N". 99- MIDDELBURGSGHE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN, den I9 Augustus, W E S T - I N D I E. PARAMARIBO den 29 fnei. Het geta! Nederlaiidsche schepenhet welk in den jare 1825 alhier is ingeklaard» bedraagt 72. Naar de Nederlandsche havens zijn uitgeklaard 71 schepen. Deze heb ben gezamenlijk uitgevoerd: 23,859,90+ ponden suiker; 4,195.887 pon den koffij; 2,297,387 ponden katoen; I34'23i ponden kakao35.70= ponden koper en tin. Waartoe het district Nikeri heeft bijgedragen 359,696 ponden suiker; 50,006 ponden kolïïjen 633,448 ponden katoen. Voorts zijn hier gedurende hetzell'de tijdvak aangekomen: 37 Noord- Amerikaansche schepen en uitgeklaard 45 die aan melassie hebben uit gevoerd 865,616 galonen. De nieuw gebouwde Roomsch-Katholieke kerk is op den 4msartll. met eene bondige eu welsprekende redevoering, door den wel eerv/, zeer gel., heer pastoor M. vnti der JVeijdeningewijd. Deze plegtigheid- werd door den gourerncur dezer kolonie en de verdere hooge autoritei ten bijgewoonden liep ten algemeenen genoegen af. Het nieuwe kerkgebouw strekt tot.een voldingend bewijs van het kunstvermogen en den smaak van onzen bekwamen architect IVillem de Vroomeaan wiens talenten wij grootendeels ook ons nieuw en fraai waaggebouw hebben te danken. Wenschelijk is het, dat onze Hervormde gemeente, die even als de Roomsch-Katholieke, door den noodlottigen brand van 1821, van haar kerkgebouw is beroofd gewordeneerlang zich ook in het bezit van een nieuw bedehuis moge verheugen. Men weetdat in den voorleden jare voor rühn f 30,000 ten dezen einde in de kolonie is ingeschrevendoch' men verneemt tot nu toe niets van eenigen voortgang. Bij velen wordt de wensch geuit, dat bij deze gelegenheid, even als zulks op het eiland Cura9ao heeft plaats gehad, de Hervormde en Luthersche gemeenten tot ééne Protestantsche gemeen te mogten worden vereenigdwaarbij zich tevens het verlangen paart dat het getal van derzelver leeraars, die thans voor elke gemeente slechts één ismet nog eenen leeraar moge worden vermeerderdde noodzake lijkheid waarvan wij thans te levendiger gevoelen daarbij het afwe zen van ds. H. Uden Mammandie onlangs met verlof naar het moeder land is vertrokken, beide gemeenten slechts door eenen predikant wor den bediend, hetgene, bij ziekte of andere verhindering, zoo geredeelijk de geheele openbare godsdienst bij de Protestanten zou kunnen doen stilstaan. RUSLAND. PETERSBURG den 31 julij. Bij het zenden van het vonnis der zaamgezworenen ter goedkeuring aan Z. M. den keizer, had de senaat, namens de drie orden des rijks, eene verklaring gevoegd, om Z. M. te bidden niet uit het oog te verliezen, dat de schuldigen niet alleen een' aanslag op boogstdeszelfs leven hadden beraamd, maar dat zij het gehee le rijk ten onderste boven hadden willen keerendat derhalve Z. M. niet aileeti gehoor aan zijne vergevensgezindheid diende te verleenen maar de wet ten uitvoer te laten brengen. Men weetdat Z. M. ech ter de stralTen aanmerkelijk heeft verzacht. Onder degenen, welke tot dwangarbeid in de mijnen veroordeeld, gedegradeerd en burgerlijk dood verklaard zijn, en die tot zelfs hunne familie-namen verliezen, bevinden zich ook de prinsen Troubetzkol en Wolkonski. HH. MM. de keizer en keizerin zijn den a8 van hier naar Mos- cou vertrokken en zullen er waarschijnlijk den 2 augustus aankomen. Gisteren is de minister graaf Nesselrode ook derwaarts op reis gegaan. DUITSCHLAND. BERLIJN den 5 augustus. Volgens alhier geaccrediteerde geruchten, zou er tijdens het verblijf des hertogs van Wellingtonte Petersburg een tractaat gesloten zijn gewordentusschen PruissenRusland en Groot-Brittanje, betrekkeUjk al de groote vraagpunten van algemeen po litiek belang, welke tegenwoordig de kabinetten bezig houden, e» om trent welke eene verklaring dier drie mogendheden onraiddelijk na de krooning van keizer Nikolaas, in het lichtzon verschijnen. Deze krop- nings plegtigheid was, zoo als men weet, aanvankelijk bepaald geweest in de maand julij en daarnaom het overlijden van keizerin Elisabeth tot september uitgesteld geworden het tijdstip is er echter bij keizerlijk besluit op nieuw van vervroegd, en onherroepelijk op half augustus bepaald. Volgens deze geruchtenwelke door de staatkundigen dezer hopfd- ttad niet in twijfel worden getrokkenmoet men veronderstellen dat de verklaringwelke de drie mogendheden eerlang in het licht zullen ge venzoo wel de belangen van Amerika als van Europa, en ook inge wikkeld het toekomstige lot van Turkije en Griekenland zal betreffen men zoude echter te veel wagen met de bepalingen van een zoo gewig- tig strk voor uit te willen loopenal wat men zich hieromtrent durft veroorloven, is het te kennen geven der hoop, dat het lot der heldhaf tige Grieken waaraan geen edel gemoed zijne deelneming kan weige renop eene voldoende wijze beslist zal worden en deze hoop koes tert men voornamelijk, sedert het gerucht der aanstaavde terugroeping van den graaf Capo-d'Istria meerder veld begint te winnen. Ook verneemt ihendat deze te regt geroemde verdediger der Grieksche belangen, die Zich in dit oogenblik te Frankfort aan den-Mein bevindt, alhier in on ze stad wordt verwacht, alwaar hij voor eenige maanden een logement heeft doen bespreken en waar hi.r, in afwachting der bevelen van zij- Cen meester, zijn verblijf schijnt te willen vestigen. Naast dit 200 troostrijk denkbeeld vertoont zich eene droevige daad- Zaak; een scherp onderzoek zal ra dit rijk gehouden worden tot ont dekking der zoogenaamde medepligtigen van het in Rusland mislukte Complot, hetwelk, volgens sommige dweepersdeszelfs takken door ge heel Europa verspreid moet-hebhen. FRANKFORT den 13 -^«j//s/?«. Van Nnpoli-di-Romanie schrijft men, den 3 julij dat aldaar eene corvet van 36 stukken aangekomen is, Jnet twee stoombooten tot het smaldeel van lord Cochrane behoorende. Zij moesten naar Cerigo zeilen op welke hoogte de zeemagt van zijn lordschap zich zou verzamelen, hetgeen doet denken, dat hij het op de Egyptische divisie die in de haven van Navariho ligtgemunt heeft. Volgens schrijven van Zante heeft de Turksche vloot de Dardanellen verlaten. FRANKRIJK. PARIJS den 10 augustus. Zekere Laurentie j voorheen iii ciienst Vïh de geheime policie, welke zich vermaard heeft gemaakt door de uitgave van een werkwaarin de moord van den Sc. Barthels-nacht voorkomt als e-ïne heilzame gestrengheid; die desniettegenstaande door den tegen- wocrdigen minister der geestelijke aangelegenheden als inspecteur van de univeisiteit is benoemd en alzoo aan het hooi'd gesteld van het open baar onderwijs, heeft dezer dagen een nieuw geschrift uitgegeven waar bij hij tracht aan te töonen dat noch Spanje noch Frankrijk de vestiging van eene constitutionele orde van zaken in Portugal kunnen dulden; dat zij zulks moeten beletten, hetzij door een'openbaren oorlog, hetzij door zijdelirigsche middelen, als bij voorbeeld door het vormen van een koninklijk regentschap op de grenzen hetwelk, even als dat van Ürgel steeds belast zoude zijn met de taak om een' bnrger-oorlog aan te sto- kjr.. Hij cordcelr dat eene Eng;lsch? vloot geeue vrees kan inboeze men want dat derïelver magt niet kan opwegen tegen den invloed vait de geestelijkheid gerugsteund door de congregatien en het gemeen en wat dies meer zij. Het uitgeven van een dergelijk werk in Frankrijk en het verbreiden van proclamanen in Portugal, m welke de menigte op gelijke wijze wordt aangemaand om de bevelen van haren wettigeii opper- heer te miskennen toont genoegzaam het innig verband, hetwelk tus schen de Jezuïtische partij in de beide rijken en in Spanje bestaat. De tweede en derde kamers van het geregtshof hebben den presi dent verzocht om eene algemeene vergadering te beleggenten einde irt dezelve den inhoud van het gedenkschrift van den graaf de Montlosier' in overweging te nemen. De raadgeving van het dagblad van Lyon is niet vruchteloos geweestreeds is de directeur der policie Franchet op getreden om den genoemden schrijver bij het geregtshof als een' oproer- kraaijer aan te klagen; weshalve, hoe het ook loopehetzelve geregts hof zich met deze aange'.egenheid zal dienen bezig te houden. Een der meest bekende organen vun de Jezuïtische partij verheugt zich over de zen gang der zaak, en meent, dat dezelve zal strekken ten einde hee staatkundig stelsel van het ministerie te verbeteren en het zoude de onpartijdigen niet verwonderenindien al deze omstandigheden niet zou den dienenom de belangen der genoemde partij ten slotte te bevor deren. PARIJS den 13 augustus. De aartsbisschop %"an Parijs lieeft een mart- dement uitgevaardigd voor het sluiten van het jubilé en voor de nako ming der gelofte van Lodewijk XIII. Op Maria hemelvaart zal de aarts bisschop het zilveren Maria-beeld inzegenen, hetwelk de koning aan de kerk van Notre-Dame heeft geschonken, ter gedachtenis van het jubeljaar. Op dit beeld vindt men een latijnsch opschrift, inhoudende, dat Kareï' X, om de godsvrucht zijner voorvaderen na ce volgen, zijn rijk, ge slacht en volk aan de Moedermaagd toewijdt. Z. M. heeft den aartsbis schop schriftelijk doen weten, dat het zijn voornemen is, de plegtige processie van de gelofte van Lodewijk XIII bij te wonenwaartoe Z, M. overmorgen vair St. Cloud naar Parijs zal komen. De laatste kabinetsraad, die Z, M. heeft gepresideerd, heeft de nieuwsgierigheid zeer gaande gemaakt, en vrij algemeen wordt er geloofd, dat daarin over de zaken van Portugal en over de Jezüiten gehandeld is. Opmerkelijk is het, dat bij die vergadering de ministers van staat Por tal Roy en Lainé geroepen warendie men weet dat geene vriendett zijn van het stelsel van het tegenwoordig ministerie. Het is met-r dan waarschijnlijk dat het koninklijk geregtshof io in deze week of in het begin der volgende bijeenkomen zalom over de bekende aanklagt van den graaf de Montlosier te beraadslagen. Men verhaaltdat het eiland Milo aan de Grieken als eene wijk» plaats is aangewezen, waar zij door het Fransch eskader tegen de Tur ken zullen beschermd worden, en dat,reeds alle vlugtelingen zich der waarts begeven. Van Rome schrijft men, dat den 23 julij, des nachts oiöstreek» half twaalf ure de kardinaal Rivarala, legaat van Ravennesin zijne koets aangevallen is door een moordenaarwelke op hem een pistool' met gekapte kogels geladen losttedoch hem miste en een kanunnik trof, die met Z. Eminentie in het rijtuig zaten dezen verscheiden won den toebragt die echter niet hopeloos zijn. De koning van Saksen heeft de bedienaars van de verschillende Chris ten eerdiensten zijner staten doen uitnoodigen om zich in het vervolg in hunne leerredenen of onderwijzingen te onthouden van alle honende uitdrukkingen voor andere geloofs-belijdenissen. De koning van Pruissen heeft bepaald, dat de opening der stat.en van de provincie van Westfalenop het laatst van October zal plaati hebben. Die van het hertogdom Darmstadt zijn tegen den 3 september bijeengeroepen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 14 augustus. Een Oostenrijksch kabinets-cotirier, if hier gisteren namiddag gepasseerd., van Londen komende en zich me< depêches naar Spa en den Johannisberg begevende. De tijding dat Joseph Buonaparte thans hier Woonachtig is, wordt tegengesproken. Hij woont, zoo als bekend is, reeds 10 jaren in Noord^^ Amerika; doch wordt wezenlijk in België verwacht, om zich bij zijne echtgenoote te voegen, welker zwakke gezondheid haar steeds heeft belet eene zeereis te ondernemen. NIJMEGEN den 15 augustus. Volgens eenen particulieren brief van Groningen, van den 12 augustus, blijft de hevigheid der heerschenda ziekte aldaar steeds vermeerderen. Van den 20 tot den 27 julij, was het getal der slagtoffers slechts 41 van den 27 julij tot den 3 augtistu* bedroeg hetzelve 57, en van den 3 tot den lo augustus steeg hetzelve tot 106, welk getal nog dagelijks vermeerdert, zoodat in 3 weken de ze ziekte 204 menschen het leven kostte. Treurig is het te zien, hoe de geheele stad in rouw gedompeld is; bijna geen familie is er, diefliet een of meer harer leden onder het getal der slagtoffers telt, UTRECHT den 15 augustus. Van Soestdijk schrijft man, dat don derdag 11. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, b^ zich ont-r vangen hebben de beide hoogbejaarde echtelieden ïlendrik Kfrstev CH Kathariiia Mcischen van Amersfoort, Na zich een geruimen. tijd met dit zeldzaam paar minzaam onderhouden te hebbenhebben de Prins en Prinses hen niet laten vertrekkendan alvorens bewijzen van hoogstder- zelver milddadigheid gegeven te hebben.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1