MIDDELBURGSCIÏE COURANT. N°. i38. $8 Zaturdag den 17 November. 'Ir. NlEUrFSTIJniNGF.fi. RUSLAND. PETERSBURG den 27 october. De laatste berigten vata bet leger in Parzie behelzen dat de generaal Paskewitz na de vermeeste ring der vesting Sardnr-Abaddadelijk maatregelen heeft genomen om ook de vesting F.rivan te belegeren. Ook blijkt, dat terwijl eerst genoemde vesting belegerd werd, Abbas-Mirza eene poging heeft aan gewend om Nakhitchevan te overrompelen en dat het bem gelukt is ten dien einde over den Araxes tc trekkendoch dat vorst Eristowdie bij Karababa was achter gebleven, in tijds is aangerukt, en, zonder eenigeu tegenstand te ontmoeten, de Perzianen genoodzaakt heeft terug te trekken. DÜITSCIILAN D, FRANKFORT den 10 november. Alle de berigten, die men hier over Ibrahiin-pacba ontvangen heeftkomen daarin overeen, dat hij met ,eene sterke krjjgsmagt bezig is het binnenland van Morea te vernielen. De vreemde admiraals hadden den staat van blokkade, waarin de kusten van Morea door de Grieksche regering verklaard zijnerkend en de Grieken rusten zich uit om eene expeditie tegen Scio, Metelino en Can- dia te ondernemen. CROOT-BRITTANJE. LONDEN den 9 november. Onze speculatetirs wordensedert eenige -dsrgeti bezig gehouden met het thans openbaar geworden plan van de rOprigting van een nieuw nationaal bank-etablisscmentwaartoe vijf mil- lioen ponden sterling zullen moeten worden bijeengebragt. Uit het -prospectus blijkt, dat de zaken en werkzaamheden op een' zoo buiten gemeen soliden voet zullen worden aangelegd en behandeld, dat men nimmer de gevarén, waaraan in 1825 de banken, in verscheidene dee- -Jen van het rijk blootgesteld göweest zijnen waardoor zelfs de groo- te nationale bank van Engeland zich eeniger mate in gevaar heeft ge zien, zal kunnen ondervinden. Het ontbreekt niet aan veelvuldige aan merkingen door onze onderscheidene dagbladen omtrent dit ontwerp gemaakt. Waker Scott heeft aangekondigd, dat hij niet zal antwoorden op hetgeen de generaal Gourgoud heeft in het licht gegeven, ter wederleg ging van de stukkenwelke hijtot staving van een gedeelte zijns werks over het leven van Napoleon heeft bekend gemaaktmaar dat hij de beoordeeling van hetgeen hij bijge'oragt heeften hetgeen Gour goud gezegd heeft, aan de beslissing van het publiek zal overlaten. Heden had de gebruikelijke jaarlijksche installatie van den lord- majoor plaats, waarbij meer dan gewone pracht ten toon gespreid werd. Nadat bij den grooten maaltijd, die altijd bij deze gelegenheid gegeven wordt, reeds een aantal toasten gedronken waren, had eensklaps het ge val plaats, dat een vervaarlijk groote glazen kroon met lamplichten, boven het hoofd van den lord-majoor hangende, naar beneden stortte, met zulk een geraas, dat de geheele zaal met schrik vervuld werd, en menigeen zich verbeelde dat er eene instorting van het gebouw plaats had. Men bevond weldra, dat de lord-majoor en de naast hem gezeten hertog van Clarence beiden gelukkig met geringe verwondingen er af gekomen warenen der echtgenoot van den lord-majoor geenerlei leed wedervaren wasbuiten den schrik en het geheel bederven harer kleede ren door den olie. De tafelvreugd was nu gedaan een deel der dames begaf zich naar de bal-zaal, en vele aanzienlijke gasten gingen naar huis. LONDEN den 10 nove?xber. Heden zijn bij het gouvernement depe- ches van onzen admiraal Codrington ontvangenwegens de luisterrijke overwinning, door de vereenigde eskaders, den 20 october, op de Turksch-Egyptische vloot behaalddoch eerst heden avond kunnen deze officiële berigten in druk verschijnen. Intusschen is toch dit reeds be kend dat de vijandelijke magtofschoon verre de meerderheid in sche pen hebbendegenoegzaam geheel is vernield. Volgens partikuiiere berigtenbedroeg het getal schepen der veree nigde eskaders 26, en dat des vijands 70, behalve 40 transportsche pen; slechts 8 Tiirksche schepen van de kleinste soortschijnen zich gered te hebben, door zich onder de bescherming te stellen der land- batterijen, die zeer geducht moeten geweest zijn. Men verneemt al verder, dat de Britten 70 dooden en 180 gekwetsten hebben gehad; onder de eersten zijn slechts 2 officieren. FRANKRIJK. PARTJS den 10 november. Het is algemeen de vraag: welk een in druk zal de gebeurtenis van Navarino op den divan en op het gemoed van den hooghartiger) sultan maken Bij de onzekerheid in dezen meent men toch echter van dien indruk kwade gevolgen voor de Britten Fransehen en Russen, welke zich in Konstantinopel bevindente mo gen verwachtenzoo niet de schrikdoor deze gebeurtenis veroor zaakt, zoo groot is, dat de sultan en deszelfs raad zonder verwijl be sluiten de tusschenkomst der mogendheden aan te nemen. De moeije- lijke omstandigheden, in welke de sultan zichsedert de oprigting van het nieuwe krijgsvolk, bevindt, zal hem mogelijk daartoe bewegen, ter wijl de gesteldheid waarin Ibrahim-bassa thans met zijn leger ishem daartoe kan overhalen. De -toestand toch van dien veldheer is nood lottig. Afgesneden van de zee, is hij nu geheel aan zichzelven over gelaten, bevindt hij zich omringd door een- volk, hetwelk van gram schap blaaktdat niets te Verliezen' heeftdat opgewonden zal worden door de behaalde overwinning der mogendheden en is hij tc midden van een land hetwelk hij zelf moedwillig te vuur en te zwaard heeft verwoest. Éoo de sultan niet tot de aanneming der tusschenkomst be sluitof de pacha van Egypte zich niet met de mogendheden verstaat, blijft er voor Ibrshim niets over, dan van gebrek te vergaan of zich krijgsgevangen te geven. Over de vraag, of er door het gebeurde voor Navarino oorlog tus- schen de mogendheden en het.Tutksche Rijk ontstaan is, zijn velen het oneens. Sommigen meenen dat met de vernieling der vloothet tee- ken tot den krijg is gegeven, en dat de Russen, zonder verwijl, de Prnth zullen overcrekken, Doch anderen zijn van een tegengesteld ge voelen en oordeelen dat het gebeurde voor Navarino niets anders is-, dan «ie gewapende tusschenkomst vastgesteld bij het traktaat van Lon den dat de mogendheden zich daarbij zullen bepalenzoo lang van de zijde van het Turksche Rijk geene vijandelijkheden worden gepleegd en dat dus het Russisch leger zich tot dien tijd zal blijven ophouden op de standplaatswaarop hetzelve zich thans bevindt. Slechts twee onzer schepen, zoo als heden officieel aangekondigd wordt, het fregat de Syrène en het linieschip dé Scipionhebben noo- dig gehad om door den admiraal de Rigny naar Toulon gezonden te worden om te repareren. Alle de overigen van ons eskader, 2 linie schepen, 1 groot en 3 mindere fregatten, 2 korvetten en u kleinere vaartuigen bleven volkomen ter zijner beschikking en onverwijld zou den hem ter versterking toegezonden worden de Conquerant van 80 stuk ken die slechts op eenen goeden wind ce brest wachten het fregat de Jphigénie van 60 stukkenbenevens de korvetten de Victorieuse en de layadère welke te Toulon zeilree liggen. Bovendien is van Bresc reeds gezeild het fregat de Aitréeen staat dit nog van daar gevolgd te worden door het fregat de F/ore, en van Toulon door het fregat de Fleur de Lysalle drie bestemd om in de Middellanctsche zee onze vlag des te beter tegen de kapers van allerlei aard te verzekeren. Volgens particuliere brieven van de vloot, van den 22 october, was de geestdriftwelke de overwinning van den 20 op dezelve verwekt had, onbeschrijfelijk, en heeft in dien gedenkwaardigen strijd de edel moedigste naijver tusschen de schepen der drie verbonden mogendheden geheerschtmen wedijverde wie met de meeste drift ter hulpe van eenen in gevaar zijnden bondgenoot zou toesnellen; en in dat opzigt hebben FranschenEngelschen en Russen zich gelijke regten op dp wederkeerige erkentelijkheid verworven. De geschiedenis levert geen voorbeeld op van eene zoo regtschapene medewerking tusschen eskaders van verschillende natiën. De verwonding van den kapitein de Labre- tonniêre de Breslaw kommanderende en de eenige onzer hoofd-officie- ren die gekwetst werd levert gelukkig geene bekommering op men hoopt ookdat de verwonding van den zoon des dapperen admiraals Codrington geene noodlottige gevolgen zal hebbende deelneming ten dien aanzien is algemeen. Wegens den staat der zaken in Spanje, verneemt men geene de minste verandering. In de gebergten bevinden zich nog veel gewa pende opstandelingen, die voor ais nog aan geene onderwerping schij nen te denken. Van de zijde der regering tracht men hen door toegeef lijkheid te vreden te stellen, en de genen, die in stilte tot orde terug keereu, worden meestal ongemoeid gelaten. Over 't geheel bespeurt men een groot verschil tusschen de behandeling dezer muitersen die der grondwets gezinden in 1823. De aartsbisschop van Parijs heeft een mandement uitgevaardigd waarbij gebeden, bij gelegenheid der algemeene verkiezingen, worden voorgeschreven. PARIJS den 12 november. Uit Beanlieu, In Zwitserland, wordt door den heer Eynard, den 8 dezer, geschreven, dat de tijding zich heeft bevestigddat de Grieksche vloot in de golf van Lepante 6 Turk sche brikken heeft verbrand en 3 Oostenrijksche transportschepen heeft genomen. De seraskier bevindt zich te Zeituni en wordt door zijne Al- banesche troepen met bedreigingen om hunne achterstallige soldij ge vraagd. Men ziet den graaf Capo-d'Istria in Griekenland met reik halzend verlangen als gouverneur te geinoet. De Lauzanner-courant meldt De positie der Russen op de linien van den Donau en de Pruth wordt met den dag dreigender; meer dan 80,000 man, onder het bevel van Wittgensteinschijnen naar het eerste sein te wachten om te veld te trekken, en het nog grooter leger van Sacken is gereed om hunne ope ratien te ondersteunen, terwijl de keizer van Rusland in persoon aldaar wordt gewacht." Den 7 dezer is H. M. de koningin van Saxe overleden. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 10 november. De maatschappij van verdiensten, onder de zinspreuk Felix Meritisalhier opgerigt in *t jaar 1777, heeft den 6 en 9 november haar jojarig bestaan plegtig gevierd. Z. M. de Koning en de Prins van Oranje hebben deze feestviering met hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd. Bestuurderen hebben Z. M. het buitengewoon honorair lidmaatschap en aan beide Prinsen het honorair lidmaatschap eerbiedig opgedragen 't welk hoogstdezelven zeer gunstig hebben aangenomen. De heer C. Loots heeft te dier gelegenheid een uitmuntend dichtstuk uitgesproken, den lof van het schoone en goede ten doel hebbende; voor afgegaan door eene ouverturegecomponeerd door den heer Fodor en af gewisseld en besloten door eene cantate van genoemden dichter: zijnde het eerste deel dier cantate in muzijk gebragt door den reeds genoem den componist, en het tweede deel door den heer IVillems. Dicht- en toonkunst wedijverden derhalve bij deze feestviering, gelijk bij de voor gaandeen wekten, naar het scheen, het genoegen en de tevredenheid van onzen geliefden en kunstminnenden Koning en hoogstdeszelfs ge- eerbiedigden Zoon. Dat de maatschappijFelix Meritisbij de duurzaamheid van haar be» staan van jaar tot jaar toeneme in roem en luister, en, als kweekhof der kunsten, haren verderen bloei moge zien bevorderen door den bloei van Neêriands koophandel en zeevaart, die de grondslagen harer stichting warenzoo blijftook door dit bestaanhet kernachtig en dichterlijk zeggen van den heer B. Klijnin zijne redevoering van den 6 dezer, .(waarvan wij ons den zakelijken inhoud herinneren) ten allen tijde be waarheid Ons Vaderland vertoont zich op de wereldkaart slechts als nietig plekje gronds, dat men daar ter naauwernood eenen rang kan waardig keuren in de rij der beschaafde landenhet doet zich daar op als een molshoopdien de golven van den oceaan weldra zullen in- zwelgen: maar, indien er eene geschiedkundige kaart denkbaar ware, waarop de trapsgewijze vorderingen in geestbeschaving en maatschap- pelijke verlichting, de ontwikkeling, wasdom en bloei der edele volks- vrijheid en de zegepraal harer vereerders op heerschzucht en geweld, voor het oog van tijdgenoot en nakomeling, even als op eenen stam- boom konden worden voorgesteld, dan voorzeker zou de waarde en beroemdheid van ons Vaderland boven de meest beschaafde landente duidelijker blijken, en de vreemdeling, vau schaamte blozende over '71

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1