f COli'M'NT. f N^ 137. MIDDELBURGSCHE 4^ f Donderdag .•V\ den 16 November. mEUTFSTIJDINGEN. BESTUREN Efr ADMimSTRATIEN. i^*^8Billr^^ R U S L A N D. PETERSBURG deii 28 cc/oZi^r. Sedert den 12 dezer heeft men creene nieuwe tijdingen van het tooneel des oorlogs in Georgië. Ons gouvernement heeft besloten om dezen veldtogt met de grootste kracht door te zetten en de kommnndanten der korpsen die zich al daar bevinden hebben bevel ontvangen om zich zouder verwijl voor waarts te hegeven. t.,- 1. 1 De generaal PaskewitschdiL' den 25 september, te Elisabethpol de groote overwinning op de Perzen heeft bepaald, heeft een rijken met^goiid gemonteerden, degen ontvangen, met deze inscriptie: Aan den datperm o^-crvinnaar der Perzen. Eenê deputatie uit don adel heeft den 19 de eer gehad Z. M.ter gelegenheid van zijne terugkomst in deze hoofdstad brood en zout aan te bieden, op eenen «fasrtoe opzettelijk geraaakteo gouden schotel, wel ke 30,000 roebels heeft gekost. Z. IM. heeft dezelve met de grootste minzaamheid ontvangen. SPAN J E. MADRID den 30 octoher. Sedert "eenigen tijd is het Spaansche gou vernement in eenen staat van onbegrijpelijke gevoelloosheid gezonken. Het schijnt dat niets dan de naam van hetzelve bestaatal de raderen wer ken met eene traagheid, welke doet zien dat de veerkracht is uitgeput. Van eenen oorlog met Portugal bestaat geene kwestie meer; dat dolzin nig ontwerp is gansch te niet. Men heeft ook laten varen om larger de nieuwe instellingendoor een' wijzen en verlichten vorst aan de Portugesche natie gegeven te dwarsboomen. Het is waar dat 'de eerste poging der apostolische partij, om dat rijk in onrust te brengen, onge lukkig is uitgevallen, en dat het voorbeeld der strenge maatregelen, door het regentschnp tegen de agenten dier partij genomen, niet zeer aanmoedigend is geweest voor die welke zouden willen beproeven hen te vervangen alzoo hebben hunne listen geene andere vruchten gehad dan het verlies van eenige raillioenen, bevochtigd met het bloed der on- gelukkigen welke zij in de waagschaal hebben gesteld, om hunne wan kelende magt te schragen. Van eenen anderen kant verzekert men dat de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland de eindelijke bedoelingen hunner souvereinen, ten opzigte van Spanje, hebben doen kennen, en dat dit ulti:r.atu:n den levendigsten indruk bij al de anti-liberale partijen heeft te iveeg gebragt. Het lot van Portugal is dan ook dadelijk door hen opgegeven, en elke dezer partijen denkt nu maar op de middelen, om zich, te midden der gebeurtenissen die er op handen zijn, te handhaven. Men zegt zelfs dat de koning, ontrust over den uitslag der gebeurtenissen, aan de beide ambassadeurs heeft betuigd, dat hij het, voor zijne eigene veiligheid en voor die zijner familie geraden achtte zich voor eenigen tijd uit de hoofdstad te verwijderen. Het is hierdoor dat het gerucht heeft geloopendat Z. M. en de gansche koninklijke familie naar Barcelona of Parapeluna zouden vertrekken. Al deze ge- ruchten hebben het volk uit deszelfs ongevoeligheid gewekt, waarin het sedert langen tijd was verzonken; ondanks deszelfs reden van vooringeno menheid tegen het Fransch gouvernementwacht het andermaal op de aankomst van troepen, en deze hoop schijnt deszelfs moed te doen her leven; alom hoort men zeggen dat er regementen op marsch zijn en dat men een legerkorps op de grenzen van Spanje gaat verzamelen anderen verzekeren dat 10,000 man naar Madrid marcheren. Sedert drie jaren hebben de rampen en ongelukken "van allerlei aard zoo zwaar op deze edelmoedige natie gedrakt, dat zij, niettegenstaande de edele fierheid harer gevoelenser toe gedwongen wordt om de tusschenkorast te ver langen eener magt, welke hare plegtige belofte vergetende, en met ter zijde stelling harer traktaten over eenigen tijd al de hoop van getrouw heid en voorspoed heeft vernietigd, die zij door vele opofferingen en ten koste van haar bloed had verkregen. Zoodanig zijn de verwachtin gen der Spanjaarden, verwachtingen welke zij geenszins bewimpelen, en die zij voornamelijk op het verblijf van den minister Canning te Parjjs gronden. F R A N K R IJ K. LYON den 7 november. Heden, 10 uren des avonds, heeft hier een verschrikkelijke brand plaats in de straat Sala achter de kazernen de la Charité. AI de barakken, door het vuur dadelijk vermeesterd, zijn in een oogenblik afgebrand. Elf uren. De brand is tot de stallen der kazernen overgeslagen de schrik is in dat kwartier ten top gestegen. Een vrij harde noord- weste wind voert de vlammen tot op den linker-oever der Rhone de gansche bevolking wedijvert in hulp met de militairen van het garnizoen; de geestelijken, zelfs de zusters van het gesticht van Liefdadigheid heb ben zich naar het tooneel van den brand begeven, om aan de spuiten te helpen. T'vaalf uren. De brand duurt voort. Het gansche vak tusschen de straat Sniade plaats Grolier en de kaai der Rhone is eene prooi der vlammen geworden.. De drrgonders ontruimen de kazerne en maken zich gereed om op het plein Louis-le-Crand te bivouakeren. Half 3 uien. Wij vernemen op het oogenblik dat men den brand meester is. NEDERLANDEN. GENT den 12 november. Wij ontvangen van alle zijden voldoende berigten wegens den staat der openbare leerscholen in onze provinciën. Ondanks de heimelijke listen dier lieden welke met zoo veel spijt zich den schepter van het onderwijs hebben zien ontvallen «en schepter dien zij in een' domper verkeerden heeft de boom van het publiek onderwijsdie in het afgeloopen jaar geweldig is geslingerd heden al Zijne kracht hernomen dezelve schiet diepe wortelenen kan thans de aanvallen der Jesuiten eu hunner goede vrienden wederstaan. Men schrijft ons van Doornik datin w-eerwil van zekere predikatienhet konink lijke athensum dier staddat in bet laatste jaar reeds meer dan 400 leerlingen telde, thans in al de kracht des woords voltallig is. Onder de nieuwe leerlingen bevinden zich niet alleen Hollanders en Engelschen maar ook Franschen welke bij ons de grondregelen eener verstandige en verlichte opvoediiig komen aanleeren. 's GRAVENHAGS den 12 november. Men verneemt dat, behalve alle ardere maatregelen welke daargesteld zijn en met kracht worden voortgezet, ter zoo spoedig mogelijke gereedmaking en uitrusting van dedrie oorlogschepen welke zullen dienen ter overbrenging van het gfrooc» ste gedeelte der voor Oost-Indie btstemde troepen, onder anderen ook bepaald is, dat den schepelingen, welke genegen en geschikt mogtelt zijn, om zich voor den gewonen tijd van vijf jaren in Zr. Ms. zeedienst te engageren, verhoogde premien zullen worden toegekend, en wel aan de dek- en onder-officieren van de eerste khm zeventigaan die der tweede klasse zesiig, en aan die der derde V\z%is vijftig gulden per kop; voorts aan de matrozen der eerste klasse vijftig, aan die der twee» de klasse veertig, en die der derde klasse zestien gulden per kop. Alsmede dat ook zoodanige dek- en onder-officieren en mindere sche pelingen zullen worden aangenomen welke alleen mogten verlangen otB de heen- en wederreize met een der drie hierboven bedoelde schepen te doen; en aan welke in dat geval, zullen worden verleend, als; aan dö dek- en onder-officieren der eerste klasse acht-en-t-.vintigaan die der tweede klasse twee-en-tvintig en aan die der deide klasse achttien guU den fsr kop. Wijders aan de matrozen der eerste klasse achttienaan die der tweede klasse vijftien en aan die der derde klasse zes gulden per kop. Zullende die personen, welke tot een of ander der voorschreven enga gementen mogten gezind zijn, zich hiertoe kunnen en behooren aan te melden aan de respective kantoren van aanneming d* marine te Amster dam Rotterdam en Antwerpen welke tot dat einde dagelijks (uitgeno men des zondags) zullen geopend zijn van des morgens ten tien tot's na middags ten drie uren, en des avonds van zes tot negen uren. Terwijl inmiddels van de hier voren gemelde gemaakte bepalingen met grond verwacht wordt, dat hier door ook spoediglijk in de benoodigde equipagien voor de meergemelde drie schepen zal kunnen worden voor zien. MIDDELBURG den 15 november. Volgens brieven uit Livornoi van den 28 October, te Amsterdam onr\'angen zou de nieuwe uitrUf- ting, uit Alexandrie, in Egypte, tegen Morea bestemd, slechts toevoer van levensmiddelen, en niet van manschap, inhebben. Intusschen kart Ibrahim zonder versterking van manschappen niets van aanbelang onder nemen; na zijne driewerf mislukte aanvallen op Sparta, heeft hij zich eindelijk in zijne vestingen opgesloten. Ook de seraskier zal waarschijn lijk door de Grieken genoodzaakt worden het beleg van Athene op te breken in een woordalles schijnt eindelijk zaam te loepenom a»0 de Grieken overwinning en zegen te voorspellen. Een Engelsch dagblad behelst het volgende artikel i Het leger van den Caucasus kan op 80,000 man geschat worden, voorzeker de beste troepen in dienst van Rusland. Ofschoon de beta ling der officieren grooter is dan die der andere korpsen des Russischeil legers, zijn zij verre af van te vreden te zijn, want zij beschouwen hunne dienst als eene verbanning. De chef van den staf is de kolonel von Kotzebue, officier ingenieur, zoon van den beroemden Duitschen schrijver. De staf is zeer talrijkdezelve bevat een groot aantal Ge orgische prinsen en aanzienlijke mannen des lands, welke het RtMtisch gouvernement zorg draagt in deszelfs belang te houden. Zij zijn dik wijls belast de gewigtigste posten op de grenzen des Russischen en Per- zischen grondgebieds te kommanderen. Het gedeelte van Perzie dat aflil de Russische bezittingen grenstis de provincie Erivan dezelve is on derworpen aan eenen magtigen en krijgshaftigen vorst, de sardar gehee- ten. Niettegenstaande hij in eenig opzigt ondergeschikt en cijnsbaar aan den schach of koning van Perzie is is hij vrij onafhankelijken kan naauwelijks beschouwd worden als den Perzischen monarch voor zijnen meester te erkennen." Uit Hamburg den 10, dezer schrijft men In den nacht van den 3 op den 4 dezer stond Berlijn aan drie verschillende punten in brand. De zwaarste brand was bij eenen bakker, tegenover het koninklijk slot in de burgstraat, naast het logement den koning van Portugaluitgebarsten. Wij zien met angstig verlangen omtrent dezen brand en dien te Lyoa de nadere omstandige berigten te gemoet. .^-t.'-^ PROVINCIE ZEELAND. Aanbesteding. Op Donderdag den 23 November 1826, des voormiddags ten tien uren, zal, onder nadere approbatie door den Gouverneur van de Pro vincie Zeeland, of, bij deszelfs afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in 't bijzijn van den Hoofd-Ingenieur In de Provincieaan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburgwor den aanbesteed Het onderhoud der heide Feerdammen aan het Sloetot den I .Julij 1827. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek waarop de aanbesteding zal plaats hebben ligt ter le zing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeelandert bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen te Middelburgals mede bij deH Ingenieur Toutenhoofdte Goes, en in het Veerhuis van het Sloe aan de Zuid-Bevelandsche zijde. Twee dagen vóór de de aanbesteding Zal de noodige aanwijzing wor den gedaan terwijl bij den Hoofd-Ingenieur voornoemd nadere infor* raatien te bekomen zijn. Middelburg den 13 November 1826. De Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij deszelfs afwezigheid A. C. van CITTERS, Lid der Gedepiiteerde Staten, Op Woensdag den 29 dezer maand, des voormiddags ten e!f oren, zal, nf.mens den Gouverneur der Provincie Zeeland, door een der Le den van de Gedeputeerde Staten, onder nadere goedkeuring van het De partement van Binnenla/idsche Zakenin een der Lokalen van het Pro vinciaal Gouvernement in de Abdijte Middelburgin het openbaar, bij inschrijving, worden aanbesteed (eerst voor ieder Regterlijk Arrondisse ment van Zierikzee en Goes in het bijzonder, en dnarna voor de beide Arrondissementen in het algemeen) het onderhoud en de verpleging der Gevangenen in de Huizen van Arrest te Zierikzee en te Goes bestaan de in de Voeding, de Ligging, enz. gedurende het jaar iSsp'. taSy^TaÜtSf'.'-

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1