N'. 1S4. MIDDELBURGSCHE Ï826. Donderdag mnurrsTiJDiNGE^i. RuTL AND. TiETERSBURG den .././..r. IIH. MM. de keizer en keizerin H beneven. Z. Keiz. II. do erf-grootvorst zijn, heden ten half eit ien, in deze hoofdstad aangekomen. HH. MM zi.,n afgestapt aan de ïoofdkerk van Onze Lieve Vrouw van Kasanalwaar z.j werden ont vingen door Z. emin. Sérnphim, metropolitaan van Petersburg, mitsga ders door de hooge en mindere geestelijkheid dier hoofukerk. D U I T S C H L A N I). SPANJE. den 9 November tot I !M?:~t, FRANKFORT den 28 October. Uit Odessa wordt den 15 o'^'O^" het volgende gemeld Bij de nieuwe overeenkomst tusschen Rusland en de Porte wordt onder anderen volle vrijheid der scheepvaart op de 7warte zee voor de Russische vlag bedongen, alsmede de oprigtnig van eenen divan in de vorstendommen Moldavië en Wallachye en de weder verkiesbnarheid der hospodars na afloop van hun zevenjarig bestuur; de herstelling der previlegien van Servië en de ontruiming dezer provincie door de Ottomannische troepen (met uitzondering der vestingen^. De byzondere vorderingen der Russische onderdanen zullen door eene ge mengde commissie verevend en de betalingen aan den Russischen ge zant te Konstantinopel gedaan worden. Den -2 november. De brieven van Weenen, van den 29 October, door buitengewone gelegenheid ontvangen, melden, dat aldaar dien dag ten hove een groot feest is gegeven ter gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H. den prins don Miguel met H. K. H. de prinses donna Maria de Gloria. MADRID den 23 October. Den 20 des avonds ontving de minister Salmon van den Spaanschen gezant te Lissabon berigtdat eenige En- gelsche troepen in Lissabon geland waren, tot garde van de regentes dienden en eenige posten bezet hadden. Dadelijk gaf hij den Engel. schen minister, den heer Lamb, kennis van deze tijding, aan wieti hij, zoo men zegt, eenige verwijtingen deed over het werkelijk deeldat Engeland in de Portiigesche zaken namwaarop deze hem moet geantwoord hebben, dat hij begreep, dat Engeland steeds getrouw gebleven was aan zijn aangenomen stelsel jegens Portugal als ouden bondgenoot, en dus ook wel hulp had kunnen verleenenindien die noo- dig en gevraagd was. Den volgenden dag zijn alle de ministers^ naar het Escuriaal vertrokkenom er eene vergadering te houden onder 's ko- nings voorzitting, hetgeen sedert verscheiden maanden niet gebeurd was. F R A N K R IJ K. PARIJS den 2 november. De heer Canning heeft zich dadelijk na zijne aankomst te Dover, naar Walmer Castle tot den graaf van Liver pool begeven, om bij denzelven eenige dagen door te brengen. Mevrouw Canning, daarentegen, is van Dover regtstreeks naar Londen voortgereisd. Sir Waker Scott is te Parijs aangekomen zoo men zegt staat zij ne reis herwaarts in verband met zijne Historie van Napoleon in 7 dee- len in 8vo, waarvan de 3 eerste deelen te Londen op de pers zijn, en van welk werk te Parijs eene vertaling zal verschijnen ter zelver tijd dat de oorspronkelijke uitgave in Londen het licht zal zien. Men zegt, dat de Portugesche infant don Miguel eindelijk den eed op de constitutie van zijn land zou gedaan hebben, hetgeen ten minste alle voorwendsel voor verdere pogingen tot opstand in Portugal zou wegnemen. Ook te Lyon hebben dezer dagen onlusten in den schouwburg plaats gehad, doordien het gemeen, even als in de meeste steden, de tegenwoordigheid der zendelingen aldaar, door het opvoeren op den schouwburg van Molière 's blijspel den Tartufe (de Huichelaar) heeft willen doen verzeid gaan. Voor het oogenblik schijnt de rust hersteld en de zaak van mindere gevolgen dan te Brest te zullen blijven. In een der liberale papieren leest men, dat de politie te Napels verscheiden jongelieden heeft opgepakt, die bakkebaarden droegen tot on der de kin en hen in scheerwinkels heeft gebragt en gedwongen om hen die baard te boen afscheren. Het schijnt, dat de politie in de wij ze, waarop de lieden de baard lieten groeijen, een vereenigings-teeken meende te zien. Andere jonge menschendie op eene bijzondere ma nier hunne dassen vastspelden, zijn mede genoodzaakt geworden die dragt te veranderen. Het Braziliaansch dagblad O Diario Fluminense behelst een brief van den Portugeschen infant don Miguel aan zijnen broeder keizer Pe dro, gedagteekend uit Weenen den 12 mei 11., in welken hij zegt zich te refereren aan zijnen brief van den 6 april 11. waarin hij zijne op- regte gevoelens van gehoorzaamheid, verknochtheid en liefde aan Z. M. heeft uitgedrukt. Nu voegt hij er in dezen brief nog bij dat hij in den persoon van Zr M. alleen den wettigen sonverein beschouwtdie de Voorzienigheid hem, bij het verlies van hunnen vader, heeft willen doen behouden. Van de nieuwe constitutie door zijnen dooriuchtigen broeder aan Portugal gegevenwordt echter in dezen brief geen woord gesproken. Een kunstenaar te Genevede heer Jacob Descombesheeft thans het model van een vaartuig voleindigd, waaraan hij dertig jaren gear beid heeft. Dit schip moet zonder zeilen en zonder stoom varen. De laatste achttien maanden heeft hij aan het vervaardigen van het model besteed. Men zegt da.t hij zijn geheim heeft verkocht. PAllIJS den 5 november. Op gisteren, 's konings naamdag, is het nieuwe prachtige gebouw der beurs en van de regtbank van koophandel met de meeste plegcigheid ingewijd. Op dienzelfden dag heeft Z. M. verscheidene promotien en benoemingen gedaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 4 november. De geneesheer Cornet, schrijver van het geneeskundig tijdschrift Hygie, heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor de beste verhandeling over de aanstekende ziekte te Groningen. De prijs is 100 fr.zoo niet liefst een exemplaar van het nieuw geneeskundig woordenboek,, uitgegeven te Parijs, door de heeren Ereschel., Melon, Béclnrdenz. enz. BRUSSEL den 5 november. Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den is gisteren avond ten half 11 uren van hier vertrokken, zich we derom naar Berlijn begevende. Zijn secretaris is gisteren morgen der- v«fi4« voorwt gereisd om op de post-stations de noodige wissel-paarden te besfcUai. -— Z. M. heeft tot vice-president van hét amortisatie-synctiCflSt* trt dé plaats van wijlen den baron P. A. van Boetxelaarbenoemd den iiiiliistef van staat baron Six vati Oterleek, BRUSSEL den 6 november. Heden is de Tweede Kamer der Staten» Generaal vergaderd geweest; er waren 70 leden tegenwoordig 5 deze zit* ting heeft niets van algemeen belang opgeleverd. Vojgens besluit Zr. M. van 19 september, zullen, te rekenen vatl 1827» de jonge lieden in de koloniën van weldadigheid tot de militie opgeschreven worden, niet meer onder het Contingent der provincie, waar de kolonie ligt, maar onder dat der plaatsen, waar de besturen gevestigd zijn, door welke hun onderhoud bekostigd wordt. GRONINGEN den 2 november. Yie ziekte schijnt eene eenigzins gun stiger wending te nemen, ofschoon het getal zieken 200 hetzelve al vermindert, nog groot blijft, vooral door het groot getal dergeilen welke wederom instorten. Intusschen blijven de gevolgen der sterfte waardoor zoo vele huisgezinnen van hunne hoofden beroofd zijn en der ziekte waardoor een menigte personen en huisgezinnen van alle benoO» digdheden des levens verstoken zijn, bestaan; en reeds meer dan 2I0Ó huisgezinnen, van welke men ieder door elkander op vijf zielen mag be grootten, hebben zich om onderstand bij onze commissie aangegeven en zullen, het eene meer, het andere minder, gedurende den geheeletl winter door ons moeten verzorgd en van alle benoodigdheden des leven» voorzien worden. Ja, waarlijk, wij zouden met huivering den naderen den winter te gemoet zienindien niet het vertrouwen op het Opperwe zenen de menschlievendheid van Neerlands ingezetenen, welke zich wederomin deze dagen van algeraeenen drukzoo voortreffelijk doet kennen ons bemoedigden. De toestand van Appjngadamals ook van Wolvega, is t)i8t gunstig van daar wordt ook hulp ingeroepen. In vele oorden in Vries land is de sterfte en het getal der zieken niet gering, de ellende aan- merkelijk, maar ook de hulp onophoudelijk. AMSTERDAM den 4 november. Op den eersten dezer isiti detl ouderdom van 104 jaren en 7 maanden alhier overleden Willem L^» ding, in het laatst van zijn leven venter van kleine huishoudelijke behoef ten hebbende tot aan het einde zijner dagen het volkomen gebruik zij- ner zinnen gehad. 's GRAVENHAGE den 5 november, In een brief van Leeuwardetl den 31 October, geschreven door een lid der aldaar gevestigde commis sie, wordt onder anderen gezegd: „De in deze provincie heerschenda ziekte betert over het algemeen niets; in deze stad neemt wel het getal der ziekte merkelijk af, doch dit is ook nagenoeg de eenigste plaats, al waar die gelukkige verandering plaats vindt. Er zijn thans onderschei dene dorpenalwaar en J gedeelte der bewoners zijn gestorvenook te Sneek is het getal overledenen van den i tot den 28 dezer geweest 117, hetwelk op een getal van 6000 inwoners ontzettend veel is. Hec vlek Heerenveen telt gedeelten ziekenen zoo is het in verschillende gemeenten van de grietenijen HaskerlandLemsterland en Doniawarstal gesteld. Door aangebragte hulpwordt voorts thans allerwege in de da delijke behoeften der lijdenden voorzien." Van Groningenwordt in dato den 2 novemberhet volgende ge meld: „De kwaadaardigheid en de voortgang der ziekte schijnen door de doelmatige inrigtingen, welke hier plaats hebben, gestuit, zoo dat het gevaar, om door die ziekte aangetast te worden, voor de weinigen, die tot dus verre nog bevrijd zijn geblevendagelijks meer wijkt. Het gouvernement, dat alles in het werk stelt, om het ongeluk te lenigen, en hetzelve, zoo veel mogelijk, spoedig te doen ophouden, heeft da- delijk, op aanvrage om meerdere lokalen voor zieken en reconvalescen ten, het besluit genomen, om het garnizoen van hier te verwijderen, en alzoo aan dit verzoekzonder verwijl te voldoen. Eergisteren heeft men de order daartoe ontvangen, en gister reeds is het garnizoen vanhier naar Coevorden vertrokken. In een brief uit Blokzijl wordt gemeld dat in die gemeente, bevat tende ruim 1500 inwoners, de zieken op hoog bevel zijn geteld, en dat dezelve zijn bevonden een aantal van 770 te beloopen, waaronder 480 welke aan de betere hand waren. Vijf honderd der bewoners dier ge meente waren hersteld, doch te zwak, om hun bedrijf naar behooren te verrigtenweshalve de plaats ter naauwernood 200 gezonde menschen konde opleveren. Het aantal der aldaar in de jongste 3 maanden gestor venen bedraagt 70 personenterwijl in gewone tijden het getal der over ledenen in een geheel jaar op 30 a 40 personen wordt berekend, SCHEVENINGEN den 5 november. Eergisteren den 3 dezer, de» namiddags omtrent ten half zes urenwerd dit dorp andermaal in diepert rouw gedompeld. Eenige visscherspinken kwamen van hunne visscherij terug; een derzelve de jonge Jacob Johannes, reeder H. van Duinen^ werd door eene zware grondzee, ten onderste boven geworpen, waar door al het scheepsvolk, zijnde zeven lieden, ten prooi werd der gol ven, in het gezigt hunner naastbestaanden. Vrouwen, kinderen en bloed verwantenaan de kust gezeten, zagen hare mannen, huune vaders, voor hunne oogen verdrinkenontzettend schouwspel Hoe zwaar ook de rampen onzes vaderlands duizenden ongelukkigeil drukken, zijn de rampen van de beklagenswaardige overgeblevene we duwen en weezen niet minder; zij zijn plotseling van hunne brood-> winners, hunne verzorgers, zonder voorafgaande smart, in een oogenblik verstoken Zie hier de namen der verdronkenen met den staat hunner overgeble vene ongelukkigende stuurman Gerrit de Graaf, laat eene hoog-zwan- gere vrouw en vier kinderen na; dematroozen Albert Toet, vrouw etl een kind; Aria Beekhuizen, vrouw en vier kinderen Gerrit Ziere .Tolt zwangere vrouw en een kind Arie Korvink vrouw en twee kinderen Arie Mooiman en Benjamin /iTon^-beiden ongehuwd. Zoodat er vijf weduwen, waaronder twee zwangere vrouwen, en twaalf wezen door dit onheil zijn achtergebleven. Niettegenstaande de bereids betoonde milddadigheid, bij gelegenhei* van de elders gevorderd wordende bijdragenwordtter gemoetkoming in de behoeften, waarin de, door het bovenstaande ongeval, achtergeble venen verkeeren een ieder, die daartoe eenige opwekking mogt gevoe len in de gelegenheid gesteldzijne gift te willen doen bezorgen aan het bureau der 's Gravenhaagsche courant, in de Torenstraat te 's Hage alwaar tot dat einde, insgelijks f ene bus zal zijn geplaatst, terwijl^ van I de opbrengst, te zijner tijd, de vereischte kennisgevinij zal geschieaeti.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1