MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 2. 'f el Donderdag den 3 Januarij. NIEUWSTIJDINGEN RUSLAND. PETERSBURG den ij december. De voorloop ige vredesvoorwaar den door den generaal Paskewitsch aan Abbas-Mirza voorgeschre ven, zouden van den navolgenden inhoud zijn: 1°. Dat de Schach van Perzie het geheele Khanaat (gewest) van Eri- van, aan beide zijden van de rivier Araxes, en het gewest vanNakhit- chevan aan Rusland zoude afstaan. a°. Dat dat gedeelte van het Russische gebiedhetwelk door Perzie in bezit was genomendadelijk na het sluiten van den vrede zoude terug gegeven worden. 3°. Dat aan Rusland eene som zoude betaald worden als vergoeding voor de kosten des oorlogs en de schade, door den inval des vijands veroorzaakt. 4°. Dat een gedeelte van deze schadeloosstelling zonde betaald wor den op het oogenblik van het sluiten des vredesen het overige bij kor te termijnen. 5°. Én dat tot de geheele voldoening toe de Russische troepen, tot waarborg voor de nakoming van deze voorwaarden, het geheele gewest Adzerbidjan zouden blijven bezetten. Deze voorloopige voorwaarden waren op den 9 november, door Ab bas-Mirza zonder uitzondering aangenomen zoodat men thans te Pe tersburg gegronde hoop hadvan weldra de tijding van het sluiten des vredes te zullen ontvangen. PORTUGAL. LISSABON den 18 december. De infant dom Miguel heeft aan de prinses-regentes geschreven dat hij verlangde, dat zij de leden der ver tegenwoordigende kamers naar Lissabon zou ontbieden ten einde daags na zijne aankomst de vergadering derzelven te kunnen openen, teneinde Z. K. H. alsdan den eed op de constitutie zou kunnen afleggen. Alle de dagbladschrijvers, die in hechtenis zaten, zijn gisteren in Vrijheid gesteld, zoo men wil op order van den infant dom Miguel. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 28 december. Omtrent het berigt van het verbran den der Grieksche flotilie door den Franschen admiraal voor Scio heeft men niets naders vernomen, en daar men deswege niets vindt in brie ven van Smyrna tot den 24, meent men dit gerucht te mogen rang schikken onder zoo vele anderedie dagelijks verspreid wordenzonder eenig geloof te verdienen. Op Scio zijn de Grieken meester van het geheele eiland en van de hoofdstadwaar zich de voorraad van levensmiddelen bevond. De Tur ken, die in het kasteel de wijk genomen hebben, schenen niet onwil lens te kapitulerennadat zij overtuigd zouden zijn van de waarheid van het verbranden van de vloot te Navarino, welke gebeurtenis hun door den overste Fabvier was aangekondigd. Over de Iönische-Eilanden heeft men berigtdat de generaal Church tnet vijf duizend man in Oost-Griekenland aangekomen is zijnde den 30 november te Dragoman in Akarnanie, onder bescherming van vijf ge wapende Grieksche vaartuigen gelandmet oogmerk om Missolunghi waarin slechts zwakke bezetting ligt«1 te nemen en te beproeven om de inwoners van Epirus en Albanië tot opstand aan te zetten. Vele Grieksche opperhoofdendie tot nog toe werkeloos gebleven waren en onder deze Varnakioti, hadden zich met hem vereenigd. Tripolitza schijnt door Ibrahim-pacha verbrand te zijn, die naar Navarino, Coron en Modon op weggegaan was, en, naar men verhaalt, Europeschesche pen tracht te huren om naar Egypte te keeren. De Arabierendie een gedeelte van het garnizoen van Patras uitmaaktenhad hij aan zich getrokken, en de Turken, welke hij in die vesting gelaten had onderhan delden met de bevelhebbers van het Grieksche blokkade korps. Ibrahim had alle de Albanezen, welke zich bij zfjne benden bevqnden, uit zijne dienst ontslagen. Men zeidedat Reschid-pacha bij den Sultan in on genade gevallen was, en groot gevaar liep zijn bevelhebberspost te ver liezen. Zijne Doorluchtigheid de hertog van Brunswijk bevindt zich te genwoordig te Weenendoch zal weldra naar zijne residentie weder- fceeren. Men zegt, dat de verschillen tusschen dien hertog en den ko ping van Engeland op het punt zijn van in der minne vereffend te wor den, waartoe een brief van hoogerhand, waarbij aan den hertog het verlangen geuit werd, dat hij eenige stappen tot verzoening zou doen, veel moet bijgedragen hebben. GROOT-BRITTANJE. LÖNDEN den 26 december. Volgens de laatste tijdingen van Kon stantinopel had de Engelsche ambassadeur zijne goederen aan boord van het koopvaardijschip de Cornet doen brengen. Den 2/5 was het embar go nog steeds opgeheven. Men verwacht, dat de volgende depeches van den ambassadeur niet uit Konstantinopel zullen geschreven zijn. Men heeft hier brieven van Alexandrie, volgens welke de onder koning van Egypte eenige Franken had doen aanhouden, en onder deze den heer Monteflore een bloedverwant van den heer Rotschild, aan wien hij geschreven heeftmet verzoek van hem een Oostenrijksch pas poort te willen doen bezorgen zonder hetwelk hij zijne reis niet mag voortzetten of zijne vrijheid terug beitomen kan. FllANKRUK. PARIJS den 27 december. Z. K. H. de Infant dom Miguel heeft gisteren afscheid van ons hof genomen, en is heden in den vroegen mor gen naar Calais vertrokken om zich aldaar naar Engeland in te schepen. Z. K. H. heeft alzoo nog geen volle 8 dagen in deza hoofdstad door- gebragt. Eergisteren heeft de infant eenige fabrieken en verscheidene openbare inrigtingen bezocht. De heer de Corbière, minister van binnenlandsche zaken, is tot. herstel zijner gezondheid met verlof des koningsnaar Bertagne op reis gegaan. De koning heeft de commissie voor de schadeloosstelling der ou de kolonisten van St. Domingo, die uit zeven-en-twintig leden bestond, tpt op v;ifcien leden verminderd uit hoofde dat de voornaamste werk zaamheden voor de verdeeling van dat fonds afgeloopen zijn. -_ Moniteur blijft steeds staande houden, dat de zaken in het Oosten afgeloopen zijnen dat er gpene waarschijnlijkheid voor oorlog bestaat, daar het eenige doel der mogendheden is een einde te maken aan het bloedvergietenwelk doel zonder twijfel zal bereikt worden door aan de oorlogvoerende partijen alle mogelijke wegen af te snijden langs welke zij versterking zouden kunnen bekomen. De kardinaal Ruffo is den 15 te Napels overleden. N E D E 11 L A N D E N. AMSTERDAM den 30 december. In partikuüere brieven uit Smyrna, van den 21 november, wordt gemeld, dat de Nederlandsche ambassa deur te Konstantinopel van de Porte de plegtige verzekering ontvangen had, dat de Nederlandsche vlag en handel, wegens de door dat gouver nement in acht genomene onzijdigheid, op de grootste bescherming en onderscheiding kunnen rekenen. 's GRAVENHAGE den 30 december. Gisteren avond is alhier over leden de hoog edel-geb. heer H. IV. baron van Aylvagrootkruis der orde va?, den Nederlandschen Leeuwen opper-hofmaarschalk van Z, M. den Koning der Nederlanden. De Staats-Courant behelst het volgende artikel Eenige Zuidelijke dagbladen behelsden onlangsals iets zeer opmer kelijksdat een Engelsch vaartuig, met koren geladen, en komende uit Londenin de haven van Ostende was aangekomen. Engelandlas men daar verder, hetwelk door bijna alle buitenlandsche markten van koren voorzien wordt, schijnt dus nu zelf dat voortbrengsel te kunnen uitvoe ren. En men had ook met niet minder verwondering opgemerkt, dat er aan de markt te Amsterdam granen uit Frankrijk waren aangebragt ge worden. „Een goed koopman zal zich over dat alles niet zeer verwonderen, en er geenszins dezelfde gevolgen uit afleidenals de steller van dat be rigt. Bij een vrijen handel komt de waar overal, waar men denkt datzij de beste rekening zal geven. En dus kan men veilig op toevoer vai^ elders rekenen, wanneer men op eene plaats het koren duur moet beT talen." MIDDELBURG den 31 december. Heden werd, ten overstaan der commissie tot instandhouding der muziek binnen deze stad, en in te genwoordigheid eener talrijke schaar, ten dien einde in de zaal van het klein Schuttershof te zamen gekomen, door den muziekmeester Samehtini, afgenomen het eerste openbaar examen van de door hemsinds februar^ dezes jaars, in de toonkunst gratis onderwezene kinderen van minver mogende ouders. Dit examen bepaalde zich niet alleen tot het theore tische van het vakmaar ook in het practischezoowel instrumentale- als zangmuziekgaven de leerlingen treffende blijken van reeds gemaakte vorderingen in een tijdvak van slechts elf maanden. Eere zij hemdie met zulk eenen voorbeeldigen ijver deze zoo menschlievende taak op zich nam moge hij aanmoediging en ondersteuning vinden om dit aan vankelijk daargestelde verder op te voeren en hij zich alzoo eenmaal beroemen van de grondlegger geweest te zijn eener nuttige inrigting binnen deze stad 1 Voorschreven examen werd niet weinig veraangenaamd door eene ver handeling van den heer Schuurmansmuziekmeester alhier ten onder werp hebbende de aanprijzing der nationale muziek aan de Nederland* sche toonkunstenaars boven die van andere natiënwelke verhandeling na met groot genoegen te zijn aangehoord, met gepaste toespraken aaa de leerlingen besloten werd. [Door plaatsgebrek zijn wij verpligt, het verslag der prijs-uitdeeling aan de leerlingen van her stads teekenschool te Vlissingentot het eerstvol gend No. te houden.] MENGELINGEN. TAFEL DER SPRINGT IJ EN voor het jaar 1828 door J. DE KANTER, Phil. Z., Lector in de Wis-Natuur- en Sterrekundete Springtijen. 9Ï "I M. lè In deze tafel is de hoogte van het getijde bij Nieuwe of Volle Maan,' als de Zon en Maan in hare middelbare afstanden tot de Aarde zijn en geene declinatie hebben, voor eenheid aangenomen; de cijfers acljter de komma's zijn honderdste deelen van die eenheid. Het grootste of hoog ste Springtij op onze kusten (eigenlijk voor 52 graden breedte) kan gaan tot 1 32 het kleinst mogelijke tot o 86. Zoo kan men hieruit gemakkelijk zien, welke Springtijen, bij Storm, hooge Vloeden Uuunen te weeg brengen. Om de volstrekte hoogte van een Springtij te weten, moet men de AAN DE KUSTEN VAN HET R^K, MIDDELBURG. Januarij, V. M. den 2 ten 6\ uur morgen 0 95- N. M. 17 morgen 1 9 23- Februarij. V. M. 1 >4 - morgen 0 9 93- N. M. 15 II morgen 1 9 16. Maart. V. M. 1 7 avond 0 9 93. N. M. 15 10 avond I 9 08. V. M. 3i io\ morgen 0 9 98. April. N. M. 14 morgen I 9 03- V. M. 29 11 avond 1 9 06. Mei. N. M. 13 10 avond 0 9 99- V. M. 2 9 morgen I 9 15- Junij. N. M. 12 morgen 0 9 96. V. M. 27 4 namiddag 1 9 20. Ju/ij. N. M. 12 morgen 0 9 92. V. M- 26 10J avond i 9' 20. Augustus. N. M. 10 5 avond 0 9 89. V. M. 25' morgen I 9 '5;. September. N. 9 morgen 0 9 89. V. M. 23 21 namiddag 1 9 10. October. N- M. 9 7norgen 0 9 94. V. M. 23 morgen 1 9 07. November. N. M. 7 3? namiddag i 9 04. V. M. 21 3 namiddag 1 '9 05 December. N. M. 7 4ï morgen 1 9 15- V. M. 21 6* morgen 1 9 01.

Middelburgsche Courant | 1828 | | pagina 1