courant: N". 95. MIDDELBURGSCHE i'm Donderdag den 10 Augustus. mEUTFSTIJDII^OEN. ZEE-TIJBINGEN. ADKERTENTIEN. -:- -^X V^;. r DUITSCHLAND. FR\NKFORT den 4 augmtus. Te Triest heeft merf over Corfu brieven van Napoli-di-Romanie tot den 3 julij. Toen was lord Co chrane daar nog niet nangekomen en had men niets stelligs omtrent hem Lmomen Ibrahim-pacha waszoo men zeideuit het binnenste van Morea te Modon teni^ekomen, volgens sommigen uit gebrek aanievens- ffliddelen en ammunitie en volgens anderen om maatregelen tegen de po- aineen van lord Cochrane te nemen. Reeds vroeger had men gezegd dat hij naar Modon gaan zou om er eene nieuwe expeditie uit Egypte üf te wachten. F R A N K R IJ K. PARUS den 31 julij. Men vindt tegenwoordig in eenige dagbladen de volg'-nde aankiagte van den heer van Montlosierdie zich sedert cenigen tijd door geschriften, als een vurig ijveraar tegen de overheer- sching der geestdijliheid heeft doen kennen Aan den heer eersten presidentde heeren presidentenraadshee- ren leden der kamer van beschuldiging aan alle raadsheer en van het koninklijk geregtsliof, te Parijs. Op heden den 16 dag der maand juHj 1826, ik ondergeteekende Fran9ois-Dominique de Raynaud, graaf van Montlosier voormalig afge vaardigde van den adel-stand van Auvergne bij de staten-generaal in 1789, gedurende 25 jaren in bediening bij het ministerie van bnitenlandsche «aken, waar ik onlangs ben afgedankt geworden van verschillende zwa re feiten, tegen de wetten van den staat, de veiligheid des konings, den voorspoed van de godsdienstde openbare nist en de maatschappe lijke orde onderrigt door verschillende personen, van welke een aantal tot meerdere of mindere waardigheden verheven en door hunne talenten en karakter achtenswaardig zijn; en wenschende in mijne hoedanigheid van Christen, burger, edelman en oud dienaar des konings en der ko ninklijke waardighsidaan de burgerlqke overigheid kennis te geven van deze misdrijven, waarvan velen mij toeschijnen misdaden van gekwetste majesteit te zijnna vooraf over dit onderwerp met een groot aantal mijner vrienden, door hunne kunde, hunne godsdienstige gevoelens en deugden uitmuntende, geraadpleegd te hebben, en naar het gevoelen van een groot aantal regtsgeleerden uit deze hoofdstad, in verscheiden op volgende bijeenkomsten, vereenigd ten getale van vijf en veertig, zss- tigtachtigten einde te beraadslagen over het gedenkschrift het welk aan hun oordeel is onderworpen geworden, betrekkelijk een kerke lijk en staatkundig stelsel, strekkende om de godsdienst, de maatschappij en den troon omverre te verpen een stelsel, voortspruitende uit de vol gende vier plagen: i.) eengeheel van geestelijke en staatkundige con- gregatien over geheel Frankrijk verspreid 2.) verscheiden inrigtingen van het verfoeijelijke en verbannen genootschap der Jezuiten 3.) de openlijke of min of meer bedekte belijdenis van het ultramontanismns (geestelijke en wereldlijke opperm^c der pausen) j 4.) den geest, van overheersching der priesters, blijkbaar uit de gedurige inbreuken op het burgerlijk gezag, alsmede uit eene menigte van willekeurige en geweld dadige bedrijven ten aanzien der geloovigen welke advokaten of regts geleerden eenparig van gevoelen waren, dat ik niet alleen een wettig regt had maar bovendien, uit hoofde van mijne betrekking, ten sterkste verpligt was deze misdrijven als gerigt tegen de godsdienstde veilig heid des konings en van den staat bij de openbare overigheid te ont maskeren en aan te gevenheb beslotenbij acte van heden dubbeld overgelegd, als: op "de griffie ter kennisneming van den heer eersten pre sident en van de heeren presidenten en raadsheeren van gezegde geregts- hof; op het parket, ter kennisneming van den heer procureur-generaal om geregtelijke aankiagte te doen en kennis te geven aan de openbare overigheid te weten Van het bestaan van verscheidene ongeoorloofde broederschappen of vereenigingen van verschillenden aard, bekend onder den naam van congregatie, van welke sommige oogenschijnlijk werken van godvrucht ten^doelTiebbenandere om het christelijk geloof in %Teemde streken voort te planten, nog anderen, om zedelijkheid en godsdienst in zekere geringe standen der maatschappij te verbreidendoch welke allen door denzelfden geest schijnen verbonden en onder eea hoofd-bestuur te staan en alzoo strekken omdoor verschillende verbindtenissenbeloften eeden of geloften, zich in den Staat eenen bijzonderen invloed te verschaffen, door middel van welken zrj het bestuurhet ministerie en het gouver nement hopen te beheerschen. Omtrent alle deze genootschappen, ten opzigte van welke ik herhaaldelijk en door onderscheiden personen bij zondere ontdekkingen heb ontvangen, bied ik niet alleen mijn eigen ge tuigenis aan, en die van een aantal personen, maar nog bovendien met andere bewijsstukken, den Moniteur van den 28 en 29 mei van dit jaar, waar een minister des konings bij eene ambts-verklaring het bestaan van geestelijke 'bröedersehappen heeft erkend, en het bestaan van staatkundi ge broederschappen bij hooren zeggen bevestigd. 2°. Wat de Jezuiten betreft, doe ik bij het koninklijk geregtshof en bij den heer procureur-generaal aankiagte van het dadelijk bestaan van een Jezuiten-gesticht, genaamd Mont-Rougegelegen onder het gebied van Parijs, strijdig met de oude en nieuwe wetten van het koningrijk, waar bij de klooster-orden en bijzonder de orde des genootschaps van Jezus Zijn verboden. Dat dit gesticht wezenlijk Jezuïtisch is, zou noodeloos zijn te betoogende geestelijken van dat huis verbloemen noch de hoe danigheid noch de benaming er van: hetwelk nog ten overvloede beves tigd wordt, door een brief uit Rome, van den generaal dezer orde, van den 17 mei 1822, waarin deze generaal spreekt van den staat van zijn gezelschap iu Frankrijk en van de gestichten, die zich aldaar reeds bevinden; van welken brief mij bijzonderlijk is kennis gegeven, en waarvan de echtheid door niemand word: tegen gesproken; hetwelk ook overigens niet meer in twijfel kan worden getrokkenna de plegtige verklaring van een minister des konings, dat er verscheiden dezer ge- jtichten, door bisschoppen opgerigt en door het gouvernement be- «chcrrvd of geduld, bestaan. Gelijktijdig met deze gestichten acht ik het van mijnen pügt als me- pligtigenbegunstigers der Jezuiten, en alzoo op de gehoorzaamheid aan ■den k-oning en de -bestaande wetten inbreuk makende, te moeten aanklagende mandementen van verscheiden bisschoppen, als: i.) een mandement van den aarts-bisschop van Besan^onvan den 25 jantiarïj 182Ö, waarbij, onder zinspeling op de maatschappij der Jezuiten, hare uitroeijing wordt voorgesteld, als het werk geweest zijnde van de god« deloosheid en de filozofie; 2.) een mandement van deh bisjcliop vali Meaux van de maand februarij van dit jaar, waarbij insgelijks aan de instelling der Jezuiten eenen grooten lof wordt toegezwaaid; 3.) een ander mandement van den bisschop van Straatsburg, van dezelfde maand en hetzelfde jaar, bevattende dergelijke lofredenen in denzelfden geest; 4.) een mandemeno van den bisschop van Belley, in nog stelliger en meer vijandelijke bewoordingen vervat. Het geregtshof zal voorzeker onderscheid maken russchen hetgeen tol de vrijheid van de drukpers behoort voor eenvoudige ingezetenen, zon der cDenbare hoedanigheid en zonder magten tusschen hetgeen prela ten betreft, die tot de geloovigen met het geza^ hnnncr waardigheid sprekendedaardoor alleen vaan tegen vaangezag tegen gezag ver heffen. NEDERLANDEN, 's GRAVENHAGE den 6 augustus. Thans behelst de Staats-Courant de volgende door Z. M. gedane benoemingen Tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalde graaf de Lens tot dus verre gouverneur van Oost-Vlaanderen. Tot gouverneur van Oost-Vlaanderen in plaats van den graaf dè Lens, Mr. J. van Doorn, tot dus verre gouverneur der provincie Zeeland. Tot gouverneur der provincie Zeeland, in plaats van Mr. H. .7. yaii Doorn, jhr. E. van rredenburch tot dus verre gouverneur der provin cie Noord-Braband. Tot gouverneur der provincie Noord-Braband, in plaats van jhr. E, van Vredenburch, de burggraaf rö» der Fosse thans procureur-generaal bij het Hoog-Geregtshof te Brussel. NEUZEN den 8 augustus. De werken tot het groot kanaal van Gent naar Neuzen vorderen zoo zeer dat weldra het metselwerk der ooste lijke sluizen en het kanaal tot Sas van Gent gereed zal zijnde buiten- haven, westzijde, is voor de binnenlandsche scheepvaart reeds geopend, en weldra zal door de doorsnijding van het haventje van Neuzen en de opening der oostelijke haven, de scheepvaart tot in de stad door de nieu we havenmond geschieden. Intusschen valt het ons smartelijk te vernemen, dat van nabij en van verre het leugenachtig berigt verspreid wordt, dat koortsen en andere ziekten het werkvolk aantasten en velen in het graf slepenterwijl van de groote menigte welke aan het kanaal, de sluizen, schutkolken, bui tenwerken enz.bezig zijn slechts ongeveer ao i 30 werklieden zich ongesteld bevindenwaaronder niet een gevaarlijk het gene wij door middel der nieuwspapieren te liever bekend makenom dat gewis alles wat werkman isen werken wilalhier aan een daggeld geëvenredigd aan zijne geschiktheid en krachten, geraken kan. Wij vertrouwen dat deze jaededeeling de arbeidzame klasse zal geruststellen en vele derzelve aamnoedigen om alhier hun brood te komen verdienen, en alzoo tot t% meer spoedige vokooijing der werken bij te dragen. Een Inwoner van Neuzen. 134STE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. ZESDE KLASSE. Prijzen van f 1000 en daar boven. 23ste Lijst. No. 7871, een prijs van f 2000. ----------------------- 9415 --------------------- looo' 24ste------- ----- 31321eene prem. van - 2000 25 ste------- Geene. 26ste------- ----- 45p8 een prijs van - 1000. VLISSINGEN den 8 augustus. Van den 5 dezer tot heden zijn voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Neptune, kapt. J. Biton, van Rio-Janeiro met huiden en koffij An toinette, kapt. B. Harkema, met suiker en koiBjen de Maria, kapt. Sikkes, met stukgoederen beide van Liverpool; Gezinakapt. R.F. Taay van de INIarennes met zout; St. Anthonij kapt. H. H. Lange, van Riga, met houtwaren; de Vrouw Anna, kapt. H. J. Korter, en de J'rouw Helena, kapt. D. J. Greeven, beide van de Marennesmet zout; Balance, kapt. H. Niemann, van Riga, met houtwaren; Johan George kapt. W. D. Kleininga, en de Eendragtkapt. E. M. de Jonge, beide van de Marennes, met zout. Voorts zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en den 5 dezer vaa onze reede naar zee gezeild Le St..lean, kapt. L. Bergey naar Havre-de-Grace, met stukgoede- ren; Byron kapt. F. Cotton, naar Lissabon, met ballast; de .Jonge So phia kapt. J. F. Muys .Johanna, kapt. F. F. MoUeten de rrouw Catharinakapt. J. van der Sehuyt alle drie naar Londen met boom schors de Nikolaas, kapt. C. van der Hoeven, naar Teneriffe met stukgoederen. J-Jeden overleed tot mijne en mijner Kinderen bittere droefheid mijne geliefde Echtgenoote HENDRIKA BOONE in den ouderdom van 64 jaren. D0R.DRECRT A. VAN DEN ABEELEN. den 6 Augustus 182$. ZUIVERING VAN HYPOTHEKEN. Bij Exploit van DIRK BOS Deurwaarder bij de Regtbank van Ëer- sten Aanleg, zittiug houdende te Middelburg, Hoo'dplaats der Provincie Zeeland van den vijfden Augustus achttien-honderd zes-eu-twintigte-. hoorüik geregistreerd, is, ten verzoeke van den Heer ANDRIES BL.\N- KERT, als Opvolger van den Heer PIETER JACOB HENNEQUIN,. Ontvanger der Directe Belastingen te Slv.iien wonende aldaar,tot

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1