelt er [zoo als wij reeds met een woord hebben gemeld] eene nieuwe doorbraak in den gang onder de Theems plaats gehad, op het oogenblik dat 130 werklieden, onder het opzigt van den heer Brunei, den jongen, daarin werkzaam waren. Men was dien morgen aan de westelijke zijde van het schild no. 1 bezig met graven en scheen geen gevaar te vermoeden ofschoon de grond, die tot nu toe hard en kleiachtig was, losser werd en eenig meerder water dan gewoó'nlïjTc doorliet. De vloed was naauwelijks be gonnen toenwaarschijnlijk door de meerdere drukking van het hoo- ge water, de grond .zich plotselipg uitzette en eene grdote hoeveelheid modder in den gang drong. De vakken no. 1 en 2 bezweken, en het water der rivier drórt g met ziilk èène hevigheid door de opening., dat er geene mogelijkheid bestond om daaraan eenigen wederstand te bie den. Groóte ontsteltenis orider de werklieden, die slechts op lijfsbehoud moesten Bedacht zijn was daarVan het natuurlijk gevolg. Het g'edruisch van het instortend water verdoofde elk ander geluidterwijl ook de gaz-lichten uitgebiuscht werden. Diegenen welke zich het naast bij het obstefijk gewelf bevondenreddeden zich het gemakkelijkst; ande ren werden door de kratht van het water tot het einde van den gang voortgeduwdén daardoor behouden. Achttien derzelven werden geheel door het water bedolven en met geweld tegen het houtwerk ge worpen zoo dat zij zeer veel leed daarvan haddentwaalf van hen werden nogmeer dood dan levendgereddoch de overige zes meestal vaders van huisgezinnen, verdronken. De heer Brunei, die aan het meeste gevaar was blootgesteld, en nog zoo veel mogelijk voor het behoud zijner onderhoorigen schijnt gezorgd te hebbenbereikte al zwemmende den uitgang, hetgeen hem te moeijelijker viel, daar hij zich aan zijn been gekwetst had. Uit gedane onderzoekingen is geblekendat de opening in het werk van minder gevaarlijken aard is dan die, welke in mei des vorigen jaars daarin plaats had. Dezelve zal omstreeks zeven voeten lang zijn, en, niettegenstaande de krachtwaarmede het water daardoor gestroomd is schijnt de grond aan beide zijden in zijn geheel gebleven te zijn. De ingenieur Brunei heeft dan ook aan eene vergadering van het bestuur der maatschappij voor deze ondernemingdie reeds op den eigen dag van het ongeluk plaats had, verklaard, dat hij nog niet wanhoopte, öm ook deze hinderpaal te boven te komen, en dat hij zelfs niet twij felde, of zijn werk zoude eenmaal met eenen gelukkigen uitslag be kroond worden, ofschoon daartoe thans meerder tjjd zoude gevorderd Worden. De werklieden hadden ook den moed niet opgegevenen waren den 13 januarij reeds weder druk, bezig, om het noodige bijeen te brengenten einde de opening te stoppen. Of intusschen de onder neming zal worden voortgezetdan of men dezelve zal laten varen fiangt alleen af van de vergadering der deelhebbers, die eerlang zal wor den bijeengeroepen. Zéker gaat hetdat daarvoor thans weder grootere sommen zuilen benoodigd zijn. De infant dom Miguel had, slechts weinige dagen vóór dit ongeluk, de werken onder dé Thefems in oogenschouw genomenen de hertog van Clarence was voornemens geweest, dit den 26 januarij te doen. LONDEN den 18 januarij. Ten aanzien onzer ministeriele verande ringen is nog niets definitief geregelden van alle dezer dagen daardm- trent verspreidde geruchten, verdient alleen dat eenig geloof, hetwelk heden ter beurze in onilö'óp kwam en volgens hetwelk lofd Bathurst als eerste minister, en rnr. Herries als kanselier van de schatkist Zoü- fien zijn aangesteld, en dit gerucht, hetwelk men voor niet ongegrond houdt, schijnt tevens te beloven, dat men onverwijld met de zamen- stelling van een nieuiv ministerie geheel klaar zal komen. Z. K. H. dom Miguel heeft Londen ten hoogstëns voldaan verla ten en is gisteren te Plijmouth aangekomen, en aldaar met veel eer en plegtigheid ontvangen. 1 Uit de laatste berigten uit China blijkt, dat de opstand der Tar taren nog ver was van gedempt te zijn, hoezeer de Chinezen verzeke ren dat de oproerlingen bij alle gelegenheden geslagen worden. F R AN KR U K. PARIJS den 18 januarij. Men is het vrij algemeen eens over de zuiverheid van de bedoelingen der nieuw verkozen ministers over de Verkleefdheid aan den souverein, hunnen eerbied voor de charteren men ontzegt hun geen bedrevenheid in de behandeling der zaken maar men vroeg elkander, voor dat hunne benoeming zeker was of zij eene meerderheid in de kamers der vertegenwoordigers zouden kunnen beko men Sommigen hadden gedacht, dat men wel zou doenhet nieuw ministerie te doen bestaan uit lieden van verschillende, ja, wat meer is, van vlak tegen elkander strijdende gevoelens. Dit plan kon niets goeds opleveren. Andere plannen waren even weinig belovend. Men heeft dus in de gegeven omstandigheden niet moeten letten op reeds bestaan de betrekkingen tusschen sommige personen eti de partijen, waarvan zij de drganeii Zijn, maar moeten omzien naar zulke mannen, die, al heb ben zij thans nog geene meerderheid in de kamers, die door hun gedrag ztillen verkrijgen. Hetgeen de natie, hetgeen de kamers verlangen is een gematigd maar sterk ministerie; een ministerie, dat zijne plannen van bestuur met wijsheid vormt en die zonder slinkschê streken ten uit voer brengt. Waar de natie, waar de kamers belang bij hebben is, dat het ministerie aan den eenen kant de waardigheid van de kroon wete op te houden, en dat het aan den anderen kant de charter wete te doen eerbiedigen. Een ministeriedat dezen weg met vaste schreden bewandelten geeif ander rigtsnoer zijner daden kent, dan dat der wet, dat alleen de hand slaat aan de inrigtingen der Franschen'om die zoo wel voor den troon als voor de onderdanen geschikter te makendat goeden raad dank baar zal aannemen-, en niets zal van zich stooten dan gevaarlijke begin selen en onbillijke of overdreven aanmatigingeuzulk een ministerie behoeft zich niet te bekommeren 0111 tot eene meerderheid in de kamer te h,ehoorendie meerderheid zal weldra tot het minis terie naderen. ..Ongetwijfeld zal het ook vijanden hebben. Het had er reeds den tweeden dag van zijn bgstaan; maar dit verschrikt noch verwondert. deo 24 Januarij. Men ziet juist in Frankrijken het volk kan niet lang van dott weg geleid worden. Tegenstand, die uit eene andere bro» voortvloeide dan het algemeen welzijnzou weldra op zijne waarde geschat worden. De heeren gedeputeerden zijn bij besloten brieven, door den koning eigenhandig onderteekend uitgenoodigd om zich den 5 februarij bij de opening der kamers te doen vinden. - Men verhaaltdat men in het koninklijk museum van Egyptische oudheden een schandelijk bedrog heeft ontdekt, hierin bestaande, dat verscheidene kisten, die gekocht waren als kostbare mummiën te bevat- ten, afkomstig uit de graven der oude koningen van Opper-Egypte niets anders inhielden dan lijken, die niet lang geleden door Arabieren' waren gebalsemdom die voor mummiën te laten doorgaan. De be dorven luchtdie deze kisten verspreiddenheeft de bedriegerij aan iten-dag georagt, en men is genoodzaakt geweest, die zoogenaamde ou- de konings lijken ter aarde te bestellen. Den 2 dezer heeft de infante-regentes van Portugal de vergade ring der cortes geopend met eene aanspraak, waarin zij, na de loftuitin gen bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk, zegt, dat er voor da cortes nog zeer veel te doen valt om het staatsgebouw te voltooijen dat dom Miguel door de wet en de bevelen van Z. M. tot regent de* koningrijks is aangesteld en zich thans op zijne reis naar Portugal, in Engelandbevindtdat hij gevoelens heeft aan den dag gelegdwélke' srrooken met die zijns doorluchtigen broedersen dat deze gebeurtenis overeenkomende met de staatkundige bedoelingen der groote natiën en' gezamenlijk met de maatregelendoor het gouvernement genomen al len tweespalt tot zwijgen gebragt en de rust in het land hersteld hééft Zij verzekert verder, dat Spanje, de belangen inziende, die het gan- sche Schier-eiland vereenigénalle pogingenWelke onrustige geesten beproeven om die kalmte te storen, opregtelijk tegenwerkt. Verder verzeke r zij, dat de geldmiddelen geen ongunstig aanzien hebben en dat er hoop isdat de bank haar credietdóór de hulp van het gon- vernement, weldra zal herstellen. N ED ERLANDEN. BRUS-SEL den 19 januarij. De voormalige aartsbisschop, de beken de schrijver de Pradtheeft wederom een werk in het licht gegeven betrekking hebbende op de omstandigheden, waarin Europa zich ire' vindt. Hetzelve draagt tot opschrift: De Pinterveneion ar,nét pour la pacification de Ia Grèce (over de gewapende tusschenkomst ter bevredi ging van Griekenland). De inhoud van een artikelgeplaatst in den Courrier des Pays-Bat van den 15 dezer, betreffende voorgewendde veranderingen welke bec philosophiesch collegie van Leuven zou hebben ondergaan, wordt door onze Gazette des Pays-Bas heden officieel tegengesproken, inet bijvoe ging, dat tot geenerlei bepaling van dien aard besloten is. Een onbekend persoon heeft in den namiddag van den ii», op den grooten weg van de-gemeente Sonneren, eene jonge dochter van 14 ja ren aangerandenomdat zij hem het geld niet kon geven hetwelk hij haar vroeg, haar eene koord om den hals geworpen om haar aan eèneir der boomen langs den weg op té hangenmaar verschrikt door het ge rucht van eene aannaderende kar, heeft hij zijn slagtoffer in dén loop gelaten. Deze booswicht wordt nagespoord. Men verzekert stellig, dat de bank van Brussel de schoone druk kerij van den heer Didotdie naar Parijs wederkeert, gekocht heeft» en dat zij dezelve onmiddellijk aan den gang zal brengen. Uit Zwitserland wordt, onder dagteekehing van den 12 dezer» gemeld, dat de commissarissen der kantons, welke met de Nederlanden capitulatien gesloten hebbenin de eerste dagen van februarij te Zürich bijeen moesten komen, om te handelen over verschillende zaken, de gecapituleerde regementen betreffende. UTRECHT den 20 januarij. In den nacht van den ij op den 18 dezer ontstond, even buiten de stads maliepoort alhier, in de woning van den arbeider Jan E Isen doorneen geweldige brand, welke doorden hevigen wind zoo snel de overhand nam, dat dezelve spoedig de belen dende arbeiderswoningen van Jan van Rossum en de weduwe Kuhne be reikte, hetwelk ten gevolge had, dat, eer men zich van de toegesnel de brandspuiten kon bedienen gemelde drie woningen bijna geheel vait binnen waren uitgebrand. Met groot levensgevaar beeft men de kinde ren en het vee aan de woede der vlammen onttrokken en een gedeelte van hét beddengoed en meubelen kunnen redden, terwijl overigens dfc voorraad van levensmiddelen, hooi en stroo en het verdere huisraad eed roof der vlammen zijn geworden. Men schrijft dit ongeluk aan eene kat toe, welke vuur zou gevat hebben, zonder dat men zulks geweten heeft. Loffelijk was bij deze- gelegenheid het gedrag van heeren studenten der hoogeschoolwelke -niet alleen met de eerste brandspuit zijn ter huipe gesneld maar ook uitdeelingen van geld en zelfs van een gedeel te hunner eigene lijf-kleeding (tijdens het ongeluk plaats had) hebben gedaan. Ellendig is intusschen de toestand dezer ongelukkigen, té meer daar eerscgemelde vier kinderen heeft en deszelfs vrouw in eenen hoog Zwatl- geren staat is, terwijl de tweede zeven kinderen heeft en de laatstge noemde eene weduwe me; een kind is, en daardoor, het medelijden van menschlievenden overwaérdig zijn. AMSTERDAM den januarij. Men verneemt, dat door de Neder- landsche maatschappij tot aanmoediging der bouwkunde, op de door haar uicgeschrevene prijsvraag, de eerste prijszijnde die van 50 dukaten, ij toegewezen aan den heer Charles de Gravevan Brugge. Bij deze prijs vraag was tot onderwerp gesteld, het plan, de opstand en de doorsnede van een krankzinnigenhuis, voor 1500 krankzinnigen, op eene mime eb deftige wijs ingerigt, en Voorzien' van alles, wat daartoe eenigzins kan geacht worden te behoorefi. 's GRAVENHAGE den 20 januarij. Wij hebben van goeder'hand eenige nadere bijzonderheden vernomen omtrent het ongeluk, II. woens dag avond San de diligencevan hier op Rotterdam rijdendeover komen. Naar die berigten zijn de paarden vóór het vertrek der Di ligence, behoorlijk gescherpt, en schijnt het ongeluk voornamelijk te moeten toegeschreven wórden aan bet struikelen van één der beide paardenbij het oprijdeti van de Hoornbrugwelke door de sneeuw buitengewoon glad wasen niet met zand was bestrooid; Zöödra de O

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1