MIDDELBURGSCHE COURANT.^^-^ N". 11^- Donderdag NJEÜPTSTIJDINGEN. den 21 September. NEDERLANDEN. POLE N. WARSCHAU den 31 augustus. Alhier is eene afzonderlijke school voor de IsraSIitcu opgerigt, in welke de jonge lieden der Jood- .che ff^nieentHiwelke tot Rnbbi.jn bestemd zijn opgenomen worden 'in deze scliool worden de wiskunde de aardrijkskunde de geschiedenis en de talen geleerd; zullende in het veivolg, niemand toegelaten wor den om den post van eersten of van tweeden Rabbijn :e vervullen, zoo hii niét op die school onderwezen is. D 1 T S C H L A N D. FRANKFORT den 15 september. Te Smyrna liep den 6 augustus een geruchtdat Snmos zich vrijwillig aan den kapitein-pacha onderwor pen had en hem J^es zijner primaicn als gijzelasrs had aangeboden. De Tiirksche admiraal zou daarop zijne troepen te Siagiek op de Aziatische knst ontscheept hebben in afwachting van des sultans bevelen of hij Xich'met die onderwerping vergenoegen, dan of hij het eiland door zij ne troepen bezetten moet, om het wegens den opstand te tuchtigen. ,Men verneemt, dat het eiland Milo aan de Europesche mogendheden afifestaan is, om tot verzamelplaats hunner zeemagt te strekken. De re gering is er'vervangen door eene commissie, uit twee Hydrioten, twee Spezzioten en een Ipsarioot bestaande. In de couranten van Napoli-di-Romanie vindt men een verslag omtrent d.' nederlaagdie de Maïnoten aan de troepen van Ibrahim den 4 julij bö Arniyro hebben toegebragt, waarin hij vijf honderd man en daaronder een'zijner veldoversten verloren heeft. Ook wordt daarin een verhaal medegedeeld van eene landing der Arabieren bij Diro, hun voortrukken tot aan Tsunova en het nemen der sterke positie Tsubariwaaruit zij door Konstantijn Mauromichalis met een groot verlies verdreven zijn bij weike gelegenheid niet alleen de Maïnoten maar ook hunne, vrou wen de grootste blijken van moed hebben gegeven. Ibrahim was na deze verliezen naar Tripolitza terug getrokken. SPANJE. MADRID den 4 september. De Portugesclie zaakgelastigde bij dit hof heeft geweigerd den eed. aan de constitutie af te leggen en is pro visioneel vervangen geworden door den secretaris der legatiedie zijnen post waarnemen zal tot de aankomst van een ambassadeurdie spoedig verwacht wordt. De Portugesche generaal Silveira bevindt zich steeds in deze stad. Het laatste manifest des konings waarin hij verklaart, dat er nooit eene verandering in den tegenwoordigen regeringsvorm ingevoerd zal wor den heeft veel indruk gemaakt in de provinciën en aanleiding gegeven dat de koninklijke vrijwilligers de lieden, die voor liberalen doorgaan, op nieuw vervolgd hebben. Te Cuenca hebben zij zich aan verscheiden buitensporigheden overgegeven en zelfs den bisschop dien zij van libe rale gevoelens bescliuldigdenin zijn paleis aangevallen zoodat deze zijne bedienden en vrienden had doen wMienenom hem tegen de op- roerigen te verdedigenzoo zij de deurdl van zijn paleis mogten open- loopen. F R A N K R IJ K. PARIJS den 14 september. Te Marseille is, voor rekening van den pacha van Egj'ptede kiel gelegd van een tweede oorlogsfregat het eerste ligt nog steeds op strand. Een brief uit Para in Brazilië meldt, dat in die haven een stoom- vaartuig is aangekomen, bestemd om op de Amazonen-rivier te varen. Het schijntdat de slavenhandel in Brazilië vrij druk gedreven wordt het gouvernement aldaar geeft verlof om slaven uit Afrika te voeren. De generaal Roche, die, na een verblijf van 18 maanden in Grie kenland, van daar is teruggekomen, heeft aan het centraal coipmité van Parijs een rapport ingezonden, waarin hij onder anderen zegt, dat vol gens zijn gevoelen de beste wijzeom de Grieken te hulp te komen zou zijn, aan lord Cochrane stoom-schepen te bezorgen, en bovendien een kerps van 2 k 3000 man Europesche vrijwilligers, onder bevel van een Europeesch opper-officiernaar Griekenland te zenden. Het eiland Salamine wijst hij aan als de geschiktste verzamelplaats om van daar de operaticn te beginnen. Vijf stoom-schepen zoude hij oordeelen dat voor eerst genoegzaam zouden zijn om, met de Grieksche scheepsmagt, de Turksche en Egyptische vloten in bedwang te houden, die, buiten de onbekwaamheid der equipages, steeds met bijna altoosdurende windstil te in den Archipel te kampen hebben; en mogt men het getal der stoom- schepen tot 20 kunnen brengendan zou men daarmede de geheele Turk sche en Egyptische marine kunnen vernietigen. Ten slotte recomman deert de heer Roche om ook het artikel der levensmiddelen niet te ver geten waaraan de Grieken van het vasteland de dringendste behoef te hebben. In de rue d'Enfer heeft men verscheiden dagen een oploop van ;- volk gezien voor het huis van een kruidenier, in wiens winkel van tijd tot tijd steenen nedervielen zonder dat men ondekken kon van waarde- ie geworpen werden. Hicrdf.or heoft de winkelier veel schade gehad aan venstenuitcni^esschen en andere breekbare waardoch dit verlies is hem rijkelijk vergoed door de menigte nieuwsgierigen, die bij hem rets kwamen-koopen om gelegenheid te hebben van hem naar de uit werksels dezer tooverij te vragen. De politie heeft intusschen onder zoek naar dit vreemd verschijnsel gedaan en een der buren in hechtenis genomen, met het gelukkig gevolg, dat sedert dien tijd de verwonder lijke steen regen geheel heeft opgehouden. De Spaansche tijdingen vermelden eene stoute daad, dooreen zee man dier natie verrigt. Opeen klein vaartuig geblevenhetwelk door eenen Columbiaanschen kaper genomen was, heeft hij alleen de vijf man sterke bezetting, welke aan boord van het prijsschip geplaatst was, in openbaar gevechtmet levensgevaar overmeesterd, en, niettegenstaande hij daarbij door een schot gekwetst geworden was, zonder hulp, het i vaartuig behouden te Navia in Galicie binnen gebragt. i De kardinaal-patriarch van Lissabon heeft aan de geloovigen van '- zijn stift een' herderlijken brief gezonden, om hen te vermanen van niet te geloovendat de tegenwoordige constitutie dezelfde is als de dcmo- cratische constitutie van 1822 die, volgens het gezegde van dienpre- laateen ware toren van Babel was. BRUSSEL den x6 sipten.éer. Volgens het Jourtia/ cr/Jfivprs ton de te Brussel gevestigde maatschappij ter begunstiging van df nationale voik.s- vlijtbinnen kort te Antwerpen eene bank oprigten onder deiï iMam van. de bank tan Anf.verpenwelke bestuurd zal worden door ecnen presi dent, twee directeuren en zes adjuiict-directeijren. De baron de Prela, geneesheer te Rome, toont in een geschrift over de geschiedenis der vaccine door aanhalingen uit Pliiiius en CcU sus, aan, dat de vaccine in de oudste tijden reeds is bekend geweest. onder den naam van Boa en als oorspronkelijk van de koe. BREDA den 15 september. Gepasseerdcn dingsdng, den 12 dezsr, des avonds omstreeks 6 ure hadden wij liet geluk, Z. K. H. Prins/v-e- i/erik der Nederlanden, na vooraf het kamp op de Rr.velsche heide te hebben geïnspecteerd, van daar, binnen onze inuren te zien arrivoien nemende Hoogstdezelve zijn intrek in het Hotel de Flandre dien zelf den avond verleende Z. K. H. audiëntie aan den plaatselijken stnfden kommandant van het korps rijdende artillerie en verdere hoofdofficieren, en een vriendschappelijk soupé, door den beminden vorst aan gemelde, heeren gegeven, besloot dezen dag; den volgenden dag, begaf zich het schoone korps rijdende artillerie naar de Ginneksche heide ten ein de voor Z. K. H. te manoeuvreren; de juist? uitvoering en de voortref- felijke houding der manschappen hebben de volkomeile goedkeuring vatl Z. k. H. weggedragen. Nadat Z. K. H. wederom van de Heide was terug gekeerd en na nat» de plaatselijke autoriteiten audiëntie te hebben verleend, is de Prins, dien zelfden dag, des middags ten één uur naar 's Gravenhage vertrokken. GRONINGEN den 10 september. Daar men in de naburige provin ciën in de meening verkeert, dat, wegens het meer dan gewoon aantal zieken in deze stad de opening der akademische lessen zoude zijn uit gesteld heeft de heer C. de JValrector-magnificus der hooge school alhier, bij advertentie vanden 13 dezer, algemeen bekend gemaakt, dac met die lessen op den gewonen tijd een aanvang zal worden gemaakt. Ook de herfst-kermis zal als naar gewoonte gehouden worden, AMSTERDAM den 17 september. Z. Exc. de minister van finan ciën, president van het amortisatie-syndicaat, op 11. dingsdag alhier aan gekomen zijnde, is de zitting van het syndicaat op den 13 dezer ge opend. In deze zitting is verslag gedaan wegens het beheer der zakengedu. rende het derde boekjaar, loopende van den i julij 1825 tot den 30 ju- nij 1826. Naar wij vernemen, is de zitting op heden gesloten, en zijn de verrigtingengedurende het opgemelde boekjaar, zoo ook de reke ning en verantwoording deswege, met algemeeue stemmen door de ver gadering goedgekeurd. De zoo belangrijke uitdeelingen der commissie voor de noodlij denden wegens den watersnood in Noord-Hollandgaan geregeld voort gisterijn werd te Buiksloot de laatste zitting voor de gemeente Oostzaan gehouden; die te Zaandam, Punnerend en Monnikendam zijn mede reeds' afgeloopen. De uitkeeringen zijn aanzienlijk en de tevredenheid over dezelve algemeen. Gisteren namiddag is van de werf het witte kruisop Kattenburg toebehoorende aan de scheeps-bouwmeesters Jeremias Meyjes zoon onder het gejuich van eene menigte aanschouwersop den bestemden tijd, te water gebragt, het pinkschip de Prins ran Oranje, door hen ge bouwd voor rekening der sociëteit van Nederlandsche scheepsbouw en scheepvaartonder directie van de heeren Petrus Schefer zoonal hier gevestigd. Ook op den 9 dezer isop de werf van den scheeps-bouwmeester M. Plakke, op de bikkersgracht, te water gelaten het vaartuig de Onder, neming, groot 160 Nederlandsche tonnen, bestemd om als beurtschip te varen van hier door het groot Noord-HoUandsch kanaal op den Hel der, Willems-oord en het Nieuwe Diep, gebouwd voor rekening van de heeren .1. Goedkoop camp.; en den loden een dergelijk vaartuig, als boven bestemd gebouwd voor dezelfde firma, door den scheeps-bouw meester P. Schuyt., aan de werf het Schaap. Heden nacht, ten 2 uren, werd door de vroedvrouw E. Mntthijs- se, met adsistentie van den heel- en vroedmeester Benraad Johz verlost van vier levende kinderen zijnde twee van het mannelijk en twee van het vrouwelijk geslacht, Johanna Berrardina Meijboom, huisvrouw van Albert Messing, zadelmakers-knecht, in bekrompene omstandigheden, reeds met vier kinderen bezwaard. Drie der kinderen zijn heden middag ten I uur nog levend; het vierde is dezen morgen overleden. Den 18 september. Van gemelde vier kinderen is ook dezen morgen een tweede gestorven; beide nog levenden zijn een jongen en meisje verregaande zwakte maakt ook den toestand der moeder zeer zorgelijk. ROTTERDAM den 18 september. Zaturdag middag den 16 dezer, is op de werf van de Jong (S? Kortland met het best succes van stapel geloopen het nieuw aldaar gebouwde brikschip Neérlands Kroon-Prinses, voor Reyn Farkevisser Dorrepaal. 's GRAVENHAGE den 17 september. Naar aanleiding van de daar toe aan Z. M. gedane voorstellen heeft Hoogstdezelve in de afgeloo pen maand goedgevonden, bij onderscheidene opvolgende besluiten, de hierna vermelde benoemingen te doenals Tot gouverneur van de Koninklijke Kleinzonen de Zonen van den Prins van Oranje, den majoor A. baron de Constant Villarsadjudant van den Prins van Oranje. Tot onder-gouverneur van de Koninklijke Kleinzonen de Zonen van den Prins van Oranje, den isten luitenant P. F. R-igotvan den gene- raal-kwartierineester-staf. Tot adjudant bij den luitenant-generaal Demotilin kommanderende in het iste groot militaire kommando den eden luitenant L.J.L.DenwU'. lin van de 6de afdeeling infanterie. Tot directeur der 4de artillerie directie, den luitenant-kolonel M. A. Kuitenbrouwer kommanderende het 4de bataillon artillerie natioiiale jnilitie. Tot adjudant'in de 6de artillerie directieden isten luitenant R. Fr. Verschoor van Nissevan het 3de bataillon artillerie nationale militie. Tot majoor en onder-directeur van 's Rijks gieterij van -ijzer-geschut te Luik, den kapitein .7. Nicolaionder-directeur bij welgeinelde eta- blissement. Tot onder-dircct2ur der stapel- en constructie.magazijnen te Autwer-

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1