COURAM N". 67, MIDDELBURGSCHE Eingsdag den 6 Junij, mBUTFSTUniNGE^. NEDERLANDEN. RUSLAND, PETERSBURG den 17 mei. De keizer heeft, na het inspecteren der militnire koloniën, zijne hooge teyredenlieid over derzeiver toe stand betuigd aan den opper directeur, graaf Aracktschejew en verschei dene andere generaals, terwijl aan de ondergeschikten geldbelooningen zijn uitgedeeld. Ondertusschen verneemt raen dat graaf Arackschejew nevens den rijks historieschrijver, staatsraad Karamsin met verlof naar buitenlands gereisd zijn, en dat waarschijnlijk het bestuur over alle de militaire nederzettingen aan den baron Diebitsch opgedragen zal worden. De generaal en chef van het tweede legerkorps graaf van Wittgen stein, die zich sedert eenigen tijd alh'or bevond, is naar zijn boofd- kwartier' Tuitschin vertrokken. DUITSCHLAND. KEULEN den 28 mei. Te rekenen van den i junij zal provisioneel eene stoomboot den dienst tusschen deze stad en Coblentz verrigten tot dat de stoombooten zullen gereed zijn welke voor den loop van den Rijn gebouwd worden. De eerste dezer stoombooten die gereed znl zijn is de stoomboot de l.odewijkdè schoonste welke nog van de Holland- sche werven gekomen isen die bestemd is voor de vaart tusschen Maintz en Mannheim. Kort daarna zal men eenö zeer fraaije stoomboot voltooijendie de gemeenschap tusschen Maintz en Etankfort onderhou den zal. FRANKFORT den 29 mei. Eergisteren morgen is de koning van Wnrteraberg van Stuttgart naar Italië vertrokkenten einde te Livorno- gedurende eenige weken de baden te gebruiken. De koning van Beije- renonder den naam van graaf van Augsburg onlangs mede naar Italië vertrokken, bevindt zich thans te Perouse in de heerlijke ommestreken van welke stad hij voornemens was gedurende 3 weken de buitenlucht te genieten. Te Munchen is thans in de koninklijke gieterij het model te zien Van het kolossale gedenkteekenhetwelk de stad Munchen ter eere van den onlangs overleden koning Maximiliaan wil oprigten. Gezegd model is te Berlijn vervaardigd door professor Ranch. Het gedenkteeken zal 30 voet hoogte hebben. De koning wordt voorgesteldgezeten in een antieken armstoel en omhangen met den vorstelijken mantel; hij houdt de regterhand opgeheven als om zijn volk te zegenenterwijl de twee voorste vingers van die hand eene toespeling schijnen te zijn op den eed op de constitutie, welke hij zijn volk gegeven heeft. In de linkerhand houdt hij den koninklijken schenter. Het hoofd des konings is van eene treffende gelijkenis. In brieven van Corfu van den 11 dezer vindt men nog bijzonder heden over de ramp, die Missolunghi heeft getroffen en welke eenig- 2ins verschillen van die, welke tot nsg toe bekend zijn gemaakt. De bezetting had, door hongersnood gedrongen, dewijl door het vero veren van Vassalidi en Anatolico de vloot van Miaulis verhinderd werd haar van levensmiddelen te voorzien, eene poging gedaan, om «ene kapitulatie van Ibrahim te verwervendoch deze wilde haar slechts het leven laten, ónder beding dat zij gevangen naar Egypte zou vervoerd wortjen, en wel wetende, welk lot haar daar te wachten stond, besloot zij door eene laatste groote daad voor hst geloof en de vrijheid te ver winnen of te sterven. Al wat wapenen kon dragen, zelfs vrouwen in manskleederen, vereenigde zich, ten getale van omtrent 4,000, en trok in drie kolonnen uit de vesting, om zich levensmiddelen te verschaffen of zich door de vijanden heen te slaan; alvorens wilden zij Kariaskaki en Goura, die met eene kleine bende in den rug der belegeraars ston den, van hun plan kennis geven, waartoe zij hun een bode zonden; doch dit mislukte en Ibrahim scheen van hun voornemen hierdoor onderrigt te zijn. Evenwel gelukte het aan de eerste kolonne, 1,200 man sterk, om zich een weg door de vijanden te banen en de gebergten te berei kenmaar de twee anderen bezweken voor de overmagt der Turken en werden grootendeels neergehouwen. De dappere kommandant Noto Bot- zaris was met den bisschop Joseph en 500 man in de stad geblevenom er hun leven zoo duur mogelijk te verkoopen; de Turken rukten, na het verslaan der twee kolonnen tegen de stad aan en er begon eene hevi ge kanonnadedoch toen zij bemerktendat het garnizoen uit zoo weinig volks bestond, beklommen zij de wallen en drongen de stad binnen, waarop Botzaris met zijne lotgenooten vechtend te rugweek naar eene halvemaandie ondermijnd was en met 12 andere mijnen onder de voornaamste straten der stad gemeenschap had, endeed zich zelve met de sterke hoopen des vijands, die hem omringden, in de lucht springen, zoo dat Missolunghi, behalve twee buitenwerken, waarvan de mijnen niet sprongen, in een puinhoop veranderde. Het ver lies der Turken moet, volgens alle berigten uit PrevesaArta en Pa- tras, aanmerkelijk groot geweest zijn, en volgens sommigen ongeveer 5>ooo man bedragen. Ibrahim-pacha was dadelijk na deze gebeurtenis naar Patras vertrokken, waar hij geene vreugdebedrijven beval en ook oe primaten die van alle kanten kwamen om hem geluk te wenschen geen gehoor verleende. De Frankische consuls van Arta en Prevesa' welke ook naar Patras gekomen warenkonden hem mede niet te zien krijgen, en zelfs aan de afgezondenen van den lord opper-commissaris der lonische-eilanden werd het verlof geweigerd om de plaats te zien Waar eenmaal Missolunghi stond. GROOT-BRIT TANJ E. LONDEN den 31 mei. Volgens berigten uit Oost-Indie is de ves ting Burthpore, welke tot nog toe als onwinbaar was aangemerkt, na het in brand steken van eenige wel aangelegde mijnenstormenderhand vermeesterd, en zijn 4,000 vijanden bij die,gelegenheid gesneuveld. De ze gebeurtenis wordt beschouwd als een duurzame waarborg voor het behoud van de rust in de Britsche bezittingen aan de Ganges. De gou verneur-generaal heeft den met de Burraezen gesloten vrede geratificeerd dochhet berigt, dat ook die vrede reeds door den koning van Ava zou- oe_ zijn geratificeerdis nog niet officieel ontvangen en alleen door den cruschen minister in Perzie overgezonden. De uit Batavia overgezondene berigten, omtrent het herstel van aen vrijen handel, bepalen zich tot het verleend verlof aan vreemde sche penom ook in Sourabaija en Samarang te mogen lossen, doch met in standhouding der vorige regten. F R A N K R IJ K. PARIJS den 2 jimij. Den 29 mei is in de kamer dor gedeputeerden de discussie begonnen over de uitgaven voor het ministerie van binnen- landsche zaken, welke op 91,200,000 francs geraamd zijn, In de zit ting van gisteren is dit budget in zijn geheel aangenomen en in die vaiv heden is de deliberatie over het bndget van oorlog begonnen, waarbij de generaal Sebastiani zich krachtig heeft doen hooren. Heden liep het gerucht op de beurs dat de koning van Nap I3 was overledenofschoon de staat van 's konings gezondheid vrij zorge lijk is, maken de tot hiertoe publiek gemaakte bulletins de op heden verspreidde tijding zeer onwaarschijnlijk. Van Londen schrijft men: „Het vertrek van lord Cochrane naar, Griekenland is niet meer twijfelachtig. Er heeft zich te Londen een nieuw Grieksch comité gevormd uit de aanzienlijkste lieden bestaande. Men zegt, dat het ontwerp van lord Cochrane reusachtig is, daar het zelve niets minder dan eenen aanval op Konstantinopel zoude ten do-l hebben. Hij zou door verscheidene stoom-ooriog-vaartuigen gevolgd worden." Men rekent dat gemelde lord den 15 dezer in de Grieksche wateren kan aankomen en men stelt zich wezenlijk veel van die expeditie voor, Het is bezijden de waarheiddat de Oostenrijksche troepen het koningrijk Napels zouden ontruimenmen heeft slechts eenige in Siciliff gekantonneerde bataiüons teruggenomen. Men zegt, dat Engeland aan Spanje zou voorgesteld hebben, om zijne schuld aan Spanje te betalenmits het de onafhankelijkheid der koloniën erkent en de Fransche bezettings-armee doge aftrekken. GENT den 29 mei. De heer Ducaju, een zeer verdienstelijk jong schilder in miniatuur, thans alhier met der woon gevestigdhad, raec toelating van den heer Schamp, in deszelfs beroemd kabinet, de drie schoone portretten van Rubbens en zijne twee vrouwen, in miniatuurna- gebootsten er aan H. M. de Koningin hulde van gedaan. Deze door luchtige vorstin heeft hare hooge voldoening aan den kunstenaar betuigd, doorhem eenen kostbaren ring, rijk met brillanten omzet, te schenken t en dien' verzeld te doen gaan door eenenvoor den kunstenaarzeer vleijenden brief. HAARLEM den 30 mei. Door directeuren van Teijlers stichting te Haarlem, is besloten, dat de bibliotheek dezer inrigting meer toeganke lijk zal gesteld worden voor alle beoefenaren der wetenschappen binnen die stad, welke genegen raogten zijn, van dezelve gebruik te maken, alsmede voor alle buiten- en binnenlandsche geleerdenniet te Haarlem woonachtig; van den 31 mei 1826 af, is dezelve toegankelijk gesteld des woensdags en zaturdagsen voor vreemdelingen dagelijks van één tot twee urenuitgezonderd zon- en feestdagen mits vun een toegangbiljet voorzien. 's GRAVENHAGE den i junij. Naar men verneemtis de luitenant- generaal Trip, tot dus verre commanderende het eerste groote militair commandementhoofdplaats Utrechtals opperbcTelhebber der kavallerie benoemd, en zal deze generaal als zoodanig alhier in 's Gravenhage re- sideren. Men verzekert, dat de artillerie- en genieschool te Delft in drie afdeelingen zal warden gesplitst, welke te Delft, te Leuven en te Bre da zullen gevestigd worden. In een particulieren brief uit Cura9ao schrijft men, onder dagtee- kening van den 26 maart, het volgende: „Wij vernemen met genoegen dat de versterking van de stad en ha ven door Z. M. den koning besloten isen dat wij een evenredig garni zoen zullen bekomenwaardoor Curacao een tweede Gibraltar zal wor den en niet dan door verraad zal te nemen zijn. Onze schoone haven is de eenigste in dit gedeelte van Amerikaen de sleutel van de nieuwe republiek Columbia. De werkzaamheden op Arubater opdelving van het goudzijn provisioneel sedert October van voorleden jaarop eenen verminderden en minst kostbaren voet gesteld, wordende ondertusschen nog altijd goud gevonden op meer dan eene plaatswaaruit men besluiten moet dat het zelve eeniglijk in die ruime mate niet gevonden wordt uit gebrek aan deskundigen die het werk op eene behoorlijke wijze kunnen aanvangen en doorzetten want alles wat tot nog toe geschied iswas wel niet zoo geheel onkunstmatigmaar nogtans op goed geluk af buiten de noo- dige kennis van het mijnwerkwelke meer door ondervinding verkre gen wordt." In de Cura9aosche courant lezen wij voorts het volgende artikel no pens de aldaar plaats gehad hebbende droogte Sedert de laatste 4^5 jaren had eene verschrikkelijke en ongewo ne droogte de noordkust van Zuid Amerika geteisterd; van Cumana af tot aan de golf van Darien toe had dezelve zich uitgestrektriviere» waren tot beekjes verminderdbeken waren uitgedroogd en de anders waterrijke streken geleken naar Savanen waar de Cactus het eenigste voortbrengsel wasdat van het plantenrijk nog was overgeschoten zelfs was deze droogte op de Indiaansche kust zoo drukkend dat de besta koopwarenwelke men kon invoeren tot het verruilen voor verf houc van de Indianen bestond in drinkbaar water. Ook de eilanden op de kust gelegengevoelden de noodlottige gevolgen van het gemis der re gens; en de telkens mislukte oogst, het wegsterven van vele duizend stuks hoornvee, paarden, schapen en kabrieten, alsmede het verdorren, van het verbazende getal van vruchtboomen hebben de ingezetenen van de kolonie Cura9ao in welvaart zeer ten achteren gebragt, Die vreesselijke droogte heeft dan nu een einde genomen en de ver» dorde aarde is door weldadige regens gedrenkt gewordenons ganscha eiland is daardoor van eene woestijn in eenen lusthof herschapen alle vlaktenrotsen en valleijendie aschkleurig van droogte warenzijn overdekt met het liefelijke groan dat zoo ongewoon is voor onzeoogen; het zijn niet meer de eenzame Cactus, de laatste sporen van het plan tenrijk welke ons oog nog ontdekte, neen, ailerwege vertoont zich dit plantenrijk in weelderigen groeihet Indische koren versiert de velden en belooft ons eenen gezegenden oogstook de zangvogelen die bijna alle verdwenen waren laten zich weer hooren en eene verfrisclite lucht en planteiigcur heeft de drukkende hitte vervangen." V.

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1