MIDDELBURGSCHE COÜ^AÉT. :r;i Zaturdag den 18 November. -ifü/ mEUWSTIJDINGEN. f^;'''> ------------------- PORTUGAL. LISSABON den 31 October. Gisteren heefc H. K. H. de infante regentes, in het paleis van Ajuda in eenen armstoei voor den le dig staanden troon gezeten, de zitting der cortes geopendmeteene aan- «praak aan de pairs des rijks en de gedeputeerden der Portugesche natie. H. K. H. zegt onder anderen Wat zou ons nu nog te wenschen overig blijven om de hoop voor on^ toekomstig geluk te bevestigen? Nog maar weinige uren geleden, heb ik van Weenen de tijding oiitvangen dat mijn beminde en zeer ge- wrhte broeder de doorluchtigj infant don Miguelden 3 dezer zijnen eed xniver en onvoorwaardelijk op het constitutionele charter heeft gedaan. Terstond na deze dnad heeft hij zich aan Z. H. den Paus geadresseerd om de noodige vrijgevingten einde zyn huwelijk met mijne doorluchtige nicht en souvereine de koningin Dona Maria II te kunnen vokrekkeD(*}. Het slot dezer aanspraak luidt dus Eindelijk, het is vnn u allen, waardige pairs des rijks en heeren ge deputeerden der Portugesche natie, dat ik en de gansche natie de ver- TOlling harer luisterrijke bestemming verwacht en hoopt. Gij zult den «tevigsten steun des troons zijnen gij zult voor de belangrijke werk- laamheden welke gij gaat ondernemendit voor uwe grootste belooning rekenen, dat gij eens met voldoening tegen uwe medeburgers zult kun nen zeggenIVij hebben Portugal zwak en kwijnend gevondenen heb ten het krachtig en welvarend achtergelaten" - Aangezien de naauwe bloedverwantichap der verloofden, wordt 's Pauzen dis pensatie tot dit huwelijli gevordeid: men weei tocli dat prins Miguel, broeder van keit«r Pedro, de eigeo oom is der zevenjarige koningin, 's keizers dochter. F R A N K R IJ K. PARIJS den 10 november. Voor de regtbank van correctionele poli tie zijn gisteren de debatten begonnenin de zaak van den zeer beruch- ten aannemer voor het leger in Spanje en beschuldigd van destijds on derscheidene pogingen tot omkooping te hebben aangewend. De nevens den heer Ouvrardals deszelfs medepligtigenaangeklaagden zijn de peeren Maul IonDucroc FelleneBaugé, Poissonnier on Esparrat. De pleidooijen in de zaak van den aannemer-generaal Ouvrard zijn he- êen voor de regtbank van correctionele policie ten einde geloopen. De legtbank heeft de afdoening dezer zaak, en mitsdien het uitspreken van het vonnis acht dagen uitgesteld. De personen, welke te Brest in d# gevangenissen in hechtenis ge let zijn als beschuldigd van deelhebbers geweest te zijn aan de in den schouwburg voorgevallene onlusten en het roepen aldaar om den Tar- tufe, hebben bij rekeste tegen deze daad van geweld geprotesteerd en beweerd dat zij als welbekende ingezetenen onverwijld onder borgtogt behoorden ontslagen te worden. De heer Laurentiebekend door zijnen ijver in de bevordering van de orde der Jezuiten en derzelver belangen, en door de vervolgin gen, welke hij in dien zin ten aanzien van de vermaarde school van Sor- rêze heeft verwektdietot droefheid van alle bedaarde staatkundigen, het gewigtig ambt bekleedde van inspecteur-generaal bij het openbaar onderwijs, is eensklaps als zoodanig ontslagen. Wat aanleiding heeft gegeven tot dit ontslag, is niet gebleken. Vorstin Galützin heeft dezer dagen den heer W. Sport ontvangen. Alle de aldaar aanwezige dames droegen ter zijner eere de Schotsche kleeding. Men wacht eerlang alhier de opening van eenen Engelschen schouwburg. Na een vrij langdurig stilzwijgen verzekeren de ministeriele bla den, dat er geene geaccrediteerde Fransche consuls naar de Zuid-Ameri- kaansche gemeenebesten worden gezonden, en dat de personen, welke, op last der Fransche regering naar Bogota en naar Mexico zijn ver trokken .niet anders moeten worden aangemerktdan als handels agen ten. De liberalen oordeelen, dat, door dezen halven maatregel, de Fransche handel meer zal verliezen dan winnen. De brieven uit Madrid tot den 30 melden xveinig bijzonders. De junta van Cordua, welke den opstand in Algarve heefc te weeggebragt, scheen overtuigd dat dezelve ten einde liep. PARIJS den 12 november. Omtrent den brand van Lyon heeft men hier nadere berigten ontvangen. Volgens dezelve is men dien brand ten half drie uren meester geworden, en is de vlam eerst bij de steenen huizen gestuit; al hetgeen tusschen beiden was, is vernield. Het dak van het douane-huis had reeds vuur gevat; doch gelukkig hebben twee aan^ebragte brandspuiten hetzelve voor verdere schade behoed. Tachtig huisgezinnen hebben groote verliezen geleden doch gelukkiglijk heeft men niemand te betreuren. De troepen hebben te dezer gelegenheid bui- tengemeene diensten bewezenen zijn deswege door den maire der stad bedankt geworden. Professor Pons heeft, in den avond van den 22 October, te Flo rence, eene nieuwe komeet ontdekt, welke voor het bloote oog pn- ligtbaar is. Dezelve is helder, doch op eeiiige punten met eenen ne vel omringd welke in eenen zeer doorschijnenden staart uitloopt, in eene tegenovergestelde rigting van de zon. Men verzekert, dat de Paus door de Spaansche legatie kennis ge kregen heeft van de verklaring van den koning van Spanjedat hij nim mer goedwillens zal instemmen in veranderingen in het bestuurstrij dende met zijn volstrekt gezag en dat zoodanige veranderingen aan ge weld en niet aan zijnen ivil moeten toegeschreven wordenen dat Z. H. daarop geantwoord zoude hebbendat Z. Kath. M. genoegzame middelen bezit om zijne regten te verdedigen maar dat indien hij tot toegevend heid besluit zoodanige daad als eene daad van goede trouw moest aan gemerkt worden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 14 r.ovembef. Men meldt uit Ostende dat de ser- jant der kanonniers steeds" biiiten toegang blijft. Van zijne verhooren verneemt men weinigalleen zegt men dat hij zichzelven reeds tegen gesproken heeft. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is te Berlijn aangekomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is gisterenten getale van $6 ledenvergaderd geweestdoch heeft niets van groot algemeen be lang opgeleverd. ANTWERPEN den 13 november. Verschelde tol-hcambten e« een koopmans bediende zijn hier gisteren en heden gearresteerd. Men ver. zekert, dat het getal der gearresteerden zes is en dat zij beschuldigd worden van giove overtredingen ter zake der tol-regten. Den 14 november. Sedert Inng sprak men hier van het vestigen eener hulpbank, afhankelijk van die te Brussel. De behoeften van dert handel schenen zulks gebiedend te vorderen. Zij is eindoüjk tot stand gekomen. De directie dier hulpbank is benoemd dezelve bestaat uit de heeren F. P. .7. Osy, bankier, als president; en d'Harris Cannaert en ,lan Boogaertsde jonge als directeuren. De bank züI gevestigd worden in de Nieuwstraat, in het gewezen hotel der provinciale staten, laatstelijk bewoond door den graaf Ferdinand de Baillet. Het schijnt dat deze bank eigen biljetten uit zal geven, die in alle publieke kassen itt betaiing zullen aangenomen worden. De bank- en discompto-operatietj zullen dezelfde zijn als die der bank te Brussel, waarvan de Antwerp. sche niet dan een uitvloeisel zal zijn. Men verwacht van deze instelling groote voordeelen. Inzonderheid voor den handel van Antwerpendie reeds vroeger er genot van zou gehad hebben indien bijzondere belangen zich niet verkort hadden ge. meend door eenen maatregelwelken het belang van Antwerpen gebie» dend vorderde en diemedewerkende om den woeker te doen verdrij. vengeschikt is om alie commerciële operatien te bevorderen. ALKMAAR deu 11 november. Heden voormiddag, ten half-elf uren hadden wij het genoegen Zr. Ms. schip van oorlog Waterloo, ge. boord voor 74 stukken onder bevel van den wei-edel gestr. heer ka. pitein-luit. Courier dit Dubicarden de eerste bodem van dat charter, het groot kanaal voorbij deze stadin de beste ordenaar het NieuWB Diep te zien passeren. AMSTERDAM den 14 november. Het getal overledenen gedurende de laatst-afgeloopene week, heeft dat der vorige verre overtroffen. Dt ziekenhoewel in vergelijking met Groningen Sneek en andere plaat senvan waar de berigten nog altijd even treurig blijven, zeer gering, zijn ook weder meer in getalzelfs worden drie onzer eerste medici door ziekte verhinderd hunne patiënten te bezoeken, en verkeeren twee derzelve in zwakken toestand. Het drukkende klimaatdat wij wedeï sedert een paar dagen hebben gehad, doet weinig goed aan de herstelling der krankenen er zijn vele herstelden die door eene te spoedige her- neming hunner werkzaamheden weder instorten. De mazelen heerschen hier zeer algemeen alsmede te Utrecht. 'sGRAVENHAGE den 14 november. Een brief van Groningen VWl den II dezer, behelst de navolgende bijzonderheden „In den treurigen toestand onzer stad is nog njet veel verapder.ing gekomen. Alle de inwoners hebben thans op weinige uitzonderingen na, de ziekte in eenen ligteren of meerderen graad gehad, of hebbende» zelve nog op dit oogenblik. Wanneer dus van vermindering of vermeer, derilig van het aantal der zieken gesproken wordtdient men daaronder te verstaan het weder instortenwaaraan de herstellenden zoo zeer schij. nen te zijn blootgesteld want bijna allendie hier ziek konden worden, zijn het geweest, zijn het nog, of zijn het bij vernieuwing. Volgen^ d» verzekering der geneesheeren zijnuit hoofde van het nattekoude we» der, in het begin dezer week, weder zeer velen ingestort. Naar luid der officiële opgaven zijn hier ter stedesedert het beglö der ziekte 2098 menschen overleden. Daar er nog dagelijks hoofden en steunsels van huisgezinnen wegvajf len, neemt de nood en armoede steeds toe, doch ook de milddadighei4 der Nederlanders klimt met den nood en zoo verheugt men zich hief ter stede, alwaar, bij mindere rampen, die elders troffen, ook naar V9,r? mogen tot leniging derzelve is bijgedragenmet vertrouwen op voort» durenden bijstand te mogen hopen." Een berigt uit Heerenveen van den 11 dezer luidt gunstiger «tl meldt onder anderenDé ziekte bedaart aanmerkelijjc en slechts weU nige der zieken sterven." OOSTBURG den 15 november. Ter bevordering van het edel doel, de verzachting^ van het lot der door ziekte hulpbehoevenden in de Noor. delijkste gedeelten van ons Vaderland, heeft zich ook alhier eene com. missie gevestigd tot inzameling der liefdegiften welke men ten dieit einde zoude willen afzonderen. Dezelve bestaat uit de heeren.7. Rit' seeuwlid van de staten van Zeeland en vrederegter van dit kanton H. yf. Callenfek burgemeester dezer stad; C. M. van Hoek, wethouder en ontvanger der registratieG. .7. de M'^itpredikant bii de Hervormd* gemeente alhier; A. Bosschaertdijkgraaf van den Prins-Willems-poldef» en ,7. A de Ligny. MIDDELBURG den 17 november. Bataviasche Couranten tot den J en brieven tot den 7 augustus II.te Amsterdam ontvangenmakeS geenerlei melding van eenigen opstand op de Moluksche eilanden zoo als door sommige Fransche dagbladen dezer dagen is gemelddie we!» ligt de Molukken met Java hebben verward. De jongste tijdingen der krijgsverrigtingen op Java zijn niet onffanu tig. De gencraal-majoor van Geen was den 2a julij by de colonnes in den omtrek van Dekso gelegerd aangekomenen hield zich onledig met een ontwerp voor eenèn algemeenen aanval. De pangerang Mangko Negoro won dagelijks meer veld en aan hem onderwierpen zich bij voortduring vele voorname hoofdenen ondor anderen een Tommongongschoonzoon van Dipo Negoro, die verklaar» de, dat al de prinsen den oorlog moede waren, dat hun volk ontcvre. den en verschrikt zijnde, hen allengskens verliet, en zij zelve eerlang genoodzaakt zouden zijn zich te onderwerpen. De colonnes in de Banjoemaas en te Kretek waren met de muitelin. gen slaags geweest en hadden dezelven, met achterlating van eenyjiij» tigtal dooden op de vlugt gedreven. De luitenant-kolonel de Bast had de muitelingen waaronder men vef. onderstelde dat Dipo Negoro zich l^vondden 22 julij, nabij de deSM Tjermo ontmoet. In het Minorehsche was insgelijks alles rustig en aan den opzietief Persijndie zich met een detachement en eenige inlandsche troèpeji'ten zuiden van dat district ophield, had zich veel volk, waaronder vei' scheidene hoofdenonderworpen. Mên h?d het berigt ontvangen, én Dipo Negoro, in den nacht van den 23met een gevolg van slecht» 30 man gevlngt was naar den ■V K

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1