N°. 96. MIDDELBURGSCHE C O U R A N T/«-^ Zaturdag den 12 Ausustus. KIE UrrSTIJDINGEN. D 1 T S C II L A N D. FRANKFORT den 6 augtisrus. Thans heeft men brieven %-an Kon- stsr.tinopel van den 10 julij. De sultan zet zijn plan met rassche schre den voort en zalnaar aanzien der omstandigheden, het bereiken, wel niet zonder schromelijk bloedvergieten, maar nog spoediger als iemnnd hxd durven veronderstellen. Dag en nscht dmut het ter dood brengen, het verbannen en het straffen van menschen die het oude stelsel toege daan schijnenalsmede het vernielen van de woningen der Janitsaren en dit schrikbewind heeft in de overige groote steden des rijks een xoo grooten indruk gemaaktdat de Janitsaren in Adrianopel Sa- lonichi en Smyrna zich rnstig onderR'orpen hebben aan de bevelen des snltans omtrent hunne sldanking en reeds afgevaardigden naar Kon- stantinopel hebben gezonden, om den Grooten Heer van hunne trouw en gehoorzaamheid te verzekeren. De sultan heeft hiervan zelf ken nis gegeven parv de nieuwe troepen, welke reeds tot op 40,000 man aangegroeid zijn. De sultan bezoekt de Moskee als naar gewoonte met eene lijfwacht van Topschi's en de groot-visier schijnt het volle ver trouwen der gewapende Turken in de hoofdstad te genieten. Alle om- STandii»heden loopen te zamen om zoo spoedig als immer mogelijk is een groot leger op de been te brengen, ten einde daardoor, zoo als de Turken zich vleijen de buitenlanders bij de onderhandelingen van Ac- kerraan achting in te boezemen en de binnenlandsche misnoegden in toom te houden. Ook heeft men uit de Azittische provinciën zes pacha's met talrijke korpsen nsar de hoofdstad ontboden, die binnen kort ge wacht v.'orden. Eenigen gelooven dat ook het korps Jaraaks met ge weld zal ontbonden worden, en de vestingen aan den Bosphorus met die troepen zullen worden bezet. Eenige duizend Topschi's zijn bezig met het bouwen van vijf groote kazernen voor de nieuwe militie, en Kon- stantinopel heeft tegenwoordig het aanzien van een groot leger, dat ge durende eene bloedige onwenteling gevormd is. In de Frankische wij ken heerscht de grootste rust en zeer weinige menschen gelooven aan de mogelijkheid van eene vredebreuk met Rusland. FRANKRIJK. PARIJS den 5 augustue. Het geregtshof der pairs heeft den 3 de zer zijn arrest in de gewigtige zaak van Ouvrard tot stand gebrcgten zich, bij meerderheid, vereenigd met de eonclusien vnn het openbaar mi nisterie. Het arrest houdt in, dat 'er geene redenen bestaan, om de aangeklaagden., als de generaals Guilleminot, BordesouUe, Ouvrard, enz.ter zake van de aangegane overeenkomstente vervolgen doch bij hetzelve wordt Ouvrard met de zijnen verwezen naar den bevoegden regter, ter zske van aangewende pogingen tot omkooping van 's rijks ambtenaren; welke pogingen echter, buiten toedoen der beklaagden, zijn mislukt. Verscheidene pairs hebben aangedrongendat toch de uit- gebragte rapporten van de commissie, benevens de requisitoiren van het openbaar ministerie, zouden worden bekend gemaakt, op dat de natie weten mogt, wat 'er in die hoog gewigtige zaak gebeurd was, en waar aan zij zich te honden had, doch men heeft daarentegen aangemerkt, dat zulks ten eenemale strijden zoude met de voorschriften der lijfstraf felijke regtsvorderingdat het welligt de verdere procedure tegen Ou vrard zoude kunnen verlammen, en wat des meer zij; met welk laatste gevoelen de meerderheid zich ook weder heeft vereenigd. De menigte weet dus alleen dat gene, 't welk haar reeds te voren bekend was, na melijk dat 's rijks kas grootelijks is bestolen. Volgens herigten van Lissabon, van den 19 julij, was aldaar eeni ge gisting ontstaan, doordien sommige lieden, aan welke de constitutie niet behaagthoezeer de meerderheid der natie daarmede ingenomen is eenen aanslag schenen te smeden tegen het regentschap en de constitutie. Hun oogmerk is echter in tijds ontdekt en heeft ten gevolge gehad dat door den groot-prior des Christus-orde, een beambte van het ministerie van buitenlandsche zaken, een kolonel, twee oversten een kapitein der genie en een aantal andere personen in verzekerde bewaring genomen zijn. De Engelsche vloot hield zich steeds gereed om een aantal troepen aan wal te zetten, zoodra de nood het mogt vorderen. Te Oporto moet zoo men de.geruchten gelooven mag, e3n regementdat zich tegen het regentschap verklaard had, door twee andere regementen met geweld ontwapend zijn. Van Rome meldt men het volgende eene behoeftige familie al hier had zich tot den pastoor der parochie gewendter bekoming van een bewijs van behoefte en van eenigen bestand de pastoor had zulks geweigerdonder voorwendsel dat er nog armoediger farailien behoor den bijgestaan te worden. De Paus werd hiervan onderrigt en begaf Zich, op zekeren avond, ten 10 uren, ter aangewezene piaat»e, met eenen prelaat, wanneer men aarzelde open te doen. Binnen gekomen Zijnde onderzocht Z. H. de omstandigheden intusschen herkende iemand den Paus en zeide Che vedc'. Santo Padre (Wat zie ik! den Heili gen Vader Allen knielden en omhelsden «ijne knieën. De Psns werd aaijgedaan, stortte tranen, liet eene geldsom achter en vertrok. Den volgenden dag bekomt de familie de verzekering van een pensioenhet welk de onmededoogende pastoortot straffe zijner geringe liefdadig heid moet uitbetalen. - Van Rome heeft men een besluit der congregatie van bisschoppen en regulieren, op hst van den Paus genomen waarbij bevolen wordt, dat in de bisdommen waar het jubiló.nog geene plaats mogt gehad heb ben in dit jaar, hetzelve verlengd kan worden voor het geheele jaar 1^27, evenwel met bepaling, dat men den bij de bul vastgestelden tijd van zes maanden behouden en de andere verordeningen nakome. NEDERLANDEN, ARNHEM den 7 augustus. Een allertreurigst voorval heeft gisteren avond eene algemeene verslagenheid in deze scad veroorzaaktzeven personen zijn door het omslaan van een bootje op den Rijn verongelukt. De stoombootwelke voortaan wekelijks van Rotterdam op Arnhem en teru^ zal varen, laatstleden zaturdag voor de eerste maal aankomende. Waren een aantal heeren en dames tot eenen pleizier-togt naar Nijmegen tegen den volgenden dag nitgenoodigd. Gisteren voormiddag omstreeks half tien uren werd die togt van hier ondernomen, onder het aanheffen van de muziek der infanterie van ons garnizoenhetwelk zich aan boord der stoomboot bevond, en ten aanschouwe van eene groote menigte, welke begeerig was om vnn deze afvaart getuige te zijn. De heer gou verneur de heer kommandant dezer provincie de hoofd-oflicieren van het gamisoen heeren burgemeester en wethouderen dezer tad behoor- den tot het gezelschap aan boord der stoomboot, 's Namiddags voor vief uren was dezelve reeds van Nijmegen tcnig maar voer nu nog verder den Rijn af. Op dezen togt werd het gezelschap tegen over bet land goed Hulkestein bewoond door mevrouw de douairiere Joi. Brantseit, verrast door het lossen van kleine stukken geschutdie voor dit land goed waren geplaatst. Men ziet mevrouw Bratitsen van de stoomboot. Drie heeren, te weten de heer kolonel Kuyk van de 13de afdeeling in. fanteriede heer wethouder Rappard en de heer controleur Xahuys stappen spoedig in een bootje en laten zich naar den oever brengen om mevrouw Bramsen uit te noodigen mede aan boord der stoomboot te komen. Zij neemt de uitnoodigmg aan, en gastverseld van de ge noemde heerenmet hare beide kinderen (een zoontje en een doch tertje), benevens eene jonge juffer uit Zutpben, een zoontje van den heer Dijckmeestsr uit Tiel en twee kinderen van den heer burgemeester ff'ecrts(ook een zoontje en een dochtertje) die zich op Hi'lkestein bevonden in het bootjedat nu vnn land afsteektom de stoomboot te naderen. JSIen heeft dezelve bijna bereikthet gezelschap aan boord der stoomboot maakt zich gereed om de nieuwe bezoekers te ontvangen maar eensklaps verliest het kleine vaartuig het evenwigt, slaat om, en allen die zich in hetzelve bevinden, storten inden stroom. De heer Xahujs de stuurman van de boot en de jonge heer Difcimeester wor den gered. De jonge juffer uit Zutphen grijpt men gelukkig, daar zij tegen de stoomboot aandrijft en zij wordt mede gered maar dit zijn ook de eenigendie de stroom teruggeeft. Mevrouw Brantsen met hara beide kinderen en die van den heer burgemeester ff'eerts de heer kolo nel Kink benevens de heer wethouder van Rappardblijven zijne prooi en geen spoor wordt meer van hen ontdekt. Men kan zich het jam- mertooneel aan boord der stoomboot verbeelden, waar ouders hunne kin deren, de vrouw haren man, het kind zijnen vader, de broeder zijne zuster, zich eensklaps voor altijd zagen ontrukt! Algemeen is de deel neming in den rouw over dit ontzettend verlies. NIJMEGEN den 8 augustus. Dezer dagen is aan het huis te Gene, nabij Nijmegende bliksem geslagen in eenen zeer vischrijken vijver waarop alle visch een oogenblik daarna dood op het water dreef en hec water zwart gekleurd enveel meer dan door de gewone warmtewam was. De paarden en andere beesten wilden hetzelve in verscheidene da gen niet drinken maar toonden veeleer een afschuw van hetzelve. AiMSTERDAM den 8 augustus. Vrijdag middag is het fregat Su sanna in de beste orde van stapel geloopen, 'sGRAVENHAGE den 6 agustus. De heer Aimé Paris, professor in de Mi}emotec'it!ieof de kunst om het geheugen te versterken, heeft, (gisteren avondin de zsal van Diligeritia'zVhisreène openbare zitting. •gehouden, waarbij een talrijk publiek is verschenen, In deze zitting heeft de heer Paris, in eene voor de vuist uitgespro-, kene redevoering, eenige gronden opgegeven, ten betooge, dat het ge heugen indedaad kan versterkt worden niet alleen, maar dat zulks, vol gens zijne leerwijze, in zeer korten tijd kan geschieden zoo als dit on der anderen was gebleken, uit, in het openbaar, met zijne kweekelin- gen genomen proeven ook hier te lande, als welke in weinige lessen be wijzen der snelste vorderingen hebben gegeven. De heer Paris heeft vervolgens alle de vragen welke aan hem, onder meer anderen, op on derscheiden _wijzen zijn gedaanten aanzien van de dagteekening van voorname gebeurtenissen uit de geschiedenis van Frankrijk en Nederland de regering der Fransche koningen van vele uitvindingen en de ligging en bevolking van een aantal Fransche steden, allen naar willekeur door de toehoorders opgegeven, met de meeste naauwkeurigheid en zelfs nu en dan vragen beantwoord, die, te gelijker tijd opgeworpen, bij een gewoon geheugen en over gewone zakenreeds moeite zouden veroor zaken doch waarin de heer Paris niet heeft gefaald. Opmerkelijk ook is geweest de opgave van den inhoud van een der artikelen van hec nieuw burgerlijk wetboekhetwelk bij toeval opgeslagen van eenen moeijeiijken inhoud was en als zoodanig ook aan den heer Paris, na de beantwoording, werd voorgestelddie echter daaropzonder de minste draling, een nog moeijelijker artikel opgaf, waarin onderscheidene ande re artikelen waren aangehaaldvan alle welke de inhoud met de meeste naauwkeurigheid door hem werd opgegeven. De zitting is geëindigd door eene opgave van 32 woorden van achteren naar voren, welke door de toehoorders waren opgeschrevenen door den heer Paris slechts een maal waren opgenoemd die zoo wel wist aan te wijzen de hoe veelste plaats elk woord of elke zin bekleedde, als opwelknommer ieder woord was te vinden. Na al hetgeen wat van den heer Paris gehoord en gezien is schijnt het er voor te moeten gehouden worden, dat zijn buitengewoon geheu gen aan eene bijzondere leerwijze verbonden is, waartoe men te eerder overgaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat P Art poétique van Boileau waarvan de heer Parisnaar begeeren het nommer van' ieder der verzen of het vers van ieder nommer opgaf, zich van eene tien- tallige indeeling bediende, en in dat geval zoude het te wenschen zijn dat deze kunst meer algemeen wierd gemaakt, om dat alsdan daarvan niet alleen in de opvoeding vele vruchten zouden kunnen worden ge plukt, maar om dat dezel^je in vele standen der maatschappij van onbe rekenbaar nut zorde kunnen zijn. Opgemelde professor is voornemens na alhier een' cursus van vijf tien lessen te hebben gegevenook het Amsterdamsche publiek met zij ne proeven bekend maken, VROUWE POLDER den 9 augustus. Gisteren avond circa half 5 uren, ontstond, onder het distrikt Zandiik-buitengecombineerde ge meente van Vrouwen Polder een hevige brand in de woning van den landman Jan Corr,elisse Bal. Het huis, schuur, bakkeete en wagen- huis waarin zich nog de meubelen bevonden benevens eene partij granen in de schuur, met al des landmans gereedschappen zijn eene prooi der vlammen geworden. Niettegenstaande alle dadelijke hulp, zoo door de naburige landlieden, als bijzonder door de ingezetenen der stad Vere, met de brandspuiten dier plaats toejrebragt, is men niet in de mogelijkheid geweest den brand te kunnen blusschen. Deze landman be- vindt zich thans me: zijn huisgezin in de grootste armoede gedompeld.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1