Donderdag NlEU/rSTJJDINGEN. IONISCHE EILANDEN. CORFU den 4 december. Het gerucht loopt in onze stad dat de vesting Patras in handen der Grieken is gevallen de Turken zou den na de gebeurtenis van Navarino te hebben vernomen zich ge haast hebben met den generaal Church te kapituleren, op voorwaarde dat zij met krijgs-eer zouden uittrekken zij zouden bevreesd geweest zijn van zich toch vroeg of laatdoor gebrek aan levensmiddelen op discretie te moeten overgeven. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 3 januari}. Men heeft thans de berlgten uit Konstantinopel tot den 11 december ontvangen. De ambassadeurs van Engeland en Frankrijk waren des namiddags ten 2 uren van den 8 december, aan boord van Sardinische schepen, met eenen gunstigen wind van Konstantinopel vertrokken en ten 5 uren had men ze uit het gezigt verloren. Te Alexandria heeft den 26 november eene zonderlinge gebeurte nis plaats gehadDe Egyptische korvetwaarop de kadetten der ma rine geoefend wordenlag in de haven ten anker. De kommandant derzelve wegens wangedrag voor straf vreezende, nam het wanhopend besluit om het kruid te ontsteken en zich met zijn schip in de Incht te laten springen. Gelukkig was het op een vrijdag, en alle de kadet ten, ten getale v£h meer dan 100, gelijk ook het grootste gedeelte der equipagie, waren aan wal om zich naar de Moskee te begeven. Het vuur van de korvet deelde zich aan twee nabijliggende koopvaardijsche pen mede maar werd op dezelve spoedig gebluschc. GROOT-B R ITT ANJE. LONDEN den 2 januarij. Ten gevolge van de thans zekere tijding van het vertrek der verbonden ambassadeirs uit Konstantinopelen van het daarbij door de spelers in de fondsen verspreidde gerucht van den overtogt der Russische armee over dePruth, zijn onze 3 prcts. gecons. heden van tot 83J gevallen. Dezer dagen maakt de London-Gazette een aantal benoemingen bekend waaronder men opmerkt de volgende verplaatsingen onzer ge zanten bij de onderscheidene vreemde mogendheden. Sir W. A'Court vertrekt van Lissabon naar Petersburg als buitengewoon gezant en mi nister plenipotentiarissir Lamb, thans ambassadeur te Madrid, ver vangt eerstgenoemden aan het hof van Portugalterwijl sir Brook Tay- lorbuitengewoon gezant en minister plenipotentiaris in Beijeren die zelfde functien aan het hof van Berlijn zal waarnemen. Uit de wijze waarop Z. K. H. de infant dom Miguel bij zijne komst in dit rijk is onthaald, blijkt, dat men niets nagelaten heeft, om den Portugeschen vorst luisterrijk te ontvangen, en dat men alles aan wendt, om zijn verblijf hier te lande te veraangenamen. Bij het verhaal van al dit gebeurde, worden de navolgende bijzon derheden omtrent dom Miguel gevoegd: „Z. K. H. schijnt omtrent vijf- en-twintig jaren oud te zijn. Hij is vijf voet en zes of zeven duim lang. Zijn gelaat is bleek zijn nitzigt gevoelig en edel. Ilij is zedig en ingetogen doch te gelijk hoflijk in zijne manieren. Bij het aan land stappen scheen hij eenigzins ontsteld doch spoedig hervatte hij zich en hij beantwoordde met minzaamheid de eerbewijzen, welke hem door alle omstanders bewezen werden. Hij was geheel in het zwart gekleed, zonder eenige orde." Uit Washington wordt de boodschap medegedeeld, door den pre sident der Vereenigde-Stnten aan het congres, op den 4 december, ge daan; uit het eerste gedeelte derzelve, hetwelk aan de algemeene be schouwing des vaderlands is gewijd blijktdat de voorspoed en be schaving aldaar met den dag toenemen. In een dagblad van Charlestown leest men de volgende bekend making Houdt den vlugtelingVijftien dollars belooning! Waar men ook mijnen slaaf Will vinde, die II. zaturdag van mij ontloopen is zonder eeniglerei reden van klagte te hebben (daar ik bekend ben voor een menschlievend heer)gemelde belooning zal dien worden toegekend die dezen slaaf zal aanhouden of mij denzelven op mijne plantagie te Liberty-Hall overleveren. Men kan denzelven kennen aan de striemen welke de zweep in zijne zijden heeft gemaakt; ik geloof dat hij den weg van Cootobalthie zal hebben ingeslagenalwaar hij eene vrouw en vijf kinderen heeft, welke ik in de vorige week aan den heer Gitlespi heb verkocht." FRANKRIJK. PARIJS den 5 januarij. De op gisteren aangekondigde verandering van het ministerie wordt op heden door de volgende koninklijke ordon nantie bevestigd Karei., door de gratie Gods, koning van Frankrijk en Navarre Wij hebben bevolen en bevelen hetgeen volgt: Art. 1. De heer graaf Portalis, pair van Frankrijk, is benoemd tot minister secretaris van staat bij het departement van justitie en zegel bewaarder. De heer graaf de la Ferronnays pair van Frankrijk, is benoemd tot minister secretaris van staat bij het departement van buitenlandsche zaken. De heer burggraaf de Cauxlid van de kamer van afgevaardigden, is benoemd tot minister secretaris van staat van het bestuur van oorlog. De voorstelling tot de vakante posten bij het leger zal ons door on zen welbeminden zoon den dauphin worden gedaan. De benoemingen zullen door den minister over het bestuur van oorlog gecontrasigneerd' worden. De heer burggraaf de Montignac, lid van de kamer van afgevaardig den, is benoemd tot minister secretaris van staat bij het departement van binnenlandsche zaken. Van de attributien van den minister van binnenlandsche zaken worden afgescheiden die, welke tot den koophandel en de fabrieken betrekking hebbenten einde vereenigd te worden met de tegenwoordige attribu tien van het bureau van koophandel eh koloniën. De heer graaf van Saint-Cricqlid van de kamer van afgevaardigden, is benoemd tot secretaris van staat, president van den opper-raad van koophandel en koloniën. De heer graaf Roy, pair van Frankrijk, i(..benoemd tot secretaris van staat bjj het departement van. financiën. l 2. In 't vervolg zal het publiek onderwijs geen deel meer uitmaken van het ministerie van kerkelijke zaken. 3. Onze minister secretaris van staat bij het departement van marine en kofonienis met de uitvoering dezer ordonnantie belast. Gegeven in ons kasteel der Tuileries, den 4 januarij van het jaar van gratie duizend acht honderd acht en twintig, het vierde van onze "gering- KArel. Van Wege deli koning, De pair van Frankrijkminister secreta ris bij bet departement van marine en koloniën Graaf de Chabrol. Voorts zijn bij andere ordonnantiën de heeren de VillélePeyronnet Damas, Clermont-Tonnerre en de Corbiëre toe ministers Van staat, le den van den geheimen raad; en de heeien Villèle, Peyionnet en de Corbiëre tot erfelijke pairs benoemd. Z. M. de koning heeft onderscheidene presidenten van geregtshoven in de provinciën, en eenige andere aanzienlijke ambtenaren, tot staatsra den in buitengewone dienst benoemd. Men verneemtdat de beide afdeelingen der policie vail de heefen Franchec en Delavau in één luitenant-generaalschap van policie zullen worden vereenigd; doch men verschilt zeer wie opvolger van beida! zal zijn. Er zijn brieven van den vice-admiraal de Rigtiy, vati deil 18 no- vember en 1 en 2 december uit Smirna geschreven, waarin geenè mei. ding gemaakt wordt van het verbranden der Grieksche scheepsmagt bij Scio. De korvet de Pomone was naar Scio gezondenter bescherming der vreemde consuls en agenten en het fregat de Junon was naar Egi- 11a gezeild, om de Fransche koopvaarders terug te eischen, die aldaar door Grieksche kapers opgebragt waren. De koning heeft den 30 december de huwelijks-verbintenis vatl den graat Maison, oudsten zoon van den iuitenant-gerteraalpair vatl Frankrijk, met mejufvrouw Nathalie Lutherotgeteekend. Deze dame is Protestantsch men zegt, dat de vader van den jongert echtgenoot zich tot den aarts-bisschop van Parijs heeft gewend, om hem te verZoe. ken dit huwelijk naar gewoonte in te zegenen doen hij heeft verno men dat de magt, welke deze prelaat heeft gehad om gemengde huwe» lijken in te Zegenen, hem sedert drie jaren was ontnomen, en dat meit zich alsnu bij den Pausselijken nuntius te Parijs moest vervoegen. Ër werden gevolgeli.jk onderhandelingen geopend, waarvan de uitkomst'was dat het huWelijit op de Katholieke wijze kon ingezegend worden, mits de echtgenooten zich verbonden oin alle hunne kinderen in de Katho lieke godsdienst op te voeden. Doch de generaal heeft het niet voeg zaam geoordeeld deze voorwaarden aan te nemen, en heeft, naar mêtl verzekert, verklaard, dat het huwelijk daarom niét minder voor het ge meente-bestuur zoude plaats hebben, en dat, indien de Katholieke geel- telijkbeid hare gebeden moge weigeren, men zich alsdan met de inzege ning van den leeraar der Hervormden zoude vergenoegen. In onderscheidene gedeelten van Corsica heeft een groot aan taf inwoners zich gezind verklaard om de Protesrantsche godsdienst te om- heizen. Men schrijft zulks toe aan verscheidene dadeil van onverdraag zaamheid der Katholieke geestelijkheidmaar ook aan het lezen van een groot aantal bijbelsvan wege het Engelsch bijbelgenootschap in dat eiland uitgedeeld. Men moet bekennen dat van alle middelen om van geloof te doen veranderen, dit laatste wel het wettigste is als ge heel steunende op het vrije onderzoek, 't welk de grondslag van het Pro- testantismus is. Zoodra deze inwoners in genoegzaam getal zullen zijn, zullen zij, volgens de bestaande wetten, bij bet gouvernement om eenen leeraar kunnen verzoeken. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 5 januarij. Men verneemt, dat aan den heer P. de Vliegerdrukker van de Nieuwe Gazette van Brugge, en aan den ad- vokaat Mosman beide door het hof van assises te Brugge, den 3 oc- tober des vorigen jaars, tot gevangenis, de eerste van 16 maanden, de tweede van een jaarveroordeeldwegens het drukken en schrijven van zeker artikel in genoemde gazette, goedgunstig, door Z. M. abö- litie verleend is van de hun opgelegde straf, en dat zij den 3 dezer, ten gevolge van dienin vrijheid zijn gesteld. Te Gent is bij den agent van den rijkskassier aangekomen een millioen centen. Te Brugge is den 2 dezer overleden mejufvrouw Francoise Ver- hotr'enin den ouderdom van 104 jaren min 10 dagen; zij was nimmer gehuwd geweest. 'sGRAVENHAGE den 6 januarij. Nadat Zr. Ms. schip Water- l 0 oonder bevel van den kapitein ter zee van Daalenhetwelk een ge deelte troepen van de expeditionaire afdeeling naar de Oost-Indie heeft overgebragtop den 25 augustus 1827 te Batavia was aangekomen, is hetzelve den 7 october daaraanvolgende weder van daar Vertrokken enden 4 dezer behouden ter reede van Texel terug gekomen 4 be vindende zich aan boord van dien bodem alles wel. Met dat schip zijn berigten ontvangen van den commissaris-generaal over Nederlandsch Indie, tot den 26 september te voren, op welk tijd- stip hij zich te Salatiga, in de nabijheid der vorsten-landenbevond. Uit die berigten blijkt, dat de onderhandelingen met Dit>o Negoro'ttog tot geen goed einde hadden geleid, uit hoofde'der overdreven vorderin gen van Kiay Modjoden priesterdoor Dipo Negoro tot onderhande laar van zij en kant benoemd. Men had echter de boot) op eene spoe dige bevrediging nog niet opgegeven, om dat uit onderscheidene omstan digheden scheen te blijken, dat Kiay Modjo, aan zijnen last ontrouw, zonder voorweten van Dipo Negoro eischen had gedaanwaarmede hij slechts zijn eigen persoonlijk voordeel beoogde. Dit vermoeden was bevestigd geworden door aanbiedingen, langs eenen anderen kant, van Dipo Negoro zelf ontvangen. Intusschen had men onzerzijds maatregelen genomen, om de kriigj- verrigtingen met kracht te hervatten zoodra de wapenstilstand zoude zijn geëindigd. Onze krijgsmagt was door her aankomen der geheefa expeditionaire afdeeling, en het aanleggen van vele versterkte punten, in de gunstigste gesteldheid tot het krachtdadig doorzetten Van den OW. log, zoo de ncod dit mogt vorderen. O

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1