N°. a5. MIDDELBURGSCHE COUR Art. 'r1827. m Dingdag den 27 Februarij. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSC I1LAND. WE ENEN den 10 februarij. De Beobac'iter van heden deelt een opmerkenswaardig artikel mede, ter regtvaardiging van het ge. drag des Oostenrijkschen afgezantgraaf d'Appony te Parijsten op- 2igte van de tilels der maarschalken [Zie ons No. 19.], en gipst niet weinig daarin de taalwelke sommige Fransche dagbladen omtrent het gebeurde deswege gevoerd hebben. Hij verklaartdat de mogendheden in welker bezit, door den vrede van Parijs des jaars 1814, die landen terugkeerden, met wier namen Napoleon sommige zijner veldoversten begiftigd had, zich, op grond van het regt der volken, gedurende de onderhandelingen, welke dien vrede vooraf gingen, hebben voorbehoud den, dat de titels, welke door Napoleon van sommige -door hem ver overde landen aan zijne maarschalken gegeven waren, niet verder zou den gevoerd worden, als vervallende dezelve met de afscheiding van die landen van Frankrijk. Dat echter die titelswelke aan eenig bijzonder oord verbonden waren, waar hij, die dezelve voerde, zich door eenig wapenfeit had onderscheiden zouden blijven bestaan. Dat het eerste gevorderd was, om alle denkbeeld van grondbezit of magt, en alle ver warring, daaruit voortvloeiende, weg te nemen, doch dat het laatste hooit dat denkbeeld zou verleenen, noch verwarring veroorzaken, daar niemand bij het hooreri van titels, gelijk die van graaf van St. Vincent, van burggraaf van Trafalgarvan vorst van Waterloovan marquis van den Douro en van Talaferaof van vorst van Wahlstadt, zich zou in beelden, dat zij bezitters van de plaatsen zijn, waarvan zij de titels voe ren, evenmin iemand zulks zou doen, indien er een hertog van Leip- zig, van Hanativan Brienneof van Montmartre bestond. De Beo- bachter besluit.met te zeggen, dat, wel verre de Oostenrijksche gezant zich aan eene voorbeeldelooze nieuwigheid zou schuldig gemaakt heb ben hij een onwedersprekelijk volkenregt had gehandhaafden daartoe verpligt is geweest. GROOT-BUI TTANJE. LONDEN den 16 februarijDe marquis van Lansdowne zal den 8 maart in het hoogerhuis eene motie doen betrekkelijk de vorderingen der Roomsch-Katholieken. Met reden verheugt men zich, dat deze be langrijke zaak zoo vroegtijdig ter tafel gebragt zal worden. De hertog van Clarence is thans de vermoedelijke erfgenaam van de kroon. Gisteren is aan het parlement éene boodschap des konings gezonden waarin zijn verlangen geuit wordtdat aan dien prins en aan zijne gemalin eene geldelijke toelage worde verstrekt, overeenkomstig de waardigheid van zijnen tegenwoordigen rang en toestand. Eergisteren heeft de heer Canning op nieuw een aanval van hoofd pijn gehad weshalve men noodig geoordeeld heeft om doctor Holland aan sir M. Tierney als tweeden geneesheer toe te voegen. Gisteren be- vo "d zich de minister eenigzins beteren volgens de berigten van heden was hijhoewel niet zonder pijn beterende. Men wil dat de admiraliteit voornemens is om zes stoomvaartuigen van de grootste soort te doen bouwen, in staat om 100 karoriades te voeren van zwaar kaliberen welke voorzien zullen zijn van twee machines, wier kracht gelijk zal staan met die van 200 paarden. Met geld blijft steeds zeer ruim en het is bijna zonder voorbeeld zoo veel geld als thans geheel renteloos in de bank van Engeland ge deponeerd ligt. Bij de Portugesche kamer der afgevaardigden is het voorstel, om Lissabon en Porto voor schepen van alle bevriende natiën open te ver klaren, met eenige weinige veranderingen aangenomen. FRANKRIJK. PARIJS den 20 februarij. In de zitting der afgevaardigden van gis teren is, door den rapporteur der commissie, den heer Bonnet, de dis cussie, betreffende de wet op de drukpers, geheel geresumeerd, heb bende ook de president van den raad, de heer de Villèle, en de zegel-be waarder het woord gehad, en is een amendement, door den heer de Saint-Chamans voorgedragen waarover de beraadslagingen heden wor den voortgezet. Men verneemt, dat het koninklijk geregtshof de oppositie van den heer de Maubreuil verworpen heeft tegen de ordonnantie van de kamer in rade, waarbij hij voor de regtbank van correctionele politie wordt verzondenter zake van het geweldig aanranden van den prins de Tal- Ivyrand. De bisschop van Orleans heeft, in zijn mandement voor de te genwoordige vastenden heer de Montlosier afgeschilderd als een man die onder den dekmantel van een onduidelijken en raadselachtigen stijl, de Katholieke godsdienst aanklaagt, die hij wel niet? noemt, maar aanduidt als eene gevaarlijke maatschappijen aan wier bedienaren hij den naam van zamenzweerders geeft. In hetzelfde mandement zegt de bisschop, dat de twaalf eeuwenvóór de Fransche omwenteling, voor Frankrijk twaalf eeuwen van grootheid, vrede en roem geweest zijn. Men verhaalt hier dat lord Liverpool een aanval van beroerte heeft gekregen en gevaarlijk ziek ligt. Dezer dagen is een man wiens rijkdom op twee maal honderd duizend francs berekend word, door het hof van assises van het depar tement der Aube tot vijf jaren" 'gevangenis en het brandmerk veroor deeld als schuldig van eene valsche onderhandsche akte te hebben ge maakt met oogmerkom in het bezit te geraken van een stuk grouds dat naauwelijks honderd-vijftig francs waarde heeft. In Zwitserland telt men tegenwoordig 120 kloosters, van welke 59 door monniken en 61 door nonnen bewoond worden, en nog 7 ka pucijner-gestichten. PARIJS den 21 februarij. In de gisteren hervatte zitting der gede puteerden is het door den heer St. Chamans voorgestelde amendement, Op het iste artikel der wet op de drukpers, met eene groote meerder heid verworpen. Alstoen lag het amendement van den heer Bouville aali de beurt, die zijne gronden er voor heeft ontwikkeld, waarop de ver gadering is gesloten. In de zitting van heden is de discussie over dit amendement begonnen, hetwelk, op voorstel van den heer Méchin, eene verandering heeft ondergaanwaarin door den heer Bouville genoe gen is genomen. [Wij vinden in het verslag dezer zitting omtrent dit amendement niet gemeld of hetzelve al of niet verworpen is, noch ook of de amendementen van de heeren Sallabéry, Frertilly eii Pardessus Jfijn in aanmerking gekomen? maar wel, dat de discussie over de door d8 commissie voorgestelde amendementen is begonnen, doch niet is af* geloopen.] NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 februarij. De Tweede Kamer der Stkteil-GctiC* raai is gisteren op den middag vergaderd geweest. Na het Vernieuwen der sectien voor deze maand, begaven zich de leden naar de verschil» lende bureaux tot verkiezing der presidenten en Vice-presidenten derzei* ven. De president gaf voorts kennis van een brief van Z. Exc. den minister van financieninhoudende, dat dringende omstandigheden het gouvernement beletten om het ontwerp van wet op het tarief van in-, uit- en dooi voer op den 1 april in werking te brengen, en derha:V<r vei zoekendedat de woorden 1 april in die conceptWet door 1 mei wierden veivangen. De centrale sectie die reeds kennis van deze ver* andering droegheeft daarop haar rapport over dit ontwerp van wet Uit* gebragt, en de Kamer besloten, na eene korte woordenwisseling, om- de beraadslagingen over deze zaak op aanstaanden maandag te bepalen. De stad Marchein het groot-hertogdom Luxemburgis ander maal door eenen verschrikkelijken brand geteisterd. Den 17, ten 4 uren des ochtends, werd dezelve in het huis van den koopman Fraijef ontdekt. De brand was al aanstonds zoo hevig dat men de naburigs huizen moest afbreken, om de verdere verspreiding te voorkomen? doch ook dit is ongelukkig vruchteloos geweestdaar de vlammen zich, met eene verschrikkelijke woede, aan verscheidene huizen, 10 of 12 stallen, enz., mededeelden. Men besloot op nieuw eenige gebouwen af te breken, en, op den middag, bij het afzenden van dit berigt verteerden de vlammen nog de prooidie aan dezelven overgelaten was, In de gemeente van Wavre heeft een jongmanwelke voor de dienst der militie had geloot, en, in overmaat van vreugde wegens eett hoog nummer, de trappen van het gemeente-huis afsnelde, het ongeluk gehad van te vallen en de hersenpan te breken, waarna hij binnen eeni* ge minuten den geest gaf. GE NI den 24 februarij. Een Luiksch dagblad meldtMen schrijft ons uit Biusseldat men hoop heeft op den goeden uitslag der onder* handelingen wegens het concordaat. Partikuliere berigten uit Rome, die men zegt van goederhand te zijn, melden zelfs dat men weldra da gelukkige uitkomst er van zal vernemen." NIJMEGEN den 20 februarij. Van Keulen meldt men van den ïtf" dezer, dat de Rhijn vol drijfijs was, hetwelk in groote schollen voorc dreef. Het water was gewassen 3 duim en stond ter hoogte van 5 vdet. Van Griet tot Emmerik, eene distantie van 2 uren, is het water open, terwijl bovenwaarts van Rees tot Griet het ijs weder vast zit. 's GRAVENHAGE den 21 februarij. Gisteren nacht is de luitenant* ter-zee Berkhout Molenaar alhier aangekomen met het berigt, dat Zr. Ms. schip Waterloo van Helgoland vertrokken is en zaturdag zich op de hoogte van Terschelling zeilende bevond. Het schip zeilde redelijk goed met het noodtuig? de bodem was volkomen digt en in den bestelt staat; alles was wel aan boord en onder de troepen heerschte de besta geest. De kommandant was voornemens om, zoo de gelegenheid dit toeliet in Texel binnen te loopen. De heer Molenaar behoort tot de equipagie van het wachtschip Z P. E- land, in het Nieuwe Diep liggende, en was den 29 januarij met da Zierikzeesche vischsloep de Vredeschipper Maarten Abcelebuitenom van de reede van Texel naar de Waterloo gezeild, die toen bij Helgoland ten anker lag. Daar gekomen kreeg hij van den kapitein-kom* mnndant van Daalen lastom naar Cuxhaven te gaanten einde te on derzoeken of de Elbe vrij van ijs wasna zich van dezen last gekwe ten te hebben was hij den 6 dezer van Cuxhaven weder naar Helgoland vertrokken, om verslag te doen van zijue bevinding. Maandag is dia officier van zijne zending teruggekeerd en bij Huisduinen aan wal gestapt. De heer Varkevisserdie voorloopig een berigt uit zee omtrent de Waterloo aan het ministerie van marine was komen brengen, is mee .deszelfs goedkeuring in aller ijl naar het Nieuwe Diep vertrokken om te beproeven van het vertrek der zes Scheveningsche pinkendie naar Scheveningen terug moesten komente beletten ten einde daarvan een nuttig gebruik te maken daar, waar zulks noodig mogt zijn. Tijdingen van den Helder, van den 19 en 20, bij den burgemeester dezer stad ontvangen, melden, dat de Scheveningsche pinken, bij hec vernemen van de aankomst der Waterloo, op de hoogte van Ter schelling, niet terug gezeild zijn, maar zich gereed hielden, dat schip op te zoekenzoodra het ijswaarvan het gat toen vol waszulks zou toelaten. Inmiddels is heden bij Z. ed. achtb. een brief ontvangengisteren ge schreven uit zee, op de hoogte van Loosduinen, door den commissaris der loodsenP. J. Duinker. In denzelven wordt gemelddat Zr. Ms. schip Waterloo zondag Texel gepasseerd is; dat gezegde commissa ris tot op de plaats, waar hij zich nu bevond, op 7 mijlen afstands, dien bodera niet had kunnen ontdekkendat een schoonervan Bergen in Noorwegen komende, en dien dag dwars van Noordwijk 6 mijlen van den wal, door hem gepraaid, ook niets van het schip had vernomen; dat hij om die redenen, van gedachten was, dat de Waterloo naar Engeland doorgezeild wasdat hij evenwel nog meer zuidwaarts gaan zou, tot voor Vlissingen, om te zien of het schip ook aldaar mogt zijn. Ondertusschen houden de pinken langs de geheele Hollandsche kust zich in gereedheid, om, bij het opdagen van de Waterloo, dat schip allen bijstand te bieden. Van Scheveningen kruisen 3 piuken tot op de hoogte van Zandvoort, om hetzelve te ontdekken. DORDRECHT den 21 februarij. Aan den Uppelschen dijk onder Almkerkis 11. woensdag, den 14 dezer, des avonds omstreeks 8 uren wederom brand ontstaan, namelijk in het achterhuis van Willem GSrp, en wel zoo onverwacht, dat nagenoeg niets heeft kunnen geborgen wor den, en de geheele oogst van vlas, koren en lijnzaad, hooi en stroo. benevens de bouw- en melk-gereedschappen en 8 stuks hoornvee, 3 paarden en 2 varkens eene prooi der vlammen geworden zijn. Noch de woning, noch de goederen tegen brand verzekerd zijnde, is het huisge zin van gezegden C'órp door dezen ramp in de diepste armoede gedompeld. Of deze brand wederom aan kwaadwilligheid moet worden toegeschre ven is raadselachtig. Zco men zegtmoet laatstelijk wederom cea O O

Middelburgsche Courant | 1827 | | pagina 1