MIDDELBURGSCHE Zaturdag den 5 Augustus. NIEUfTSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TlJDINQEli. BESTUREN sir ^DMINISTRATIEN. t.s GR00T-15R1TTANJE. LONDEN den 29 Dezer dngeii is te Greenock van stapel geloo- pefi de stoomboot UnitedKitigdomde grootste, welke zoo verrten ^eet immer is gebouwd. De inhoud van dit gevaarte, 't welk bestemd is voor den dienst tussehen Londen en Edimburg, bedraagt 750 tonnen. Het is voorzien van twee stoora-ciünders, elk van de kracht van loft raarden. Het bevat voorts eene ruime zaal, in welke 130 pefsonen kun. Ln aanzitten, alsmede 170 slaapplaatsen, en is met de meest mogelijke ntaclit uitgerust. Het eerste stoomschip, 't welk men in i8n op de Clyde zag viwenwas slechts 28 voeten lang en had een werktuig van Je kracht van 3^4 paarden. FRANKRIJK. PARIJS den %o juli]. Ons ministerie heeft gisteren, per telegraaf, de tiiding vafl,de verandering van het ministerie in Portugal ontvangen. Zulks is geschied bij een decreet des keizers, in Brazilië genomen. Al de genen waaruit dit ministerie bestaat, zijn bekend door hunne gema- tittdheid en verlichte gehechtheid aan het stelsel van vertegenwoordi- ci'ne. Het is den 13 julij dat dit decreet in werking gebragt en de nieu we constitutie is afgekondigd geworden. Van den 2 tot den 7 hebben ér eenige bewegingen plaats gehad, doch zonder nadeelig gevolg. Het bataillon no. 7 heeft zich tegen de constitutie willen verzetten, doch het bataillon no. 8 heeft dadelijk de rust hersteld. Toen sir Charles Stuart (de Engelsche gezant) ontscheept isbegaf zich eene groote menigte naar de oevers der Taag en ontving hem met de levendigste toejuichingen. Het geroep van leve het charter! deed 2ich van alle kanten hooren. Dezelfde gunstige gevoelens des volks Iieerschen in al de provinciën des rijks. De partij van Bemposta kan ge rekend worden geheel te zijn gefnuikt. Een particuliere brief van Lissabon meldt, dat de Oostenrijksche am bassadeur aan de gezamenlijke gezanten heeft voorgesteld, om tegen de Portugesche constitutie te protesteren; doch dat de Engelsche minister op eenen fermen toon heeft geantwoord, dat deze stap zoo ongewoon met het publieke regt der natiën en zoo strijdig met het gezag der ko ningen zoude zijn, dat hij het van zijnen pligt achtte dit voorstel te verwerpen. De ambassadeur van Frankrijk en de andere vreemde minis ters zijn alstoen teruggehouden. De Fransche minister heeft de dringendste aanzoeken bij sir Ch. Stuart gedaan, opdat hij door zijnen invloed het afkondigen van de constitu tie zoude vertragen, tot dat hij, ambassadeur, uit Frankrijk instructien zoude hebben ontvangen; doch sir Charles heeft geantwoord dat hy in zoodanige verbintenis niet kon treden. Te Lissabon heerschte de volmaakste rust. Het hof der pairs heeft reedsten aanzien van twee der in de zaak van den aannemer Onvrard betrokkenen, uitspraak gedaan, en wel, overeenkomstig de conclusien van den procureur-generaalbijna met een parigheid van stemmen, beslist, dat er geen reden was om voort te procederen tegen de generaals Bordesoulle en Guilleminot. Morgen zal het hof zich met de daadzaken, betreffende de verdere betrokkenen, bezig houdenwaarschijnlijk zal het de conclusien van den procureur- generaal geheel volgen, en, de leden van de kamer der pairs, die in deze zaak betrokken zijnvrijsprekendede zaak niet verder van des- zelfs competentie beschouwenen gevolgelijk Ouvrard en de zijnen naar de gewone regtbanken verwijzen. De bestaande commissie uit de nationale vergadering van Griekenland heeft, bij eene proclamatie, gedagteekend uit Napoli den 6 junij, hare landgenooten kennis gegeven van het instellen eener regtbankwaardoor strengelijk alle onverlaten en rustverstoorderswelke den Griekschen naam schandvlekken, zullen werden vervolgd. Het Turksche rijk bevat 49 millioen inwoners; het heeft uitge strekte gemakkelijke en beroemde havens aan de Zwarte zeein den Archipelte Rhodeste Candiaop de oostkust der Middellandsche zeein Arable in Egyptein Barbarijeen tot aan den mond der Adriatische zee. Indien men de uitgestrektheid van het Ottomanische keizerrijk en de vruchtbaarheid van het grootste gedeelte zijner provin- cien gadeslaatzal men instemmendat het onmogelijk iste voorzien, waar deszelfs magt zal eindigenindien het den regerenden keizer zal gelukken, zijne volken het militaire krijgsstelsel van de andere staten van Europa te doen aannemen. AMTSERDAM den 31 julij. Volgens berigten uit Batavia tot den 28 maartheeft Zr. Ms. commissaris in Indiena de aankomst van de korvet Tnwn, welke, zoo men meent, nieuwe fondsen heeft aange- btagtweder twee belangrijke decreten genomen aangaande de financiële aangelegenheden. By het eerste worden de renten van de ^ouverne- iiicuis-pi'uuiessen met den eersten april, bepaald op een half percent 'smaands; bij het tweede wordt aan de belanghebbenden, ter bevorde ring van de opruiming der nog in omloop zijnde papieren muntgele genheid gegeven, om dezelve, benevens de promessen en verevende schuldvorderingen hetzij in Indie hetzij in Nederland te verwisselen tegen schuldbekentenissen van 't Nederlandsche Syndicaatrentende 45 ten honderd. De tegenstand der muitelingen in de vorstenlanden houdt nog aan, naar het schijntten gevolge van de regenswelke de bewegingen der Ne derlanders bemoeilijken. De generaal de Koek is den 26 maartmet de sJoorabootvan Batavia naar Satnarang vertrokkenten einde zich ver der naar Diocjocarta te begeven. SLUIS Q^rov. Zeeland') ém 31 julij. Even na het ondergaan der zon vormde zich heden boven deze stad eene enkele zwarte wolk, omringd van schitterende sterren; deze zeldzaamheid trok onze aandacht, toen eenige bliksemstralen ons waarschuwden, dat wij in gevaar waren, daar de wolk, geheel alleen-boven onze stad hangende, en geenen merkba ren gang hebbende zich boven onze hoofden scheen te willen ontlasten dochterwijl zij de eene bliksemstraal na de andere schootbetrok de lucht in het zuid-oostenen de wolk dreef daarheen ofschoon de wind elk oogenblik keerde. Het weder in het oosten verdikt zijnde heeft het aldaar een gedeelte van den- nacht zwaar geweerlicht en gedon derd. Tot heden hebben wij van geene ongelukken gehoorden verblij den ons dankbaar, dat onze stad bewaard gebleven is, alhoewel het gé* vaar maar al te duidelijk dreigde. In de gemeente van Axel zijnover eenige dagenby zwaar Ort* weder drie koebeesten door den bliksem gedood een jongen die de* zelve geleiddewerd op den wég iri bezwijming gevondenmaar is dopf gepaste en nog tijdig toegediende geneeskundige hulp hel-stelrfj zonder aan zijne gezondheid geleden te hebben. AMSTERDAM den 1 augustus. De Koninklijke NcderlandstJhe brik DE Gier, was deu 22 julij te Marseille, en zou den 24 naar Na pels vertrekken. Dell 26 was te Douvreswegens tegenwindbinnengeloopen Zr. Ms, korvet d« Comeet, van Batavia, bes«wd naar Texel. MIDDELBURG den 4 augustus. Gisteren Zijn alhier van Narva gearriveerd twee kofschepen Authoiiius Corneliakapt. O. P. Blom» en de Froum Petroueltakapt. W. Leeuwrikbeide met houtwaren. En heden het kofschip Ida Akyda, kapt. O. J. Woldring, mede V9rt Narva, met houtwaren. De MINISTER van BINNENLANDSCHE ZAKEN brengt, bij de ze ter kennisse van allenwien zulks zouden mogen aangaan dat het Z. M. heeft behaagd de directie der zaken van den Roomsch-Katho- lieken Eeredienst met het Ministerie van Binnenlaudsche Zaken te ver. eenigen, en wel met den eersten Augustus 1826, en dat dienvolgens voortaan alle brieven of verzoekschriften voormelde directie betreffen de hetzij van Autoriteiten en Ambtenarenhetzij van Particulieren van heden af aan, aan hem Minister moeten worden gezonden naar 's Gravenhage. 's Gravenhageden i Augustus iSad. L. VAN GOBBELSCHROY. De GOUVERNEUR van de Provincie "ZEELAND Gelet op het rapport der Commissie tot het examineren van Kandida ten voor de plaats van Kweekelingwegens deze Provincie op 's Rijks- Vee-Artsenijschool te Utrecht, van den 31 der vorige maand, houden, de, dat zich niemand, tot het bij dispositie van den 21 te voren aan. gekondigd vergelijkend examen voor de Kweekelingen der Vee-Artsenij school te Middelburg heeft aangeboden Willende dit achterblijven niet toeschrijven aan de weinige belangstel» ling der Ingezetenenvoor de gelegenheid die hun wordt aangeboden om naar eene plaats te dingen, welke hem, dien dezelve ten deel vatt, het kosteloos aanleeren eener hoogst nuttige wetenschap verzekert, en in de gevolgen den weg tot een vereerend bestaan opentmaar veeleer aan de mogelijkheid, dat de dispositie van den 21 Julij jl. in de Provin cie te kort is bekend geweest, om de daarbij aangeboden voordeden te kunnen overwegen en naar eisch te schatten. Heeft goedgevonden Onder inhssie der bepalingen zijner dispositie van den 21 Julij jl. [s«> Middelburgsche Courant van den 22 Julij jl.'] ter kennis van de Ingeze tenen der Provincie te brengendat aan de zoodanigenwelke mogten verlangen als nog naar de eventueel te vervallen plaats van Kweekeling wegens deze Provincie op 's Rijks Vee-Artsenijschool te Utrecht te staan, tot het ondergaan van het daartoe vereischt wordend examen nadere ge legenheid zal worden gegeven op Maandag den 21 Augustus aanstaande, des morgens ten elf uren, in een der lokalen van het Provinciaal Gou vernement in de Abdij te Middelburg, wanneer de Commissie, bij de voormelde dispositie benoemd, daartoe andermaal zal bijeenkomen, en tevens OudersVoogden en alle anderen die daarbij belang kunnen heb ben bij herhaling op te wekken, om himne Kinderen of Pupillen, de, noodige vereischten bezittende, te doen deelnemen aan eene mededin ging, leidende tot eenen stand in de Maatschappij eervol in zich zelf, en waaraan het Gouvernement eene werkdadige belangstelling hecht. Zullende deze dispositie in alle de Steden en Plaatsen der Provincie worden afgekondigd en aangeplaktwaartoe het noodig getal afdrukken aan de Hoofden der Stedelijke en Plaatselijke Besturen zal gezonden wor den, aan wie het aanbevolen blijft om de voorzeide mededinging op alle mogelijke wijzen te bevorderen. Middelburg, den 4 Augustus 182^. De Gouverneur ad interim A. C. VAN C ITTERS. Vt»»<A^ ï.- Feranderde Bebakening van het Vaarwater van Rammckens. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELANDbrengt bij dezen ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der veranderingen, welke in de gronden van het Vaarwater van Rammekens zijn ontstaan, de afbakening van hetzelve Vaarwater in zoo ver is moeten veranderd worden dat de Zuidelijkste Vlijin plaats van de middelste of Noor delijke, is afgetond geworden; en dat de zwarte Ton, nabij den Zuid- Kraaijert, door eene witte Ton is vervangen. Middelburgden 4 Augustus 1826. De Gouverneur ad interim. A. C. VAN C ITTERS. De genen die aanspraak zouden kunnen maken op deten name van M, van den Brand, J. van FondergemA. Muller of Mulder, H. Hermans, .7. van iVeese en C. Muller gelikwideerde Pretensien van don Franschen Achterstandwegens ach terstallig Militair Traktement, worden uitgenoodigd om zich daartoe, binften veertien dagen, aan het Gouvernement der Provincie Zeeland, voorzien van de vereischte bewijzenaan te melden. AANBESTEDING. Op Woensdag den 9 Augustus 182Ö, des voormiddags ten 10 uren» zal i onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Gouvernemen

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1