covrM^t, ii^'#' N". i49- MIDDELBURGSCIIE Donderdag x^. den i4 December. NIEmrSTTJDTNGEN. Tot ZEE-TIJDINGEN. BESTUREN en ADMIHISTRATIEN. D U I T S C fl L A N n, X^RANKFORT den 6 december. Door buitengewone gelegenheid heeft X* men berigten van Konstantlnopel vanden 16 november. Het ter dood brengen dinirt'^sints de laatste znmenzwcring op eene schrikkelijke wij ze voort. Meer dan 6000 misnoegden zijn, sedert den 22 October, onthoofd en verscheiden duizenden verdronken geworden. De hoofdstad is wel rustig, doch de aard dezer rust is uit het evengemelde ligtelijk OP te maken. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 6 decewher. Volgens de laatste berigten uit Columbia vleit men zich daar wederom met eene minnelijke schikking door de nisschenkomst van Bolivar, wiens invloed op hec volk alvermogend scliijnt. Zie hier de be!nngr>ik3 nanspraak door Bolivaf iiiteesprokenbij h« overleveren dir door hem vervaardigde constitutie voor de republiek Bolivia: Wetgeversu het ontwerp eener staatsregeling voor Bolivia aanbie dendevind ik mij door ontroering en vrees bevangen, want ik ben overtuigd van mijne onbekwaamheid in het zamenstellen van wetten. Wanneer ik overweeg, dat de wijsheid der eeuwen nog geen volmaak ten grondslag aan de maatschappijen heeft kunnen gevendat een ver licht wetgever de onmiddelijke oorzaak van het geluk der menschen en, mag ik mij dus uitdrukken, de vertegenwoordiger der Godheid op aarde is, hoe bezwarend moet dan niet de verantwoordelijkheid zijn, welke een soldaat op zich neemt, die onder slaven is geboren, wiens üihdsheid niets dan ketenenen wiens rijpere jaren niets dan gewapende kameradeneven als hij gereed om die te verbreken heeft gekend Ik heb alle krachten mijner ziel ingespannenom u een tafereel mij ner denkwijze te schetsen, over de beste wijze om vrije menschen, vol gens door de beschaafde natiën aahgenomene grondregelen, te besturen. Onze pligten roepen ons om den aanval te wederstaan van twee af schuwelijke vijanden, die elkander wederkeerig bevechten en ons te gelijk bestrijden De dwingelandij en regeringloosheid vormen een seduch- ten oceaan, die met geweld tegen een klein eiland van vrijheid losbreekt, hetwelk onophoudelijk door storm wordt geteisterd en door het geweld der golven met vernietiging wordt bedreigd. Ziet daar over welke zee wij moeten stevenenin eene zwakke bootwelker stuurman zoo on geoefend is. (Hier volgen de beschikkingen over de vier magten.) De president der republiek bij onze staatsregeling is als de zon in het planeten-stelselzijne onveranderlijke magt bezielt en verlevendigt alles. Deze hooge magt zal levenslang zijn even als die van den pre sident van Haïti, want in die stelsels welke geene regeringloosheid toe laten is het meer dan bij andere noodig een vast punt te hebbenrond om 't welk de menschen en zaken zich wenden. Men heeft grenzen aan zijne magt gezet, opdat het algemeene welzijn zijn eenigste doel zij, en zijne handen zijn gebonden, opdat hij niets zoude verwoesten. Het is voor Bolivia dat ik de meest volksgezinde regering der we reld heb gekozen. Wetgeversde vri.iheid is voortaan in Amerika onvernielbaar. Gij ziet, dat de woeste natuur van dit land voldoende is om alle form van monarchiek beheer af te weren. De woestenijen behooren aan de onaf hankelijkheid. Wij hebben hier geene groote adelijke magten noch hoo ge geestelijke waardigheden. Onze rijkdommen werden te voren vernie tigd; thans groeit onze voorspoed aan. Nog bezit de geestelijkheid ha ren invloeddoch zij is verwijderd van alle geest van heerschappij. Be roofd van zoodanige steunsels kunnen de dwingelanden geen duurzaam rijk vestigen en indien eenige heerschzuchtige mannen het mogten wa gen om zich van de opperste magt meester te makendat dan het lot Van Dessalines van Christophe en Iturbide hun leere wat hen wacht. De moeijelijkst op te rigten raagt is die van eenen nieuwen vorst. Die opgeworpen vorsten welke zoodanig verblind zouden zijn om hunne troonen op de bouwvallen der vrijheid te vestigen, zouden hun eigen graf delvenom aan de nakomelingschap te leeren wat het zeg^ onverzadelijke heerschzucht boven vrijheid en roem te verkiezen. Ik heb de wet der wetten, de gelijkheid zonder welke alle andere waarborgen en alle andere regten vergaan, onaangeroerd gelaten. Het is voor haar dat wij opofferingen moeten doen. Ik hab aan hare voeten den slaven-staat opgeofferd. Wetgevers I ik ga van eene zaak spreken welke ik in waarheid moest vergeten. In eene staatkundige staatsregeling moest men geen geloof, Boch godsdienstige belijdenis des geloofs voorschrijvende godsdienst is geheel en al zedelijk. Zij bestuurt den mensch inwendig, in zijne bin nenkamer; zij heeft deti zetel harer heerschappij in zijn hart; zij alleen heeft het regt rekenschap aan zijn geweten te vragen. De wetten in tegendeel bepalen zich tot de uitwendige zaken, zij houden zich om zoo te zeggen aan de deuren en buiten de huizen der burgers. De godsdienst is het geloof des gewetens. Alle burgerlijke wet op de godsdienst schokt hare grondvesten; want door een pligt als nood zakelijk op te leggen, doet de wet de verdienste van het geloof, wel- k^ de grondslag van de godsdienst is, verdwijnen. Het behoort niet aan den wetgever om voorschriften betrekkelijk de godsdienst te gevenwant de wetgever moet straffen op de overtreding der wetten daarstellen opdat men dezelve niet als eene raadgeving be- schouwe. Wanneer er geene tijdelijke straf, noch regters om ze toe te passen, kunnen bestaan, houdt de wet op het karakter van wet te hebben. Wetgevers door mij eene natie op te dragen heeft uwe grootmoe digheid alle de diensten, welke men bij mogelijkheid zijns gelijken bewijzen kan, overtroffen. Ar ware het dat ik de talenten, de deugden en de genie van den grootsten held bezat, zoude ik evenwel onwaardig zijn de eer welke gij mij aandoetdoor aan uwe republiek mijne eigene naam te schenken. „Wetgevers! gij zijt gelukkig genoeg om voor te zitten bij de be stemming eener republiek, welke geboren is met eene lauwer-kroonin de velden van Ayacucha geplukt; van eene republiek welke leven_ zal onder \vettendoor uwe wijsheid ingegeven te midden der kalmte wel ke de stormen des oorlogs heeft vervangen." N E D E R T. A N D E N. AARDENBURG den 8 december. Reeds voor het ontvangen der aansclirijving van H. E. G. A. de heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, tot het doen eener collecte voor de noodlijdende ingezetenen der provinciën Groningen, Vriesland en Overijssel, had zich alhier eene commissie vereenigd tot de inzameling van liefdegiften in deze stad en in de naburige gemeenten van Sint Kruis en Eede, voor die noodlijden den hebbende die commissie bestaan uit de heeren J. F. G. van Hoek predikant bij de Hervormde en P. F. C/aeys pastoor bij de Roomsch Katholieke gemeeiiten alhier; benevens de heeren A. fermere, regent van het burger-gasthuis; S. van den Broeckestedelijken ontvanger, F. A. Blindenbach, secretaris van Eedeen S. Tak, ontvanger van's Rijks belastingen re Sint-Kruiseji hebben de door dezelve commissie ontvan gene gelden beloopen te weten van Aardenburg 218 69 van Sint- Kruis 22, 10, en van Eede 2, 75; welke gelden vervolgens, door t^sschenkomst van den heer districts-commissaris te Sluis ter beschik^ king van Z. Exc. den heer gouverneur dezer provincie, zijn gestela geworden. MIDDELBURG den 15 december. Wij zijn in staat gesteld raede- deeling te doen van de volgende in Zeeland gedanegiften voor de hulpbehoevende zieken in de provinciën Groningen, Vriesland en Over ijssel geproflueerd uit de plaats gehad hebbende algemeene collecte voor zoo ver het provenu daarvan reeds bij het gouvernement dezer provincie door de plaatselijke besturen is overgestortalsmede uit de inzamelingen van bijzondere commissien of personenin onderscheidene steden en gemeenten der provincie, te weten Algemeene Collecte, Middelburg Zierikzee Tholen Goes Vere Arnemuiden Biggenkerke c. Domburgc. a. Gapinge Grijpskerke c. Kleverskerke Koudekerke. ƒ4490 - 480 - 393 - 453 - 169 - 45 - 39 - 74 7 - 39 6 90 50S 18 87 37 OOj 04 77l 835" 76e 60 20 Meliskerke, c. a, 61 65 Nieuwlandc. a. - 40 45 Oostkapelle- 59 47- Oostsouburg - 28 78 Ritthem, ca.. - 25 625 Serooskerke, ca. - 9 40 St. Laurensc a. - 39 66 Vrouwen Polder, ca. - 21 08 Westkapelle ca. - 46 10 Westsouburg - 17 80 Zoutelaude - 54 05 Goes Inzameling van bijzondere Commissien of Personen, door de commissie uit het departement der Maatschappij Nut van Algemeen Voor de provincie Groningen 128 38. -------------------------Vriesland - 117 18. -------------------------i Overijssel - 3 /248 5(5. Door den heer notaris Soetehier en eenige zijner vrienden, naar Groningen en Vriesland, f ^19 (^Het vervolg hierna.'^ Een telegrafisch berigt den 7 te Parijs aangekomenbevestigt de reeds bekende tijdingen van de snelle vorderingen door de Portugesche uitgewekenen gemaakt. Na de inneming van Braganpa, welke den 24 november heeft plaats gehad, hadden eenige constitutionele troepen zich ia het kasteel opgesloten deze hebben den 26 gekapituleerd. De co lonne uitgewekenen welke door Olivenza is binnengetrokken heeft gee- nerlei vijand op zijnen marsch ontmoet. De inwoners die zich niet bij hen voegen, geven hunne wapens over, de grootste onverschilligheid aan den dag leggende wegens het lot dat het constitutionele gouverne ment is beschoren. Die colonne, gelijk mede die van den marquis de Chaves en Silveirais overvloedig van levensmiddelen en geschut voor zien. Volgens berigten uit Madrid van den 2 dezer bevond zich het Spaan- sche gouvernement in de grootste verlegenheid. Op de beurs te Parijs liep den 8 het gerucht dat Engeland 5000 man troepen te Portsmouth voor Portugal bestemd deed inschepen; ------------------------- --^—-^-^~— VLISSINGEN den 12 december. Gisteren is alhier met onbepaalde destinatie ter reede gekomenthe Jasen kapt. J. Sealsvan Londen met ballast. Ook zijn sedert eergisterenvoor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen The Lincolmkapt. F. Woods van Nieuw- York en die Frau Catha- rina kapt. M. J. Jessen van Livorno beide met stukgoederen; Maria Carolina, kapt. J. Moller, van Gothenburg, met timmerhout. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den 10 dezer toe heden van onze reede naar zee gezeild Antwerps Packetkapt. L. Hawegh met haver en vlasf he Charles kapt. P. Priault, met stukgoederen, en Rebecca, kapt. Ch. Dyelt met haver, alle drie naar Huil; the Duke of Kentkapt. J. Featherston de Vrouw Helena, kapt, H. de Vries; la Belle Alliance, kapt. O. A, Wil man; de Vriendschapkapt. T. G. van RhijnNeptunes, kapt. P. J. Waerens; de Arend, kapt. H. Elbring Herkuleskapt. J. F. Ulrich;. Peter Mariakapt. C. P. Eggersen de Vrouw .Taantjekapt. J. Roozc alle negen met haver die Oostzee kapt. T. E. Heitmann en de Valk kapt, L. de Valck beide met boomschors Zephyr kapt. T. Davismet tarwe en vlasde twaalf laatstgemelde alle naar Londen. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigtin Zeeland, residerende te Middelburg, zal hare gewone Winter- Vergadering houden in de Abdij dags ten 5 uren. ■fli^^R';'•■•l^p■,^ sW^mHB^a op den 4 Januarij 1827, des namid- Namens voornoemde Commissie, Js, DE MAN ]z.. Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1