N\ i47- MIDDELBURGSCHE Zaturdag den 9 Decemben~~^^ NlEUrrSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BRAZILIË, RIO-JANEIRO den i8 scptcmher. Dt zitting der algeitieene Wetge vende vergadering is den 6 dezer geëindigd. De keizer heel't de zelve met de volgende aanspraak gesloten Doorluchtige en zeer waardige vertegenwoordigers der Braziliaan- sche natie „De uitvoering der wet is de eerste pligt van alle bursters, dezelve bepaalt den tijd tot liet houden dezer zitting op vier maanden. Deze vier maanden zijn verloopen. De tijd is dus gekomen dat dezelve uit een moet gaan, en het is daarom, dat ik mij in uw midden bevinde. „De werkzaamheden dezer vergadering, ofschoon door den tijd be perkt, hebben intusschen reeds epni|re. wetten voortgebragten doen ons bopen dat gij in uwe aanstaande bijeenkomst, aan dit land, ik zeg niet alle de wetten, maar een groot gedeelte van die, welke voor de naauw- keurige uitvoering der constitutie noodzakelijk zijn zult kunnen geven. De eensgezindheid, welke tusschen de beide kamers gehcerscht heeft, en al hetgeen 'zij voor het welzijn en de grootheid der natie gedaan heb ben bewijst genoegzaam, welke de vaderlandsche geest zij waarmede de ze vergadering bezield is. Mijne hoop is verwezenlijktuwc zittingen Zijn begonnen en geëindigd zonder dat de voorzigtigheid en wijsheid opgehouden hebben bij uwe beraadslagingen voor te zitten. „Het is thans voegzaamdat de doorluchtige senateurs en afgevaar digden, welke naar de vexschillende provinciën van het rijk terugkeeren, den tusschen tijd welke tot aan de sessie van het aanstaande jaar vel- loopen Zal, besteden zullen, om de middelen te overdenken, geschikt om het rijk te doen bloeijen, en dat zij van hunnen kant, alles in het- werk stellenom aaii de volkerende gehoorzaamheiddie zij aan het gonvernemant verschuldigd zijnte leeren hen aantoonende, dat hij die het gouvernement gehoorzaamt, de wet gehoorzaamt, en dat hij die de wet gehoorzaamt, den voldoensten waarborg voor zijne eer, zijn leven en zijne welvaart heeft. De constitutionele keizer en bestendige verdediger van Brazilië.'''' D I T S C II L A N n, HAMBURG den i december. De beroemde sterrekundige Bode is den 24 november te Berlijn, aan zijne schrijftafel zittende, zachtelijk ont slapen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 2 december. Sedert gisterenzegt de Times van hedenzijn ons tijdingen van belangrijke voorvallen in Portugal uit Lissabon geworden. De Portugesche uitgeweken rebellen zijn werkelijk vijandelijk in eene der provinciën van hun land, die van Tras-os-Montes gevallen. Daar deze inval alleen kim bewerkstelligd zijn door de toege vendheid en onderstenning van Spanjein weerwil van de diplomatique ïchfkkrngen tusschen de twee gouvernementen bestaandezoo laat het zich gemakkelijk bevroeden wat daaromtrent de gevoelens van dat van Portugal zijn. De zaak schijnt ook elders eene gepaste sensatie verwekt te hebben want, snel door middel eener telegraphische depêche naar Parijs medegedeeld zijnde, zijn, zegt men, van daar bevelen uitge gaan, strekkende om den Franschen ambassadeur onmiddellijk uit Madrid terug te roepen, en alzoo, op eene officiële en plegtige wijze, te too- nen welk eenen afkeer men van zulk een verraderlijk gedrag van den kant van Spanje heeft. Wij moeten daar bijvoegen, dat wij wenschen dat Frankrijk deszelfs armee in plaats van deszelfs ambassadeur terug roepen moge, en laat dan Ferdinand, indien hij verkiest, zijnen nabuur aanval len. De eenige zekerheid van den vrede tusschen de groote mogendhe den van Europa, is de terugroeping zoowel van de Fransche als van de Engelsche militaire land- en zeemagt uit het schier-eiland. Onze respec tive cliënten zouden buiten dat hunne principalen in geschillen kunnen wikkelen die op grootere oneenigheid zonden kunnen uitloopen." Te Garthagena hebben op den 29 september alle de publieke lig- ■chamen Zoo militaire burgerlijke als geestelijke eenstemmig verklaard, dat de inwoners toetreden tot de maatregelen en denkwijze der andere de partementen welke een federaal (bondgenootschappelijk) regeringsstel sel verlangen en den bevrijder de nitgestrekste volmagt geven om een einde te m'nken aan alle verdere twisten, en vrede en rust te herstellen. Zie hier eenige niet onbelangrijke bijzonderheden over de stoom machines in 'Engeland De marquis van 'Worchester was, in 1663, de eerste, die gebruik van eene stooift-machine maakte, In löpo vervaardigde docter Papin zijnen toestel, volgens het systema, om den stoom, door middelvan het lucTit-ledigete doen werken, In 1698 leide kapitein T. Saviary de laatste hand aan een werktuig, hetwelk een wezenlijk nut had, en waarvan het gebruik in het graafschap Cornwaliis nog heden in stand is voor de pompen in de fabrieken de kenteekenende aard van dit werk tuig is die van, door middel van zamenpersing, een luchtledig in de buis te verwekkendit is een der eenvoudigste tot op heden uitgevon- ■werktuigen. Vervolgens verscheen, in- 1705, het atmoSpherische werktuig van New-Comen aldus genaamd uit hoofde der drukking van den damp kring, die noodig is, om den zuiger, welke door dé stoom naar boven gedreven is, weder te doen vallen. Wij gaan eenige verbeteringen van het werktuig met stilwijgen voorbij, tot aan den tijd van Watt. In 1757 werd Watt, van Glasgow, naar Cornwaliis ontboden, om een der werk tuigen van New-Comen te Tepareven.' Aistoen voerde Watthet aan merkelijk verlies van brandstof en bij gevolg van de noodige magt om de drukking der atraospheer op den ztiiger te bewerken, waargenomen hebbende, de luchtpomp en den luchtverdikker in, door welker middel de stoom bevonden werd hare kracht uit te-oefenen, door boven en onder de zuiger geplaatste kleppen. De ondcrncracrs der mijnen van Cornwaliis, het gewigt van deze ver betering op deszelfs wezenlijke waarde schattendestelden allen Watt tewerk. Na dezen goeden uitslag,, drong de Averkzame geest van dien werktuigkundige naar de volmaking van het 'werktuig van eenvoudige drukking, welks beurtelinge enWederkeerige werking hij weldra, door in-iddel-van-zekeren hef-boom in eene cirkelvormige rondwenteling ver anderde (in 1778). Tot dus .terre had men zich, van de stoomwerktui- gen alteen tot pompen bediend; maar do rondgaande bowpgitig, Welke Watt dezelve had weten te geven, maakte hem de middelen gemakki.'lijkj om de beweegkracht van den .stoom ook tot het voortbrengen van Vele ar.dcre werkingen te bezigen. Daar bleef echter eene zwarigheid overnamelijk de noodzakelijkheid om, aan den balk, tegen over den cijlindcr of buis, een gewigt aan te brengen, ?waar genoeg om de bewegingen van het werktuig gelijk te maken. Watt ruimde di'ze zwariglieidin 1784, uit den weg, door zijn beroemd werktuig met ceno dubbelde magt of drukking, hetwelk tevens kracht, nut en gelijkvormigheid in de bewegingen in zich ver* ecnigde. Het werktuig vnn Watt is dat, waarvan men zich gewoonlijk bedient onder den naam van werktuig van lage drukking (/oit» pressure engines'). Wr^: vond ook nog een werktuig van eene verschillende soort ;öjt» waarin de elastieke kracht van den stoom twee malen in hetzelfde werk-- tuig gebezigd wordt, hetgeen gevolgelijk veel brandstof bespaarde. De werktuigen van Watt, Twrewitieok en Wolf zijn de meest in de kunstetl gebruikelijke. De werktuigen met rondgaande bewegingen van Dickson» ■Vottinger en Witte zijn nog niet tot den noodigen trap van volkomen heid gebragten kunnen, in dat opzigt, geenszins met die der driean dere werktuigkundigen vergeleken worden. Het eerste stoomschip waarvan men zich in Groot-Brittanje bedietid heeft, is de Comeet geweest, die, in 1812^ de Clyde, in Schotland, bevoer. Sedert dien tijd is het getal dier schepen op eene ongeloofelij* ke wijze toegenomenen thans worden er niet minder dan vijf honderd in Groot-Brittanje in gebrnik geteld. F R A N K R IJ K. PARIJS den 3 december. Omtrent het aanrukken der Portugesche «it» gewekenen op het Portugeesche grondgebiedhetgeen thans door onzë ministeriele bladen niet meer tegengesproken wordt, deelt het dagblad rjristarquena eene proclamatie van den marquis de Chaves te hebben geplaatsthet volgende mede Den I decemberzijnde de verjaardag der komst van het huis van Bragan9a tot den troonzal het leger deszelfs intogt in Portugal doen» De marquis de Chaves kommandeert en chef; debiigadier, burggraaf de Canelosvervult de functien van adjudant-generaaldie van kwar tiermeester-generaal zijn aan den heer Teixeira, voormaligen aide-de-camp van Z. M, Miguel I, toevertrouwd. Zie hier de namen der vier brigadiers, welke de vier kolommen vatl het koninklijk leger besturen: iste divisie, burggraaf de MontalegreJ 2de divisie Magece; 3de divisie Madureira4de divisie Pinto da Sylva, Het eerste vereenigingspunt in Portugal zal Bragan9a zijn. Deze beweging zal ondersteund worden door het grootste gedeelte der troe pen welke in Portugal gebleven zijn en die met ongeduld de aankoiiist der koningsgezinden verwachten. De 13de en i6de regementen infante» rie, die de noordelijke provinciën bezetten, hebben zich voor de ko» ninklijke zaak verklaard." Indien de proclamatie van den marquis de Chaves (waarvan ZoO even gesproken is) echt is, moet men zich ten hoogste verwonderen over den vermetelen toon waarin dezelve is gesteld. Onder anderen wordt daarin gezegd Europa weetdat het keizerrijk van Brazilië onbestaan» baar is met den troon van Portugal; zij weet, dat het constitutionele charter, door verraderlijke staatsraden ingegeven, en ten doeJ heeft te» publikeinsche grondbeginselen onder ons te verspreidenaan Z. M. kei» zer Pedro geweldadig is afgeperst." En verderIk heb van ko ning Ferdinand 'VII eenen brief ontvangenbij welken hij onze weil- schen voor den voorspoed van Spanjes troon aanneemten den eed door ons gedaan, goedkeurt, om de regten van onzen wettigen en wel beminden souverein en heer Miguel I te verdedigen. Stelt dan gerust en vertrouwt u aan mij: ik zweer van niet te zullen rusten, voor dat gij zegevierend in den schoot uwer familien zult zijn wedergekeerdefi deze dag is niet verre af. Dat wij onzen doorluchtigen beschermer, den Katholieken koning, verheffen, en zonder ophouden herhalen: Leve on» ze heilige religie! leve don Ferdinand Fill leve onze wettige koning ett heer don Miguel Iden dood aan alle vrij-metselaars Deze proclamatie wordt geteekend uit het hoofdkwartier van LtlgO, den 39 October 11. Als geruchten wordt opgegeven dat de heer Lambambassadeur van het hof van Londen te Madrid zijne paspoorten gevraagd en die stad verlaten haden dat de heer Moustier bepaaldelijk door het Fran sche gouvernement uit Madrid zou teruggeroepen zijn. HOEK (prov. Zeeland) den 6 december. De, ingevolge extract-vef- baal van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, de dato 17 novem ber 11. no. 20,, binnen deze gemeente, op den 4 dezer, gedane collectö ten behoeve der zieken en noodlijdenden in de provinciën Groningen enz,heeft opgebragt eene som van 26 85 boven die welke reeds vroeger had plaats gehad, ter som van 87 50 dus zamen 114 354 MIDDELBURG den 8 december. Voor het volgende is ons eene plaats in de courant verzocht De Commissie ter verzorging der door ziekte noodlijdende ingezetenen van Katwij'k-aan-Zeeheeft het bijzonder genoegen om, onder hartelijke dankzegging aan die vrienden der lijdende menschheidwelke den heef P. H. de Meijerte Middelburghunne bijdragen hebben ter hand ge» steld, te berigten dat door zijn-wel-ed. de onderstaande liefdegiften 2ljn overgemaakt Van N, N,20 stuks ft 25 cents 5 ----- A, C,een Driegulden3 ----- een onbekende, een Goud Tienguldenstuk - lo B,een Daalder T. N. twee Zeeuwsche Rijksdaalders W.eene kleine gift uit deelneming W. A,een Zeeuwsche Rijksdaalder een onbekende, een Gulden V. G. 5 stuks 4 25 cents N.2 Guldens en 4 stuks -ft 25 cents M. J. P,naar vermogen een Gulden D,, een Goud Tienguldenstuk H. 5 drie Drieguldens 3 10 9 00 00 00 50 20 75 6a oö 25 00 00 00 00

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1