N°. 4. MIDDELBURGSCHE GOH Dingsdag den 8 Januari], NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. ROME den 15 december. Toe dus verre hadden de Russendie zich alhier bevinden, geene gelegenheid tot het uitoefenen van hunne openbare godsdienstmaar moesten zich op hoogtijden naar Flo rence of Livorno begeven. Thans is dit veranderd. De Russische ge- volmagtigde heeft eene kapel in zijn hotel laten oprigten en een Rus sisch geestelijke doen overkomenom daarin dienst te doen. Men weet niet, dat de gevolmagtigde hiertoe de toestemming van den Paus ge vraagd heeft. DUITSCHLAND. FRANKFORT den i janu ar ij. Hoezeer het allerwaarschijnlijkst is dat de drie gezanten Konstantihopel hebben verlaten heeft men tot nog toe deswege geene stellige berigten. Volgens eenige brieven van Bu- charestwaar men tijdingen schijnt te hebben van Konstantihopel tot den 8 december des avonds, heeft zich de Russische ambassadeur, de heer de Ribeaupietre den 4 scheep begevenom naar Odessa te ver trekken maar was door tegenwind belet den Bosphorus voor den 8 te verlaten, op welken dag de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk zijn voorbeeld gevolgd hebbenen door den Hellespont gezeild zijn. Ande re brieven ook van Bucharest verzekeren dat de drie ambassadeurs den 8 gelijktijdig van Konstantinopel vertrokken zijn, en weder andere mel den dat de heeren Stratford Canning en Guilleminot alleen dien dag zijn afgereisd en dat de heer de Ribeaupierre wel scheep gegaan is, maar door tegenwind in de haven heeft moeten blijven, dewijl de wind, die vooroeelig was voor schepenwelke den weg door den Hellespont moesten nemen, nadeelig was aan diegenen, welke door den Bospho rus naar Odessa bestemd waren. Men verneemtdat de Russische divisien van de generaals Adam van WurtembergKvazinski en Rozourski verlangd hebben, om, indien het tot een oorlog met de Turken mogt komen, bij voorkeur tegen de zelve te worden aangevoerden dat haar dit verzoek is toegestaan. GROOT-BRIT T.AN JE. LONDEN den 1 janu ar ij. Z. K. H. dom Miguel is eergisteren te scheep te Greenwich aangekomen, aldaar door Z. K. H. den hertog van Clarenceen door de ambassadeurs van Spanje en Portugal opgewacht, en vervolgens in rijtuigen, welke hem van het paleis van St. James te gemoet gezonden waren, naar de stad gebragtwaar Z. K. H. zijnen intrek genomen heeft in het voor hern bestemde hotel van graaf Dudley ih Arlington-street. Gisteren heeft hij er verscheidene bezoeken ont vangen, vervolgens zelf eenige bezoeken afgelegd, en heeft daarna zich naar Windsor tot Z. M. begeven. In de afgeloopene weekheeft in deze stad eene vergadering plaats gehad van de voornaamste Israéüten, alhier woonachtig. Dezelve had ten doel het beraadslagen wegens eene declaratie, behelzende protesta- tien tegen de ukase van den keizer van Rusland, waarbij Z. Keiz. M. eenige strenge maatregelen bepaalt tegen de personen van dat geloof, in een gedeelte zijner staten. Door den voorzitter is, bij de opening der bijeenkomst, eene redevoering uitgesproken, waarin hij, onder anderen, aanvoert de onderdrukking, welke den Joden in verscheidene Duitsche staten cn steden, voornamelijk te Frankfortwordt aangedaan, zijnde het, volgens dien redenaar, aan 1000 Joodsclie huisgezinnen, welke genoemde stad bewonen, slechts vergund om 15 huwelijken in één jaar aan te gaan. In het dagblad van Rio-Janeiro, van den 29 september 11., is de overeenkomst bekend gemaakt, welke op den 23 november i8a6, tus- schen den keizer van Brazilië en den koning van Engeland gesloten, en vervolgens door beide regeringen goedgekeurd is, en waarbij bepalingen gemaakt wordenooi binnen den tijd van drie jaren, den slavenhan del welke nog door Braziüaansche onderdanen op de kusten van Afrika gedreven w°rdtgeheel te doen ophouden. Volgens berigten van China, over Malakka ontvangen, was de opstand in Tartarije nog verre van gedempt te zijn. De keizer was Zelfs genoodzaakt geweest zijn leger grootelijks te versterken en een deel zijner lijfwacht te doen optrekken. Een scherp gevecht had plaats gehadwaarin de voornaamste aanleggers van den opstand gezegd wor den gesneuveld te zjjn. FRANKRIJK. PARIJS den 1 januarij. Een der oppositie-papieren verzekert van hoogerhand vernomen te hebben dat het ontslag van den minister de Villêle eene uitgemaakte zaak isen hij vóór den 15 januarij het minis terie zal verlaten. De oppositiepartij meent, dat de ministers aan alle de gedeputeerden, op wier stem zij kunnen rekenen geschreven hebben van spoedig naar Parijs te komen en er zich ten laatste voor het einde van januarij te doen vinden ten einde bij het openen der zitting en vooral bij het on derzoek der geloofsbrieven hunne geheele magt bijeen te hebben. De oppositie noodigt om die redenen alle de afgevaardigden uit, 0111 zich bij tijds nnar parijs te oegeven en zorg ie dragen dat er niets ontbre- ke aan den Vorm der stukken, die zij tot bewijs der deugdelijkheid hun ner verkiezing moeten overleggen, ten einde alle vertraging te vermijden. De Gazet te de France ontleent uit een Engelsch blad de navol gende redenering over de staatkunde van Rusland Wat staatkunde zal Rusland volgen bij de beslissing der vraag die thans de oplettendheid van geheel Europa gaande maakt? Zal het zich itïptelijk binnen de palen van het verdrag van Londen houdenof zal het de maatregelen, die gemeenschappelijk met de andere mogendheden genomen zijndienstbaar maken aan de bevordering van bijzondere be langen en aan de uitbreiding van eigene magt? „Deze bedenkingen komen van zelve op bij een ieder, die met de geschiedenis van Rusland, sedert de laatste vijftig jaren, naauwkeurig bekend is. Men heeft de gewaande eerzuchtige ontwerpen van deze mogend heid en de middelen, die zij zoude hebben om daaraan te voldoen, op eene belagchelijke Wijze overdrevenen het willen doen voorkomen als of het voor Rusland eene kleinigheid was Perzie tot een wingewest te maken, tot in lndie door te dringenen, tegelijker tijd, zijne banie ren op de muren van het Serail te planten. Men kent deze grootschc ontwerpen Zoo ligtvaördlg aan Rtisland toe, en twijfelt zoo Weinig aan deszelfs vermogen om die ten uitvoer te brengen, als of het doeM wasom een onbewoond gewest met het reusachtige Russische grond gebied te vereenigen. Wij hellen echter zeer tot het gevoelen overdatal ltonde Rus land over alle de schatten van Europa beschikken evenwel de ont werpen, die men zoo zonder eenigen grond aan hetzelve toeschrijft, niets meer dan ïjdeie droomen zouden zijn. Beschouwt men HU da zaak slechts in verband met de wezenlijke hulpmiddelen van dat Rijk dan immers verdienen dergelijke bespiegelingen geene de minste aan dacht." De tegenwoordige ouderdom van de voornaamste Vorsten vfltt Europa wordt aldus opgegeven Antonius Clement (Sakse) 72 jareU Karei X (Frankrijk) f Leö XII (Kerkelijke Staat) 65; George IV (Engeland) 65} Karei-Jan (Zweden) 63 Karei Felix (Sardinië) 62 Frederik IV (Denemarken) 59 j Frans I (Oostenrijk) 59; Frederik Willem (Pruissen) 57 4 Willem! (Nederlanden) 55 5 Frans (Beide Sicilien) 50 Willem (Wurtember?) 46Mahmoud II (Turkije) 43 Ferdinand VII (Spanje) 43 Lode- wijk I (Beijeren) 41 Nicolaas (Rusland) 315 Maria (Portugal) j <5. In sommige Fransche bladen wordt uit de Vendéeals zeer echt, een brief medegedeeld volgens welke men de ingezetenen aldaar tracht te op te ruijen en onrust onder dezelven te verspreiden. Dit zoude bepaaldelijk door den pastoor van Apremont geschied zijn, die hevig tegen de wijsgeeren was uitgevaren, en toen gezegd had l Gij loopt weder zeer groot gevaar welligt ziet gij spoedig op nieuw de muren Uwer kasteelen met bloed bevlekt want, zoo ah het wetgevend ligchaam nu zamengesteld is, zullen wij weldra weder gebeurtenissen, als die van 1793 aanschouwen. „Die zoogenaamde liberalen, menschendie noch koning noch gdds- dienst begeeren en die men handlangers van den duivel noemen mag staan gereed, om weder oproer te maken en bloed te storten. Wie uwer, mijne broeders, die meer dan veertig jaren oud is, heeft hiel zijne ouders zien vermoorden of zijnen echtgenoot. Bidt God mijne broedersdat zulke dingen niet weder gebeuren want indien de koning er niet door heen slaatzijn wjj verloren. De hoofdstad is reeds itl rep en roer Het gemeente-bestuur had van deze buitensporigheid terstond aan den regter kennis gegeven. De Revue Départementale Van Arras meldt, dat twee jonge lie den welke elkander op eenen maaltijd beleedigd haddenbesloten hun- nen twist tegen den volgenden dag door een tweegevecht te beslechten, nadat alvorens, twee hunner vrienden, welke tot getuigen waren geko zen, alles aangewend hadden om hun voornemen te laten varen. Ook het beroep op hunne vorige vriendschap en op de aanstaande eChtvef- "bintenis van een hunner met de zuster van den anderenwas hiertoe niet in staat. Een der twee getuigenmet innige smart dit gevecht te ge- moet ziende, stelde den jonge lieden voor om zich tien passen van el kander af te plaatsen, zich te laten blinddoeken en alsdan den uitslag van het gevecht aan de positie, waarin zij zich zouden bevinden, over te laten. Dit voorstel aangenomen zijnde plaatsten die getuigen, na Zicjt wel verzekerd te hebben dat zij niet konden zien, hen op dei) bepaal den afstand, maar schikten het zoodanig dat Zij rug aan rug stonden, In- tusschen waren beide jonge lieden tot nadenken gekomen en had de re de hare regten hernomen. Op het gegeven teeken brandden zij los doch beide schoten achter zich om en troffen elkander doodelijk. Zij zijn gestorven als het slagtoffer der voorzorg welke men had geno men om hen in het leven te behouden. Het geneeskundig dagblad van Philadelphia behelst eene nieuwe manier om de neusbloeding te genezen. Een jongman van 19 jaren werd door eene neusbloeding overvallen, welke door niets te stuiten was* te vergeefs beproefde men het gebruik van minerale zuren, van ijs op den hals, en alle middelen waartoe men in zoodanig geval toevlugc neemt; het bloeden hield niet op, en de verzwakking had reeds ver scheidene bezwijmingen doen ontstaan, toen doctor Brlinner, welke ge roepen wierd door het pijpje eener. pen eene kleine hoeveelheid fijtt' gestooten gom in den neus van den lijder blies, door welk eenvoudig middel de bloeding dadelijk ophield. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 januarij. Wij hebben van goeder hand ver nomendat de 18 Scheveningsche meisjes, welke, bij gelegenheid van de inwijding van het paviljoen op het duin de Koningin met een ge dicht verwelkomd hebben en aan hoogstdezelve eenige voortbrengselen van Scheveningsche volksvlijt hebben aangeboden, gisteren, door den heer Pronk, namens H. M.met gouden halssloten zijn vereerd gewor den. Elk dezer versierselen prijkt aan de voorzijde met eene gekroon de W, terwijl, op de keerzijde, de geboortedag van de Koningin, en da 'naam van het meisje, aan hetwelk dit halssieraad is geschonken gewor den, gegraveerd staat. Bij de uitdeeling dezer bewijzen van Koninklij ke gunst, weergalmde de lucht van het vreugdegejuich. Onze afgezant bij den Pauselijken Stoel is den 18 december te Turin gepasseerd. Volgens berigten van Rome, van diezelfde dagtee- ketifng, door den Courrier de la Meuse medegedeeld, werd Z. Exc. deit 20 te Rome verwacht. Het bekende dichtstuk van onzen beroemden dichter H. Tollens: De overwintering der Hollanders op Nova Zemblawordtzoo men ver neemt te Brussel in het Fransch vertaalden zal bij den Boekverkoo- per Tarlierten voordeele van de koloniën Frederiksoord en Worteluit gegeven worden onder den titel van les Bataves a la nouvelle Zemble. MIDDELBURG den 7 januarij. Het ministerieel Fransch dagblad, de Gazette de Francegeeft, uit onderscheidene Parijsche dagbladen, hetgeen zij behelzen wegens een nieuw ministerie waarna het zich vergenoegt er op te laten volgen Hetgeen men gelezen heeft behef- zen de publieke dagbladen wegens den dag van gisteren. De Uloni- teur zegt er niets van." Daar dus eerstgemeld blad deze berigten niet "tegenspreekt, is het van belang er mede bekend te worden. Volgens dezelve heeft dan hec hoofd van het ministerie, de heer de Villêle, zijnen post verloren, etl worden de nieuwe mlnistèrs aldus opgegeven

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1