N". 59. MIDDELBURGSGHE Donderdag den 18 Mei. schooi I mi. NIEUIFSTIJDINGEN. I* 'iï Sip!, -iiiest J. G. ■apt. S. I beide fe Ma. '>i\ '*Vji^JV^ zal, in de meest. een )oten. :n ver. «ren, 'T, «ar. Ht zoo irg. 5ot«| lat, ei| •l, Ai\ ƒ4.7J te p4' ii7> 102. NOES IONISCHE EILANDEN, C^lRFU den li april. Onder de passngiers welke den i dezer met de stoomboot v'nn Ancona zijn aangekomen, bevonden zich drie jon ge lords, die voornemens zijn zich naar Morea te begeven; er passeren noa; gedurig andere jonge Engelschen die men voor officieren op halve solcüi erkent, en zich naar Griekenland begeven, hetwelk thans aan den invloed van hun vaderland is onderworpen. De kolonel Fnbvier heeft, alvorens Athene te verlaten de vol gende circnlaire aan al de biiitenlandsche consuls gezonden Ik heb de- eer u ter kennis te brengen dat ik alzoo het Grieksche Eouvernement mij met de militaire operaticn in Oost-Griekenland heeft belast, de havens van het eiland Negropont en van de golf Volo in staat van blokkade verklaar. Tien oorlogsvaartnigenin deze wateren gestationeerdzijn voldoende om het binnenkomen te. verdedigen on ik verzoek u den koophandel uwer natie hiervan te verwittigenopdat dezelve geene schade ondervinde. Vranna De hommandant der geregelde Grieksche magt 4 Maart 1826. get. kolonel baron Fabvier, kommandeur van het legioen van Eer." Van Napoli-di-Romanie wordt gemeld „Het is waarschijnlijk, dat de bijeenroeping der nationale vergadering van Griekenland in de aanstaande week bij Epidanrns zal plaats hebben. Verscheiden opperhoofden der Moreotenonder welke zich Petro-Bcy bevindtzijn daar reeds aangekomen. Het schijnt dat de afgevaardig den van Oost-Griekenland naar eene monarchie neigen, en dat het hunne begeerte is. om aan de gróote Christen-mogendheden eenen koning te vragen. De instructien, door de inwoners van Salona, Livadie Thebe en andere plaatsen gegevenbehelzendat Griekenland eenen monarch behoeft. Indien gij anders handelt, heeft men tot de afgevaardigden gezegd zoo verschijnt niet meer in ons midden." Goura van zijnen kant zweert, dat hij zich liever aan de Turken zoude onderwerpen dan langer het juk der oligarchen van Morea te verduren. Onder inwachting van den door de Grieken gevraagden Iconing, moet het provisioneel gouvernementdoor alle mogelijke middelen, den oorlog onderhouden; terwijl het schijnt, dat men zich voorstelt, de volgende wijzigingen in den tegenwoordigen vorm van het algemeen bestuur te brengen „Zes directeurs en een president zullen aan het hoofd des bestuurs staan. „Elke der drie groote afdeelingen van Griekenland (het vaste-land, het schier-eiiand en de eilanden?) zal twee directeuren benoemen. De president zalten einde alle partijdigheid voor te komenen ook omdat zijne verplaatsing des te gemakkelijker zoude zijntot gee ne dezer drie afdeelingen behooren. „Het schijnt, dat de prins Ypsilanti tot president zal verkoren wor den. Men verkiest hem boven IMaurocordato, die door de Romelioten wordt verfoeidalzoo men hem beschuldigt van Griekenland aan de En gelschen te hebben verkocht en verdeeldheden te hebben gestookt. De militaire opperhoofden dragen hem mede eenen grooten haat toe. „Men voegt hier bij, dat het getal afgevaardigden, te Epidanrns ver zameld, slechts 30 k 36 zal zijn. Het getal der ministers zal ook, door de vereeniging van het ministerie van oorlog met dat der marine, en dat van binnenlandsche zaken met dat van policieverminderd worden. Het ministerie van den eeredienst zal door een sijnode van bisschoppen wor den vervangen. De financiën zullen aan eene commissie van drie leden worden toevertrouwd. Men zal nieuwe geld-leeningen doende gere gelde troepen zullen vermeerderd worden en men zal op middelen be dacht zijn om schepen van Staat te hebben. De vrijheid der drukpers zal volkomen zijn." DUITSCHLAND. FRANKFORT den 9 mei. (Extract eens partikulieren briefs uit Smirna van den 3 april.) Sir Hudson Lowe bevindt Zich hier sedert eenige dagen. Eergisteren heeft hij gevaar geloopen vermoordof ten minsten in zijn logement zeer mishandeld te worden. Een ge- emploijeerde bij de kanselarij der Fransche zending, had zich voor gesteld zijnen voormaligen keizer te wrekenen drong tot dat einde met geweld het huis in. Doch sir Hudson Lowe was alstoen aan boord van het Engelsch fregat de Cambrian. Desniettegenstaande heeft deze ge beurtenis hier groote beweging verwekt de geëmploijeerde is gearres teerd en sir Hudson Lowe heeft eenige soldaten van het fregat tot wacht genomen. Kapitein Hamilton en de Engelsche consul hebben klagten bij den Franschen consul ingebragt. De schuldige v .dedigt zich met te zeggen dat hij dronken was; maar het schijnt dat hij door verseheiden andere Franschen is opgestookt geworden. Volgens andere berigten nopens deze gebeurtenis door de courant van ^Awgsburg gegeven heet voormelde persoon Perry. Na in de kamer 'yan sir Hudson Lowe doorgedrongen te zijn, sloeg hij aldaar alles aan snikken wat hem voorkwam. Hii was met een dolk gewapend, en in zijne bloeddorstige woede schreeuwde hij uit: dat hij den moordenaar van Napoleon wel zou weten te vinden. FRANKFORT den 12 mei. In een brief van Ancona van den 28 april wordt gemeld, dat de Grieksche vloot, uit 59 gewapende sche pen, twintig branders eneven zoo veel kleuie vaartuigen bestaande, den 10 voor Missolunghi aangekomen is en den 14 de Turksche en Egypti sche vloot, 120 zeilen sterk, aangetast heeft. Het gevecht zou drie dagen geduurd en de Turken daarbij twee fregatten, die verbrand zijn, en zeven andere schepen, welke gezonken waren, verloren hebben en vervolgens onder het geschut van Patras geweken zijn. De Grieken had den twee vaartuigen verloren en twee waren naar Calamo gezeild, om er de geleden schaden te herstellen. art, van Verscheidene Duitsche dagbladen, en vocrnamelijk de courant van Spiers vanden 3 mei, deelen den volledigen tekst mede van den brief des konings vanPruissen, aan de hertogin van Anhalt-Cothen, opzigtelijk derzclver overgang tot den Katholieken godsdienst. V/ij nemen dien over, om dat wij niet twijfelen of deze dagbladen zullen denzelven niet geplaatst hebben, zonder van de echtheid daarvan overtuigd te wezen, en wetende, dat de publiekinaking er van niet tegen Zr. Ms. wil strijdig was. Zie hier denzelven Het is mij onmogelijk u den diepen en smartelijketi indnik x.6 sclietJ sen, v/elken uw brief van den 2 djr vorige maand op mij géinaafet heeft, en die eeuwig bij mij biijvcn zal, bij welken brief gij mij het te voren verspreide gerucht, h;>t'.vcik ik ec'iter als ecrte fabel besclionwdej van den overgang tot het Katholieke geloof, van u zoo wel als dat vatl den hertog uwen gemaal, melddet. U*'ie ter wereld zou ooit iets dergelijks hebben kunnen raden Ik moet u, volgens raijn gevoelen, volgens mijne inwendige overtuig ging en volgens den pligt van jnijn geweten verklarendat gijnaaf mijne gedachten, noo'it een rampzaliger of noodlottiger besluit kondt nemen, dan dat, wat gij ten uitvoer gebragt hebt. Indien gij mij j te Parijs, slechts één woord van uw voornemen gezegd had, zou ik n^ ,op de vriendschappelijkste en plegtigste wijze, bij alles wat u heilig is* ^bezworen hebben om dit oogmerk, hetwelk mij zelven in den onaan genaamsten toestand brengt, te lateh varen; want ook ik, mij is onbekend waaromwordt verdacht gehouden van tot het Katholieke geloof over tö hellen terwijl ikuit hoofde van deszelfs menigvuldige tegen deh Bijbet strijdige leerstellingen, niet dan ongezind voor hetzelve zijn kan, Meil zal zeer waarschijnlijk van mij denken, dat ik de geheele zaak geweteil en met u in verstandhouding deswege gestaan heb. Hoe hebt gijbij mogelijkheiddeze zaak zoo volkomen voor mij kunnen verbergen na dat gij zelve uin eenen brief over mijneif per soonop de volgende wijze hebt uitgedrukt: De persoonaan iVÈl/tett mijn. hart gewoon is, ten allen tijde, de gepaarde gevoelens van kin^ derlijke en van broederlijke liefde te ^vijdcn.'"' Wie zou ooit hebbert geloofd, dat een vadereen broederzonder nadenken, zou goedkeu ren, dat Zijne dochter of zijne zuster Katholiek wierd; dat is te zeggen dat gij den beslissendsten stap deed, welken men in deze wereld doen kan, zonder vooraf uwen vader, uwen broeder te raadplegen? Zeer ze ker niemand en echter .hebt gij op deze wijze gehandeld en waarom? Om dat gij tegenstand van mijne zijde wachtende waart tegen dezen be- slisseaden vreesselijken stapdien gij echter het vaste besluit genomeft hadte doen. Gij hebt dien stap gedaangij hebt den ijsselijken af«" grond welke de beide godsdienstige partijen van elkander scheidtover schreden. Gij hebt het geloof van uw geslacht, het geloof, waarin gij geboren het geloof, waarin gij opgevoed en onderwezen zijtverzaakt. God moge u barmhartigheid bewijzen. Wat mij betreft, ik kan u slechts uit grond mijns harten beklagen, en betreuren, dat gij tot dergelijke dwalingen en in eene dergelijke verblin ding vervallen zijt. Zekerlijk zoudt gij dezen geweldigen stap niet ge daan hebben, indien gij, in plaats van Protestantsche en Katholieke ge* schriften te bestuderengedurig en aandachtig den Bijbel en vooral heC Nieuv/e Testament gelezen had. Zoo heb ik gehandeld; want ik heb 5 in deze tijden van godgeleerde geschillengetrachtde bijzondere leer stellingen der beide godsdienstige partijen naauwkeurig te leeren kennen, hebbende ik volstandig den Bijbel en de leerstellingen van Jezus C/iristtit en van diens Apostelen geraadpleegd. Mijne nasporingen hebben juist eene tegenovergestelde uitwerking gehad. Wantsedert dien tijd ben ik ge* rust, ben ik meer dan ooit overtuigd van deze waarheid dat het aloude Evangelische geloof, zoodanig, als hetzelve, door de hervorming en door Lnther, alsmede door de symbolische boeken, welke bijna onmid dellijk op hetzelfde tijdstip publiek gemaakt zijn en door de Augsburg- sche confessie, de beste grondslag na de Heilige Schrift, het naauwkeU- rigst met den oorspronkelijken godsdienst van Jezus Christus overeenkomt, zoo als die onsdoor de Apostelen zelve en door de kerkvadersin de eerste eeuwen des Christendoms, vóór dat er een Pausschap bestond, geleeraard is geworden. Want Luther was er verre af van eenen nieu wen godsdienst te willen invoeren; hij wilde slechts het aloude geloof zuiveren van het nieuwe mengsel, hetwelk,- onder het pausschap, zoo danig toegenomen wasdat men aan hetzelve ten laatste meer waarde 'toeschreef, dan aan de ware leerwelke er door verstikt werd, „Ik heb niet geschroomd, de misboeken en de cathechisraen der Roomschgezinden te lezen ik heb de aloude Evangelische liturgien en de missalen van de eerste helft der i(5de eeuw, het tijdstip def reforma tie, daarmede vergeleken; ik heb dezelve tegen elkander overgebragt ett ben genoodzaakt geweestop nieuw te erkennendat de Evangelische boeken in de volkomenste overeenstemming met de leer van Jezus Chris tus geschreven zijn, en dat de anderen zich, in vele opzigten, den ge- heelcn afstand, die tusschen hemel en aarde is, daarvan verwijderen. Daar zijn zekerlijk goede zaken in de Katholieke missalen te vinden, maar Luther en de overigendieonder hemaan onze oude Evange lische boeken gearbeid hebbenhebben dit goede erkend en behouden. Sedert, het is waar, hebben de lieden, welke de noodlottige nieuw modische leer aanklevendeze stof aangeroerden met vrij wat minach ting behandeld. Blaar de ware, zuivere Evangelische leer is desniette min ongeschonden gebleven zoodat zij ligtelijk erkend kan worden door de genen, welke de moeite willen nemen van dezelve te zoeken. I)it is reeds geschied, en op die wijze zijn wij er toe geraakt, om het oude, thans vernieuwde Evangelische ritueel te vormen. Waarschijnlijk zijn de bijzonderheden daarvan u zoo weinig bekendals gij de aloude boeken de Augsburgsche confessie en andefe dergelijke geschriften kern. Deze taal zal u misschien hard en niet zeer vleijénd voorko mengij verwachtte dezelve niet, dewijl het u, volgens uwen brief, voorkomt, dat mijn hart u niets te verwijten Zou kunnen vinden, wan neer ik weten zou, dat uwe daad het gevolg eener volle overtuiging is. Wat daarvan ook zijn mogeik kon niet anders handelen ik moest zeg gen wat mij op het hart lag, en dat u zulks behage of mishage, sprékieii moest ik. Heb ik ongelijk? Dat God mij helpe Dat de Heere insge lijks met u zij en u vergeve, indien uwe overtuiging u misleid heeft! Wat is overtuiging, wanneer zij niet met Gods woord, met de Heilige Schrift, boven welke niets geldt, overeenkomt? Eene dergelijke over tuiging is slechts beguigchelhig en dwaling. Deze zaak maakt overalwaar men er van hoort spreken groot ge rucht, en verwekt gestrenge regtersechter bestaat er, eigenlijk gezegd nog gecne zekerheid. Laat' u niet bedriegen door het vriendelijk ont haalhetwelk ugelijk gij zegt, bij uwe terugkomst te Cöchen, is aan gedaan, eene terugkomst, die, zoo als wij sedert vernomen hebbendoof eene der ongelukkigste gebeuitenissen gekenmerkt is geworden; want de

Middelburgsche Courant | 1826 | | pagina 1